מכירת חמץ

מכירת החמץ באמצעות האתר הסתיימה. חג שמח

קצת על חמץ בפסח ומכירת החמץ

חג הפסח מזוהה בעיר עם איסור אכילת חמץ, המוגדר ככל אחד מחמשת מיני דגן שבא במגע עם מים. בשורות הבאות ננסה לעשות קצת סדר במותר ובאסור, וכמובן גם נסביר יותר על תהליך מכירת החמץ, אותו אפשר לעשות כמובן דרך האתר.

מהו חמץ

כל אחד מחמשת מיני דגן (חיטה, כוסמין, שעורה, שיבולת שועל,שיפון) שבא במגע עם מים, לאחר שנתלש מן הקרקע ושהה מעל שמונה עשרה דקות ללא לישה. גם המאכלים והמשקאות הנעשים ממינים אלה (בירה, שמרים, ויסקי, עוגיות, ופלים וכו') הם חמץ.

חמץ ומצה בפסח

אחד הדברים הבולטים בחג הפסח הוא העיסוק המתמדי בחמץ ומצה. התורה מצווה אותנו שלא לאכול חמץ פסח, זכר לכך שיציאת מצרים התבצעה בחיפזון, ובני ישראל לא הספיקו להתפיח את הבצק ולכן אכלו מצות.

במהלך הפסח נאסר החמץ בכמה צורות: איסור אכילה, איסור ראיה, איסור המצאות ברשותו של האדם, ואיסור הנאה. כדי שלא ישהה אדם חמץ בפסח ברשותו - עליו למוכרו לגוי. אם עבר הפסח, והחמץ נותר ברשותו - נאסר החמץ באכילה ובהנאה אפילו לאחר הפסח. חמץ זה מוגדר כ"חמץ שעבר עליו הפסח".

ביטול החמץ

את החמץ אפשר לבטל ולהוציאו מרשותנו, בשלוש דרכים:

 1. בביעורו מן העולם בשרפה, וזאת לאחר בדיקה יסודית בכל חלקי הבית.
 2. בביטול בליבו והפקרתו מתוך גילוי רצון שאינו מעוניין עוד בחמץ.
 3. במכירתו לנוכרי.

כיום מקפידים לבטל את החמץ בכל שלוש הדרכים

מכירת חמץ

כיוון שהחמץ בפסח אסור באכילה ואסור להשאירו ברשות ישראל בפסח, הנהיגו חכמים, שיש למכור אותו לנוכרי ואז אף אם יראה חמץ בפסח קבעו חכמינו: "שלך אי אתה רואה אבל אתה רואה של נוכרי ושל הפקר" (פסחים ה,י). לכן אדם, שברשותו מלאי חמץ, שביעורו גורם הפסד מרובה, או אם ברשותו תערובת חמץ, הוא יכול למכור את החמץ לנוכרי. בארץ, הרבנות המקומית מוכרת את החמץ לנוכרי לכל ימי הפסח. תוקפה של המכירה הזאת כמו כל תוקף משפטי: הנוכרי משלם עבור החמץ שהועבר אליו, ואף מתחיב לשוב ולמוכרו בתום ימי הפסח לבעליו הקודמים.

את המכירה עושה כל יהודי שיש ברשותו שיירי תערובת חמץ. הוא חותם על כתב הרשאה הנמצא בידי הרב המקומי ומציין את הכתובת ואת המקום, שבו החמץ נמצא. ובזאת הוא מסמיך את הרב להוציא את החמץ מרשותו ולמוכרו לנוכרי. כיון שאיסור החמץ חמור ביותר, הכל מדקדקין למכור את החמץ, אפילו אם אין ברשותם חמץ ממש, שמא, חלילה, אבד ברשותם חמץ, שאין יודעים עליו, או מצוי בין התרופות והמשקאות שבבית.

דוגמאות לדברים שהם בבחינת חמץ גמור:

 • עוגיות
 • אטריות
 • פתיתים
 • ביסלי
 • שקדי מרק
 • שניצל מוכן
 • כדורי פלאפל
 • בירה
 • ויסקי
 • מוצרי סויה
 • קמח לבן
 • סולת
 • קורנפלקס
 • גרנולה

דוגמאות לדברים שהם בבחינת תערובת חמץ :

 • אבקת מרק
 • מיונז
 • תרופות בסירופ שאין להן הכשר לפסח
 • משחת שיניים
 • בשמים למיניהם
 • שפתונים
מכירת החמץ של גולשי כיפה
צילום: הרב נועם נבו

היתרונות של מכירת חמץ אונליין באתר

היתרון הבולט ביותר למכירת חמץ באינטרנט הוא החסכון בזמן בנוחות. ניתן למלא את טופס מכירת החמץ בכל זמן ומכל מקום, ללא צורך לצאת מהבית. מה שכמובן יאפשר לכם לנצל את הזמן שהתפנה למשימות אחרות לקראת חג הפסח.

איך למכור חמץ באינטרנט?

הדבר הרבה יותר פשוט ממה שאתם חושבים, ממלאים את הטופס בראש העמוד ומציינים את המקום בו נמצא החמץ וכמה פרטים ליצירת קשר. אין צורך לציין את המיקום המדוייק של החמץ בבית, וניתן להסתפק בכתובת שהייתם נותנים לשליח של וולט. בסיום המכירה יתקבל מספר אישור לכתובת המייל אותה ציינתם בטופס.

הרב לבנון במכירת החמץ
צילום: הרב נועם נבו

הסכמות למכירת החמץ בכיפה

הסכמת הרב שלמה אבינר שליט"א - ראש ישיבת עטרת כהנים ורב הישוב בית אל

לכבוד הרב שלמה אבינר שליט"א

שבוע טוב,
ברצוני לשאול לגבי מכירת חמץ באמצעות האינטרנט
האם ניתן לבצע את המכירה באמצעות אתר אינטנרט, כך שהמכירה תתבצע בעצם ע"י מינוי שליח למכירת החמץ דרך האינטרנט , - כפי שנהוג לעשות באמצעות הטלפון

אשמח לדעת אם הדבר אפשרי מבחינת ההלכה, בעז נכטשטרן

לכ' בועז,

שלום. זה אפשרי.

בברכה,
הרב שלמה אבינר

הסכמה של הרב שלמה אבינר למכירת חמץ באינטרנט

הסכמת הרב אליקים לבנון שליט"א - ראש ישיבת ברכת יוסף ורב המועצה המקומית שומרון

הסכמתו של הרב לבנון למכירת החמץ בכיפה

הסכמת הרב שמואל אליהו שליט"א - רב העיר צפת

לא מוכרים חמץ דרך האינטרנט, אלא רק ממנים את הרב שליח למכור את החמץ שלך.
בעקרון זה מה שעושים ברבנויות השונות. הרב לא קונה חמץ מהציבור, הוא מקבל שליחות והרשאה למכור חמץ בתור שליח.
על מנת למנות שליח אין צורך להיות נוכח, די במינוי דרך האינטרנט.
לסיכום זה כשר למהדרין מן המהדרין.
לחץ כאן כדי לקרוא התשובה המלאה

שאלות נפוצות על מכירת החמץ באתר

האם צריך לציין את המקום בו נמצא החמץ?

ברישום למכירה, אין צורך לכתוב את המקום שבו יהיה מונח החמץ. צריך לרכז את הכל במקומות ידועים ומסומנים, בצורה כזו שבני הבית לא יבואו בטעות להשתמש בדברים, ואפשר יהיה להראות לגוי בצורה ברורה ומרוכזת את הדברים שהוא קנה.

🏠האם אפשר למכור את כל הבית?

אם לא מתכוונים להישאר בפסח בבית, אפשר למכור את כל הבית. כדאי בכל זאת לא למכור את הכל אלא להשאיר חדר כלשהו שמשתמשים בו עם חמץ במשך השנה ואותו לבדוק ולקיים שם את מצוות הבדיקה. גם מי שמוכר את הבית, יכול להיכנס בשעת הצורך לבית גם במהלך החג (אם נשארו בבית דברי חמץ שנמכרו לגוי, יש צורך בזהירות מיוחדת כשמסתובבים שם!).

❓מה זה חמץ

כל אחד מחמשת מיני דגן (חיטה, כוסמין, שעורה, שיבולת שועל, שיפון) שבא במגע עם מים, לאחר שנתלש מן הקרקע ושהה מעל שמונה עשרה דקות ללא לישה. גם המאכלים והמשקאות הנעשים ממינים אלה (בירה, שמרים, ויסקי, עוגיות, ופלים וכו') הם חמץ.

