הרב שרלו מגיב לדברי הרב מדן על גיוס בנות לצבא

הרב התבקש להתייחס לדברי ראש ישיבת הר עציון, בנוגע לגיוס נשים דתיות, ולאחר שהסביר כי הדבר קשה לו אמר כי על חלק מהטענות הוא מסכים, ובדברים אחרים הם "פוסעים במסילות שונות"

חדשות כיפה
ל בחשון התשעט
,
08 בנובמבר, 2018 13:21
הרב יובל שרלו

הרב יובל שרלוצילום: ללא קרדיט

ראש ישבת אורות שאול בכפר בתיה ואחד מראשי 'צהר', הרב יובל שרלו, הגיב היום (חמישי) לדבריו החריפים של הרב יעקב מדן בנוגע לשירות בנות ביחידות קרביות.

"שתיקתך על דברי הרב מדן מפקירה אותנו", כתבה לו מישהי בדרישה שיביע את דעתו על דבריו של ראש ישיבת הר עציון.

הרב שרלו הסביר כי כלל לא נחשף לפרסומים וכי הוא יתקשה להתייחס לציטוטים של הרב מדן, מבלי שייחשף להקלטות המלאות שלו. בנוסף ציין, כי הוא "חש קשר נפשי עמוק מאוד לרב מדן הי"ו. הוא מורי ורבי".

מוקדם יותר פורסם בעיתון 'שביעי', כי הרב מדן השתתף בכנס מיוחד שנערך לזכרו של הרב אהרון ליכטנשטיין זצ"ל לפני מספר חודשים, ובפאנל בנושא גיוס בנות אמר כי הוא "רוצה לומר משהו לא פוליטיקלי קורקט; צריכים לזכור, כשעוקרים בכוח, ואני אומר כמעט באלימות, מבנות את תפקידיהן המסורתיים של בניין המשפחה, יוצרים מכוח זה מצוקה בדור הבא מחמת דילול המתגייסים".

בתגובה לדברי ח"כ אלעזר שטרן, כי עמדתו דומה לעמדתם של רבני מכינת עלי, אמר כי "ההבדל בין מה שאומרים בעלי למה שאני אומר הוא, שבעלי אומרים שבנות לא צריכות ללכת לא לכאן ולא לכאן ולא לכאן, כדי שיוכלו להקים משפחות גדולות. אני סבור שכל בת יכולה וזכותה לעשות מה שהיא רוצה". לצד זה הוסיף כי הוא "לא נאבק ברצון של בנות ללכת ליחידות קרביות. שיהיו אריות הירדן, לביאות הבקעה, מה שהן רוצות, בתנאי שהיחידות נפרדות. אני לא נותן לאף בת הוראה מה היא צריכה לעשות. תדעו להביט בעיניים פקוחות על המחיר שאנחנו משלמים".

הרב יעקב מדן נואם

הרב יעקב מדן נואםצילום: אריאל הר טוב

הרב שרלו התייחס לדברים ואמר כי "כששומעים עמדה של אדם אחר צריך קודם כל לדייק אותה, לנסות להבין מה בדיוק אמר, וביושרה – להציב את הדברים כפי שהוא היה רוצה שהדברים ייאמרו. כך כתבתי בספרי "לשם שמיים" ובמקומות רבים, וכך אני נוהג לעשות, מול דעות אחרות, בין אם אני מסכים איתן ובין אם לא. 

"לכן, אני מתייחס רק לעמדה כפי שהוצגה, בלי לקשור אותה לעמדת הרב מדן עצמו. אני חושב שהעמדה הזו, כפי שהוצגה, היא ראויה לתשומת לב, ואני נענה לבקשתך. אם אני מבין נכון, העמדה כפי שצוטטה טענה חמש טענות: א. עמדה עובדתית: הליכה של נשים לתחומי הצבא, האקדמיה וכדו' – מביאה לילודה פחותה יותר. ב. עמדה שיפוטית: זה רע. ג. עמדה ערכית: צריך להציב את המחיר הזה בפני החברה כולה, גברים ונשים. ד. תפישת מעמד הרב: אינו קובע במקרה הזה מה לעשות, אך חייב להתריע את המשמעויות. ה. צריך לא לפחד מלהיות פוליטקלי-קורקט".

בתשובה לטענות שהועלו, כפי שהוא הבין אותן, אמר הרב, "א. נראה לי שמבחינה עובדתית – העובדות נכונות. הטענה כי בשל השינוי במעמד הנשים – הילודה פוחתת נראית טענה שעומדת בכל מבחן מדעי סטטיסטי, ונראה לי כי המבקשים להכחיש את העובדה הזו – לא יצליחו.

