סגור

כמו גיבורי על: הביקורת על הציבור החרדי

הביקורת השבוע על הציבור החרדי שפתחו את מוסדות החינוך בניגוד להנחיות, היו מרוסנות ביותר. כולם מסכימים שלא נכון היה לפעול כן, אך בפנים מתרשמים מהתושייה ולכן לא מסוגלים למחות

עדיאל שביט, חדשות כיפה
ה בחשון התשפא
,
23 באוקטובר, 2020 9:09
עושים בגלוי מה שאנחנו חושבים בלב. חרדים מול המשטרה

עושים בגלוי מה שאנחנו חושבים בלב. חרדים מול המשטרהצילום: Nati Shohat/Flash90.

השבוע הראשון של אחרי הסגר החל בסערה, כאשר עמדה השאלה האם הציבור החרדי יפר את ההנחיות לטובת פתיחת מוסדות הלימוד, או שלבסוף יישר קו כמו כולם. התשובה הגיעה מיד עם ההודעה משמו של הרב קנייבסקי, החולה בקורונה בעצמו, שיש לפתוח את תלמודי התורה לבנים בכיתות א' עד ח'. ההוראה של הרב קנייבסקי הגיעה לאחר שהשיחות בין נציגי החרדים לרשויות המדינה לא צלחו ולא הגיעו לכדי הסכמות.  ובכך החרדים, שחשבנו שכבר בחצי הדרך להשתלבות בחברה הישראלית, הראו לכולנו שהדבר היחידי שקובע הוא דעת תורה.

החוסר ממלכתיות מצד המגזר החרדי הגיעה עם תמיכה גם של חברי הכנסת. משה גפני, מי שמוביל את הזרם הליטאי בכנסת, הבהיר לנתניהו כי הוא עם הרב. רבים בגופי התקשורת השונים ראו את המהלך ומיהרו לגנות, אלא שהפעם היה בביקורת הרבה ריסון. כזכור, הגל הראשון של הקורונה הביא ביקורת קשה נגד המגזר החרדי לאחר שירושלים ובני ברק נרשמו כערים האדומות ביותר. הביקורות הקשות הביאו אף אמרות קשות כמו של רינה מצליח שנפלה פעמיים וטענה כי "אם מנקים מהמספרים (של התחלואה) את החרדים ואת בתי האבות לא הייתה כמעט קורונה בישראל".

הדברים הקשים של מצליח, הביאו את הציבור לעשות אחורה פנה, והיחס כלפי הציבור החרדי השתנה ב-180 מעלות. פתאום אנשים החלו להיות מודעים ל"אנטישמיות" כנגד החרדים, והחלו להתייחס אחרת לציבור. גם כשכוחות המשטרה החלו לפעול באלימות נגד המפגינים בבלפור, התעוררה המודעות לציבור החרדי שסובל מאלימות זו שנים. שינוי היחס האמפתי לציבור החרדי, הוא מבורך, וכך יש לפעול כלפי כל מגזר, אלא שבגלל השינוי חוש הביקורת נחסם. אם בפעם הקודמת הבנו שאורח חייהם של החרדים מקשה עליהם, שלא באשמתם, לשמור על ריחוק גם בתוך הבית ולכן התחלואה שם גבוהה. הפעם אם תעלה התחלואה בציבור החרדי זה באשמתם לגמרי.

נכון, היו מספר מבקרים לציבור החרדי, אך הביקורות היו מהוססות או זהירות מאוד ונמנעות מהכללה. טראומת הגל הראשון לימדה אותנו שיש להיות זהירים, אבל האם זו הסיבה היחידה? בגל הראשון הביקורות לא היו צודקות, וטוב שלמדנו מכך, אבל בגלל זה אנחנו נזהרים עד מתעלמים ממה שקורה בגל השני?

