סגור

הברכה של עומר אדם: מי מחליט מהו קידוש השם?

עומר אדם שוב קידש שם שמים ברבים, אך עדיין יש אנשים שרואים בכך צביעות, זילות ותרבות קלוקלת של הדור הנוכחי. אם רק לעומר אדם היה מבטא יידישאיי והיה נוהג לסלסל פחות, הכל היה זך וטהור - ממש כמו פעם

גלעד כהן, חדשות כיפה
טז בתמוז התשעט
,
19 ביולי, 2019 10:37
לא נכס, לא צאן ולא קידוש השם

לא נכס, לא צאן ולא קידוש השםצילום: פלאש 90, משה שי

כמעט ולא קיים איש מהציונות הדתית שלא מזמזם לו בלבו, גם בימינו אנו, את שיריהם של נעמי שמר, אריק איינשטיין או מאיר אריאל. כמעט ואין איש מהציונות הדתית שלא מכיר את התכנית המיתולוגית של גלי צה"ל – 'ארבע אחר הצהריים' עם כל הקלאסיקות הישראליות. אנחנו אוהבים את שירי ארץ ישראל הישנה והטובה ומעריכים אותם, כאילו היו לקוחים מסוד חכמים ונבונים ומלמד דעת מבינים.

אני די בטוח שגם הרב אלי קפלן שפרסם מאמר בשם 'ההופעה של עומר אדם – ההפך מקידוש השם' מכיר היטב את 'סימני דרך', את 'סע לאט', את 'נשל הנחש' ואת שאר נכסי צאן הברזל של התרבות הישראלית. אולם, הרב קפלן לא מרגיש בנוח כאשר מכנים את ברכת "שהכל" של עומר אדם בהופעה מול 50 אלף איש - קידוש השם.

"כל הכבוד לעומר אדם על כך שברך שהכל על כל מים. האם זה אמיתי?" שואל הרב אלי קפלן במאמרו. "האם הוא תמיד מברך ומתפלל? אינני בטוח", ממשיך קפלן ומוסיף "מי שרוצה להבין בתמצית את הבעיה התרבותית - האמונית שאנחנו בתוכה-יסתכל על התגובות לתופעה ושמה 'עומר אדם'", כך כותב הרב אלי קפלן, בזלזול רב על מעשיו הצבועים לכאורה, של הזמר הצעיר בן ה-25.

אין לי ספק שהרב אלי קפלן מכיר את הסיפור על הנער, החליל ויום הכיפורים. אותו נער, שלא ידע קרוא וכתוב, ובאמצע תפילת מוסף של יום הכיפורים, כאשר חש צורך עז לשאת תפילה העז לחלל בחליל בבית הכנסת, באמצע התפילה. תגובתו של הבעש"ט, כך על פי הסיפור הייתה: "בקולו של החליל העלה נער זה את כל התפילות אל השמים והקל עלי את שליחותי".

הסיפור המרגש ומעורר ההשראה הזה, סופר בכל פעולת בני עקיבא ובכל אולפנה או ישיבה תיכונית. אך האם המחנכים והמחנכות, המדריכים והמדריכות באמת מאמינים שיש בכך כוח? בלחלל בחליל ביום הכיפורים? מה הם היו עושים אם וכאשר תלמיד היה פוצח בסולו גיטרה באמצע תפילת יום הכיפורים בבית מדרשם? לא בטוח שהיו מגיבים כמו הבעש"ט.

אז נכון שהלבוש, ההופעה והשירים של עומר אדם אינם עומדים בדרך ההלכה, אך גם שיריה של נעמי שמר ("כשאת לובשת את השמלה האדומה, אז בבניין לפתע צומחת עוד קומה"), או שיריו של אריק איינשטיין ("אבל יותר מכל אוהב הוא לכופף בננות"), או אפילו בשיריו של מאיר אריאל ("חתיכות רבות כמוה אתה מדפדף בכל ז'ורנאל"), ניתן למצוא לא מעט אלמנטים לא כשרים. אבל אותם אנחנו אוהבים, כי הם, הם ארץ ישראל הישנה והטובה. אז הרי בתקופתם, לא הייתה תרבות רעה, אז לבוש היה לבוש, ותרבות הייתה תרבות. היום הכל זבל מזרחי.

גם אני אישית לא משתגע מכך שזמר כמו עומר אדם יכול לשיר באותה ההופעה שיר כמו "אין מה לעשות איתה, היא רק רוצה לרקוד" ומיד אחריו לשיר שיר שהפזמון שלו לקוח מקידוש השבת. גם אני לא אוהב את התרבות המעורבבת הזו, שבין קודש לחול שעלולה לגרום לזילות במסורת ישראל ובהלכה עצמה.

אך, האם לא מעט אור דוחה הרבה מן החושך? מדוע אי אפשר להודות שהיה רגע אחד קטן, אולי אפילו קטנטן בהופעה לא צנועה של עומר אדם בו נעשה קידוש השם? אולי רק בגלל שזה לא הנכס, לא הצאן ולא הברזל שרבים במדינת ישראל רוצים שישתרש בתרבות הישראלית.
 
במאמר אחר אגב, של אותו הרב אלי קפלן נכתב, "מי שיודע לחבר בין ירושלים של מעלה לירושלים של מטה, יידע גם לחבר בין הכוחות השונים הקיימים בתוכנו. כי אי אפשר באמת לחבר בין העולם הרוחני למעשי ללא חיבור בין המחנות השונים". הלא כן, הרב אלי קפלן?

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
19.07.2019

1. צ.ל. צדיקות כמוה (תיקון)

אתה מדפדף בכל ז'ורנאל

דווח על תגובה לא ראויה
19.07.2019

2. לא שכל השירים של אריק איינשטין הם שיא הקדושה אבל איך הכנסת את מכופף הבננות??? (מכופף הבננות)

דווח על תגובה לא ראויה
19.07.2019

3. קדוש השם (דין חדש) (אתם השתגעתם)

עומר אדם...הוא כמו רועי קליין הי"ד?
אה...אז שווה להחטיא ת'רבים

דווח על תגובה לא ראויה
19.07.2019

4. שאלה (שאלה)

מאיר אריאל היה בלתי נסבל. למה הבאת אותו כדוגמא??

דווח על תגובה לא ראויה
20.07.2019

5. עומר אדם הנסיך (מגי ברוך)

עומר אדם אתה מיוחד
קידוש השם שלך מעל הכל.....
תצליח כל החיי'ם❣

דווח על תגובה לא ראויה
20.07.2019

6. מה הקשר מכופף הבננות? ???? (האפעס)

דווח על תגובה לא ראויה
20.07.2019

7. התקרבות למסורת (מרוכזניק)

גם אם השירים שלו אסורים, ההתקרבות שלו למסורת שהוא לא מתבייש בה היא מאוד מבורכת וכשזה אדם מפורסם זה בהחלט קידוש השם

דווח על תגובה לא ראויה
21.07.2019

8. הזוי (אסתר)

איזה שנאת חינם..חבל... יהודי...מצליח...גרם לפסטיגל לשבות בשבת....ממש שנאת חינם

דווח על תגובה לא ראויה
21.07.2019

9. ידידיה מאיר פרסם לפני כחודש מאמר לגבי מהו בדיוק קידוש השם (מיכל )

מן המקורות. כדאי לעיין. כי הוא בדק את זה מן המקורות ופרסם. היום אנשים טועים במושגים האלו.
בכל מקרה לדעתי מה שעשה עומר אדם זה דבר יפה (גם אם אני לא יודע אם זה נכנס תחת ההגדרה של קידוש השם). כל אחד שמקיים מצווה ברבים נדמה לי שזה קידוש השם.
אלה שנגד , כנראה חוששים שדתיים ילכו להופעות כאלו. אז ודאי שדתיים לא צריכים ללכת, בגלל בעיות פריצות חמורות. יחד עם זאת, ספיצפית המעשים שעושה עומר אדם כמו סירוב לעבוד בשבת, ברכה בציבור-ראויים לציון לשבח גדול מאוד!!

דווח על תגובה לא ראויה
21.07.2019

10. אשריך עומר אדם (יאיר אברמוב)

כל התקשורת הזה ערב רב

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בידוד. אילוסטרציה צילום: shutterstock

מסוף השבוע - עשרות אלפים נשלחו לבידוד: "מציל חיים"

קרא עוד