לוחמות בצה"ל

לוחמות בצה"לצילום: פלאש 90 אביר סולטן

"ב. ההכרעה שבשקלול בין השערים שנפתחו בפני נשים לכיוונים אין-ספור ובין הירידה בילודה – היא הכרעה ערכית. כאן נראה לי שאנו פוסעים במסילות שונות. אנחנו שותפים בעמדה כי משפחות גדולות הם דבר המתאים יותר לדרכה של תורה (אם כי, גם כאן כל משפחה צריכה לבדוק גם את היכולת של עצמה) אבל אני סובר, ואני מעריך שרבים רבים מסכימים לכך, שהערכיות אינו בא לידי ביטוי ברמת הילודה בלבד. הערך העצום של פריצת הנשיות לתוך נושאים רבים ומגוונים אף הוא חלק בלתי נפרד מהתקדמות העולם, גם אם יש לכך מחיר. שנים רבות אני טוען כי פמיניזם שייך לאותו תחום עצום של "צדיקים ילכו בם ופושעים ייכשלו בם". לאמור: אנחנו צריכים להיות אסירי תודה לפמיניזם על גאולת הנשים ממעמדן, מצמצומן, מניתוקן מתלמוד תורה, ומעוד אין ספור מבוכים שהן היו שם; בד בבד, אנחנו צריכים להילחם בצללים של הפמיניזם, בהקשרים רבים. הדבר נכון בעיניי ביחס לכל דבר, והיחס הכפול הזה לפמיניזם אינו ייחודי דווקא לכך. עבודה גדולה היא להבחין בין זה ובין זה. לכן, גם אם התנועה הזו הביאה לצמצום מסוים בילודה – הצדדים המבורכים שבה מבורכים מאוד. 

"ג. אני מאמין בעיניים פקוחות. אני מסכים לחלוטין שצריך להציב את המראה המלמדת שפתיחת שערים של נשים מקטינה את הילודה, בשל העובדה שכאמור בעיני זו עובדה מוכחת. בד בבד, צריך להציב שהעמדה שזה רע (בעיני המתבונן) היא עמדה שיפוטית, שניתן לחלוק עליה. כך מציבים אמת

"ד. אני מסכים לחלוטין שמה שצריך לעשות הוא להתריע בפני משמעויות ולא לקבוע מה לעשות.

"ה. הדברים נגד הפחדים לומר את דעתך הם נכונים מאוד. רק להזכיר שהפוליטקלי קורקט תלוי בחברה בה אתה חי. ביעוץ המשפטי הפוליקטלי קורקט הוא לראות את עצמם כ"שומרי סף" (דבר שאני מסכים איתו חלקית מאוד), ועל כן אין שום אומץ לטעון זאת שם. לעומת זאת, נדרש אומץ גדול לטעון זאת בחברה אחרת. הדבר נכון ביחס לכל דבר. אומץ נבחן לאור החברה בה אתה חי, וכך גם פוליטקלי קורקט".

טוען...

09.11.2018

1. ירידה בילודה אינה תוצאה יחידה. יש גם עליה בכוחנו הכלכלי, האינטלקטואלי וכו' כך שיש גם (צביקה)

חיזוק משמעותי לעמישראל, וכפי שאמר הרב, פנים לכאן ולכאן.

דווח על תגובה לא ראויה
20.11.2018

2. הרב מפקיר אתכן = אתן מופקרות! הפקרות מינית ומידות רעות של גאוה וכפירה (Jews)

זו לא נשיות יהודית.

דווח על תגובה לא ראויה
09.02.2019

3. להיכן הגענו? כנראה שגיוס של בנות השומרות תורה ומצוות, יצא מידי גדולי ישראל ורבנים ומנהיגים (מיקי)

להיכן הגענו? כנראה שגיוס של בנות השומרות תורה ומצוות, יצא מידי גדולי ישראל ורבנים ומנהיגים של החרדים ועבר רק לידי העסקנים - אוי לאותה בושה. השתנו הזמנים חיים חדשים, או שמא השתנו המקורות, גדולי ישראל אינם מדווחים ואינם יודעים מה שקורה באמת, מפני שקורה אחד הדברים התמוהים ביותר, לא שומעים את קולם של גדולי ישראל כמו המועצת ומנהיגי הדור והגר"ח וכו' והכוונה בעיקר מרבני ומנהיגי אגודת ישראל ודגל התורה בכל הקשור ל"גיוס בנות". הכל יודעים כי מדובר בנושא שגדולי ישראל מכל החוגים מסרו את נפשם על הענין הזה, והנה זה כמה שנים שלא שומעים אותם!!!! וכאשר עוצרים בנות כשירות השומרות תורה ומצוות מפני שלא התגייסו לשמד וזימה של צה"ל, הם ממלאים פיהם מים, והכוונה לעסקנים ולרע-בנים.

