"הבעיה היא שרבני ההסדר שולחים את תלמידיהם העורפיים ל-8200 ולא להשגחת כשרות"

הרבצ"ר, תא"ל הרב קרים, טען כי המחסור במשגיחי כשרות בצה"ל נמצא גם באחריות ראשי הישיבות: "יש דימוי תדמיתי נמוך למקצוע הזה". לדבריו, לנושא יש השפעה על גיוס משגיחות: "בעקבות הפער, כל מי שמסוגל להיות משגיח אנחנו לוקחים"

משה ויסטוך, חדשות כיפה
י בניסן התשעט
,
15 באפריל, 2019 19:29
קורא לרבני ההסדר למלא את החסר. הרב קרים בכנס

קורא לרבני ההסדר למלא את החסר. הרב קרים בכנסצילום: דף הפייסבוק רבנים צבאיים במילואים

הרב צבאי הראשי, הרב תא"ל אייל קרים, האשים בכנס בנושא כשרות, שהתקיים בשבוע שעבר ברחובות, את רבני ישיבות ההסדר בכך שהם לא שולחים את תלמידיהם לשמש כמשגיחי כשרות. כתוצאה מכך, ציין, ישנו מחסור גדול בתפקיד זה וצה"ל מכשיר משגיחות כשרות.

"איוש התקנים בכשרות נמוך", אמר הרב קרים, שדבריו הגיעו לידי חדשות כיפה, בכנס שהתקיים בשלוחה של מכללת אורות ישראל, תחת הכותרת: "עולם ההלכה במציאות משתנה".

לדבריו, "מי שמתאים ללחימה שילך ללחימה. הבעיה היא שרבני ישיבות ההסדר שולחים את תלמידיהם העורפיים ל-8200. ולכן איוש המשגיחים בפועל, מ(בתי ספר) מקיפים דתיים". עוד הוא אמר כי יש "דימוי תדמיתי נמוך למקצוע הזה, וזה האתגר של ראשי ישיבות ההסדר".

הרב הצבאי הראשי ציין לדוגמא את השלכות החוסר במשגיחי כשרות וסיפר כי "במוצבים פלוגתיים, שם אין משגיחים, ההשגחה היא של החיילים עצמם. יש גם מקומות קשים כמו פילבוקסים, דירות הגנת יישובים, סירות דבורה ומטבחוני לשכות. ישנן הנחיות והדרכות וביקורות, אך במקומות הללו היכן שהחיילים עצמם לא יפקחו עין, הם עלולים להיכשל".

משגיח כשרות בצה"ל. למצולמים אין קשר לכתבה

משגיח כשרות בצה"ל. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אלחנן אלברט

כשאחד מהנוכחים שאל את הרב האם יש משגיחות, הוא ענה שכן וקישר זאת למחסור במשגיחי כשרות בנים. "בעקבות הפער במשגיחי כשרות בסדיר", אמר, "כל מי שמסוגל להיות משגיח כשרות אנחנו לוקחים. סה"כ 10 בנות סיימו, ואחרי פרק זמן אין עליהן תלונות". בהמשך ציין כי בהכשרתה, משגיחת כשרות "עוברת קורס אצלנו, רב היחידה מפקח עליה, והן מוצבות בעיקר במטבחים של רוב נשי".

הרב קרים הדגיש כי הוא לא מאפשר לכל אחד לשמש בתפקיד זה: "חבר'ה רוצים להיות משגיח כשרות או לפרנסה או כי זה שבוע בבסיס שבוע בבית. אני הגדרתי שרק מי ששומר מצוות יהיה משגיח כשרות. ההגדרה הזו גרמה שמי שמסמס בשבת מגיע לוועדה לפסילת מקצוע ועובר לתפקיד אחר. משגיח כשרות שיחלל שבת, יום אחרי זה הוא לא יהיה שם".

מי שלא אהב את הטחת הביקורת ברבני ההסדר, בהקשר נושא משגיחי הכשרות, היה ר"מ בישיבת שדרות, הרב דרור אריה, שאמר לחדשות כיפה כי "מן המפורסמות שאהבתנו ואהבת תלמידינו לצה"ל אינה מוטלת בספק אך עם זאת אנו מחויבים לאמת ולהלכה. מעורר תמיהה ואף מדאיג לראות שיש מי שסובר שמצב הכשרות בצה"ל מוטל על ישיבות ההסדר ולא על צה''ל".

