סגור

"על אף שבתי הכנסת נסגרו, המקוואות לא נסגרו בעולם"

הרב אליהו בירנבוים בראיון לכיפה מספר על האתגרים העומדים בפני הקהילות בעולם. בעוד שבתי הכנסת נסגרו בעולם המקוואות, למעט בצרפת, ממשיכות להיות פתוחות. מנגד לקהילות הרבות יש קשיים רבים לערוך את הפסח כהלכתו

עדיאל שביט, חדשות כיפה
ה בניסן התשפ
,
30 במרץ, 2020 13:58
הרב אליהו בירנבוים

הרב אליהו בירנבויםצילום: באדיבות המצולם

נגיף הקורונה מתפשט ברחבי העולם, ומביא קשיים על תפקוד החיים היהודיים. אך בעוד שבארץ המדינה מכירה בקשיים ההלכתיים ומייצרת אפשרויות קיום חיי ההלכה ככל שניתן, בחוץ לארץ התמונה מעט שונה. ברחבי העולם בתי הכנסת כבר נסגרו לגמרי, ובניגוד לארץ אין היתר לקיום מניינים בשטח הפתוח תוך הקפדה על ההנחיות. חשש חשוב נוסף הוא עניין טבילת הנשים במקוואות, בישראל הותרה הטבילה תוך הקפדה על ניקיון והפרדה, אך בצרפת יצאה הוראה לאחרונה כי המקוואות תסגרנה.

מקוואות נשים פתוחות, אך הבלניות נשארות בבית

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס עמיאל, מכון אשר אחראי על כשרת שליחים לקהילות בתפוצות, התראיין לכיפה כדי לתת תמונה כללית על הקהילות ברחבי העולם. "יש לי קבוצת וואטסאפ יחד עם כלל שליחי המכון המשמשים כרבנים ומחנכים ברחבי העולם, ודבר ראשון שבדקתי זה האם השיקולים לסגור מקוואות מגיע בגלל הרבנות המקומית או בגלל הוראות מהמדינה" פותח הרב. "נתחיל בחיוב ונאמר עשרות קהילות דיווחו כי המקוואות פתוחות. רק כדוגמה אתן את כמה מהמדינות מרחבי העולם שמהן דווח כי המקווה פתוח: שוודיה, ניו זינלנד, צ'כיה, שוויץ, דרום אפריקה, מקסיקו, גרמניה, ספרד, אנגליה, ארה"ב, סקוטלנד, אקוודור, סינגפור. בכל המדינות הללו דיווחו לי כי המקוואות פתוחות".

"יש בכל אופן תנאים מיוחדים" מסייג הרב, "ראשית יש הקפדה יתרה על הניקיון, בכל המקוואות במים יש גם כלור, במקומות מסוימים אף מחליפים את המים בין אישה לאישה. שנית הנשים מגיעות רק לטבילה בלבד, את כל ההכנות לפני הן מקיימות בבית". אך מעבר לפרטים הטכניים, הרב מציין כי במרבית המקומות הנשים הולכות לטבול בלי בלנית שתהיה במקום. נשים טובלות לבד, ויש היתר הלכתי לכך, בין היתר בשל העובדה כי הבלניות מפחדות להגיע ואף יש דרישה שיהיו כמה שפחות נשים בחדר אחד.

מקווה

המקווה פתוח, אך הבלנית נשארת בביתצילום: Hadas Parush/Flash 90

מצד שני יש מקומות שבהם בכל זאת המקוואות נסגרו, במספר מדינות במרכז אמריקה יש עוצר במהלך שעות הערב ועד הבוקר שלמחרת, ואסור לאף אדם לצאת מחוץ לביתו. "במקרה כזה יש לנשים היתר לצאת ולטבול ביום בבוקר היום השמיני, נכון שלרוב טובלים בליל היום השביעי, אך לצורך המצב החריג מותר לטבול בבוקר של היום השמיני" מסביר הרב בירנבוים. כמו כן הרב מציין כי בצרפת הרבנים עצמם, ולא הוראה של המדינה, הם אלה שהורו לסגור את המקוואות במדינה. 

מקרה מיוחד שהרב מספר קרה בארגנטינה שם יש גם עוצר במהלך שעות הערב, ונשים יצאו בכל זאת כדי לטבול במקווה. לאחר שהמשטרה עצרה אותם הוגשה תלונה כנגדם וכנגד הרב המקומי שהשאיר את המקווה פתוח. "במקרה שהמדינה היא זו שמונעת את היציאה, אין מה לעשות כנגד הדבר ולא יוצאים החוצה, גם לא בשביל טבילה" קובע הרב בירנבוים. 

מצד שני גם אם המקוואות פתוחות, אין זה אומר שעדיין מרבות הנשים ללכת לטבול. למשל באיטליה שנמצאת באחד המקומות הגרועים ביותר, מבחינת התחלואה והמוות מהקורונה, על אף שהמקווה פתוח נשים ממעטות ללכת. "יש נשים שמפחדות לצאת, אך למעט מצרפת אף רב בעולם לא אסר הליכה למקווה גם בתקופה הקשה הזו".

הרב דורש לסכם את הנושא בנימה חיובית: "הסקופ האמיתי: שלמרות החששות, משוויץ ועד גואטמלה, מסינגפור ועד ניו זינלנד המקוואות פתוחות, אפילו שבתי הכנסת סגורים. זה הסיפור האמתי".

אין סדרים, ואין אוכל כשר לפסח

הקושי האמתי לדעת הרב בתקופה זו היא ההערכות לפסח. ברחבי העולם נדרשים להזמין אוכל כשר לפסח במיוחד, וכן ליל הסדר נעשה לרוב עם כל הקהילה יחד ולא כל משפחה בביתה. "בארץ לא מכירים את זה, אבל השנה אין סדרי פסח קהילתיים. בחוץ לארץ רוב האנשים לא יודעים לקיים סדר לבד, ובקהילות עורכים סדרי פסח המונים בין 200 ל-300 אנשים. זה המשבר הגדול מבחינתם כי אחרת הם לא יקיימו את ליל הסדר".

שולחן ליל הסדר. השנה בשידור חי?

אין סדרים קהילתיים, ואין מספיק מצות צילום: פלאש 90. הדס פרוש

בעיה נוספת זה המזון הכשר לפסח, בחלק מהקהילות נערכים בכל מקרה מראש ולכן ישנה כמות מזון מספקת. הבעיה בקהילות שיש בהן את האספקה, עדיין קיים קושי כיצד לחלק את המזון בין המשפחות. "יש קהילות בהן יש ערכות מסודרות עם מזון מחולק והגדות מתורגמות, אך גם כאן נוצרות שתי בעיות", מציין הרב. "בעיה אחת שעדיין אין מספיק מצות, באיראן למשל לא קיבלו את המצות שהם הזמינו. ואנשים יותר מקפידים על כשרות פסח, מיתר השנה. בעיה שנייה היא הישראלים שעדיין תקועים במדינות שונות והם לא כלולים כחלק מהקהילה, ולהם אין דרך להשיג מצות".

"הרב של רומא הודיע שיש להם מצות, אך ההזמנה שנעשתה מראש היא קטנה מידי, כי בדרך כלל חלק לא קטן מהקהילה טס לישראל במהלך הפסח. כעת שכולם סגורים בבתיהם יש יותר דורשים למצות" אומר הרב בכאב. בעיה נוספת היא חידוש המלאי של הבשר הכשר "בגלל הבידוד, ובגלל שחלק מהשוחטים חולים, או שהם בכלל שוחטים ממדינות אחרות ואין דרך לעבור גבולות, אין מי שישחט בשר חדש". המצב הוביל שלמרבית הקהילות אין בשר כשר לקראת החג.

"זו הבעיה הגדולה ביותר של הקהילות בחו"ל, אין סדרים קהילתיים, אין מצות ואין בשר כשר לפסח". 

 

30.03.2020

1. השוואה מגוחכת (ש)

ניקח לדוגמא את גרמניה, פדרציה ענקית של למעלה משמונים מיליון בני אדם. מספר היהודים בערך מאה אלף. רובם מבוגרים מאוד מעבר לגיל טבילה. רוב רובם חילונים ובכל מקרה לא אורתודוקסים. אפשר להניח שאין בכל גרמניה יותר מכמה אלפים של נשים טובלות. מניסיון ברבים מהמקוואות הבודדים בגרמניה צריך להתקשר יום קודם ולתאם טבילה. בדרך כלל את תהיי הטובלת היחידה באותו היום. איך זה קשור למציאות בארץ?

דווח על תגובה לא ראויה
30.03.2020

2. המשך הנ"ל ....................................................... (חייבים להתפלל בכל הלב)

לכאורה על פי הלכה אין שום איסור להתפלל במנין ובפרט בעת צרה של שמד גמור כמו במדינת ישראל. זו מדינה של פורקי עול התורה והמצות. המדינה של כופרים בקב"ה. המדינה של נכדי עמלק. המדינה של חכי"ם חרדים [לשעבר] פורקי עול וחשודים שמחשילים הרבים בעבירות חמורות ביותר. המדינה של עוכרי תורת השם. המדינה שהם נגד החרדים לד'. המדינה שמניהגיהם מסריחים מצואה. המדינה שאין לה שום שייכות לתורת השם. אין לה שום קשר לדעת. זו מדינה של מסיונרים נגד אלוקים ונגד עם ישראל מקיימי מצות התורה הקדושה. וכו' וכו'

חייבים להתפלל כדכתיב: "ועבדתם את ד' אלקיכם" (שמות כג, כה); ואמר "ואתו תעבדו" (דברים יג, ה); ואמר "ואתו תעבד" (שם ו, יג); ואמר "ולעבדו" (שם יא, יג).

ובמשנתו של ר' אליעזר בנו של ר' יוסי הגלילי אמרו: "מנין לעיקר תפילה בתוך המצוות? מהכא: את-ד' אלקיך תירא ואתו תעבד"

וזמני התפילות אלו הן: תפילת השחר מהנץ החמה עד סוף שעה רביעית, ומי שעבר והתפלל אחר כן עד חצות יצא רק בדיעבד ידי חובת תפילה, אבל הפסיד חובת תפילה בזמנה, וצריך כל אדם להזהר שיתפלל קודם שיתעסק במלאכות אחרות, כדי שלא יפשע

יש הלכות מיוחדות איך להתנהג כעת בשעת שמד בארץ ישראל

דווח על תגובה לא ראויה
30.03.2020

3. האהבת ישראל שלך בשמיים... קיצר עדיף שתשתוק... (אורי)

דווח על תגובה לא ראויה
31.03.2020

4. חשוב לדעת (יָדֹ֨עַ תֵּדַ֜ע)

ישתבח שמו לעד מלכנו אבינו רחם עלינו.
לשימת לב - זהירות - כן, פאניקה - בשום אופן לא!

טוב, קצת נסחפו פה עם הפאניקה סביב הנגיף הזה, בואו נעשה סדר:

א. הנגיף לא נשאר באוויר, נקודה. שקר וכזב שכבר הוכחש על ידי ארגון הבריאות העולמי. (קישורית מס' 1)

ב. הנגיף לא מסוכן לנשים בהיריון, יותר מזה, הוא מסוכן לגברים יותר מאשר לנשים, עוד שקר שמופץ סתם. (קישורית מס' 2)

ג. הנגיף לא מסוכן במיוחד לאנשים צעירים ובריאים, וגם לא למבוגרים בריאים, בטח לא יותר משפעת רגילה. (פרופ' לס קישורית מס' 6)

ד. הוא מסוגל להרוג אנשים מבוגרים ולא בריאים, אבל גם השפעת מסוגלת והורגת כאלה, וגם כל סוג וירוס אחר.

ה. יש לנגיף הזה שני מאפיינים יחודיים: הוא מדבק הרבה יותר מכל וירוס אחר, והוא פשוט חדש ובלתי מוכר. ולכן לא כל כך יודעים איך להתמודד איתו.

ו. כנראה שהמאפיין הראשון קשור לשני, בגלל שהוא חדש יש פחות אנשים עם נוגדנים ולכן הוא מתפשט מהר יותר.

ז. מעבר לזה יש לו מאפיין בולט: יחסי ציבור מעבר לכל פורפורציה. מפחידים את הציבור ברמה מטורפת.

ח. ואולי זה טוב שמפחידים? ככה הציבור נזהר? - יכלתי להסכים עם זה עד ששמעתי מישהי קרובה שמספרת על מיני התקף לב שהיא עברה, וכן - מחלות לב הורגות הרבה יותר אנשים מכל וירוס מכל סוג. ההפחדות מעודדות ומעוררות לחץ דם גבוה ומחלות לב.

ט. האם ההדבקה ממשיכה וצומחת? בימים האחרונים ההדבקה יורדת בטירוף, קצב הצמיחה נחתך בכמעט שישים אחוז, וזה ממשיך.... האם מישהו סיפר לכם את זה? או ששמעתם רק על קריסה ואפוקליפסה? (על סמך טבלת הצמיחה בויקיפדיה קישורית מס' 5)

י. ומה לגבי ההפחדות ממשרד הבריאות? - אז ככה, ב19.3 הודיעה אחת מבכירות משרד הבריאות (ד"ר לקסר קישורית מס' 3) שהצפי הוא: תוך יומיים שלושה מאות מונשמים, ותוך שבוע שבועיים - אלפים. אז זהו עברו מאז יומיים שלושה ואנחנו כבר בתוך ה'שבוע שבועיים', נכון לרגע זה (29.3) יש אלפי מונשמים כצפוי, וליתר דיוק.... 53 מונשמים... בקיצור: תמשיכו להאמין להם...

יא. אה, ועוד משהו, הרוב המוחץ של המבוגרים שנדבקים בו מבריאים די מהר... וליתר דיוק: בגילאי שמונים ומעלה כמעט 90%, בגילאי 70 ומעלה 94 אחוז. בגילאי 60 ומעלה 98.5 אחוז, ומתחת לזה תתארו לעצמכם. (על סמך נתוני קוריאה הדרומית, קישורית מס' 4 ) אז הקשקשן שניסח פוסט של 'להתפטר מההורים שלכם', מוזמן להתפטר מתפקידו כמפחידן לאומי. ויפה שעה אחת קודם.

יב. אין הדברים מכוונים להימנע מאמצעי זהירות וכו', אבל בחייאת, בלי פאניקה, בלי הפחדות ובלי קשקשת מיותרת ומלחיצה!

יג. לסיכום: זהירות - כן, פאניקה - בשום אופן לא!

יד. השלך על־השם יהבך והוא יכלכלך לא־יתן לעולם מוט לצדיק: (תהלים פרק נה פסוק כג)

ט"ו. המשיח מגיע בקרוב. כל מה שד' עושה הכל לטובה. בעזרת ד' הכל יהיה טוב, קצת ביטחון, קצת אמונה..."

ט"ז. ככל שהאדם מאזין וקשוב יותר לחדשות ולכותרות בעיתונים, הוא נעשה יותר ויותר מודאג עד כדי לחצים בלב, לחץ דם גבוה ובעיות בריאות, 'לא עלינו'.

י"ז. לסיכום: זהירות - כן, פאניקה - בשום אופן לא!

י"ח. לסיכום בקיצור:
"בטחון-בקדוש-ברוך-הוא ביחד עם תשובה שלמה".

י"ט. וְאַתֶּם הַדְּבֵקִים בַּשם אלוקיכֶם חַיִּים כֻּלְּכֶם הַיּוֹם.

דווח על תגובה לא ראויה
01.04.2020

5. כל כך מגוחך. אנשים מתים, מליון מובטלים, ומה מאוד מאוד דחוף לאנשים לעשות??? (איש)

תתאפקו רבותי וגבירותי.
תתאפקו.

דווח על תגובה לא ראויה
03.04.2020

6. מקווה (עברית שפה יפה)

מקווה זה זכר ולכן מקוואות ממשיכים להיות פתוחים. אין עורך לשוני?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מצא מקוואות בסביבה
האקר צילום: shutterstock

שירביט הודיעה כי לא תשלם את הכופר - וההאקרים פרסמו מידע חסוי

קרא עוד