חדשות כיפה

גם בגיל השלישי - לא חסרות סיבות למריבות

אובדנים בגיל השלישי אינם רק מוות וסופניות. אנשים המאריכים ימים סובלים מתהליך מתמשך של אובדנים, על הרצף של אובדנים קלים ובלתי נראים עד אובדנים משמעותיים וטראומתיים. האבידות הללו מצטברות עם השנים ומקבלות נפח הולך וגדל ככל ששנות החיים מתארכות.

זוגיות בגיל השלישי

זוגיות בגיל השלישיצילום: שאטרסטוק

האבידות  הבולטות הן האבידות הפיזיות של הבריאות  והיכולת לכלכל עצמך אם אין לך בטחון פיננסי. ישנן אבידות לא פחות חשובות כמו מעגל החברים ההולך ומצטמצם, אבידות רוחניות, אינטלקטואליות ורגשיות על רקע יציאה ממעגל העבודה וקושי למצוא תכנים למלא את הזמן הפנוי. ישנן אבידות קוגניטיביות המתבטאות באיטיות המחשבה, קשיים בזיכרון ובקליטה.

זוגות שהתחברו על רקע של השלמת ניגודים שהייתה טובה בצעירותם, עלולים למצוא עצמם בקונפליקטים קשים הנובעים מאופן התמודדות שונה וצרכים שונים בזקנתם. גם זוגות שהחלו עם צרכים וערכים  דומים, עשויים למצוא עצמם ברבות הימים בקונפליקט קשה בגלל שהתפתחו לכיוונים שונים, במשך השנים.

לעיתים, המשפחה המורחבת נרתמת לפיתרון הקונפליקטים הללו . החברים ורשתות תמיכה שהקהילה מספקת כמו: חוגים, מועדונים, בית הכנסת וכדומה, יכולים לאפשר מרחב נשימה ותפקוד מספקים. כאשר הקונפליקטים יוצאים מכלל שליטה ואיכות החיים נפגמת, יש צורך בהתערבות מקצועית. אך גם לכאן יכול הקונפליקט להגיע, שעה שאחד מבני הזוג מבקש עזרה והשני מתנגד לה .

 

מדוע יש לעתים קושי לפנות לטיפול נפשי?

ההתנגדות להתערבות של בעלי מקצוע  מהתחום הנפשי אצל קשישים קשורה בין השאר לתרבות ולמסורת ממנה הגיעו. לא היה מקובל ללכת לטיפול נפשי אלא אם כן אתה "משוגע", חולה נפש, או התנהגותך מסוכנת. החשיפה של הסודות המשפחתיים, ו"כיבוס הכביסה המלוכלכת בחוץ", נחשבים כאסון בפני עצמו. הוצאת כספים על טיפולים שאינם פיזיים נחשבת כבזבוז ולא נכללת בסדר העדיפויות של המשפחה.

 

קונפליקטים שכיחים ודרכי התערבות

יציאה לבית אבות או לדיור מוגן: לעיתים יש חילוקי דעות בין בני הזוג על רקע מעבר למסגרת מוגנת כמו- בית אבות, דיור מוגן. למשל במקרה בו האישה מתקשה לעמוד בנטל חובות הבית ומבקשת לעבור והבעל  המכחיש את הקושי וחושש משנוי מתנגד. לעתים  הקושי להשתחרר מהסביבה המוכרת הוא של האישה שרכשה ידידים ורקמה קשרים בקהילה ואילו הבעל מבוגר יותר וזקוק למסגרת של מקום מוגן. ניתן לקבל עזרה מקצועית  מהצוותים בקופות החולים השונות :עובדים סוציאליים ופסיכולוגים . בנוסף, בלשכות הרווחה ישנה מחלקה ייעודית לטיפול בקשיש. גם ביקור והיכרות עם בתי אבות עשויים להוריד חרדות מהבלתי נודע.