לדעתי, הסיבה לביקורת המסויגת, היא לא רק בגלל שכעת אנחנו נזהרים בכבודם של הציבור החרדי. הסיבה לדעתי היא עמוקה יותר, יש מצב שאנחנו מעריצים אותם על הבחירה להפר הנחיות. אם הגל הראשון היה עוד אחדותי, הגל השני הוליד בעיקר כעס ותסכול כלפי מי שמנהיג אותנו. היציאה לסגר נוסף, גרמה לציבור להבין שהוא לא סומך על העומדים בראש. זה בא לידי ביטוי בסקרים השונים, שמורידים מכוח הליכוד, וחוסר האמון בנתניהו כמנהיג. יכול להיות שזה גם מה שהוביל לעיתונאים ימנים, לצאת מהארון ולהודות שהם לא רוצים את נתניהו בשלטון. האהדה לנתניהו בשפל, והכל בגלל ניהול כושל ומעוות של משבר הקורונה.

בגלל כל זה, גם הביקורת לציבור החרדי מסויגת, כי למעשה הם מבטאים את משאלת הלב של כולנו -לעזאזל עם ההנחיות. אמון הציבור בהנחיות נמוך מאוד, ההנחיות לא ברורות, לא הגיוניות ומלאות פרצות. רובינו למעשה "עקצנו" את ההנחיות בדרך זו או אחרת, אם זה להשתמש באישור החיוני שלנו כדי לנסוע למקומות, להזמין אוכל לספסל שליד המסעדה, או להתחיל ללמוד גלישה כדי לרדת לים. אלא שהכל נעשה בקומבינה, ואז באו החרדים ואמרו בריש גלי "לא מעניין אותנו מה אתם אומרים, אנחנו פותחים את תלמודי התורה".  כולנו רוצים הנחיות חדשות, כולנו רוצים להמשיך בחיינו למרות הקורונה, והנה באה קבוצה אחת שלא רק מדברת אלא גם עושה.

הדימוי שעלה לי בעת הצפייה בציבור החרדי הזכירה לי את היחס לגיבורי העל,  בסרטים ובחוברות הקומיקס. בכל ז'אנר גיבורי העל, תמיד מציגים את הדילמה האם גיבור שלוקח את החוק לידיים הוא גיבור או פורע חוק? כמעריצים תמיד אנחנו יודעים את התשובה, ורק מי הרעים יחשבו שסופרמן הוא פורע חוק. אלא שגם הציבור החרדי הוא פורע חוק, אלא שבעיני רבים זה בא ממקום של גבורה ולא של עליונות על החוק. האומץ של הציבור החרדי ואולי גם הצדק במעשיו, הביאו מעשים דומים דווקא מכיוונה של ישראל ביתנו.

השבוע, חברת הכנסת יוליה מלינובסקי הצהירה גם היא כי במהלך הסגר נפגשה עם אנשים אחרים "יש לי ילדים קטנים, באים חברים, מה אתה חושב שהם לא נפגשים? שכולם יושבים בכלא?". כן אותה חברת כנסת שהתרעמה על פתיחת מקוואות לחולות קורונה, אותה אחת שחברה שמפלגה שמבקרת את הציבור החרדי כל יום. היא זאת שכתבה בטוויטר שלה: "די עם הפחד חייבים לחזור לחיים  ברור לכל שהסגר הזה לא רלוונטי עכשיו ולא היה רלוונטי מעולם". כנראה שמלינינובסקי הבינה שגם הציבור החרדי, שהיא לא מסמפטת, עושה כאן משהו מעורר השראה. 

אבל פנטזיות לחוד ומציאות לחוד, עומדת כאן שאלה חשובה שצריכה חשבון נפש מכולנו. אני מאמין שרובינו סבורים שגם אם אין הסכמה עם ההנהגה, יש לקבל את מרותה (זוכרים את האנרכסיטים מההפגנות?) אז מה שהיה השבוע לא יכול לעבור בשתיקה. לא תהיה כאן איפה ואיפה, הציבור החרדי חצה קו אדום ועליו לדעת כי אנחנו ממש לא נעבור על כך בשתיקה. אז למרות שאני לא אוהב את לקס לות'ר הוא לגמרי צודק - סופרמן הוא פורע חוק.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
23.10.2020

1. כשרון חולדאי מציג מתווה לפתיחת הלימודים זה פתאום נשמע כשר ומשכנע (רחלי)

למה ? כי הוא המבוגר האחראי והחילוני? לרב קנייבסקי יש שיקול דעת לפחות כמותו. גם הציבור הדת"ל מיפר חוק בעניינין החשובים לו כמו יישוב א"י.. והפרות פקודב לא מוסריות במה"ל. אז די להטיף!

