סגור

בנט - אסטרטג מצליח או טקטיקן כושל

בעוד מספר ימים נדע את האמת. אם בנט יצליח במהלך הפוליטי שלו ויצליח להקים ממשלת ימין או שיגרר לממשלת שמאל. האם הוא יודע לשחק את המשחק?

נדב רט
כא באייר התשפא
,
03 במאי, 2021 8:57
בנט. "לא אסכים לבחירות חמישיות"

בנט. "לא אסכים לבחירות חמישיות"צילום: Yonatan Sindel/Flash90

כולם געשו ורתחו בשבוע האחרון. הביביסטים והליכודניקים קברו את הציונות הדתית, האשימו אותה בכל חליי החברה הישראלית, וסימנו את בנט כאשם הגדול באיבוד שלטון הימין. השמאל חיבק וחיזק, עודד ותמך, הכשיר ואיתרג – מתוך תקווה שבנט הולך להיות משיחם, ולשחררם מעולו של נתניהו.

אני חושב שכולם לקחו את הפוליטיקה קצת קשה מדי. אנחנו מצויים בעיצומו של מו"מ קואליציוני, ואם יש סיבה בגללה קראו לעולם הזה עלמא דשיקרא – זה בגלל כל הנעשה תחת השמש בשבועות הללו, שבין תוצאות הבחירות להקמת ממשלה. בזמן  הזה אני מסרב להאמין לכל מילה שאני שומע. אין אמת, יש רק ספין. אין ידיעה חדשותית – יש רק מניפולציה. אין הדלפות אמיתות – יש רק תדרוכים מבעלי עניין, המנהלים את המו"מ באמצעות התקשורת. רחמיי על מי שבוחר לעקוב, ובעיקר לקחת קשה כל ידיעה וידיעה בתקופה הזו.

בנט בחר להציב את עצמו בדיוק במרכז, מה שאומר שהוא יקבל את כל עוצמת המכות מהצד הנגדי, כשרק יתברר באיזה צד הוא. פוזיציה מסוכנת, אך הכרחית למי שרוצה ללכת על כל הקופה. בנט למד זאת מהפוליטיקאי הטוב והמנוסה בישראל – בנימין נתניהו. לנתניהו אסטרטגיה ברורה ועקבית: הוא לא מפחד לשקר, לבצע מניפולציות פוליטיות, ליצור בריתות פוליטיות הזויות, ואף לשלם מחירים יקרים ביותר – הכל כדי לשמר את שלטונו. זה לא בגלל שהוא חלש אלא בגלל שהוא אסטרטג.

נתניהו בטוח שהדבר הטוב והחשוב ביותר לישראל הוא הישארותו בשלטון. רק הוא יידע לטפל באיומים האסטרטגיים, במיוחד באיראן, ותחת המעטה האסטרטגי הזה הוא מוכן לאפשר לכל יתר הבעיות לדמם. הוא גם יודע שהשיטה הזו עובדת: הציבור מוכן לעכל כל מניפולציה כל עוד התוצאות טובות דיין, רמת החיים גבוהה, והשקט שורר ברחובות.

בנט למד זאת מנתניהו. הוא יודע שאם הוא ישיג את מטרתו – הבייס שלו יסלח לו על פגישה של שעה עם מנסור עבאס, על פלירטוט עם מפלגת העבודה ומרצ, ועל המשחק הקשוח מאד מול נתניהו. הציבור הישראלי הוא בעל שיריון עבה ויודע להסתדר עם המניפולציות הללו. הוא לא בוחן את קיומן של הבטחות בחירות בפריזמה של שחור ולבן, אלא בחשיבה תוצאתית הרבה יותר, ולאורך שנים. כל זאת כמובן רק במקרה של הצלחה בשורה התחתונה.

לעומת זאת, אם בנט ימצא את עצמו לא רק בדייט עראי עם מירב מיכאלי ואבתיסאם מראענה, אלא ממש מתחת לחופה, לנישואין ארוכי טווח – הרי שסופו יהיה רע ומר. אין לנישואין כאלו שום היתכנות ארוכת טווח, וממילא הוא ייזכר לאחר מכן ככישלון מחד, וכמי שכשלונו נבע מבגידה בציבורו מאידך.

לכשעצמי, אין לי ספק שבנט עוסק כרגע במו"מ בלבד. כל שיחה עם עבאס – מעלה את מחירו אצל נתניהו, וכל הסתודדות עם סער ולפיד – מגדילה את ההסתברות דווקא לממשלת ימין. אני משוכנע שהממשלה שבנט באמת מנסה להקים אינה הממשלה אותה הוא משדר לתקשורת שהוא מנסה להקים. כל הספינים, המפגשים המצולמים והמתוקשרים, ההדלפות והתדרוכים – הם חלק ממו"מ, ואין בינם לבין המציאות דבר.

