חדשות כיפה

תקנון צניעות: בואו לא נוציא את עניין הלבוש מהמידות המתאימות לו

לבוש וגדרי צניעות הם לא בהכרח עניינים הלכתיים אלא נורמות דתיות של קהילות שונות. אורית לסר מתקוממת על תקנוני הצניעות המובלטים והחד מגדריים שיש בבתי הספר הדתיים

תלמידים נכנסים לבית הספר

תלמידים נכנסים לבית הספרצילום: פלאש 90. יונתן סינדל

בילדותי אהבתי לשמוע את הסיפור מתוך "כה עשו חכמינו" (שבבגרותי למדתי שהסיפורים הם תלמודיים וחז"ליים במקורם) על היהודי שאכל במסעדה רומית, והוגש לו אוכל לא כשר לארוחה. כאשר גילה היהודי את הטעות המרה, ומחה על כך בפני בעל המסעדה, ענה לו זה שלא חשבו ליהודי, מפני שלא נטל את ידיו לפני הסעודה.

אני נזכרת בסיפור הזה ותוהה, מהם הסממנים שאנו משתמשים בהם היום לזהות אדם על פי הקפדתו על קיום מצוות. בידוע הוא שישנם אנשים שמקפידים על קלה כבחמורה, ואמונתם תמימה וכנה, אלא שלא ניכר הדבר בהכרח לפי חיצוניותם. לאחרונה רבו האנשים שאינם מתהלכים עם כיפה, למרות שעל תפילה במניין הם כן יקפידו, או אינם לבושים לפי קוד לבוש "דתי" אולם בהחלט מגדירים עצמם ככאלו.

הסממנים החיצוניים הם מאוד קריטיים ונחוצים לנו, בחברה שלנו. אנחנו מרגישים בביטחון ובנוח  כאשר אנחנו "מקטלגים" את האדם שלפנינו. אנחנו גם אוהבים לדעת אם מי שלפנינו הוא "משלנו" או "אחר". החיצוניות, על שלל ביטוייה ולבושיה, הפכה לעניין מועצם מאוד.

ומה קורה כאשר מישהו מאתנו "לא עומד בכללי קוד הלבוש"? לא מקבל על עצמו ולא מכפיף עצמו לנורמות היחסיות של הלבוש? הרי לא כל סנטימטר, צבע, הרכב הבדים והלבוש- כולם עניין הלכתי בהם... אחוז גדול הוא בכלל עניין "סוציולוגי" ויחסי מאוד למאפיין כזה או אחר של שיוך חברתי. אנחנו אוהבים להגיד שזה "צנוע" או "לא צנוע", אבל מתכוונים בכלל ל- "שייך, מתאים, הולם, נראה כ...". לא גדרי ההלכה הם הקובעים והמחייבים, אלא גדרי החברה אליה אנחנו משתייכים. למשל, אופן קשירת המטפחת, גדלים וצבעוניות של כיפות, חיתוך הזקן, מותג הסנדל או הנעל ועובי המשקפיים- קובעים הרבה יותר בעינינו. הם אומרים כמעט את כל מה שיש לדעת על האופי, ההשתייכות ואפילו האמונות והדעות של מי שלפנינו.

 והתופעה המקוממת ביותר היא היחס והמקום שאנו נותנים ללבוש הנשי בהקשר הזה. מרבית הקוראים יסכימו איתי שכמעט ואין, וקשה ביותר להסכים ולמצוא גדרי הלכה מדויקים בכל הנוגע לגדרי "צניעות" האישה. ראו ערך הרחוב החרדי והדתי או אפילו בין עדות וחצרות. ורבות דובר על כך. ועדיין, הלבוש הנשי הפך להיות לאבן הבוחן של הדתיות, במלוא מובן המילה. אינני מתנגדת חלילה לכך שיש גדרי צניעות והלכה, אני רק שואלת מדוע דווקא הלבוש של הנשים הוא זה שמשקף בבלעדיות את הפנים.

בתי ספר קובעים תקנונים לכלל התלמידים- על פי אורך החצאית והשרוול של הבנות, אנשים מסמנים ומתייגים אנשים לפי "איך שהאישה מתלבשת", "האם היא מכסה את הראש, ובאיזה היקף". מדוע דווקא "צניעות" או בחירת האישה את לבושה, נהיה הסממן המובהק ביותר לרמת דתיות?! כמה פעמים שמעתם אנשים אומרים "בבית הכנסת או בקהילה הזאת רוב הנשים ללא כיסוי ראש מלא", או – "אני לא שאשלח את הילדים שלי למקום הזה.. ראית איך הבנות שם לבושות"!?

כמעט מבלי לשים לב, אנחנו מכריעים את כף הדתיות (או אם תרצו "הדתומטר") של נשים, משפחות, קהילות ומוסדות חינוך שלמים ומגוונים, על פי הגבולות של הלבוש הנשי. וזה לא מוסיף הרבה כבוד ללבוש האישה וגם לא לה עצמה.

שוחחתי עם אימא שהייתה שותפה לצוות הקמה של ממ"ד, שאמרה לי שהיא התעקשה בזמן ניסוח תקנון בית הספר, שסעיף קוד הלבוש, יהיה תחת שתי מגבלות: 1. שהוא לא יופיע בראש התקנון, ולא יקבל את מלוא תשומת הלב והמיקוד בעיני הורים שיבחרו לשלוח את ילדיהם למוסד זה. לבוש וצניעות זה חשוב, אבל לא יותר מדרך ארץ. 2. שההתייחסות ללבוש יהיה שווה ותואם – כלפי הבנים והבנות במוסד.  לא יירשם בתקנון רק מה אורך השרוול של הבנות, אלא התייחסות כוללת ללבוש מכבד ומתאים למוסד דתי- לבנים ולבנות. ובהערת אגב, לא התעכבו שם בתקנון, על לבוש ההורים המגיעים לבית הספר. אמנם זאת אופנה חדשה ונפוצה לעדכן את ההורים מה מצופה מהם ללבוש, אבל כאן הסתפקו בבקשה מההורים לכבד את רוח המוסד בהגיעם להשתתף בפעילויות בית ספריות. ניסוח והתייחסות קצת יותר מכבדת.

בואו לא נוציא את עניין הלבוש מהמידות המתאימות לו. בנותינו אינן אמורות לשאת על גבן את כל משקל הדתיות של מוסדות החינוך. הן אינן המראה החיצוני של בית הספר. אני מציעה גם שלא נעמיס עליהן את כל התורה רק בלבוש אחד- הבגדים. הן בהחלט יכולות ללמוד תורה, להתחזק בקיום מצוות ולקבל על עצמן אורח חיים דתי, במגוון דרכים- ולא רק בהפקדה על הלבוש והסגנון. אין כאן מאזניים שעליהן מוטלות כל תרי"ג מצוות מצד אחד, וצניעות בכף השנייה.

גישה של "הכל או כלום", במיוחד ביחס לנראות החיצונית ולנשיותן של הבנות בגילאי הבגרות, לאו דווקא תניב תוצאות חינוכיות מוחלטות יותר.. עלינו להיזהר שלא יקרה ההיפך. נלמד אותן על פנים וחוץ, ונכוון אותן להעמקת הפנים ולמקום הראוי לו כחלק מחיי תורה.

הכותבת היא ראש תחום חינוך בתנועת נאמני תורה ועבודה

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
14.09.2017

1. עם כל הכבוד לארגון הרפורמי נאמני "תורה" ועבודה, ואין כבוד (יהודי)

אני מעדיף להקשיב לגדולי ישראל ולא לכם.

דווח על תגובה לא ראויה
15.09.2017

2. רק ראיתי את הכותרת ישר ידעתי מי אחראי (ירוחם)

ובאמת בסוף הכתבה התבררר שצדקתי

בחיי אין ארגון שיש לו אובססיית "בואו נכתוב על אובססית הצניעות" כמו הארגון הקיקיוני הזה של השמנים מגבעת שמואל

דווח על תגובה לא ראויה
15.09.2017

3. כדאי לעיין במקורות (א)

לפני שכותבים דבר כזה,כדאי לעיין במקורות. מה שכתבת לא נכון כלל, צניעות כתובה בהלכה, כיסוי ראש הוא לכל הפחות דאורייתא אם לא דרבנן. המשנה ברורה על השולחן ערוך בסימן ע"ה מגדיר אורך חצאית, ואת תגידי שזו לא הלכה?

דווח על תגובה לא ראויה
15.09.2017

4. תיקון לתגובה 3 (א)

לכל הפחות דרבנן אם לא דאורייתא

דווח על תגובה לא ראויה
15.09.2017

5. הבנת הנקרא (יוכבד סגל)

לפחות שהכותבת (ראש תחום חינוך בתנועת נאמני תו"ע...) תבין את סיפורי 'כה עשו חכמינו'.
הביקורת בסיפור היא על אותו יהודי שלא נטל ידיים, ולא על מי ששפט אותו על פי זה. אז כנראה שמה שאדם משדר כלפי חוץ זה אומר משהו... (בניגוד לכל מה שכתוב בהמשך המאמר...).

דווח על תגובה לא ראויה
15.09.2017

6. תלכי איך שאת רוצה ותהי חילונית (חן)

מצדי, אף אחד לא אמר לך איך ללכת אם את לא רוצה ללכת לפי התורה אז אל תתלונני על אלה שכן וזכותו של כל מוסד לקבוע תקנון מפורט לפי ההלכות ולפי התורה... ואל תמציאי הלכות והמצאות חפיפניקיות אי אין באמת כאלה, מה לעשות אין ולא יהיה שיוון בין גברים לנשים בצניעות , לגבר מותר חולצה קצרה ומכנס קצר עם גופיה ולאישה אסור זה הכול, אישה מושכת גברים ואיש לא, בלשון מעט גסה.

דווח על תגובה לא ראויה
16.09.2017

7. הלבוש מהווה הצהרה (טוביה)

בסופו של דבר, לבוש זה לא משהו שאדם עושה 'בטעות' או 'נכשל בו'. לבוש הוא בחירה מודעת של האדם שמבטאת את המקום החברתי/נפשי/רוחני בו הוא נמצא.
חבישת כיפה היא מנהג בעלמא, ובכל זאת, אם ילד יגיע לבית ספר דתי ללא כיפה, הוא ישלח הביתה, מן הסתם..

דווח על תגובה לא ראויה
17.09.2017

8. למה נאחזים בלבוש (חיים)

התיאוריה שלי: כי לבוש לפי ההלכה, במיוחד בדורנו אנו, קשה ומעצבן. מי שמצליחה להתגבר על הפיתוי האדיר של סכנון התרבות החילונית, חזקה עליה שהיא תצליח להקפיד על קלה כחמורה גם בהקשרים אחרים.

(אגב לא הבנתי את ההערה שאין בהלכה גדרי צניעות. ניכר שלא הושקע מאמץ כלשהו למצוא כאלה.)

דווח על תגובה לא ראויה
18.09.2017

9. צניעות זה קשה , זה חשוב אבל זה לא הכל! (לא משנה)

נכון שהלבוש מעיד על האדם אך זה להרבה בנות מאוד קשה צריך לזכור לשים את הדגש לא רק על צניעות אלא גם על ברכת המזון ותפילה וכו' אני תיכוניסטית ובצניעות יחסית אני מקפידה אבל בדברים אחרים פחות זה לא מחייב יש לי חברות שבצניעות פחות מקפידות אבל בדברים אחרים מקפידות יותר ממני ... חשוב לזכור שצניעות זה לא הכל יש עוד דברים שחשוב גם עליהם לשים דגש.

דווח על תגובה לא ראויה
19.09.2017

10. כמה שנאת חינם (החתול במגפיים)

לא משנה התוכן עצם זה שהכותבת קשורה לנאמני תורה ועבודה אומר שהיא טועה ושהיא רפורמית.
איזו שטחיות וחוסר התייחסות לכתוב עצמו ולטענה.

דווח על תגובה לא ראויה
28.09.2017

11. בכלל לא נכון (שרית)

יש הלכות ומי שרוצה לעשות רצון השם - יודעת כיצד להתלבש.
אשה שאינה צנועה - מעידה על פנימיותה. הפקרות בלבוש מעידה על הפקרות בנפש.

עבדתי בבית משפט - הנשים המסודרות והמכובדות ביותר מתלבשות צנוע ביותר בלי קשר לדת.

צועק מהכתבה שהכותבת "דוחפת" לכיוון לא טוב.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בצלאל סמוטריץ', אורי אריאל ואלי ישי צילום: יונתן זינדל/פלאש90, אדי ישראל/פלאש90

סקר: מפלגה בראשות סמוטריץ' תעבור את אחוז החסימה

קרא עוד