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

2. יש עברינות של ציבור עם מנהיגיו (אזרח)

ויש של יחידים. אצל החילונים אין מי שיאמר להפר את החוק וכולם בצורה מאורגנת יפרו את החוק.

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

3. ל2: האם אני צריך להזכיר קריאות של ח" כים שלא מזמן קראו במפורש להפר את ההנחיות? (בהצשך לכינוי ממשלה שנבחרה כחוק כלא לגיטימית... זו המרדה)

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

4. מדינה בתוך מדינה (רשימי)

בגלל זה הדתיים חייבים להצביע לפיד. תחשבו רגע למי אתם יותר קרובים. לחילונים נכונים או לחרדים פורעי חוק שלא סופרים אתכם, קוראים לכם ניאו רפורמים, בזים לרבנים שלכם (ולעולם לא יכניסו את ספריהם לישיבות הקדושות) ולא משרתים בצבא. אני גר בפתח תקןוה ויש כאן מלא חרדים מודרניים שבאורח חייהם הם כמו הדתיים לייט. אבל כשצריך להתגייס פתאום תורתם אומנותם. חייבים להצביע לפיד לעצור את הטירוף.

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

5. ואם היו אומרים לשמאלנים שהם חייבים כולם ביחד לעזוב את תל אביב, לעבור כולם ביחד לגור בישובי גב ההר, הם היו שומעים? (שאלה)

הרי ברור שהשמאלנים לא היו שומעים: הם היו כולם ביחד מורדים בהנחיה הלא הגיונית הזו.
ואותו דבר כשבאים לחרדים ואומרים להם שהת"תים אמורים להיות סגורים, בזמן שהחינוך המיוחד פתוח: דרישה שכל המהות שלה היא חוסר התחשבות בחשיבות העצומה של לימוד תורה בציבור החרדי, אז ברור שההנחיה היא לא נכונה ולא מוסרית וגדולי ישראל הורו להתנגד לה. זה כל הסיפור.
בקיצור, הממשלה צריכה להתחשב בצרכים של האזרחים שלה לפני שהיא תוקעת דרישות שהן מנוגדות לדברים הכי מהותיים עבורם.

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

6. מודה במקצת (תורת חיים )

קשה לך להודות בעליונות התורה ובפרט תורת ילדי ישראל וזה מובן לפי הרקע בו אתה פועל ויש להוקיר על האומץ לכתוב את האמת ולגלות את הסוד הגלוי כמה הפרות ישנם ועל איזה שטויות אצל אותם המסיתים נגד קבוצת לומדי התורה הקדושה

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

7. לא מעריץ ולא נעליים (אברהם)

הריסון בביקורת על הציבור החרדי נובעת מכמה סיבות-

1. ניסיון לא להחריף את המצב, גם ככה כולנו על הקצה והאוויר רווי באדי דלק ומספיק ניצוץ קטן כדי להדליק את הכל. אז נזהרים.

2. אולי יש גם מגעים מתחת לפני השטח ולכן מנסים לא לשרוף את הגשר.

3. אולי בגלל שכבר התייאשנו ואנחנו יודעים שזה לא יעזור.

אבל אין בי שום הערצה למהלך הזה, ואין לי ספק שאנחנו והציבור החרדי עוד נוכל את הפירות הבאושים של המהלך הגרוע הזה עוד הרבה זמן. שאף אחד לא יתפלא אם כוחן של המפלגות האנטי-דתיות יגדל בזמן הקרוב. שאף אחד לא יתפלא אם נראה מעשי אלימות כלפי חרדים. מה יעשה אדם נורמטיבי, שומר חוק שהוצא לחל"ת או פוטר מכיוון שהוא צריך לשמור על ילדיו בגלל שהוא שומר חוק ומנגד הוא רואה את שכנו החרדי יוצא לעבודה ושולח את ילדיו לתלמודי תורה שנפתחו בניגוד לחוק?! גם אם הוא אדם מסורתי ומכבד הוא יגיע לידי שנאה.

