סגור

בית הספר של החופש הגדול - בואו נעשה סדר

הרב אבישי מזרחי בטור מיוחד שמסביר את חשיבות מעמד בית הספר בזמן החופש הגדול. לפי הרב מזרחי שתי הסיבות העיקריות לקיום בתי ספר בחופש הגדול: זה מאוד זול, וזה הבייביסיטר האולטמטיבי

הרב אבישי מזרחי
כט בסיון התשפ
,
21 ביוני, 2020 19:11
אבישי מזרחי

אבישי מזרחיצילום: רונן פדידה

בית הספר של החופש הגדול. אז בואו נעשה קצת סדר, זה לא באמת בית ספר וגם לא ממש קייטנה. מין הכלאה (לא תמיד מוצלחת) בין השניים. אבל יש לזה שני יתרונות בולטים:

1. זה זול. ממש זול.

זול להורים - בין 0 ש"ח ל-540 ש"ח. תלוי איפה אתם גרים.

זול למדינה - עובדי בית הספר של החופש הגדול משתכרים באופן שווה כ5,000 ש"ח. לא ותק. לא תואר. לא גמולים. לא הפרשות לקרן השתלמות. ככה. בסכום אחד. פשוט. רזה.

אין עלויות פיקוח, הדרכה, מנגנון, הוצאות משרד, שפ"ח שפ"י, ראמ"ה, ועוד עשרות משרדים מלאים בראשי תיבות... עובדי קבלן. ממוקדים. יעילים וזולים. בהערכה גסה זה פחות מ30% מההוצאות השוטפות של משרד החינוך לשכר עובדיה , מנהליה ומוריה.

2. זה הבייביסיטר האולטמטיבי

בקורונה גילינו שבייביסיטר זו לא מילה גסה. זה המסד בטבלת הצרכים של מאסלו במערכת החינוך. בייביסיטר הוא צורך בסיסי, השרדותי, ורק אחר כך אפשר לעבור למהות ומשמעות וחינוך ופדגוגיה והישיגים לימודיים ופיתוח מיומנויות למידה ודינמיקה חברתית והתפתחות רגשית ועוד ועוד...

בית הספר של החופש הגדול הוא נקודת מבחן לציפיות ממערכת החינוך, לבאלנס הנכון בין צרכי בסיס השרדותיים לפסגת הפרמידה החינוכית. בין צרכי הכלכלה הלאומיים המקומיים והדחופים לפיתוח דור העתיד של מדינת ישראל. אפשר לייצר באותה המתכונת של "בית הספר של החופש הגדול" גם את "בית הספר של ספטמבר ואוקטובר וינואר ואפריל". זה יתן מענה מיידי למשק. זה יחסוך הון לקופת המדינה.

אך השאלה מה יהיה כאן בעוד עשור? אחרי חודשים מביכים ואומללים במערכת החינוך בישראל שכולם יצאו מהם חבולים ושרוטים - תלמידים, מורים והורים. הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש.

הרב אבישי מזרחי הוא מנהל חטיבת הביניים בישיבת אמי"ת בר אילן נתניה

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
21.06.2020

1. הלוואי שבתור סייעת בקייטנה הייתי מקבלת 5000 ש"ח (צילה)

עובדי בית הספר של החופש הגדול כלל לא משתכרים באופן שווה! המורים שיסכימו לוותר על חלק מימי החופש שלהם בתמורה לעבודה בקייטנה ירוויחו כ- 9000 ₪, ולעומתם הסייעות המשלבות יעבדו בתמורה לקצת יותר מ3000 ₪. אז נכון, האחריות העיקרית היא על המורה המובילה, אך בפועל אנו הסייעות עובדות לא פחות קשה. משום מה תמיד כשמדברים על נושאי חינוך – גנים ובתי-ספר ישנה התייחסות למורות ולגננות כאשר בפועל יש פה ציבור שלם של עובדות שפשוט מתעלמים ממנו במכוון. זה ציבור הסייעות שעושה עבודתו נאמנה, ומקבל ניצול בתמורה. אנחנו אגב מחויבות לעבוד בקייטנה בתמורה לאותה משכורת עלובה שאנו מקבלות במשך כל השנה ולא יכולות לבחור אם לנפוש או לעבוד בתמורה לתוספת שכר.

דווח על תגובה לא ראויה
22.06.2020

2. והמשכיל בעת ההיא ידום (איתן)

כדאי למורים ולמנהלים פשוט לשתוק בתקופה הקרובה. כל פעם שחשבנו ששיאי החוצפה נשברו, באו יפה בן דוד ורן ארז, והוכיחו שאפשר יותר.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
העבודות להנחת מוביל המים החדש צילום: מועצה אזורית הר חברון

אספקת המים להר חברון משתדרגת

קרא עוד