סגור

רוצים לצמצם את תופעת הדתל"שיות? תבינו שיש כמה דרכים של תורה

"הדרך החינוכית הטובה ביותר לצמצום תופעת הדתל"שיות היא בקבלה עמוקה שיש כמה דרכים של תורה, ואלו ואלו דברי א-להים חיים, ובכך שנכבד זה את דרכו של זה" | תגובה ל'סערת הדתל"שים' ומאמרו של הרב אליהו

הרב צבי קורן
יב באלול התשפ
,
01 בספטמבר, 2020 9:32
הרבה דרכים לתורה אחת

הרבה דרכים לתורה אחתצילום: shutterstock

במאמרו בעלון "עולם קטן" העלה הרב שמואל אליהו על השולחן את סוגיית הדתל"שיות. אני מבקש לפתוח את התייחסותי לדבריו במה שמשותף ומוסכם: מי שחוסנה של התורה בעם ישראל יקר לו איננו יכול להיות אדיש לתופעה. אפשר להתווכח אם מספר הדתל"שים בין בוגרי החינוך הדתי הוא 25% או למעלה מ-40% - כך או כך זה צריך להטריד את כולנו ולעורר אותנו לחשיבה ולעשייה שתתמודד בצורה יותר טובה עם המציאות.

הרב אליהו מסיק שדרוש שינוי, ומפנה את הדרישה לשינוי לגורמים שונים. אלא שהקריאה שלו היא שכולם ישנו – לאיזה כיוון? לדרך החינוכית שהוא מאמין בה; וכאן אני חולק על מסקנותיו. 

"ככל שהוא מחנך אותם בחברה נפרדת ועם מורים יראי שמיים, הסיכוי שהם יישארו דתיים הולך וגובר". האם המחנכים בחינוך הדתי המעורב אינם יראי שמיים? הזיהוי האוטומטי של "מעורב" עם "פחות ירא שמיים" – זו השקפת עולם, לא נתון סטטיסטי. הגישה הזו עומדת ביסוד המחלוקת בינינו מה גורם לדתל"שיות, וממילא מה נדרש לעשות כדי למצמצם אותה. אדגים כיצד אנשים שונים חווים חוויות מנוגדות בהקשר הזה. 

הרב אליהו רוצה לראות "דרך ברורה" באמונה ובמצוות, "בלי 'כל אחד והאמת שלו' ". כאשר ישנם רבנים ורבניות המעודדים דרכים שונות באמונה ובמצוות [לא 'כל אחד והאמת שלו' ללא גבולות; כן דרכים שונות בגבולות ההלכה!] – הרב אליהו רואה איך זה גורם לחולשה באמונה ולעזיבת דרכה של תורה; ואילו אני רואה שפסילת דרכים מגוונות של תורה היא שגורמת לכך.

כאשר רבנים ומחנכים דתיים נענים לצורך של הדור הצעיר להתמודד עם הסוגיה המורכבת של הלהט"ב – ישנם אנשים שמשוכנעים שבאותו רגע איבדנו כמה צעירים שעוזבים את הדת כי אין לנו אמת ברורה; אבל כאשר אחרים נלחמים נגד אותה התמודדות – אני רואה, באופן ציורי, כיפות נושרות מראשיהם של תלמידים צעירים, בגלל שהמנהיגות התורנית איננה מוכנה להתמודד בכנות עם האתגרים שבני הדור שלהם פוגשים.

כאשר רבניות ומחנכות נענות בשמחה לכך שבנות צעירות בחינוך הדתי מבקשות להרחיב ולהעמיק את האופק התורני שלהן ואת המעורבות שלהן בחיי התורה בקהילה הדתית – יש רבניות ומחנכות אחרות שמשוכנעות שזה גורם לצעירות האלה להתרחק מדרכה האמיתית של התורה; ואני רואה בנות שמתרחקות מהתורה, כי מחריפים ומעמיקים את הפער בין מה שהן פוגשות בחיים לבין מה שהמחנכות שלהן משדרות להן. 

ישנן סוגיות רבות כאלה; אבל השאלה היסודית היא מהו באמת הגורם להתרחקות מהאמונה והמצוות – הפתיחות להכלה תורנית של התפתחויות ערכיות שהתלמידים והתלמידות שלנו פוגשים בעולם, או הדחייה של ערכים אלה? 

לשאלה הזו אין תשובה סטטיסטית על בסיס נתונים מחקריים. כל אחד מאיתנו בוחן ומפרש את מה שהוא רואה לנגד עיניו, וכל אחד מאיתנו – גם הרב אליהו, וכן, גם אני – מושפע מהשקפת העולם ממנה הוא בוחן את הדברים.

על כן, המסקנה שלי הפוכה: לעניות דעתי הדרך החינוכית הטובה ביותר לצמצום תופעת הדתל"שיות היא בקבלה עמוקה שיש כמה דרכים של תורה, ואלו ואלו דברי א-להים חיים, ובכך שנכבד זה את דרכו של זה. פעמים רבות אני חוזר באוזני תלמידי ותלמידותי על כך שלפעמים קושיה חריפה שיש להם איננה על התורה, כפי שנדמה להם, אלא שהם מזדהים עם דרכו של רב מסוים, ולא עם דרכו של רב אחר – "עשה לך רב". כמה חשוב שהם יבינו את זה! כמה תלמידים ותלמידות מצאו את דרכם בתוך אחת מדרכי התורה בדורנו בזכות הגישה החינוכית הזו, ואני תפילה שזכות זו תעמוד לימיני בבית דין של מעלה. 