מדובר במהלך חסר אחריות, שנובע מתפיסה מגזרית, מצומצמת, ומתוך תחושת חוסר קשר לכלל ישראל וחוסר הבנה לאיך שהדברים נראים מהצד השני.

לשמחתי יש הרבה קולות של תלמידי חכמים בציבור החרדי שמתנגדים למהלך, אבל זה לא מספיק..

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

8. אם זה מרוסן, מעניין מה זו ביקורת לא מרוסנת (יוני)

ראית מה כתב לדוגמא אברי גילעד?
ואגב, ההוראה של הרב קנייבסקי לא ברורה ולא ודאית, הרבה אולי אפילו רוב החיידרים לא פתחו כלל השבוע.

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

9. יותר מסוכן מקורונה (גדי)

סגירת תלמודי תורה יותר מסוכנת מקורונה. כך בדיוק אמר הרב קנייבסקי.
אז יבהילו אותם הקנסות?!
מי כאן הפטריוט?!

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

10. לגבי סופרמן (מעריץ)

ומה דעתך על מתתיהו החשמונאי ובניו המכבים?

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

11. עוד כמה גיבורי על (מעריץ)

אמיל זולא, מרטין לותר קינג, נלסון מנדלה...
הם הפרו חוק. כן או לא?!
אז כשזה מגיע אלינו נגמרה הרומנטיקה?!
תענה בכנות!

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

12. יושבים בבית לא בגלל החוק (אני)

בגלל שלא רוצים להדבק.
גם נוסעת במהירות נורמלית כי זה פחות מסוכן

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

13. כולם (נועם בן ישראל)

כולם שווים

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

14. מצביע (נועם בן ישראל)

מצביע מרצ ולרבי מלובביץ'

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

15. גלגלצ (נועם)

גלגלצ אקו 99 FM

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2020

16. סוריה (נועם)

סוריה חוזרת ליהודים

דווח על תגובה לא ראויה
24.10.2020

17. סוריה (נועם)

סוריה חוזרת לדרוזים

דווח על תגובה לא ראויה
24.10.2020

18. צפניה (נועם)

צפניה דרורי סדאם חוסיין
מסית נגד יאשיהו פינטו

דווח על תגובה לא ראויה
24.10.2020

19. סוריה (נועם)

סוריה חוזרת לדרוזים וליהודים

דווח על תגובה לא ראויה
24.10.2020

20. מוסלמים (נועם)

מוסלמים בערב הסעודית
נוצרים באיטליה

דווח על תגובה לא ראויה
24.10.2020

21. נועם (נועם)

נועם בן יעקב
נועם בן ישראל
נועם שמואלי

דווח על תגובה לא ראויה
24.10.2020

22. ראפרים (נועם)

ראפרים בעד הערבים

דווח על תגובה לא ראויה
24.10.2020

23. ביירות (נועם)

ביירות זה כמו תל אביב של המוסלמים

דווח על תגובה לא ראויה
25.10.2020

24. יהודים (נועם)

יהודים = אשף
יהודים = נסראללה

דווח על תגובה לא ראויה
25.10.2020

25. דרוזים (נועם)

דרוזים = אשף נוצרים = אשף
דרוזים = נסראללה נוצרים = נסראללה

דווח על תגובה לא ראויה
26.10.2020

26. חילונים (נועם)

חילונים לאיראן

דווח על תגובה לא ראויה
27.10.2020

27. סוריה (נועם)

סוריה חוזרת ליהודים
כמה רוע אפשר לבלוע
אבא תרחם אבא תרחם

דווח על תגובה לא ראויה
28.10.2020

28. איטליה (נועם)

איטליה מדינת הנוצרים

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

כבר נפתח. קניון איילון צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

15 קניונים נפתחים ברחבי הארץ: אלו הקניונים שזכו בהגרלה

קרא עוד