היחס לנכות ומחלה:  קווי האישיות שהיו גמישים יותר בגיל צעיר, הופכים נוקשים יותר ככל שמזדקנים. אנשים אופטימיים ומלאי חדוות חיים , מתקשים יותר לחיות לצד בן זוג פסימי ודכאוני.  כאשר מחלה ונכות נכנסים לתמונה , הדפוסים השונים  עלולים להוביל לקונפליקטים שאין בהם מישהו ש"הצדק עמו" אלא שני אנשים עם צרכים מנוגדים:  לדוגמה: זוג  שהבעל דכאוני וחרד, האישה אופטימית ואסרטיבית. הניגוד הזה היה "דבק" מצוין עד שהיא הפכה לנכה הזקוקה לעזרה סיעודית. הבעל איבד עשתונות והקיף אותה ואותו  במטפלים ורופאים ואילו היא שיוועה לחופש ועצמאות ורבה עם כל אלו "שחנקו אותה" ו"ישבו לה על הראש". היא סירבה לקחת חלק מהתרופות וללכת לביקורת אצל רופאים כי היא כבר בריאה  וכעסה על המטפלות הסיעודיות. הבעל  הלך לקבל טיפול נפשי ופחד  להציע דבר דומה לאשתו. הוא הזמין לביתו עובדת סוציאלית קלינית שהתמחתה בטיפול בקשישים, תחת הכותרת  יעוץ סוציאלי שחברת הביטוח מחייבת. הטיפול היה למצוא איזון חדש בין בני הזוג, ולגרום לה להסכים לביקור פסיכיאטר, כשהגורם המאפשר היה שנוי הכותרת מ"התערבות  טיפולית" ל"ניהול קונפליקטים".

כניסת עובד זר הביתה: כל כניסה של אדם חדש לבית יוצרת מתח. ישנן ציפיות, ישנם צרכים שונים ופתאום זוג שהיו להם הרגלי חיים של שניים  צריכים להתמודד עם אדם שלישי, חדש ולא מוכר, עם  סגנון של שלישייה שחיה תחת קורת גג אחת. הנכות החדשה שמחייבת מטפל סיעודי יכולה להיות זמנית, קבועה, לבוא באופן פתאומי או להיות חלק מתהליך איטי. ההסתגלות השונה יוצרת מתחים אין סופיים שכדאי לטפל בהם, ולהכין את העובד והמשפחה לסיטואציה החדשה.

אנרגיות חיים שונות :  בן זוג אחד פעיל ואנרגטי, רוצה לטייל בארץ ובחו"ל. רוצה ללכת ללמוד, להמשיך לעבוד ולהתנדב , לראות חברים ולרכוש חברים חדשים. מולו בן זוג שאוהב לישון, להסתגר, להיות בזוגיות אינטימית בלי הפרעות חיצוניות . הדברים הופכים לקונפליקטואלים כאשר האחד מנסה לכפות את רצונו על השני .קונפליקט נוסף מתרחש כאשר אחד מבני הזוג מתחיל תהליך הדרגתי של הידרדרות פיזית או מנטאלית והשני לא מבין , כועס ומתוסכל. פנייה לאיש מקצוע לצורך אבחנה נכונה ומתן לגיטימציה לשוני, היא במקרים רבים הדרך לפיתרון נכון.

גם הצרכים הפיזיולוגיים משתנים עם השנים ובאופן שונה אצל בני הזוג. העוצמה יורדת, גם היכולת הפיזית והמרץ משתנים. זוגות שהתקשורת ביניהם טובה , יכולים למצוא פתרונות לבעיות הללו באמצעים פשוטים ובידע הניתן ע"י רופא משפחה, גניקולוג, אורולוג או במקרים מורכבים לפנות לייעוץ. זוגות שהתקשורת הבנאישית בעייתית עשויים להגיע לתסכולים ולקונפליקטים קשים שאינם תמיד גלויים כיון שהנושא האינטימי לא מדובר, מוכחש או מודחק.

