סגור

גיור זה לא בוחן ביהדות

יש להשיב את הגיור לידי הקהילה ומנהיגיה. גיור שמחובר לחיים היהודיים ועוסק בשיח קשוב בין המתגייר לבין הדיינים

אלעד קפלן
ד בסיון התשפ
,
27 במאי, 2020 21:28
בית דין

בית דיןצילום: מבוי סתום

במסגרת הפעילות שלנו בארגון 'עתים', זכיתי לפגוש גרי צדק רבים ולשמוע את סיפוריהם. בכל פעם נפעמתי והתרגשתי מרצונם העז לקשור את גורלם בגורל העם היהודי, אך מה שהדהים אותי במיוחד היה כששמעתי מה הם עברו בדרך. חלקם תיארו כיצד מה שאמור היה להיות רגע משמעותי במסע היהודי הפך לבחינה על ידע תורני וחקירה על אורח חיים. על חלק מהשאלות שנשאלו המתגיירים, גם חבריי הדתיים בוגרי ישיבות ומדרשות לא ידעו להשיב. אין ספק כי ידיעת תשובות לשאלות אלו אינה חיונית בכדי לחיות חיים מלאים ביראת שמיים ושמירת מצוות.

בתלמוד נכתב כי כאשר המתגייר מגיע למעמד בית הדין "מודיעין אותו מקצת מצות קלות ומקצת מצות חמורות", חז"ל אף מוסיפים כי "אין מרבין עליו ואין מדקדקין עליו" (יבמות מז, א-ב). זו הייתה דרכם של חכמינו – הם לא סברו כי אלו שבאים בשערי העם היהודי צריכים לדעת יותר מאלו שנולדו וגדלו כיהודים. על אחת כמה וכמה, מן הראוי כי זו תהיה הדרך כאשר מדובר במתגיירים במדינת ישראל, שגדלו מתוך שייכות יהודית עמוקה. מתגיירים שמשפחתם עלתה לארץ על פי חוק השבות ולאחר שנות גלות חזרו לחיק העם היהודי, במסגרת קיבוץ הגלויות, וכעת הם נאלצים להוכיח את עצמם ולמעשה לעמוד למבחן על עצם זהותם.

מערך הגיור הממלכתי זכה להכניס לשערי העם היהודי מתגיירים רבים ויש בכך ברכה גדולה לעם ישראל. אולם, בד בבד, הוא הביא להוצאת הגיור מידי הקהילות היהודיות, כפי שהיה מקובל לאורך הדורות. כיום, מפתחות הגיור מופקדים בידי מוסד פקידותי ריכוזי, אליו המתגיירים נדרשים להגיע אם ברצונם לקבל הכרה מהממסד הדתי. על אף שיש במערך זה דיינים שמבקשים לנקוט במדיניות גיור מכילה, מרבית המתגיירים אינם זוכים לפגוש אותם, ובמקום זאת פוגשים דיינים עם עמדה מחמירה, נוקשה ובדלנית, הרבה מעבר למה שנדרש על פי ההלכה. המסע של רבים מהמתגיירים מוכרע לא פעם על סמך מזל – את מי הם פגשו בדרך, אילו שאלות הם נשאלו ואם גרמו להם להרגיש שייכים או זרים.

בכדי להימנע ממציאות שבה הגיור הופך להיות שאלון טריוויה בנושא יהדות, יש להשיב את הגיור לידי הקהילה ומנהיגיה. גיור שמחובר לחיים היהודיים ועוסק בשיח קשוב בין המתגייר לבין הדיינים. אם נחזק את ידיהם של רבני ערים, יישובים וקהילות שעוסקים בגיור, נגלה כי ישנם מבקשי גיור רבים, שאמנם אינם יכולים לזכור בעל פה את נוסח הברכות, ואינם יודעים להסביר דקדוקי הלכות, אך יש בהם יראת שמיים ואהבת ישראל גדולה. גרי צדק אלו הם חלק בלתי נפרד מאיתנו ואין לנו לדקדק אחריהם או להעמיס עליהם שינון מצוות קלות וחמורות, אלא לסלול עבורם את הדרך ליהדות.

עו"ד אלעד קפלן הוא מנהל ארגון 'עתים'

בחנו את עצמכם: האם הייתם עוברים מבחן גיור?

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
28.05.2020

1. כדאי שתלמד קצת תורה והלכות גיור וגם על עם ישראל ועל הדור וקצת תבין את ערך הרבנות הראשית ושדבריך ודעותיך מאוד משובשים (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
28.05.2020

2. אז תאבק לשנות את חוק השבות (יש חור בדלי)

דווח על תגובה לא ראויה
28.05.2020

3. לא יאומן!! יושב כאן עו"ד ומתיימר לדעת מה זה רבנים! (אלי)

הבן אדם עו"ד! מוכר מאוד שהכותב אינו בקי בהלכות גירות ומצטט חלקי ציטוטים מגמרא. אני לא יודע מי הם החברים שלך ומה הם יודעים אבל התשובה לכך היא ברורה! כן מי שנולד יהודי אפילו אם הוא עם הארץ יש לו הלכות יהודי ותפקידו ללכת וללמוד. אבל מי שלא נולד יהודי ורוצה להצטרף, ישנם דברים שהוא צריך לדעת! תראה אני לא יודע איזה שאלות אתה מדבר עליהם ומה הם מבקשים שידעו, כדאי להביא דוגמאות, אבל יש הרבה שרוצים להצטרף "רק בגלל שהם מרגישים שייכים" וזהו חיסרון לצערינו הרב היום שיש כל כך הרבה שייכים שלא מבינים מה הפירןש להיות שייכים!! כן לשיר הלל ביום עצמאות הוא לא מה שההלכה קובעת נקרא שייך לעם היהודי!!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

טסים לאומן? לא השנה. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: פלאש 90

ראש המל"ל: נמנע את הרכבת האווירית לאומן לקראת ראש השנה

קרא עוד