ברכת הגומל

ברכת הגומל היא ברכת שבח לבורא עולם על טובה שגמל למברך. את הברכה מברך אדם שהיה בסכנת חיים או בסכנה משמעותית אחרת וניצל ממנה

22/02/24 17:43 יג באדר א'

ברכת הגומל
שמים ומים, צילום: shutterstock

נוסח ברכת הגומל

המברך אומר:

בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם הַגּוֹמֵל לְחַיָּבִים טוֹבוֹת, שֶׁגְּמָלַנִי כָּל טוּב

השומעים עונים:

אָמֵן. מִי שֶׁגְּמַלְּךָ כָּל טוּב, הוּא יִגְמָלְךָ כָּל טוּב סֶּלָה

האם צריך לברך הגומל לאחר לידהיולדת נחשבת חולה, ולכן לאחר שתתאושש מהלידה, יש אומרים שבוע ויש אומרים חודש, תברך את ברכת הגומל

מה זה ברכת הגומל?

ברכת הגומל היא אחת מברכות השבח, שנועדה לשבח את ה' על הטובה שגמל (=עשה) עם האדם. את הברכה מברך אדם שהיה בסכנת חיים או בסכנה משמעותית אחרת וניצל ממנה.

מי אומר ברכת הגומל?

על פי המשנה ארבעה סוגים של אנשים צריכים לברך הגומל: יורדי הים ששבו ליבשה, הולכי מדבריות ששבו למקום ישוב, חולים שהתרפאו ואסירים שהשתחררו מבית הכלא. כדי להרבות בפרסום הטובה שעשה ה', תקנו חכמים לברך את הברכה במניין אנשים.

ברכת הגומל ליולדת

אישה שילדה, לאחר שתתחזק מלידתה (בדרך כלל מדובר בשבוע ולעיתים בשלושים יום) צריכה לברך ברכת הגומל, שכן בכל לידה ישנה סכנה מסויימת.

ברכת הגומל לאחר ניתוח

מי שעבר ניתוח בהרדמה מלאה ראוי שיברך הגומל, אך מי שעבר ניתוח בהרדמה מקומית שאין בו סכנה ממשית, אינו מברך.

ברכת הגומל לאחר טיסה

בשנים האחרונות עלתה השאלה האם צריך לברך הגומל לאחר טיסה, הפוסקים חלוקים בנושא, רבים מהפוסקים טוענים שמכיוון שהטיסות בימינו הם דבר שכיח, כמעט כמו נסיעה ברכב, אין לברך ברכת הגומל לאחר הטיסה.

ברכת הגומל לחיילים

כתבו הפוסקים שחייל קרבי יברך לאחר סיום שנות הסדיר שלו ברכת הגומל שתכלול בתוכה את כל הסכנות שעבר בתקופת השירות שלו. מי שהשתתף בקרב מסויים ומסוכן, ראוי שיברך מיד עם החזרה לשיגרה.

ברכת הגומל לאחר תאונה

הקביעה אם היתה בתאונה או באירוע מסויים סכנה, תלויה בדעת אנשים סבירים, שאם לדעתם היתה בכך סכנה, יש לברך. ואם לא היתה סכנה – אין לברך, למרות שהאדם חש פחד גדול. ובכל מקרה של ספק טוב לשאול רב.

ברכת הגומל או תפילת הגומל?

האמת זה לא ממש משנה, העיקר הוא לזכור את המטרה שלשמה נועדה הברכה, להכיר בטובות שעשה עימנו בורא העולם. ואם זה ממש קריטי אז מדובר בברכה, כזו הפותחת כמו ברכות אחרות ב"ברוך אתה ה' א-להינו מלך העולם.." ולאחריה יש לומר "אמן".

שאלות ותשובות בנושא ברכת הגומל

  • האם יולדת צריכה להגיד ברכת הגומל?

    בהחלט, אישה צריכה לברך ברכת הגומל על הנס שבורא העולם עשה עמה, בכך שהחייה אותה ואת הולד

  • עד מתי יולדת יכולה לברך ברכת הגומל?

    לכתחילה צריך לברך הגומל אחרי שבוע מהלידה עד עשרה ימים, אולם בדיעבד ניתן לברך גם לאחר מכן

שאלות בנושא ברכת הגומל בשאל את הרב

כתבות נוספות