סגור

שר הדתות לבתי המשפט: "אל תנגסו בסמכויות בתי הדין הרבניים"

בטקס חגיגי בו נחנך אולם בית הדין הרבני בחיפה על פני שטח של 2500 מ"ר ניצלו את הבמה הראשון לציון כדי לבקש מדיינים שפרשו לא לכתוב חוות דעת למתדיינים בבתי הדין: " חלקם כיהנו בבית הדין הרבני הגדול ויוצרים מצב כאילו הם בית הלל ואחרים בית שמאי. זה מזיק"

חדשות כיפה
יא בחשון התשעח
,
31 באוקטובר, 2017 16:40
שר הדתות נושא דברים בכנס

שר הדתות נושא דברים בכנסצילום: ישראל גנוט

"ישנם דיינים חשובים שפרשו לגמלאות וכותבים חוות דעת המוגשות על ידי צדדים המתדיינים בבתי הדין הרבניים. צריך לפנות לדיינים בפנסיה ולבקש מהם שלא יעשו זאת. הם לא יודעים את כל העובדות. אלו מתבררות רק בבית הדין" – כך אמר היום נשיא בית הדין הרבני הגדול, הגאון הרב יצחק יוסף בטקס חנוכת המבנה החדש של בית הדין הרבני בחיפה, בהשתתפות שר הדתות, הדיינים ובכירי בתי הדין הרבניים.
 
בית הדין הרבני האזורי בחיפה מנוהל על ידי המזכיר הראשי הוותיק הרב יצחק היקינד ומתפרס על פני 2,500 מ"ר. בהמבנה כולל שישה אולמות שיפוט מהודרים עבור ארבעת הרכבי בית הדין, וכן חדר ישיבות מיוחד ופרטי עבור עורכי הדין, הטוענים הרבניים ולקוחותיהם לצורך התייעצויות וצרכים שונים.

נשיא בית הדין הרבני הגדול הראשל"צ הרב יצחק יוסף כובד בטקס קביעת המזוזה לבניין החדש, ובדבריו הדגיש את חשיבות כוחא דהיתרא בכל עת שאפשר. הראשון לציון הדגיש כי אין המשמעות כי כל דבר מותר. אבל צריך להתאמץ להקל:  

"כשהדבר אסור – אז אסור. אסור לפסוק בניגוד לשולחן ערוך ולדרך הפסיקה". הראשון לציון תקף דיינים בפנסיה המספקים חוות דעת הלכתיות המוגשות בדיונים בבתי הדין הרבניים: "ישנם דיינים גדולים בתורה שיצאו לפנסיה והם כותבים חוות דעת, ועם זה באים המתדיינים לבית הדין. הם מגיעים עם פסק או חוות דעת של דיינים, חלקם כיהנו בבית הדין הרבני הגדול ויוצרים מצב כאילו הם בית הלל ואחרים בית שמאי. זה מזיק. הסיבה היא שאותם דיינים שלא ישבו על המדוכה מטבע הדברים לא נחשפים לכל המידע. הביאו לפניי מקרה שבו דיין בגמלאות פסק להתיר, כאשר לא היו מולו הנתונים המלאים. אני חקרתי את העדים ונתגלו פרטים רבים שלא היו ידועים לדיין. כשמוציאים פסק דין לאחד המתדיינים והדיין לא מסכים עם חוות הדעת שהוגשה הוא אוטומטית בית שמאי. דיינים לא צריכים לפחד אלא לעשות מה שהם מבינים ולהשתדל שזה יהיה פה אחד".
 
השר לשירותי דת הרב דוד אזולאי שיבח את העוסקים במלאכת המשכן החדש של בית הדין הרבני בחיפה ואמר: "אחרי כל כך הרבה שנות סבל בחיפה ומסירות הנפש של הדיינים התרשמתי והתרגשתי לראות את בית הדין החדש, היפה והמונגש של אזור הצפון. ישנה גישה היום שהולכת ומכרסמת במעמדם של בתי הדין הרבניים - נגיסה ועוד נגיסה. אנחנו צריכים להגיד אל נא תהיי מריבה בינינו. בתי המשפט צריכים להפסיק לנגוס בסמכויות בתי הדין. אנחנו פוסקים לפי דין תורה, זו דרך והשקפה שאנו הולכים עמה מאז אברהם אבינו ועד היום. מאז כניסתי לתפקיד אחד הדברים שאני מוביל הוא הנגשת המערכת לא רק פיסית אלא גם רוחנית. אני מבקש מאותם דיינים יקרים וחשובים שפועלים ועושים מלאכת קודש אנחנו יודעים ומכירים בעבודה הקשה שאתם עושים".
 
מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקבי הצביע על המחסור בדיינים וקרא בדבריו למנות לאלתר 27 דיינים חדשים: "במשך כמה שנים ועד לפני כשנתיים היו קשיים רבים בבית הדין בחיפה, עקב חסרונם של דיינים רבים. למרבה הצער, הלכה למעשה הוועדה לבחירת דיינים בוחרת דיינים רק אחת לשנים רבות. מ כבר כיום חסרים לנו כ-12 דיינים ברחבי הארץ. בהתחשב בדיינים שעתידים לפרוש בשנת 2018 ובתקנים החדשים שאושרו לנו נצטרך כ-7 דיינים בשנה זו. בשנת 2019 נצטרך עוד 8 דיינים. סיכומם כל אלו הוא 27 דיינים. אני קורא לכל הגורמים הקשורים לוועדה לבחירת דיינים לפעול בצורה אינטנסיבית ונחרצת לבחור כבר כיום 27 דיינים. 15 דיינים נאייש מיד. את היתר נאייש כל תקן עם התפנותו. צריך להפוך את הסדר. צריך לבחור דיינים מראש עבור כל תקן שעתיד להתפנות שנתיים מראש".

ראב"ד בחיפה הרב אברהם מאיר שלוש חתם את האירוע ואמר: "אבי, עטרת ראשי, שימש כדיין כארבעים שנה. ויותר משהיה חכם עוד לימד דעת את העם. שיר השירים אשר לשלמה. בית הדין בחיפה התברך בצוות למופת – החל מהמזכירות והעובדים המקבלים את כולם בסבר פנים יפות וכלה בצוות עמיתיי הדיינים המפארים את בית הדין ואני מברך את כולם".
 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתניהו צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

נתניהו דורש ממח"ש: חקרו את הגורמים המדליפים שאיימו עלי בפומבי

קרא עוד