חדשות כיפה

טוב לי עם סמרטפוני, לא אצא לחופשי

ה נכון שלסמרטפון יש נזקים נוראים, יחד עם זה, כמעט לכולם יש, ובמוקדם או במאוחר, לכולם יהיה, אז אולי כדאי להיות ריאליים, וללמוד להתמודד עם אותם נזקים?

הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינרצילום: יונתן זינדל/פלאש 90

ש: זה נכון שלסמרטפון יש נזקים נוראים, פריצות, רכילות, הריסת החברתיות והמשפחתיות, שטחיות והשתעבדות. יחד עם זה, כמעט לכולם יש, ובמוקדם או במאוחר, לכולם יהיה, אז אולי כדאי להיות ריאליים, וללמוד להתמודד עם אותם נזקים?

ת: כלל גדול אצל אנשים ישרים רודפי אמת: מה שכולם עושים אינו מהווה קנה מידה מוסרי.  פעם בא מבול על כולם, ורק משפחה אחת ניצלה.  אברהם אבינו נקרא אברהם העברי, כי כל העולם מעבר אחד והוא מעבר שני.  נושא זה מבואר בספר מסילת ישרים ביחס למידת הנקיות, בניגוד לאדם שמלמד לעצמו היתר, גם בטענה שכולם עושים, יתר על כן, ב"באור מספידי הזהירות וההרחקה מהם", הוא מדריך להתרחק מחברה רעה שמקלקלת את האדם.  כך הוא כותב: "כי אם יאמר לך אדם: לעולם תהא דעתו של אדם מעורבת עם הבריות (כתובות יז), אף אתה אמור לו: במה דברים אמורים, בבני אדם שעושים מעשי אדם, אך לא בבני אדם שעושים מעשי בהמה" (פרק ה).  וכי אין זה מעשה בהמה להביט על סרטי פריצות המבזים באופן מחפיר את כבוד האשה?!
אך כדי להבין זאת, אין צורך ברבנו הרמח"ל, די לנו בפילוסוף היווני אפלטון שדעת הקהל Doxa Vulgus חסרה ערך, בהיותו מתנדנדת לכל עבר, רגשנית, ושטחית באופן שהיא מנווטתת על ידי מניפולציות דמגוגיות של סופיסטים.
מה שכולם עושים, אינו מייצג את האמת והיושר, אלא מופעל על ידי אמצעי התקשורת, מעצבי דעת קהל, מומחים ביחסי אנוש, לוביים, וטכניקות פרסומאיות רבות, כולל קריקטורות ועלבונות. על פי זה, נתישר, אנו תלמידי משה רבנו?!
וכבר אמרו שדעת הקהל היא השקר הגדול ביותר עלי אדמות, היא ראי עקום, לעיתים מגדילה, לעיתים מקטינה, אך תמיד מעוותת.  והיא תתן הכשר לשחיתות, להבל, לכסל, לרשע ולתוהו?!
לכן אדרבה, אם לדאבוננו, הרבה נוהגים בדרך רעה, עוד יותר גדלה החובה להילחם נגד ולמחות.  אם יש חברה מקולקלת, וגם אנשי הרוח מרכינים לאור הסכמה, אז הכל אבוד.
אך אם הם מוחים, סוף האמת להורות דרכה, ולאור לשוב להאיר.
 

13.02.2018

1. סמארטפון - כלי אדיר לקידמה וידע (נועם)

הסמארטפון שם את כל המידע שברשת בכף ידך. זה דבר נהדר ונפלא.
מול זה יש גישה קלה יותר לסרטי פריצות אבל נזקם אינו קטסטרופלי כמתואר.

דווח על תגובה לא ראויה
14.02.2018

2. קרב נואש נגד שיטפון האינטרנט (נועם )

בתחילה האינטרנט פרץ דרך המחשב האישי. ניסו לבלום אותו שם ולא הצליחו.

עכשיו האינטרנט פורץ מכל עבר: דרך הטלפון, הטלוויזיה, הטאבלט ואפילו דרך שואב האבק הרובוטי, הרמקול החכם ועוד ועוד.

את השיטפון הזה אי אפשר לעצור. אי אפשר לחיות בעבר בלי האינטרנט ולהישאר מאחור.


דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

3. האינטרנט ממכר (שרה)

יש רבנים שמתירים אינטרנט לצורך עבודה, אבל משחקים וסרטים- זה כבר לא קשור לעבודה.
ואני כותבת מכאב לב
אני הייתי נשואה באושר והייתה בינינו אהבה גדולה, ומאז שבעלי התחיל לעבוד עם האינטרנט הוא גם ראה סרטים לא טובים, והתחיל להתייחס אלי כאילו אני חברה שלו ולא אישתו, כל היום היה דבוק בפלאפון ובמחשב וחשב שאני המשרתת שלו ובקושי עזר לי עם הבנות.
נכון שרוב העבודות היום זה עם האינטרנט, וכל שאלה מי שולט על מי.
ואין ספק שאינטרנט זה דבר ממכר.

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

4. זו אינה דרך לרבים (יעקב)

כבוד הרב צודק בהחלט ביחס לתופעות חברתיות שבאמת אינם משקפות את ההיגיון והתנתקות מסמרפונים בהחלט עשויה להוות פתרון אך ישנם גם הרבה יתרונות בשימוש כשם שישנם יתרונות בכל החידושים הטכנולוגים מחשש להידרדרות לא נבוא ונעצור את הקידמה אני חושב שבעזרת הקניית סולם ערכים מתוקן האדם הנורמטיבי יהיה מסוגל לעשות שימוש מבוקר במכשיר

דווח על תגובה לא ראויה
16.02.2018

5. בסמרטפון=עשיו הוא אדום (עדו )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עולים להר הבית צילום: SLiman Khader/FLASH90

מתכננים לעלות להר הבית? תבדקו אם הוא פתוח

קרא עוד