פסח – המידע השלם לחג

פסח תאריך:

תאריך לועזי

החל מהערב של 22/4/2024 ועד 29/4/2024

תאריך עברי

י"ד ניסן התשפ"ד ועד כ"א ניסן התשפ"ד

מתי ליל הסדר?

22/4/2024 י"ד ניסן

למה חוגגים את חג הפסח

בט"ו בניסן יצאו אבותינו ממצרים, בדרך לקבל את התורה בהר סיני. כפי שכתב ספר הכוזרי (א, כה), יציאת מצרים היא יסוד האמונה של עם ישראל. הסיבה לכך היא, שבניגוד לבריאת העולם בה אף אחד לא נכח, ביציאת מצרים היו נוכחים ועדים כל עם ישראל, לכן אפשר לבנות על כך את האמונה של עם ישראל, ובלשונו:

"ולא אמר אלהי השמים והארץ שלחני אליך, ולא בוראי ובוראך. וכן פתח אלהים דבריו אל המון ישראל: "אנכי ה' אלהיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים", ולא אמר: "אני בורא העולם ובוראכם": וכן פתחתי לך מלך הכוזר כאשר שאלתני על אמונתי, השיבותיך מה שאני חייב בו וחייבין בו כל קהל ישראל, אשר התברר אצלם המעמד ההוא בראות עיניהם, ואחר כן הקבלה הנמשכת שהיא כמראה העין".

ארבעה שמות יש לחג זה: א. חג האביב. ב. חג החירות. ג. חג המצות. ד. חג הפסח. כאשר כל שם מייצג מאפיין מיוחד של החג:

א. חג האביב - על שהוא חל בעונת האביב, עונת הלבלוב והפריחה. בעונה זו מבשילים יבולי השדה ומתאפשרת הבאת העומר. ב. חג החירות - שכן בחג זה יצאו אבותינו מעבדות לחירות ומשעבוד לגאולה. ג. חג המצות - על שום איסור אכילת חמץ במשך כל שבעת ימי החג וחיוב אכילת מצה בלילו הראשון. ד. חג הפסח - על שם קרבן הפסח, שהקריבה כל משפחה בישראל ב - י"ד בניסן. כמו כן הוא נקרא, על שם הנס שאירע בעת שהקב"ה היכה את כל בכורי מצרים - "מבכור פרעה היושב על כסאו עד בכור השבי אשר בבית הבור"; ואילו על בתי ישראל פסח הקדוש ברוך הוא.

מנהגי פסח

 1. מכירת חמץ
 2. בדיקת חמץ
 3. סוף זמן אכילת חמץ
 4. ליל הסדר
 5. ביעור חמץ
 6. מימונה
מצות בפסח

מצות בפסחצילום: shutterstock

מאכלים לפסח

כמו בכל חג גם בפסח טעמים ומאכלים משלו. אספנו עבורכם כמה רעיונות למתכונים, חלקם מתכונים מוכרים בגרסא טעימה במיוחד, וחלקם מעניינים ומיוחדים יותר. תוכלו כמובן גם לעיין בעמוד מתכוני פסח המיוחד שלנו, עם מתכונים והצעות נוספות

פסח - שאלות נפוצות

למה נמשך חג הפסח שבעה ימים?

חג הפסח נמשך שבעה ימים, מתאריך ט"ו ניסן ועד לתאריך כ"א ניסן. בעת שצוו בני ישראל על חג הפסח, ציוותה התורה לאכול מצות במשך שבעה ימים. "אֶת חַג הַמַּצּוֹת תִּשְׁמֹר, שִׁבְעַת יָמִים תֹּאכַל מַצּוֹת אֲשֶׁר צִוִּיתִךָ לְמוֹעֵד חֹדֶשׁ הָאָבִיב, כִּי בְּחֹדֶשׁ הָאָבִיב יָצָאתָ מִמִּצְרָיִם" (שמות כג).

למה פסח נקרא כך?

חג הפסח נקרא כך לזכר קרבן מיוחד שהקריבו בזמן בית המקדש בערב החג. הקרבן נקרא בשם 'קרבן פסח', ועל שמו אנו קוראים לכל ימי החג – 'פסח'. משמעות המילה פסח הוא דילג, כאשר קיבלו המצרים את המכה האחרונה, מכת בכורות מספרת התורה כי השם "פסח", כלומר דילג, על בתי היהודים כאשר עבר מבית לבית בכל ארץ מצרים והרג את הבכור שבבית. וכך גם מופיע בהגדה לפסח: "פסח על שום מה? על שום שפסח המקום על בתי אבותינו במצרים".

לא רק פסח: השמות הנרדפים של החג

חג האביב

שם זה מציין את העונה בה חל החג, ואף מצויין בספר שמות "שָׁמוֹר אֶת חֹדֶשׁ הָאָבִיב וְעָשִׂיתָ פֶּסַח לַ-ה' אֱלֹהֶיךָ כִּי בְּחֹדֶשׁ הָאָבִיב הוֹצִיאֲךָ ה' אֱלֹהֶיךָ מִמִּצְרַיִם לָיְלָה"

חג המצות

על שם המצווה העיקרית של החג. שם זה גם הוא מוזר בתורה "אֶת חַג הַמַּצּוֹת תִּשְׁמֹר, שִׁבְעַת יָמִים תֹּאכַל מַצּוֹת"

חג החירות

בתפילה ובברכת המזון מצויין החג בשם "זמן חירותנו" ומכאן הגיע שמו של החג

שאלות בנושא פסח בשאל את הרב

מאמרים ודברי תורה לפסח

טיפים לניקוי הבית לקראת פסח

 • הכינו תוכנית עבודה: תכננו את סדר הניקוי לפי חדרים ותת-משימות. פרטו את כל מה שצריך לעשות בכל חדר, ותכננו כמה זמן תרצו להקדיש לכל משימה.
 • חלקו את העבודה: שתפו את בני המשפחה בנטל העבודה. הקצו לכל אחד משימות לפי גיל ויכולות.
 • זכרו כי אבק הוא לא חמץ, התמקדו קודם במקומות בהם יש חמץ, ואחר כך אם ישאר כח וזמן המשיכו בנקיון האביב
 • אל תשאירו הכל ליום האחרון, בחרו מכשיר אחד בו תוכלו לבשל או לחמם אוכל ואת השאר הכשירו מראש
 • טיפ בונוס: השתמשו במוזיקה עליזה כדי להפוך את הניקוי לחוויה נעימה יותר.

שירים לפסח