סגור

הצעת חוק: הגדלת ייצוג הנשים בבחירת למועצת הרבנות

ועדת השרים לחקיקה תדון בהצעה שנוסחה ע"י תנועת "אמונה" והוגשה ע"י ח"כ לביא, לפיה יובטח לנשים ייצוג של 20% בקרב נציגי הציבור באסיפה הבוחרת. "ההגינות הציבורית והשכל הישר מחייבים את השינוי"

חדשות כיפה
כג בסיון התשעח
,
06 ביוני, 2018 14:15
הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו

הרב יצחק יוסף והרב דוד לאוצילום: פלאש 90

כמעט חמש שנים חלפו מאז נבחרה מועצת הרבנות הראשית לישראל, כאשר אישה אחת בלבד – יחידה מבין 150 חברי הגוף הבוחר במינוי על פי החוק – השתתפה אז בתהליך הבחירה. לקראת הבחירות החדשות שיתקיימו בעוד כארבעה חודשים, מבקשת תנועת "אמונה" להיערך מבעוד מועד ולפעול להגדלת ייצוגן של נשים בגוף הבוחר.

חוק הרבנות הראשית קובע כי ב"אסיפה הבוחרת" יהיו 150 חברים: 80 מקומות שמורים לרבנים מכהנים ו-70 המקומות האחרים שמורים לנציגי ציבור, בהם ראשי ערים, ראשי מועצות דתיות, שרים, חכים, רבני ערים, אישי ציבור ועוד. גורמים שונים מנסים בימים אלו לקדם הצעות חוק שונות, שיביאו לאיזון מסוים באשר לייצוגן של נשים באסיפה. 

ביום ראשון הקרוב צפויה לעלות על סדר יומה של ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק בנושא, שנוסחה על ידי היועצת המשפטית של "אמונה" עו"ד ציפורת שימל והוגשה על ידי ח"כ עליזה לביא. ההצעה מבקשת להבטיח ייצוג של 20% לפחות עבור נשים בהרכב נציגי הציבור באסיפה.

ליאורה מינקה

ליאורה מינקהצילום: יוסי זליגר

על פי ההצעה של "אמונה", לא ייערך שינוי במספר חברי הגוף הבוחר, וגם לא ייעשה שינוי בהרכב הרבני-גברי הקיים. השינוי יהיה אך ורק בהרכב נציגי הציבור (70 במספר) – ובו יינתן ייצוג לחברות כנסת, לטוענות רבניות ומשפטניות, וכן לנציגות ארגוני הנשים, על חשבון מקומם של חלק מראשי הערים והמועצות המקומיות והדתיות.

"כל בר-דעת מבין שאבד הכלח על החוק במתכונתו המקורית, הישנה. אין לנו עניין לזעזע את המערכת, אך בהחלט יש לנו עניין להתקדם אל מקום הגיוני, סביר וריאלי, ובהצעת החוק שניסחנו כבר לפני שלוש שנים – יש מענה נכון וטוב לכל הצדדים", אמרה יו"ר "אמונה", ליאורה מינקה, שיחד עם עו"ד שימל, פנתה אל שרים, חברי כנסת ורבנים בבקשה לתמוך בהצעה.

"מבלי להמעיט בשאיפה לייצוג הולם של 50% לנשים, שעניינן מוכרע לא פעם על ידי מוסדות הרבנות הראשית, התיקון שלנו הוא מידתי ומתחשב במציאות, ולכן מסתפק בהבטחת ייצוג לפחות ל-20% מבין חברי האסיפה הבוחרת. הנורמות, ההגינות הציבורית והשכל הישר מחייבים את השינוי", מסבירה שימל.
 

06.06.2018

1. הן לא באמת רוצות "ייצוג לנשים". הן רוצות "ייצוג לנשים מסוימות" (אריאל)

שיכניסו רבנים ליברליים לרבנות הראשית.

הרשו לי לשער שכל אישה שתזכה לייצג שם את "ציבור הנשים"
תהיה בעלת אג'נדה פמיניסטית כזו או אחרת
והאג'נדה הזו תהווה שיקול כמעט בלעדי בדפוס הצבעתה.
לא גדלות הרבנים ולא השאלה מי הכי ראוי יעמדו לנגד עיני הנשים שישובצו בגוף הבוחר אם תעבור הצעת החוק.
מה שיעניין את הנציגות בגוף הבוחר הוא רק מי יפעל למען הכרה בכשרות צהר, גיורי 'גיור כהלכה', התרת העגונות של פרופ' שפרבר, ומניינים שוויוניים, לצד קידום סדר יום פלורליסטי בישיבות מועצת הרבנות.

דווח על תגובה לא ראויה
08.06.2018

2. כל הכבוד!!! (דוד רוזנברג)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

השבעת הכנסת ה-24 צילום: Marc Israel Sellem/POOL

מערכת הבחירות עדיין כאן | סיכום השבוע הפוליטי

קרא עוד