האם באמת השתנו הזמנים? האם בשל פוליטיקה פנימית מותר להפקיר נושא וענין שכזה? של יהרג ואל יעבור? הכל יודעים כי בכל הקשור לגיוס בנות אין כאן ענין של יותר דתיה או חרדית, כל בת ישראל שאינה רוצה להתגייס חייבים לסייע לה, במיוחד כאשר מדובר בבנות שהן בעלות תשובה או בנות שמשום מה הסתבכו טכנית, איך יכול ח"כ חרדי [כמו אלו הרשעים מיהדות התורה] או מי שיושב במועצות גדולי התורה, לישן בלילה כאשר עוצרים בחורות צנועות וכשרות כאלה? מדוע לא שומעים היום אותם רבנים יוצאים בקול רם ונאבקים לעצור בעד הנגע הזה שמתרבה לאחרונה יום אחר יום שעה אחר שעה רח"ל מדוע-עעעעעעע?

נכון שנמצא גם בנות לא דתיות שקופצות על הטרמפ הזה, אבל האמת היא כי מבחינתנו ע"פ פסק של מרן החזון איש זצ"ל והרב מבריסק זצ"ל ועוד ועוד... כל בת ישראל דתיה ולא דתיה אסור לה לשרת בצבא של זנות ברבים וכו' וחייבים לסייע לה אם אינה רוצה להתגייס ובמיוחד כאשר היא מנמקת זאת מסיבות דתיות.

העסקנים החשובים המוסרים נפשם יום יום על ענין גיוס בנות, השתלטו על הענין, וכוונתם טהורה 100% הם עושים זאת אך ורק למען מטרות האמת, אבל בלעדיהם היה הנושא מופקר לגמרי, מסכנות היו הבנות הנעצרות לא היה להן מושיע, האם יכולים אנו לומר היום כי ידינו לא שפכו את הדם הזה??????

איך קורה שהיהדות החרדית מתנערת מאחד הנושאים החשובים והכי בעייתיים והוא כפיית גיוס על בנות בכלל נושא שחייב היה להיות על סדר יומה של כל היהדות החרדית? וגם אם איננו יכולים להתערב בנעשה אצל החילונים אבל מי שמבקשת שלא להתגייס חובתנו להתייצב לצידה של כל בחורה או אשה ולסייע לה לא להתגייס, ולהצילה משמד וזימה שיש בצבא של מדינת איזראל, וכהיום כבר לא שומעים כי העמלקי המשומד משה גפני עוזר לבנות כאלו כלל וכלל, ואדרבה הוא מעודד גיוס בנות רח"ל שר"י בקרוב ביחד עם המן וד"ל, הוא [גפני] מעדיף לסייע לאחמד טיבי שלא לכבות לו את הצופר של המואזין מאשר לסייע לבנות יהודיות חרידיות צנועות וכשירות שאינן רוצות להתגייס לשמד וכו'...

הטענה היא לכל החרדים והכוונה לכל חברי הכנסת מכל הסיעות המכונות חרדיות, איך זה שהפקרתם נושא גיוס בנות נושא כל כך חשוב שהיה צריך לעמוד בראש סדר העדיפות ע"פ תורתינו הקדושה.

בקשר לרבנים, ככל הנראה העסקנים [כמו מאנטעל וחביריו שר"י] שמקררים את הרבנים, הם אומרים לרבנים כי מדובר בהגזמות ולא האמת!!! וזה שהם אומרים זה שקר וכזב של ממש!!! וזה ממש כפי שליצמן עשה כמה פעמים אצל הרבי מגור ואצל מנהיגים אחרים, כשאמר שמדובר בהגזמות והפקיר ככה מאות בנות חרידיות רח"ל, וממילא קשה לבא לרבנים בטענות מפני שאין לדיין אלא מה שעיניו רואות, ואלו החכי"ם הם מחללי שם שמים ברבים ימ"ח בגלל שמשקרים למועצת ולכל גדולי ישראל ולכל מנהיגי ישראל. להיכן הגענו?

הטיפשות החרדית שאנו מפקירים נושאים חשובים מאוד של גיוס בנות, שהיו צריכים להיות אצלנו ראשונים על סדר היום, והעסקנים עולים טרמפ עליהם וחוגגים מוכיחים את אפסיות הנציגות החרדית בנושאים כל כך חשובים וחיוניים. להיכן הגענו? ... שומו שמים!!! להיכן הגענו?! ועכשיו כְּתֹ֨ב זֹ֤את זִכָּרוֹן֙ בַּסֵּ֔פֶר וְשִׂ֖ים בְּאָזְנֵ֣י עם ישראל וגו'.

ולגפני ולחכי"ם העמלקים אני אומר לכם נבואה ברורה מהשמים: נדמה לכם שאין דין ואין דיין, ואתם יכולים לעשות כל מה שעולה ברוחכם... אבל יש בורא עולם בשמים ובאיזשהו שלב הוא יפסיק לכם כליל את כל מזימותכם ותעלוליכם כפי שהיה בדור הפלגה, ובסדום וכו'. אלא אם כן תחזרו למוטב לפני שיהיה מאוחר ביותר... שומו שמים!!! להיכן הגענו?!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

רה"מ בנימין נתניהו צילום: דוברות ראש הממשלה

נתניהו מברך את חניכי בני עקיבא לרגל שבת ארגון: "אתם עושים עבודה חשובה מאוד"

קרא עוד