האם כל תלמידי החמ"ד עשויים גוון אחד, ורק דרך אחת של תורה נכונה לכולם? הדבר הנכון ביותר הוא שתלמידינו ותלמידותינו יפגשו מחנכים ומחנכות שנותנים להם דוגמאות חיות של דרכים שונות בתוך האמונה וההלכה, ודוקא כך כל אחד מהם, בהשפעת החינוך מהבית, ובהתאמה לנשמתו הייחודית, יוכל למצוא את דרכו בתוך אחת הדרכים של תורת ה' אחד, שבה כולנו מאמינים. 

הרב צבי קורן הוא ראש תחום חינוך בתנועת נאמני תורה ועבודה

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
01.09.2020

1. חיזוק המושג הרווח "דתי לדעתי" יתן לנו מדינה שלמה של מאמינים, למעט האתאיסטים. (יומפום)

אבל מה לעשות, ש"דתי לדעתי" הוא סוג של רפורמה?......

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

2. דרך הרפורמה הביאה כשלון חרוץ עד לאובדן דרך (אורח)

תרגע מהכסא לחשוב לאלו רבנים וחכמים בו נצמצם הכיפה עד לאגורה. אם אין דרך תורה דרך חיים לאלה שמנסים לקעקע מהיסוד את הדרך דרך ארץ קדמה לתורה לבסוף יחפשו מי ישלים להן מנין. כל הזמן מחפשים להתחדש דרכי עקלקלות עד אובדן הדרך. התורה . החיים . ראו מה קרה באמריקה הגדולה עד אובדן החיים כיהודים.

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

3. נאמני תורה ועבודה (שימי)

רק עסוקים בלצנן את יראת השמיים. דתיים של עלוני שבת.

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

4. פתרון מושלם לדעתי - כנסו! (מתעב רפורמה ותומכיה)

מה הבעיה?
רוצים שלא יהיו גויים במדינה? נגייר אותם. למי אכפת מה כוונתם.

רוצים שלא יהיו דתלשים?
תנו לכל אחד לחיות כפי שבא לו ואל תגדירו דרך אמת. פשוט וקל

תנועת תורה ועבודה של סתומים כופרים ושקרנים. ביזיון עצום.
קום צבי קורן וספר לנו מי בדיוק מחכמי ישראל - אבל חכמי ישראל, לא מחזיקי תעודת רבנות כמוך - מי מהם התיר חברה מעורבת? מי התיר קולנוע? מי התיר תנועה מעורבת? מי אישר לקחת סיכון שילדך ייכשל באיסורי ייחוד ונגיעה ועוד כהנה וכהנה. מי אישר ללכתלהופעה של זמרת? מי התיר טלויזיה בסלון? מי התיר לאכול במקום לא כשר?

דתי לפי דעתי. רצף. זה מה שאתם רוצים. אבל לא. לא יקרה. תצמיח שכל יא בור ועם הארץ. זה שאתה מחזיק תעודה לא הופך אותך לפוסק בטח ובטח לא כשאתה חלק מארגון שממומן ע"י גויים שרוצים לראות בהחרבת יהדות המדינה.
לך לישון כסיל

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

5. סליחה, לא ברור אם קראת היטב את המאמר של הרב אליהו. כמו כן, יש סטטיסטיקות מובהקות המדברות בעד עצמן (אתה יכול להתעלם מהנתונים - כמו מכחישי הקורונה - או להתמודד י)

במקום להסביר למה הנתונים הברורים שהרב אליהו מציג אינם נכונים אתה מחליט להתעלם מהם.
הרב אליהו לא ציין ש"מעורב" זה "פחות יראת שמים", והוא גם לא הכחיש את העובדה שיש בתים ליברליים בלי דתל"שים והפוך. הוא כן ציין שיש מובהקות ברורה בין גישות חינוכיות הפתוחות לערכים שאינם במסגרת ההלכה (!) לבין אלו שיותר ברורים בתוך עולמה של הלכה.
אין כאן דרישה שכווווווולם יהיו בשיטת החינוך שלו. אתה מעוות את טענות המאמר. אולי כי אינך מסוגל להתמודד עם הנתנונים? יראת שמים אינה נתון סטטיסטי. זה נכון. כמות של דתל"שים זה בהחלט נתון סטטיסטי...

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

6. השאלה היא האם אנחנו מחנכים למחוייבות להלכה והתחשבות במודרנה או מחוייבות למודרנה עם התחשבות בהלכה (התלמידים כבר מבינים לבד מה באמת חשוב ומחייב ומה ניתן לוותר, )

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

7. האם מצאת בשולחן ערוך או ברמב"ם היתר לחינוך מעורב לכתחילה? (מרא דאתרא)

או בטור? בשו"ת כלשהו? בגמרא? בירושלמי. במשנה? ומה לעשות ומבחינת עירוב בין המינים כפי שהדבר נעשה כיום - אין היתר בשום מקום - נהפוך הוא יש איסורים וגדרים ברורים מאד. יתכן כמובן שאני טועה. אם כן אשמח לגלות זאת בעזרת מקור הלכתי ידוע ומוכר. תודה.

דווח על תגובה לא ראויה
01.09.2020

8. הסיבה העיקרית לדתלשיות היא שתעודת הבגרות מאפשרת נתיב מילוט. (שימי)

לחרדים אין אפשרות פרנסה שלא במסגרת הקהילה ולכן הרבה יותר קשה לעזוב את המסגרת הזו.

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2020

9. הידעתם? (גלגל)

רוב הכיפות סרוגות ע"י נשים ערביות! לשם שיקום בעיסוק...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חקירה (אילוסטרציה) צילום: shutterstock

התיק נגד חוקרי השב"כ שנחשדו שפגעו ברוצח רנה שנרב במהלך חקירה - ייגנז

קרא עוד