לדבריו, "אנו כמחנכים רתומים בכדי לחזק את צה''ל בכל מקום ותפקיד, אך לא נכחד כי אנו מודאגים מכשרות תנאי השירות הרוחניים של תלמידי הישיבות בצבא ומערבוב המינים במגורי המפקדה, בשמירות וכעת גם במטבחים עם הכנסת חיילות לתפקיד, מה גם שעדויות תלמידים שנשלחו לקורס הכשרות מלמדות כי משגיחות הכשרות רחוקות מלהיות מקפידות ויודעות את הלכות הכשרות והצניעות. עולם הכשרות בצבא נמצא תחת אחריות הרב הצבאי הראשי וכך גם האחריות כלפי קדושת המחנה".

בתנועת נאמני תורה ועבודה לא קיבלו את המשוואה, שרק אי שליחת תלמידי הסדר לשמש כמשגיחי כשרות מובילה לגיוס משגיחות: "אנו מחזקים את ידי הנשים שבחרו לעסוק במשימה החשובה של השגחת כשרות בבסיסי צה"ל. אנו מאמינים וכך גם אלפי הבנות הדתיות שמתגייסות, שניתן לתת אמון ביכולתם של ילדינו לגבש זהות דתית שומרת תורה ומצוות בכל סביבה הגונה. בניגוד לרב דרור אריה שבחר בדרך של השמצה, הרי שהפתרון לאתגרים הכרוכים בשירות לאומי וצבאי אינו טמון בהבדלות ובחיזוקן של חממות נפרדות, אלא דווקא בבנייה של מערכת חינוכית איתנה המאפשרת לחנך למורכבות וליכולת התמודדות עם העולם".

מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה.

15.04.2019

1. תגובה מוזרה (חיים)

לא הבנתי את דברי הרב אריה, שכן אם במבחן התוצאה תלמידי ישיבות ההסדר לא מגיעים לתפקיד המכש, יהיו הסיבות אשר יהיו, מהיכן הוא חושב שהרצבר ישיג לו משגיחים רציניים ויראי שמים? הנקודה הפוכה. אם בנישים יגיעו לתפקיד תהיה כשרות טובה, וראשי הישיבות יוכלו לדרוש תנאים הולמים לשרות לתלמידיהם, עכשיו שהתלמידים לא מגיעים אין להם עילה לדרישה, וגם אין משגיחי כשרות ברמה הולמת.

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

2. הרב דרור צודק וחושף את האמת (איתם)

הרבצר מכניס חיילות בניגוד לעמדת הרבנות הראשית לישראל ובא בתלונות... הזוי

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

3. אני וחבר שלי רוצים להיות משגיחי כשרות ביחד איך מתקבלים? (דתל"שית)

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

4. שומו שמיים שולחים את העורפים ל8200 (משה )

יש לך ליקוי מאורות אדוני הרבצר. כמעט כמו שהיה לך בענין אשת יפת תואר.
אני לא מאמין שהוא אמר כדבר הזה.

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

5. שומו שמיים שולחים את העורפים ל8200 (משה )

יש לך ליקוי מאורות אדוני הרבצר. כמעט כמו שהיה לך בענין אשת יפת תואר.
אני לא מאמין שהוא אמר כדבר הזה.

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

6. "אנו מודאגים מכשרות תנאי השירות הרוחניים של תלמידי הישיבות בצבא ומערבוב המינים" (אביטל)

מדוייק להפליא כל הכבוד ל"מ הזה שאומר את האמת בפנים

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

7. מה האופציות?! (בינייש עורפי)

אז לאיפה התלמידים העורפיים של הרב דרור הולכים? כל מקום אחר הוא הרבה יותר גרוע...

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

8. מה האופציות?! (בינייש עורפי)

אז לאיפה התלמידים העורפיים של הרב דרור הולכים? כל מקום אחר הוא הרבה יותר גרוע...

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

9. ׳טול קורה מבין עינך׳ - הרבצ״ר אשם (יוסף)

מה מלין הרבצ״ר? הוא האשם היחידי. אם משבצים חיילים שלא שומרי שבת לתפקיד זה (מידיעה ברורה) שלא יבוא בטענות.
אם הוא גורם שהאמון ברבנות הצבאית נמצא בשפל המדרגה שלא יבוא בטענות.
העובדה שבימיהרב רונסקי לא הייתה בעיה...

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

10. גישה של טירון (מקליק)

הצבא צריך להשיג לי.
אין לצבא קורס יראת שמיים, אם חיילים יראי שמיים לא באים למשימה אז מה אפשר לעשות?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון צילום: shutterstock

תחזית מזג האוויר: שבת חורפית עם שלג וסופות רעמים

קרא עוד