סגור

מכתב לשופט בדימוס: היית מעיז לכתוב כך על שלוש האמהות שנשאו משואה?

"נזכרתי בכבוד השופט בזמן בו כיהנת כנשיא בתי המשפט בדרום...לא הופתעתי שלא בררת במילים ולא חשת כפוף ל"פוליטיקלי קורקט"  , אך מאוד הופתעתי ואף התאכזבתי ששופט בישראל חושב כך"

הרבנית ד"ר לאה ויזל
ה באייר התשעט
,
10 במאי, 2019 14:50
לינור אברג

לינור אברג'יל בטקס המשואותצילום: צילום מסך

לכבוד כבוד השופט (בדימוס) עודד אליגון,
עד לרגע זה לא חשבתי להגיב לפוסט שלך שהתמקד במראה של מנחת טקס הדלקת המשואות, טקס שהוא עבורי ועבור רבים טקס קדוש ומפגן של אחדות ועצמה של העם היושב בציון.
אך, ירד לי האסימון ונזכרתי בכבוד השופט בזמן בו כיהנת כנשיא בתי המשפט בדרום. באותן שנים הייתי מתמחה צעירה של השופטות רויטל יפה כץ ורחל ברקאי. זכורה לי תקופה נהדרת ולא רק מבחינה מקצועית, תקופה שבה זכיתי להרבה הערכה וגם כבוד לאורח חיי.  כן. גם אז הלכתי בכיסוי ראש ולא פעם נשאלתי לגביו. למה כל זה קשור?
כי אתה זכור לי כאדם לבבי , עממי ולא מתנשא. אחד שאומר את מה שהוא חושב ולא מכת החנפים. אז לא הופתעתי שלא בררת במילים ולא חשת כפוף ל"פוליטיקלי קורקט"  , אך מאוד הופתעתי ואף התאכזבתי ששופט בישראל חושב כך.

לפני שזיהיתי שאתה הכותב חשבתי לעצמי:
האם מי שדיבר סרה בלינור ובכיסוי ראשה, היה מעיז לכתוב כך על שלוש האמהות שנשאו משואה? וכל כך למה? 
ואיפה הסובלנות? היכן הרב תרבותיות עליהם מטיפים יומם וליל?  
כעת, כשגיליתי שנשיא לשעבר בבתי המשפט הוא החתום ועוד אדם שהכרתי,
הדברים מצערים שבעתיים.
אולי אינך זוכר אותי. תודה לא-ל התקדמתי ללימודי דוקטורט במשפטים למרות ואולי בזכות המטפחת שלראשי.
אם היה באמת מעניין אותך שיח ענייני, מהותי, על השקפת עולם שרואה ברכה בקידום נשים לצד שמירה על מסורת הדורות, הייתי ברצון מצטרפת למסע בירור כזה.
אך, לא היתה פה ביקורת עניינית. מקורם של דבריך הם פחד לנוכח העובדה שהשליטה לא נותרה  רק בידי אליטה חילונית למהדרין..
צר לי. לא רק על שנאה מבעבעת, כי אם לנוכח רצוני העמוק שגם מי שחושב כמוך ירגיש חלק משמעותי בשלם הישראלי. כולכם אחים שלי ויקרים וחשובים למדינה הזאת. אם רק תשכילו להיפתח למגוון ולשלב ידיים. אם רק תתמקדו בבקורת עניינית ולא תדדרו את השיח למקומות מעליבים הנושקים להטרדה.
כולנו רקמה אנושית אחת חיה וכשם שלצערנו יש ייצוג לכל חלקי העם בצער ובאבדן, כך יש ליתן ייצוג הולם בשמחה על עצמאותנו ובבניין המדינה היקרה כלכך ללב כולנו, גם לליבך.
התקדמתי מאז הכרנו, אך לרגע קט התעוררה בי אותה אמא צעירה שעשתה צעדיה המקצועיים הראשוניים בעולם המשפט כשכיסוי ראש לראשה, והתיישבתי לכתוב לך.

חג עצמאות שמח לכולנו, והלוואי שנשכיל לחיות יחד ולא לאכול אחד את השני.

 

ד"ר לאה ויזל, דיקנית במכללת אורות ישראל

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
10.05.2019

1. חוסר סובלנות כלפי האחר (טובי)

האם אלה פני השופטים שחורצים את גורל האנשים????

