מה משותף לאם שכולה, רבנים מוכרים וחבר כנסת לשעבר?

לרגל 70 שנות עצמאות למדינת ישראל צפויים בקרוב 70 שליחים מישראל לצאת לעולם כדי לחזק את הקשר עם יהודי התפוצות, "אסון אסטרטגי לוותר על רבע מהיהודים בעולם"

חדשות כיפה 09/04/18 17:11 כד בניסן התשעח

מה משותף לאם שכולה, רבנים מוכרים וחבר כנסת לשעבר?
השליחים בכנס שנערך בכנסת, צילום: דוד שטיין

מרים פרץ, הרב שלמה ריסקין והרב דוד סתיו יטוסו בתקופה הקרובה, יחד עם 67 נציגים נוספים מישראל ולקראת יום העצמאות ה-70 למדינה, ל-70 קהילות יהודיות ברחבי העולם כדי לחזק את הקשר עם מדינת ישראל וזהותם היהודית.

הבוקר (שני) אירחה בכנסת יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי את השליחים, שיצאו מטעם תנועת המזרחי העולמי, לכנס הכנה מיוחד ובנוסף היא הפתיעה ואמרה כי החליטה להצטרף ולהיות המנהיגה ה-71 שתיסע במסגרת המשלחת, לקהילה היהודית בבריסל.

השליחים ינסו להסביר בקהילות כי מקומם של היהודים הוא במדינת ישראל. עקב ההתבוללות הקשה ובאופן סמלי לכבוד יום העצמאות ה-70 לישראל החליטו בתנועת המזרחי העולמי לשים את הדגש על חיזוק הקהילות ומסבירים כי אסור למדינת ישראל להמשיך ולהתייחס ליהדות התפוצות כאל מובן מאליו.

"גם היום 70 שנה לאחר תקומת המדינה, עליה היא דבר חשוב מאוד ויש להעריך את מי שעושה את הצעד הזה" אמרה מועלם רפאלי.

לדבריה, "מדינת ישראל והחברה הישראלית חייבים לקחת אחריות על יהדות התפוצות - על מי שבחר לעלות לישראל ועל מי שבחר שלא - בעיקר בגלל ההתבוללות שממדיה בלתי נתפסים. דבר זה מחייב שיתוף פעולה ביתר שאת של כלל הארגונים שאותו מוביל המזרחי העולמי".

עוד היא ציינה כי "עידוד עליה לישראל מחייב גם בשיפור הקליטה שלהם בארץ, למשל באפשרות להשתלב בשוק העבודה. במסגרת ועדת העבודה אני וחברי ח"כ אלי אללוף פועלים לפתור את העובדה שמדינת ישראל לא מכירה בהכשרה המקצועית בתחום הפרא רפואי של עולים מצרפת".

הרב פרץ וח"כ מועלם רפאלי

הרב פרץ וח"כ מועלם רפאליצילום: דוד שטיין

מנכ"ל תנועת המזרחי העולמי, שיהיה גם אחד מהשליחים, הרב דורון פרץ הסביר עד כמה המצב קריטי: "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לוותר על העוגן האסטרטגי של יהדות התפוצות. אמנם ישראל היא המרכז היהודי הגדול בעולם אך יש מיליוני יהודים בעולם והתמיכה בישראל הולכת ופוחתת כאשר לא מחזקים את הקשר הזה. לוותר על רבע מהעם היהודי, 4 מיליון אנשים, יהיה אסון אסטרטגי".

בשבוע הבא תביא תנועת המזרחי העולמי לישראל 150 ראשי קהילות מכל העולם לסיורי היכרות ברחבי הארץ. המשתתפים יגיעו לכותל המערבי ולמערת המכפלה ואף ישחזרו את טקס הכרזת העצמאות בהיכל העצמאות בתל אביב, יחד עם הרב הראשי לישראל לשעבר הרב ישראל מאיר לאו ורחלי פרנקל, בת גלים שאער ואיריס יפרח, ששכלו את שלושת הנערים שנחטפו בגוש עציון.

ברקע לשליחות המיוחדת עומדים הנתונים החמורים לפיהם למעלה מ-4 מיליון יהודים ברחבי העולם מתבוללים ומאבדים את הקשר עם מדינת ישראל. 58% בארצות הברית, 60% בגרמניה, 75% ברוסיה, 40% בצרפת, 35% בקנדה, 40% בברזיל ועוד.

בין המשתתפים הנוספים ביוזמה ניתן לציין את ח"כ לשעבר דב ליפמן, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני, מנכ"ל נפש בנפש הרב יהושע פאס, הרב יחיאל וסרמן, ודמויות נוספות המוכרות בעולם היהודי בחו"ל כמו הרב ראובן והרבנית שני טרגין,  מגישת תוכנית הרדיו איב הארו. הרב ד"ר אהרון אדלר ועוד.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר