סגור

במקום הסמכה לרבנות: הרבנות הראשית מציעה - מבחנים תורניים לנשים

על רקע עתירה לבג"ץ המבקשת גישה למבחני הרבנות גם לנשים, הרבנות הראשית דוחה את הבקשה ומציעה מבחנים תורניים כחלופה

משה סלע, חדשות כיפה
י בכסלו התשפ
,
08 בדצמבר, 2019 12:12
הרבנית עברון עם עמיתות בבית המדרש

הרבנית עברון עם עמיתות בבית המדרשצילום: אור תורה סטון

הבוקר (א') נודע כי הרבנות הראשית  שללה את האפשרות של נשים לגשת למבחני רבנות (ללא הסמכה לרבות)והציעה במקום זה שיגשו למבחנים תורניים לנשים וזאת בכדי שגם הן יהיו נגישות לידע הלכתי. במסמך פנימי שניסח יועצה המשפטי עו"ד הראל גולדברג ופורסם באתר ynet, הוא מציע להקים ערוץ חלופי שיאפשר הנגשת הידע ההלכתי לנשים, אך יחד עם זאת שולל הסמכה לרבנות. 

עו"ד גולדברג הציע את ההנגשה במסגרת תשובת המדינה לעתירה שהוגשה לבג"ץ שביקשה לאפשר לנשים לגשת למבחני הלכה הרשמיים כמו הגברים. גולדברג טען כי אומנם אין באפשרות הרבנות לאפשר הסמכה לרבנות לנשים, אך יש למצוא עבורן חלופה הולמת.

"בהתאם לעמדתה ההלכתית של מועצת הרבנות הראשית, המשקפת את העמדה המסורתית-הלכתית הרווחת מזה דורות רבים בעולם האורתודוכסי, לא ניתן להסמיך נשים לתפקידי רבנות", הסביר גולדברג במסמך. "הואיל ותפקידה של הרבנות הראשית לתת כשירות לתפקידים רבניים, אך ברור הדבר שתנאי סף לגשת לבחינות הוא שהנבחן יוכל להיות כשיר לכהן כרב".

עו"ד גולדברג מוסיף במכתבו כי: "לא מן הנמנע שיש מקום ליצור מסלול השכלה ייעודי מוכר עבור נבחנים אשר מבקשים להיבחן על הידע ההלכתי שצברו וזאת במנותק ממתן כשירות לכהן בתפקידי רבנות, בדומה למסלולי השכלה גבוהה אחרים". הוא הדגיש כי "הרבנות הראשית איננה אמונה על כך, וספק רב האם כגוף רבני מסמיך היא מוסמכת לעסוק בעניין זה", ולכן "ככל שמבקשים לבחון את קידומו של רעיון זה, יש לבוא בדברים עם הגורמים השלטוניים המופקדים על הנושא".

העתירה לבג"ץ שהוגשה ע"י ארגון עתים, מרכז רקמן באוניברסיטת בר אילן וקולך, טענה שמכיוון שאין באפשרות נשים להיות מוסמכות לרבנות הן נפגעות כלכלית שכן הן אינן יכולות לקבל הטבות שכר ולהגיש מועמדויות לתפקידים במגזר הציבורי, דבר שיוצר חוסר שיוויון. תשובתו של גולדברג נועדה למצוא פתרון שיתן מענה מספק זאת מבלי להסמיך לרבנות.

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', מסר בתגובה: "עתירת עתים, יחד עם מרכז רקמן באוניברסיטת בר-אילן, קולך ושורה של נשות הלכה, באה לתקן את המציאות בה לימודים תורניים של נשות הלכה אינם מוכרים. לנשות הלכה יש תרומה אדירה לעם ישראל וכל פתרון צריך למנוע את המשך האפליה ולאפשר הכרה שווה. אנו נבחן את הדברים כשנקבל אותם כמקובל בתוך מסגרת העתירה, ומקווים שהרבנות תצטרף לתיקון היסטורי ולהסרת חסמים שמונעים צמיחה של עולם התורה". 

08.12.2019

1. "שכן הן אינן יכולות לקבל הטבות שכר ולהגיש מועמדויות לתפקידים במגזר הציבורי, דבר שיוצר חוסר שיוויון" למה מתעלמים מאפשרויות אחרות שיש להן להשג (שיפנו לאפיקים הקיימים במקביל)

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

2. כל הכבוד לבג"צ. כל הבוז לרבנות - נפוטיזם, אבטלה, כשרות תמורת כסף, רב ראשי בכלא, והכי חשוב - שני רבנים אשכנזי וספרדי כי אי אפשר לוור על כפל הג'ובי (שרון)

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

3. נפגעות כלכלית?? לרובן ממילא יש תואר מדובר בהסוואה (מרא דאתרא)

קודם כל מי שלא רוצה "להיפגע כלכלית" שתלמד תואר באוניברסיטה מה גם שבין ובין כך לנשים האלה יש תואר ראשון שני או שלישי. וחוץ מזה ממתי לימודים במטרה להיות רבנים הם "מנוף כלכלי"? הכל כאן הסוואה: המטרה היא לאפשר כהונה "רבנית" לנשים. כל השאר פלפולים משפטיים.

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

4. יצא שכרו בהפסדו (גלגל)

המבחנים האלה ינציחו סופית יהדות "מתוקנת" לאור ההשפעות הזרות שהציפו את ההלכה. הרי אם אישה "תפסוק" הלכה על טהרת המשנה תורה של הרמב"ם, היא לא תקבל תוארת היינו גם הרמב"ם לא!!!

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

5. 2- לפי ההגיון הזה, אפשר לסגור את המדינה, צבא משטרה ועוד... כבר היו לנו ראש ממשלה ונשיא בכלא- אפשר היה להקים ממשלה. וזה שיש שני רבנים ראשיים זה לא כפל (אבל העיקר השנאה לרבנות...)

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

6. האם (רק שאלה)

האם אשה צלחה מבחנים לדיינות?

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

7. יש הגיון בזה יותר נשים יגשו לבחינות גם מהחרד"ל (אריק)

וכך במקום לבלבל את המח לרב שכונה /ישוב/עיר כל דקה יהיו לנו פוסקות טהרה לנשים וכן משיבות בדיני כשרות ועוד . זה יוריד מהנטל על הרבנים שרובם עובדים לפרנסתם בעבודה נוספת . יורה יורה ישאר אצל רבנים בלבד .

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

8. תגובה (יעל)

ה'ירחם על עם ישראל

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

9. ארגון עתים, מרכז רקמן באוניברסיטת בר אילן, קולך, אור תורה סטון = רפורמים (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
09.12.2019

10. זוכרים את הרבנים "מטעם"? אז זה בדיוק - זה (דוד היכיני)

או קיי נניח שהבג"צ יכריח את הרבנות לתת סמיכה לנשים מי בדיוק יעסיק אותן כרבניות? הרי הליברלים למיניהם לא זקוקים לסמיכה של הרבנות השנואה שעליהם והם יעסיקו כל אחת עם סמיכה של הרבנות או בלעדיה ויכולים לעשות זאת גם ברגע זה. והיתר אם יאלצו אותם כמו רבנית שכונה דיינית או רבנית עיר - זה יהיה גם היחס אליה - "רבניות בג"צ " בדיוק כמו ה"רבנים מטעם" (מטעם השלטונות של הגויים) שאף אחד לא התייחס אליהם ברצינות. מישהי מעוניינת להיות "רבנית בג"צ " ? שיבושם לה.

דווח על תגובה לא ראויה
09.12.2019

11. חופרות (אליהו יניב לוי)

דווח על תגובה לא ראויה
12.12.2019

12. חשבתי עד היום שלומדים תורה כדי להתקרב לה' ולדעת תורה ולא מ"שיקולים כלכליים" (דורית)

האם מכון עתים וקולך ושאר ירקות מבית הקרן החדשה לישראל חושבים אחרת על לימוד תורה ומזלזלים בו.

האם כל העולם הוא רק שדה קרב בין מדכאים למדוכאים במאבק לשיוויון ועכשיו הגיע הזמן לכבוש ולהרוס עוד חלקה טובה למען "שיקולים כלכליים"?

דווח על תגובה לא ראויה
14.12.2019

13. דורית (12) מעלה נקודה נכונה מאד... (ועצובה)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חברון צילום: shutterstock

מחדל: תלמידת מדרשה לא נכנסה לבידוד והדביקה כמעט את כל המדרשה

קרא עוד