האם הרבנים אישרו למכור חמץ באינטרנט?

בהחלט. מכירת החמץ באתר מתבצעת החל משנת 2000, וזכתה להסכמתם ההלכתית של הרב שלמה אבינר שליט"א , הרב שמואל אליהו שליט"א והרב אליקים לבנון שליט"א . המכירה באתר מתבצעת בפיקוח ההלכתי ובהנחייתו של הרב אליקים לבנון.

עד מתי אפשר לעשות מכירת חמץ?

אפשר לעשות את המכירה כל עוד החמץ מותר בהנאה, כלומר עד לערב פסח - שעה לפני חצות היום. על מנת לאפשר התארגנות מייטבית - מכירת החמץ באמצעות האתר נסגרת עוד קודם לכן סמוך לשעה 9:00 בבוקר. ובכלל לא טוב לדחות דברים לרגע האחרון ועדיף לבצע את המכירה כבר בראש חודש ניסן.

האם חייבים למכור חמץ?

האמת שלא, האיסור בפסח הוא להחזיק או להיות בעלים של חמץ, ולכן מי שאין ברשותו חמץ איננו צריך לבצע מכירת חמץ. יש שנהגו לבצע מכירת חמץ בכל זאת כדי לצאת מהספק שאולי יש ברשותם חמץ והם אינם מודעים אליו.

האם יש עניין לבצע מכירת חמץ פיזית ולא מכירת חמץ אונליין?

דווקא בגלל שההכנות לפסח כה רבות, אין סיבה לטרוח ולגשת פיזית לרב על מנת למכור את החמץ. מכירת החמץ באתר כיפה אושרה לכתחילה על ידי הרבנים שליט"א, למעשה במכירת חמץ אונליין אנחנו ממנים את הרב להיות השליח שלנו לבצע את מכירת החמץ, והוא זה שיעשה את פעולת הקניין כשימכור את החמץ לגוי.

מה הקשר בין חוק מכירת חמץ למכירת חמץ?

האמת שמלבד השם הדומה אין ממש קשר. חוק חג המצות (איסורי חמץ), הידוע בשם חוק החמץ, הוא חוק שחוקקה הכנסת בשנת 1986 העוסק בפרהסיה הציבורית במהלך חג הפסח במדינת ישראל. על פי החוק "לא יציג בעל עסק בפומבי מוצר חמץ למכירה או לצריכה" העובר על חוק זה, דינו קנס.
מכירת חמץ לעומת זאת, היא פעולה הלכתית אותה נהוג לבצע לפני חג הפסח, כדי להתמודד עם איסור החמץ המופיע בתורה. כך שבעוד החוק מדבר על כך שאסור למכור חמץ (ליהודי), המונח ההלכתי דווקא מעודד אנשים לבצע מכירה של החמץ (לגוי).

מתי התחילו לעשות מכירת חמץ באינטרנט?

אתר כיפה היה אתר האינטרנט הראשון שאיפשר לבצע מכירת חמץ באמצעות האינטרנט. בשנת 2000 לאחר שהמכירה קיבלה את הסכמת הרב שלמה אבינר והרב אליקים לבנון, התאפשר לראשונה לגולשים למכור את החמץ דרך האתר. מי שביצע עבור גולשי האתר את מכירת החמץ מאז ועד היום הוא הרב אליקים לבנון ראש ישיבת אלון מורה ורב השומרון.

מה עושה מי ששכח למכור חמץ?

אם מצא חמץ לאחר זמן המכירה - צריך לבער ולשרוף אותו כמה שיותר מהר. אם מצאו את החמץ בחג עצמו צריך לכסות את החמץ בצורה שיהיה ברור שלא נוגעים בו ומיד בצאת החג לשרוף אותו. חמץ שנמצא לאחר הפסח – ישאל רב מה עליו לעשות.

שאלות בנושא מכירת חמץ בשאל את הרב

תמונות ממכירת החמץ

הרב לבנון מוכר את החמץ של גולשי כיפה

הרב לבנון מוכר את החמץ של גולשי כיפה לד"ר קונסטנטין קומושוילי, מרצה במכללה האקדמית אריאל. באדיבות המצלם

הרב לבנון מוכר את החמץ של גולשי כיפה

הרב לבנון במכירת החמץ באדיבות המצלם

מאמרים נוספים על מכירת החמץ