דווח על תגובה לא ראויה
11.05.2019

2. מה הדברים שאמר מלמדים על השופט (רונן)

כמו במבחן רורשך בפסיכולוגיה, בו מראים לאדם תמונה ושואלים אותו מה הוא רואה, ותשובתו חושפת את עולמו הפנימי של הרואה. כך המראה של המנחה חשף את עולמו הפנימי של השופט. ושני דברים היו שם: א. חרדה של אליטה חילונית שמרגישה שמעמדה הרם הבלעדי במדינה נשמט ממנה. כל קמפיין ההדתה מצח על הרקע הזה. ההסיטריה לנוכח אליטות חדשות שצומחות במקום הישנות.
ב. עולמו הפנימי הגס והמיני בדבריו על השמלה של המנחה. וכאן מעניין היה לבדוק כמה אנסים ופוגעים מינית הוא שלח לכלא בשבתו על כס המשפט, ולדעת שהוא עצמו מטריד מינית. אני מקוה שהמנחה תתבע אותו על הטרדה, לפי הנוסח היבש בחוק של מהי הטרדה, נראה לי שהיא תזכה במשפט.

דווח על תגובה לא ראויה
12.05.2019

3. כן. הוא היה מעיז כי הוא שמאלני נבער ודפוק (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2019

4. חבל שמטקס כזה מאחד, יצא כזה גועל.... (אביאל)

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2019

5. סערת השביס של לינור אברג'יל (דנה מ)

סערת השביס של לינור אברג'יל מעוררת כעס גדול בקרב נשים ונערות בסביבתם הקרובה.למה שלא יעירו לבחורים ונערים דתיים חובשי כיפות מספיק כבר עם הדרת נשים ונערות במרחב ציבורי זה לא יפה

דווח על תגובה לא ראויה
13.05.2019

6. סערת השביס (כרמית ל)

לינור אברג'יל מנחת טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות חבשה שביס יפה והתלבשה יפה וצנוע ואנשים מקנאים בה .וכל הנשים מעל שכבות העם כועסות על העברת הביקורת עליה

דווח על תגובה לא ראויה
14.05.2019

7. בוא נקרא לילד בשמו "שנאה עצמית" (אני)


אין פה שום נאורות אלא נבערות ושנאה עצמית שנובעת מהטראומה של ניצולי השואה שנרדפו בשל יהדותם ובין היתר הסממנים היהודיים..... אין מה לייפות את הדברים. צריך פה טיפול פסיכולוגי לאומה שלמה.... פוסט טראומה, ואני ממש לא אומרת את זה בציניות. זה לא בושה!!!

דווח על תגובה לא ראויה
14.05.2019

8. בור ועם הארץ (זה לא שופט)

בושה וחרפה שזה מילים של שופט!

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2019

9. הבעיה היא לא התרבוש, אלא ההתייחסות המחפיצה והגברית ל"שדיה הזקורים" של המנחה (מניה שוחד)

ממתי גבר רשאי להתבטא בצורה כזו מבלי לבוא על עונשו?

דווח על תגובה לא ראויה
15.05.2019

10. לא יאה לשופט. (ר.נ)

לשופט היקר.

עדיף לו. היה לבקר את אלו המנחות בטלוויזי כשהן מופיעות בשני שליש של גוף ערומות.

דווח על תגובה לא ראויה
16.05.2019

11. לאה יקרה . אין כמוך! (אורית)

דווח על תגובה לא ראויה
16.05.2019

12. למה מי הוא בכלל שיגיד מה נראה לו ומה לא (שופט חוצפן)

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2019

13. אומרים "מעז" לא "מעיז" (מישהו)

גיזרת ע"ע (כפולים) לא נחי עי"ו

דווח על תגובה לא ראויה
20.05.2019

14. תרבוש הנמרושיזוף הברונזה המזוייף (שוקי)

דוגמאות של טעם רע

דווח על תגובה לא ראויה
27.05.2019

15. כתבה אמיתי רק רושמים מעז (טליה)

דווח על תגובה לא ראויה
28.05.2019

16. תרבושים עליך ישראל (לבנטיני עם תרבוש אדום)