הנחירות: אמנם נחירות עשויות להתחיל בגיל מוקדם אבל בזיקנה ההסתברות לנחירות אצל שני בני הזוג הולכת וגדלה בגלל חולשת האיברים בחלל הפה והאף. אצל זוגות שהתקשורת ביניהם טובה והם מעוניינים להישאר במיטה המשותפת, ניתן לקבל עזרה באיבחון וטיפול במעבדת שינה, דרך קופות החולים. זוגות שהאיבה ביניהם גדלה והולכת עם השנים, הנחירות מאפשרות תוכן נוסף לקונפליקט מתוך תחושה של כעס וייאוש ושינה לא רצופה.

גירושין בגיל מבוגר: אדם קם בבוקר ושגרת חייו מתנפצת לו. ככל שהדבר צפוי ניתן להתמודד עמו ביתר קלות . ככל שהבעיות הוכחשו ו"טואטאו מתחת לשטיח", הקושי וההלם גדולים יותר. בגירושין בגיל צעיר יש מעורבות של ההורים . בגיל מבוגר התפקידים מתחלפים: הילדים הבוגרים נכנסים לתמונה. ככל שהזוג עצמאי כלכלית ובריאותית , הוא יכול להרשות לעצמו להיות עצמאי בהחלטותיו ומריבותיו. כשהילדים מתערבים, מדובר כבר בקונפליקט משפחתי,  עם השלכות למעגלים נרחבים. טיפול, התערבות משפחתית, ייעוץ או גישור יכולים לתרום ולעזור.

היחס לכסף: הפחד מהזקנה והחשש מתלות כלכלית בילדים או בקהילה, החשש מהוצאות גדולות ובלתי צפויות  בגלל מחלות  ונכות , יוצרות מתחים גדולים בין בני זוג שאין להם הסכמה על סדרי עדיפויות . לחצים מצד הילדים והנכדים יכולים להוביל לקונפליקטים . הקושי האמיתי הוא שאין "צודקים" בניבוי עתידי , ויש צורך בעזרה מקצועית כדי להגיע  לפשרה של "win win".

 

זוגיות בגיל השלישי

זוגיות בגיל השלישיצילום: שאטרסטוק

 

"עושים סדר"- אז מי מטפל במה?

בציבור יש מידע חלקי על הדיסציפלינות המטפלות ; ישנו היום מגוון מאוד גדול של מטפלים ממקצועות שונים . עדיין אין חוק המסמיך ומחייב מטפלים נפשיים . למקצועות הטיפוליים העיקריים ישנו קוד האתיקה של האיגוד המקצועי שלהם, המחייב אותם.  ניתן לבקש תעודות המסמיכות מטפל לעסוק בפסיכותרפיה,  בטיפול משפחתי, בטיפולים יצירתיים . שלושת המקצועות העיקריים המטפלים בגיל השלישי הם : הפסיכוגריאטריה, העבודה הסוציאלית והפסיכולוגיה. יש להדגיש שהפסיכוגריאטר הוא רופא שהתמחה בחלק האבחוני והתרופתי. רק מעטים מתוכם עוסקים בפסיכותרפיה. לחלק מהעובדים הסוציאליים  ישנה התמחות  בגריאטריה ובעבודה קלינית פסיכותרפויטית . בפסיכולוגיה, רק פסיכולוגים קליניים יכולים לתת טיפולים פסיכותרפויטיים . 

הכותבת היא איה עופרי - עובדת סוציאלית קלינית, לשעבר מנהלת השירות הסוציאלי ב"אברבנאל" ובמרכז הרפואי "רעות". להכוונה, ייעוץ, מידע ופרטים נוספים על טיפול בקשישים, זכויות רפואיות, מיצוי זכויות ועוד ניתן לפנות לאתר "רעות משפחה מטפלת" או למרכז המידע "רעות אשל" בטלפון: 1-700-700-204.

 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

גרשון מסיקה מתוך הראיון צילום: צילום מסך

מסיקה: "עשיתי מה שכל ראש מועצה היה עושה"

קרא עוד