סגור

אופטימיות: בתי מדרש שונים נפגשו ודנו על "תנ"ך בגובה העיניים"

במשך שנים ארוכות מתנהל הדיון מהי הגישה הנכונה בה יש ללמוד את התנ"ך ועל היחס לגיבוריו. דיון משותף של הרב קשתיאל מעלי והרב בזק מגוש עציון, שם את הדברים על השולחן כששני הרבנים לימדו את אותה סוגיה בתנ"ך. מומלץ לצפייה

חדשות כיפה
ב באב התשעז
,
25 ביולי, 2017 16:37
הרב קשתיאל, הרב רייס והרב בבזק

הרב קשתיאל, הרב רייס והרב בבזקצילום: צילום מסך

מרבים לדבר על הקרע בתוך עולם הישיבות ולהאשים זה את זה בפלגנות, בפשרנות או בקיצוניות. מפגש מרתק שהראה שאפשר לעשות את הדיונים הללו ללא רעשי הרקע המיותרים התקיים השבוע במסגרת ימי העיון המסורתיים של מכללת הרצוג בישיבת הר עציון דיון בין הרב אליעזר קשתיאל, ראש בית המדרש לבוגרי צבא של מוסדות 'בני דוד' ביישוב עלי ביחד עם הרב אמנון בזק ר"מ בישיבת הר עציון שבגוש עציון. את המפגש הנחה יושב ראש החוג לתנ"ך במכללה האקדמית הרצוג הרב ד"ר שוקי רייס.

הרב קשתיאל והרב בזק העבירו שיעור, במשך 20 דקות כל אחד, על האשה השונמית והנביא אלישע באמצעות הכלים הפרשניים איתם הם רגילים ללמוד וללמד. בסיום שני השיעורים הציגו כל אחד מהם את גישתו בנושא לימוד התנ"ך והגישה העקרונית שבה יש לגשת בניתוח הפרקים.

הרב בזק שהגדיר את הלימוד המשותף כ'היסטורי' כתב בדף הפייסבוק שלו: "הדיון היה נוקב, משמעותי ומכבד, ודומה שמעבר לכל מה שנאמר בו, חשיבותו העיקרית היא בעצם קיומו: האפשרות ללבן יחד סוגיות תנ"כיות שבמחלוקת, מתוך כבוד הדדי ושיח פתוח. למיטב ידיעתי הייתה זו הפעם הראשונה שמפגש מסוג כזה התקיים, ותקוותי שיישומו המוצלח ישמש פתח למפגשים רבים נוספים כאלה. תודה מיוחדת לרב קשתיאל על הפתיחות, הקֶשֶב ולימוד התורה המשותף".

 

25.07.2017

1. המדרש הוא התנ'ך בגובה העיניים (משה)

במקום לעשות גלים רעשים וצלצולים מציע לכולם לעיין בפסיקתא או בפענח רזא--פר' חוקת על הפסוק "זאת חוקת התורה"מה אומרים חז'ל על גבולות פרשנות המקרא. במקביל מה נאמר במדרש על יהושע שנפטר בגיל 110--מד' רבה מטות פר'כ'ב, או מדוע אליהו הנביא איבד את "משרתו" ונצטווה להעביר השרביט לתלמידו , הכל בגובה העינים

דווח על תגובה לא ראויה
25.07.2017

2. דברו אלינו בנבואה (אני)

התנך כדי להבין אותו באמת צריך את מימד הנבואה שבך. אני חושבת לכל אחד יש זאת עמוק ביפנים. רק מה לא מפותח. זה כמו קסם. אולי היגיע הזמן לפתח מורשת ניפלאה זו. הרי הכל התחיל מהנביא משה. מהמישפחה הזו יצאה הנבואה ויצאה הכהונה. משה היה נביא ולא במיקרה חותמו של האל היה דווקא בו. כל החוקים עליהם אנחנו מיסתמכים יצאו מנביא. נורא חשוב להיתחבר לאדמה עיברית זו שלנו. להתחיל לאט לאט להישתחרר מהגלות ולחשוב בדרכה של אדמה עיברית לאומית זו. דברו אלינו במטריקס של אדמה ניפלאה זו אדמת אלוהי צבאות ישראל. ראיתי עכשיו פרק ביחס לחורבן באיזה מקום . הבנתי שאני רואה את ההיסטוריה של אלוהיי. יותר מכל דבר אחר. זו ההיסטוריה שלו של אבאלה. וכמה ניפלא ונהדר לראות זאת בצורה זו. כה הרואי וגם טראגי עמנו שלנו. וגם כה מיוחד ומופלא. ממש היו דמעות בעיניים. כמה מרגש ההיסטוריה ההרואית שניפרסת אל מול עיניך. היסטוריה של אבינו אלוהינו. העיניים פשוט מלאות דמעות וגם רוממות ניפלאה.

דווח על תגובה לא ראויה
26.07.2017

3. האם המפגש יכול היה להתקיים בתוך ימי העיון של ישיבות הקו ? (יוחאי)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

דובאי צילום: shutterstock

בעקבות החיסול: חשש מפגיעה בישראלים באיחוד האמירויות

קרא עוד