לא רק רשימת שינדלר והפסנתרן: סרטים ליום השואה בנטפליקס

השואה היא אחד הנושאים הכי מסוקרים אי פעם בקולנוע ובטלוויזיה, ובענקית הסטרימינג ישנם כמה סרטים וסדרות המסקרים את זוועות המלחמה. מלכידת אדולף אייכמן ו"איוון האיום", ועד הספרדי שצילם בתוך מחנה הריכוז מאוטהאוזן | המלצות צפייה

חדשות כיפה 07/04/21 21:39 כה בניסן התשפא

צילום: צילום מסך
צילום: צילום מסך

יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"א: מעבר לטקסים הממלכתיים, יום השואה מלווה גם בצפייה בסרטים עלילתיים ותיעודיים על המלחמה הקשה והשואה הנוראה. בכל ערוצי הטלוויזיה כבר ערוכים לשידור סרטים שונים העוסקים בנושא, וכך גם בשירות הסטרימינג של נטפליקס. לשם כך הכנו עבורכם רשימה של סרטים וסדרות שאפשר לצפות בהם לבעלי המינוי של החברה.

מבצע פינאלה

 

 

סרט משנת 2018 בהפקת נטפליקס. סרט נוסף המתאר את מאמצי המודיעין הישראלי בלכידת קצין האס אס אדולף אייכמן בשנת 1960. הסרט מתבסס על חומרים שונים כולל הספר "אייכמן בידיי", האוטוביוגרפיה מאת פיטר מלקין, מי שפיקד על המבצע ללכידת אייכמן. בסרט יש שיתוף פעולה של שחקנים הוליוודים מהשורה הראשונה בהם אוסקר אייזק כפיטר מלקין ובן קינגסלי כאדולף אייכמן, וגם שחקנים ישראלים בהם אוהד קנולר (סרוגים) וליאור רז (פאודה). מדובר בסרט העלילתי הגדול ביותר שנעשה בשנים האחרונות בנושא השואה, ואם לא ראיתם זאת ההזדמנות.

 

Hitler: a career

 

 

סרט תיעודי משנת 1977 שבוחן את היכולות המניפולטיביות, הפסיכולוגיה ופולחן האישיות של אדולף היטלר, שהובילו אותו ממקורותיו הצנועים עד לפסע בלבד מכיבוש העולם. התעמולה הנאצית היא כשלעצמה נושא למחקר חשוב שנערך לאורך שנים רבות, ואף הביאה למקרה המפורסם של "הגל" - ניסוי של מורה בבית ספר שהוכיח את יעלות התעמולה על כיתתו והסתיים בטרגדיה. הלקחים החשובים מהסרט נשארים רלוונטיים גם היום בעידן התקשורת האלטרנטיבית והיכולת ליצר תודעה דרך התקשורת. 

 

ריפאגן הבלתי פגיע 

 

 

בסיפור מלחמת העולם השנייה, ידוע לכולם מי הרע בסיפור, הנאצים, אך בתפילת "אל מלא רחמים" מזכירים גם את עוזריהם. הסרט "ריפאגן הבלתי פגיע" מציג את דמותו של אדם כזה שלא היה חבר במפלגה הנאצית, אך מדובר באדם אכזר לא פחות. מדובר בסרט עלילתי, בשפה ההולנדית, המגולל את סיפורו של אנדריס ריפאגן - פושע הולנדי שסחט יהודים שהסתתרו במהלך מלחמת העולם השנייה והיה אחראי למותם של מאות בני אדם. דרך פעולתו הייתה לדרוש מהיהודים לאחסן אצלו את רכושם, שיישמר להם עד ליום שאחרי המלחמה, ואז מגלה את מקום מחבואם לנאצים ולוקח את הרכוש לעצמו. 

 

הצלם של מאוטהאוזן

 

 

סרט עלילתי נוסף בשפה זרה (ספרדית) השייך לנטפליקס, הוא "הצלם של מאוטהאוזן", שמביא זווית חדשה על המלחמה. הסרט מביא את סיפורו של פרנסיסקו בויס, לוחם וצלם רפובליקני ספרדי שנכלא במחנה הריכוז מאוטהאוזן. בעת מאסרו במחנה, הטילו הנאצים על בויס לעבוד במעבדת הצילום של האס אס כדי להסתיר תשלילים המוכיחים את הפשעים וההתעללויות. בויס עשה ההיפך ובשקט שמר והחביא את אותם תיעודים וצילומים המוכיחים את הזוועות המתרחשות במחנה. מעבר לחשיבות ההיסטורית של התיעודים אותם פרסם בויס לעולם, הראיות הללו מציגות את הקורבנות הנוספים של הנאצים והם צוענים, הומוסקסואלים, רפובליקנים ומתנגדים שונים למשטר הנאצי.

 

איוואן האיום

 

 

הפעם מדובר בסדרה תיעודית מבית היוצר של נטפליקס, ומתעדת את סיפורו של ג'ון איוון דמיאניוק מי שכונה "איוואן האיום", והיה שומר במחנה ההשמדה טרבלינקה. הסדרה מגוללת סיפורו של דמיאניוק, שלאחר המלחמה התגורר בקליבלנד בארצות הברית, וחי חיים טובים ושקטים, עד זיהויו כ"איוון האיום" והבאתו למשפט בישראל. הסרט כולל עדויות רבות של חוקרים על דמותו ומכריו בהם גם עו"ד יורם שפטל ששימש כעורך דינו בישראל בעת המשפט שלו בשנות ה-80 וה-90 ונגמר בזיכויו כשלא היו מספיק ראיות להוכיח כי דמיאניוק הוא אותו "איוון האיום".

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר