חדשות כיפה

120 אלף ש"ח: ארבעה נערים תובעים את המשטרה בגין מעצרי שווא ואלימות

ארבעה נערים תובעים את המשטרה בגין מעצרי שווא, חקירות, אלימות ופגיעה בזכות המחאה, כאשר הגיעו להפגין מול ביתו של אלוף פיקוד המרכז. עו"ד יאדו: "בוצעו עוולות רבות נגד הקטינים תוך דריסת החוק וניצול ציני של סמכויות שיטוריות"

ארכיון. שוטרים מפזרים הפגנה

ארכיון. שוטרים מפזרים הפגנהצילום: Wisam Hashlamoun/Flash90

ביעה כנגד משטרת ישראל ע"ס 120 אלף ₪ הוגשה בשבוע שעבר בבית משפט השלום ברמלה, על ידי ארבעה נערים, שניים מהם קטינים, שבערב אחד נעצרו בנפרד כשהם בדרכם למחות ליד ביתו של אלוף פיקוד המרכז, רוני נומה, שמתגורר בשכונת רמת-חן ברמת גן.

הנערים הגיעו למחות בעקבות צווי הגבלה מנהליים שהוציא כנגדם האלוף. הצו המנהלי מטיל בלא משפט מגבלות קשות על חירות האדם כגון מעצר בית הגבלות על חופש התנועה וההתקשרות. זאת בלא שתימסר למקבל הצו הסיבה וההסתמכות בנתינת הצווים היא על בסיס חומרים חסויים בלבד. בצווים שקיבלו הנערים נאסר עליהם, בין השאר, לשהות ברחבי יהודה ושומרון. 

העילות בגינן תובעים הנערים את המדינה הן עיכובים וחיפושים בכליהם ועל גופם ברחוב ללא עילה מוצדקת, מעצרי שווא שכללו המתנות ממושכות בתא קטן או על ספסל למשך הלילה כשהם אזוקים בידיהם ורגליהם, חיפושים בעירום ללא הסכמתם, כשאחד מהנערים אוים כי יופשט בכוח באם יסרב, אלימות משטרתית – שהתבטאה בין היתר במכות לבטנו של אחד מהנערים בעודו אזוק בתחנת המשטרה, אי מתן מזון ושתייה ושיחת שב"כ כפויה.

הארבעה שוחררו ביומיים שלאחר ערב המעצר. בית המשפט המחוזי בירושלים, שאליו פנה אחד התובעים לערר למחרת היום העביר ביקורת חריפה על המשטרה ועל דרך התנהלותה.

בכתב התביעה נאמר כי "המעצרים כולם השיגו כך נראה את עיקר תכליתם (הלא חוקית ולא הוגנת) למנוע מבעד התובעים לבטא מחאה הוגנת מול בית האלוף, ובתוך בכך בוצעו סדרה של מעצרי שווא שזכו לתגובה הולמת של בתי המשפט ועוולות משנה רבות שחלקן עולות כדי התעללות ופגיעה לא סבירה בכבוד האדם ובפרט בקטינים".

כל אחד מהתובעים דרש פיצוי של 30 אלף ש"ח בגין האמור בכתב התביעה וסך הכל עומדת התביעה על סך 120 אלף ש"ח ושכר טרחת עורך דין.

עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו', שייצג את התובעים בתיק, מוסר: "מדינת ישראל לא אמורה לפעול כרפובליקת בננות, כך שמי שמפגין מול בית של מפקד צבאי בכיר – ייעצר, במיוחד אם אין עילה כלשהי בדין לעצור אותו. זה מה שהיה כאן, ואגב כך בוצעו עוולות רבות נגד הקטינים תוך דריסת החוק וניצול ציני של סמכויות שיטוריות".

15.11.2017

1. בהצלחה! (th)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בנימין מועצת בנימין צילום: ויקיפדיה - יעקב cc-by-sa

מתמודד נוסף על מטה בנימין?

קרא עוד