גם לשופט מותר להתבדח על תופעות מוזרות בחברה, בייחוד כאשר הוא צופה בדברים שונים ומשונים שהפכו לאופנת "צדיקות".
גם אני ורבים אחרים צופים בהשתאות בתופעת "אביזרי דת" ומסורת שהפכו לאופנות. מבחינתי אין הבדל בין חוט אדום על היד של ה"קבלה סנטר" ומרכזים נוספים, לבין התרבוש האפריקני של מלכת היופי
אכן לימור הפכה למאמי של הדתיות מחד, והחילוניות המזרחיות, או מפרישות חלה למינהן, (שגם זו אופנה חסרת פשר. וכן הפכה לחביבה בחוגי הסלבריטי על שהיא "לא פנטית" (לדעתי היא לא כלום) ומיתמזגת, (קתט מחשוף קצד בגדים הדוקים), צניעות ע"פ ההלכה והמסורת אין כאן, מה שיש זו נישה אופנתית ל"צדיקות" שפיתחה כאשר המטרה משיכת תשומת לב, זה בדיוק ההפך מהצניעות שבשמה התרבוש רב הקומות. לדעתי השופט צודק בכל מילהת ואפילו היה מאופק.
אין פרות קדושות בטח לא כאשר יש ריח חזק שךל היפוקריטיות, ועבודת אלילים של ההמון.
לימור מצאה את הנישה הדתית כנוחה לה, החלה להתבלט, פיתחה סיגנון אופנתי יחודי שכביכול במיסגרת הילכות הצניעות טכנית, אך מהותית הפוך לרוח הדברים, ובכלל אופן לבושה מראה שהיא מצםצפת על הכללים, אני לא מכיר רב שהיה מגדיר כצניעות או כתואם הלכות צניעות, לבוש הדוק, או חולצת טריקו עם מחשוף עמוק, כפי שראיתי שלימור מיצטלמת. ויש לציין שלבוש היכן שהוא זה עניין אחד, בפומביא עניין חמור יותר, להצטלם כך בידיעה שזה יופץ, זו דרגת חומרה הכי גבוהה.
לעניין התרבוש הססגוני רב הקומות זה בכלל העתק מאפריקה.
לימור מתהלכת בגאווה כטווס על הפיתוחים האופנתיים הללו שבינם לבין מסורת ישראל אין כלום,
המניע אינו דתי, שכן אחרת לא הייתה מותירה (במתכוון) חלק מהשער מחוץ למטפחת /תרבוש ראיתי דיי תמונות של לימור עם מחשוף החושף את העמק שבין השדיים,
אני סבור שהיא נהנת לשחק את הצנועה ע"פ עיקרי הדת כביכול, בשעה שהיא מצפצפת על הצניעות שבהלכה וחושפת, יעני יצאה בסדר עם כל החוגים כולל החילוניות הסלבריטי,
דיי ברור שהשופט ראה רבות בחייו, נשים מהציונות הדתית, עם כיסוי ראש סימלי חפיף, חרדיות עם כיסוי מלא, חרדיות עם פאה מפוארת, נשים חרדיות מכת הטליבנים, מוסלמיות חפיף עם מטפחת סימלית.. מוסלמית עם כיסוי ראש מלא ללא פשרות. ומוסלמיות עם כיסוי ראש ופנים מוחלט (יש הרבה בדרום) והנה השופט לא יצא בביקורת או בדחנות על אלו. ומכאן שלא עצם הכיסוי או הציוט לחוקי הדת והמסורת השונים הוא העניין, אלא שכאן זה משהו לגמרי אחר, גם גרנדיוזי. גם צבוע והיפוקריטי, גם כביכול גיבורת תרבות בתרבות ההמונים החדשה (או תת תרבות), נוסח מירי רגב, ולכן חובה לדבר.

דווח על תגובה לא ראויה
31.05.2019

17. שערת השופט (אבי)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

18. תגובות לטמבל ???? (טובי)

איש פזיז וחסר מצפון ופוחז אין צורך להתייחס למילות המטופשות ! כשיגיע יומו האחרון הוא יבכה ויצרח על מילותיו אלו שנאמרו בלי חשיבה כלל וכלל ! אל תתן את פיך להחטיא את בשרך ! טיפש מטופש ! אתה לא שופט אלא פושט רגל ועוד מעט תהיה פושט יד !

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: shutterstock

"הנסיון הזה לא סבבה" תפילת החתן המיוחדת שריגשה את המוזמנים

קרא עוד