בעוד מספר ימים נדע את האמת. אם בנט יצליח במהלך הפוליטי שלו ויצליח להקים ממשלת ימין, או ממשלת ימין-מרכז, או ממשלה לאומית כלשהיא – הרי שיתברר שהוא עלה לליגת-העל של הפוליטיקאים בישראל, והוא למד כיצד לתמרן, גם במחיר כבד אך ארעי של דעת הקהל, את תוצאות הבחירות. במקרה כזה – הכול ייסלח ויישכח לו. טקטיקות מו"מ לא משאירות חותם ביום שאחרי. לעומת זאת, אם באמת עבר בנט את הקווים, ויקים את הממשלה המוזרה, המדומיינת, וחסרת ההיתכנות הפוליטית שמורכבת משקד ועד מרצ בתמיכת ח"כים ערביים – הרי שלדעתי הוא ייאבד חלק עצום מהבייס שלו לאורך שנים ארוכות. איני מאמין שלשם פניו.

נדב רט הוא יועץ ארגוני המתמחה בקבלת החלטות אסטרטגיות בארגונים ובקריירה.

03.05.2021

1. שום ערך לא מוביל אותו .רק אמביציה של שררה (משה אהרון )

דווח על תגובה לא ראויה
03.05.2021

2. לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!! (מאיר -עברי אנכי)


לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!

מי שתלה את יהבו בתומכי טרור גם אכל את הדגים המסריחים, גם חטף מכות, וגם גורש מן העיר.

דווח על תגובה לא ראויה
03.05.2021

3. פתרון פשוט. (בלתי מפלגתי)

קואליציה הנשענת על 91 חברי כנסת: ליכוד, יש עתיד, כחול לבן, יהדות התורה, ש"ס, ימינה, ישראל ביתנו, תקווה חדשה. נשיא נתניהו. ראש ממשלה יולי אדלשטיין. קו יסוד אחד: כל ההחלטות מתקבלות ברוב קולות. מספר שרים 18. שרים באופן יחסי למספר חברי הכנסת של המפלגה.

דווח על תגובה לא ראויה
03.05.2021

4. הניתוח הכי מדוייק שקראתי עד היום! (אבי)

סחתיין נדב

דווח על תגובה לא ראויה
03.05.2021

5. המחיר ש המשחק שלו ושל סער - הם נזק אדיר! הכשירו ממשלות שמאל עם ערבים... (אלי)

בנט בשביל חלומו הגדול - לא סתם בגד בימין בינתיים - אלא עשה נזק שקשה לתקן - וקשה להאמין שיתן תרומה משמעותית שווה ערך לנזק....
חבל!
בושה!
חזור בך עכשיו!

דווח על תגובה לא ראויה
05.05.2021

6. נזרגג לכם את הצורה בפינוי הבא (התנתקות 2)

כאשר מתועבי השמאל ידיחו את בנט, שקד ושאר החלאות והנוכלים, הם יתפנו להרס ההתיישבות ביהודה ושומרון.

לא תעזורנה כל היללות והבכיות- הטרקטורים ומשאיות ההובלה יעלו על כל הישובים לפנותם.

אני כליכודניק מיום לידתי, לא רק שאמחא כפיים למשאיות, כפי שעשו הקיבוצניקים המשומדים בעת ההתנתקות, אלא אף אבקש להיות מוצב בפועל במסגרת שירות המילואים שלי בכדי לפנות את הערב רב הבוגדני, הנקרא הציונות הדתית.-אשמח לתלוש את הרבנים המזוייפים, מהסטנדרים בהם הם אוחזים כבקרנות המזבח, ולהשליך אותם למשאיות הפינוי.-אשמח להתיז גז מדמיע לפרצופיהם של ראשי יש''ע ולגרור אותם אזוקים לאוטובוסים.-אשמח לקשור פלנלית לעיניהם של חסידיו השוטים של נוכל עם כיפה בגודל של שקל ושל נפקנית שאת רוב דרכה לצמרת עשתה במצב אופקי.יהיה שמח. תכינו חולצות כתומות ואנחנו נכין משאיות פינוי ופופקורן.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

יואל פרנקבורג תושב לוד בראיון לחדשות כיפה צילום: צילום מסך

תושב לוד: "במקום שאין משטרה אנחנו המשטרה"

קרא עוד