סגור

מחצית השקל כמה צריך לתת? מעודכן לפורים תשפ"א (2021)

כמידי שנה ניתן מחצית השקל לפני ערב הפורים, גלגולים רבים עברה מחצית השקל מאז שימשה לבניית אדני המשכן, ועד היום כתרומה לעניים. בכל שנה שווי התרומה משתנה, עקב שינוי ערכו של הכסף הטהור | מחצית השקל - המדריך המלא

חדשות כיפה
יב באדר התשפא
,
24 בפברואר, 2021 11:22
מחצית השקל

מחצית השקלצילום: shutterstock

מצוות מחצית השקל מקורה בספר שמות בו נכתב: "זֶה יִתְּנוּ כָּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים: מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ, עֶשְׂרִים גֵּרָה הַשֶּׁקֶל, מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל תְּרוּמָה לַה'" (שמות ל', י"ג). בימי המשכן נאסף מעם ישראל מטבעות של מחצית השקל מהן התיכו ויצרו את הבסיס למשכן, ובימי בית המקדש השתמשו בכספי העם לרכוש את כל המצרכים הדרושים לתפעול השוטף של המקדש. כיום הקריאה על המצווה נעשית בסמיכות לפורים, ובשל כך נהגו לפני פורים בקהילות ישראל לתת תרומה זכר למחצית השקל המקורי. 

כמה שווה מחצית השקל

מדי שנה מתעוררת השאלה, מהו ערכו של 'מחצית השקל', הנמדד לפי מחיר כסף טהור. בשל כך שווי מחצית השקל משתנה משנה לשנה לפי שווי הכסף העדכני, כשכל נפש צריכה לתת סכום השווה לתשעה גרם כסף. הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, פרסם פסק הלכה לפיו, נכון לשנה זו, התשפ"א - 2021, שווי מחצית השקל הוא 26 ש"ח לנפש. לפי המדד העדכני גרם כסף טהור הוא כ- 2.85 ₪, ולפי זה תשעה גרם כסף טהור הוא כ- 25.65 ₪. 

מחצית השקל מדאורייתא?

מאז חרב מקדשינו פסקו חז"ל שהמצווה הפכה מדין דאורייתא לדרבנן וכי יש לתת את מעות זכר למחצית השקל לעניים, בשולחן ערוך נכתב כי: "יש ליתנו בליל פורים קודם שמתפללים מנחה". לפי ההלכה כל אדם שהוא מבן עשרים ולמעלה צריך לתת מעות זכר למחצית השקל. לפי ההלכה מחצית השקל אינו נכלל כחלק ממעשר כספים או כל מצוות צדקה אחרת הניתנת לעניים, ויש לקיימה בנפרד. מאז הוקמה מדינתנו יש רבנים הפוסקים כי ניתן לתת את הכסף שהוא זכר למחצית השקל עבור מי שעוסקים בבניין בית המקדש, וכי יש מקום לטעון כי המצווה חזרה להיות מדין דאורייתא.

25.02.2021

1. כמה שווה מחצית השקל (מאיר -עברי אנכי)

מנהגים שונים קיימים בדבר הסכום שנהוג לתרום "זכר למחצית השקל":

- יש הנותנים חצי מיחידת המטבע הבסיסית שבאותה מדינה (חצי ש"ח, חצי דולר וכו').
- יש הנותנים שלושה ממטבעות אלו – מכיוון שבפרשת מחצית השקל מופיעה המילה "תרומה" שלוש פעמים. כך נוהגים כיום רוב האשכנזים.
- יש הנותנים את השווי המוערך של מחצית השקל התנ"כית, המוזכרת בתורה.

דווח על תגובה לא ראויה
25.02.2021

2. החייבים במצווה (מאיר -עברי אנכי)

בתלמוד הירושלמי מבואר שישנן שלוש דרגות בתחילת גיל החיוב: מתחת לגיל י"ג שנים - אינו חייב כלל; קטן שאביו נתן עבורו מחצית השקל, נתחייב מכאן ואילך; בן י"ג עד עשרים שנים - חייב במחצית השקל, אבל לא ממשכנים את נכסיו לצורך זה.

נשים פטורות ממצוות מחצית השקל.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

"חזרות". המנצחים הגדולים צילום: איציק בירן ואלירן אביטל

טקס פרסי האקדמיה: "חזרות" ו"מנאייכ" הן הזוכות הגדולות

קרא עוד