כשאת לוקחת יותר מדי אחריות, את בעצם מסירה את כל האחריות ממך

יסמין מרגישה שהיא לא יודעת מה לעשות עם הבת שלה. "נועה לא משתפת אותי בכלום, היא עושה מה שהיא רוצה וכל הזמן מסתובבת עם חברות שמשפיעות עליה לרעה" | חנה דיין עונה

חדשות כיפה חנה דיין 17/04/24 17:51 ט בניסן התשפד

כשאת לוקחת יותר מדי אחריות, את בעצם מסירה את כל האחריות ממך
אמא ובת, צילום: shutterstock

"אני מרגישה שאני לא יודעת מה לעשות עם הילדה הזאת. נועה לא משתפת אותי בכלום. היא לא שואלת אותנו כלום, עושה מה שהיא רוצה וכל הזמן מסתובבת עם חברות שמשפיעות עליה לרעה. אני מרגישה שאיבדתי את השליטה על הילדה המתבגרת שלי. את האמת? אני הרמתי ידיים ואני פשוט מעדיפה לא לדבר איתה, גם ככה זה חסר תועלת", התחילה לספר יסמין בייאוש.

"את לפעמים יושבת עם נועה ופשוט נמצאת איתה בבית? פשוט להיות איתה?", שאלתי.

"אין לי כוחות לזה, אני יודעת שהיא תגיב בצורה שתגרום לי להתפרץ עליה, אז אני מעדיפה פשוט לנתק איתה כל מגע", ענתה יסמין.

"זה נשמע כאילו יש לך פה אחריות מאוד כבדה על נועה. את אחראית על מי יהיו החברות שלה, על כל הצעדים שהיא הולכת לעשות במשך היום ואפילו על מה שהיא בוחרת לשתף אותך או לא. זה באמת אחריות כבדה מאוד".

"אני אמא שלה, אז ברור שארגיש שאני אחראית על זה", ענתה. "אבל אני מרגישה שהקשר שלנו אבוד, אני לא מצליחה לתקשר איתה. מה את חושבת. מה גורם למצב הקטסטרופלי הזה?", המשיכה יסמין ושאלה.

מנגנון "הסרת האחריות"

"יש מנגנון שאנחנו משתמשים בו בצורה לא מודעת במצבים כאלה והוא מנגנון הסרת האחריות", עניתי.

"הסרת אחריות?! הרגע סיפרתי לך כמה אני מרגישה אחריות מטורפת על נועה. יש אמא שמרגישה יותר אחריות ממני?, שאלה יסמין.

"זה מנגנון שמופיע כאשר אני רוצה להסיר מעצמי מועקה קשה שמאוד מאיימת עלי, אז אני מקצינה אותה והופכת אותה בנפש ללא מציאותית. כשהמועקה כבר הופכת ללא מציאותית, אז יש בתוכי מעין 'אישור פנימי' להסיר את כל האחריות כולה מעליי. כל ניסיונות השליטה שלך על הבחירות וההתנהגויות של נועה, הופכות את האחריות הזאת ללא מציאותית ומוקצנת ואז נותן לך את האישור הפנימי להסיר את כל האחריות שלך עליה".

"למה שאעשה כזה דבר?", שאלה יסמין.

"כי לפעמים אנחנו מרגישים מועקה קשה אפילו על האחריות הבסיסית שלנו. לפעמים תחושת אחריות כמו אהבה ודאגה לצרכים בסיסיים, היא אחריות שמעיקה. אז המנגנון הוא לקיחת אחריות יתר שגורמת לי להרגיש שזה יותר מידיי גדול עליי ואז זה מסביר את הייאוש והרמת הידיים מהקשר איתה".

"תוכלי יותר להסביר?", שאלה.

"כשאת מונחת במציאות, הקב"ה תמיד נותן לך כוחות להתמודד"

"כל פעולה בחיים, דורשת מאיתנו אמונה ובטחון בקב"ה. כל עוד אני מדייקת במה ויודעת מה האחריות שלי, שאני לא מנפחת ולוקחת על עצמי אחריות יתר, אז אני פועלת לפי החוקיות האלוקית ויכולה להרגיש שהקב"ה איתי. כשאת מונחת במציאות, הקב"ה תמיד נותן לך כוחות להתמודד. עיקר הבעיות מתחילות כשאת מנפחת את המציאות לממדים שאת לא שם באמת ולזה אין לך כוחות להתמודד. זה מאוד בולט, כשאת מרגישה אחריות גדולה על נועה מעבר למה שאת אמורה, בסוף, זה גורם לך לא לקחת שום אחריות עליה ולנתק את הקשר איתה", הסברתי.

"אבל למה זה קורה לי דווקא מולה?", שאלה.

"סיפרת, כשהיית ילדה קטנה נאלצת לטפל בהורים החולים שלך, שלא הייתה לך ברירה. כך הפכת להיות ילדה הורית במקום שהם ייקחו עליך אחריות וידאגו לך. הדבר הזה יצר לך מעין חרדה מלקחת אחריות, אפילו אחריות קטנה יחסית. מבחינתך, האחריות הרגילה של לדאוג לנועה לאוכל ולהקפיץ אותה לבית הספר, זה כבר תחושת אחריות שעלולה לפרק אותך אז את מסירה את הכל מעלייך בזה שאת מקצינה את תחומי האחריות שלך".

"אז מה לעשות?", אמרה בייאוש.

"ראשית, את צריכה להגדיר ולהבין מה תחומי האחריות שהקב"ה נתן לך. זה יעזור להפסיק את הניפוח הזה של המציאות ואז תדעי גם איך להתמודד באמת עם כל האחריות בזירה שלך".

"בעצם, אני צריכה ללמוד לקחת אחריות בצורה נכונה?", שאלה.

קחו אחריות, למדו את הילדים לקחת אחריות

"התפיסה הפשוטה בימנו, כל הדיבור שרץ היום כולל השיח הציבורי, הוא: קחו אחריות. כמה שיותר לקחת אחריות, למדו את הילדים לקחת אחריות".

"וזה לא טוב?", שאלה.

"יש משהו בלקיחת אחריות שזה העצמת יתר של היישות, של השליטה של האדם. הרבה פעמים הצורך הזה לקחת אחריות זה מתוך איזה תחושה של השליטה על המציאות היא רק שלי, אם אני לא אשלוט בה מה יקרה", עניתי.

"מה זה אומר? לא צריך לקחת אחריות?", שאלה.

"צריך להבין שהאחריות היא לא שלי אלא של הקב"ה. בכל דבר. אני צריכה לתת את שלי לגמרי, לעשות כל מה שאני יכולה. אבל האחריות, היא של הקב"ה בכל קושי בחיים. תתמסרי, אבל את האחריות תתני לקב"ה".

חנה דיין

טיפול זוגי ופרטני (לנשים) במשברי חיים

פסיכולוגיה יהודית תורת הנפש

קליניקה פרטית בשפלה

אפשרות גם בזום ובטלפון

054-4480705

מייל: hanna.tipul@gmail.com

לכל המאמרים : www.hannad.co.il

(טיפול פרטני לגברים ינתן על ידי מטפל)