דעה: הולכים לקלפי על סוגיות דת ומדינה

"רגע לפני שהולכים לקלפי, אנסה לפענח מדוע מערכת הבחירות הזו עוסקת בנושא שכמעט ולא היה על סדר היום של מערכת הבחירות הקודמת: דת ומדינה"

תני פרנק
טז באלול התשעט
,
16 בספטמבר, 2019 12:48
תני פרנק

תני פרנקצילום: יחצ

מערכת הבחירות הזו, שאנו מתקרבים בשעה טובה ומוצלחת לסיומה, עוסקת רבות בסוגיות דת ומדינה. התחיל בכך אביגדור ליברמן עם הקמפיין "לא למדינת הלכה, כן למדינה יהודית", המשיך השר בצלאל סמוטריץ' עם התבטאויות שנויות במחלוקת על כמיהה לחזרה לימי דוד המלך והחלת משפט התורה, המשיכו במחנה הדמוקרטי עם הקמת "מלשינון ההדתה". בישורת האחרונה הצטרפו אנשי "כחול-לבן" עם אמירות על הקמת ממשלה חילונית שנשענת על רוב חילוני.

רגע לפני שהולכים לקלפי, אנסה לפענח מדוע מערכת הבחירות הזו עוסקת בנושא שכמעט ולא היה על סדר היום של מערכת הבחירות הקודמת, כשבסך הכל ההפרש בין מערכות הבחירות היה כ-50 ימים בלבד ומדובר באותן מפלגות וכמעט אותם שחקנים.

סקר של חברת קנטאר עבור כאן11 שפורסם ב-3.9 בדק מהו הנושא העומד להכרעה בבחירות האלה, בהשוואה לבחירות הקודמות. נושאי דת ומדינה קיבלו 14% אל מול 8% במערכת הבחירות הקודמת, קפיצה גדולה מאוד ביחס לנושאים האחרים.

יש שיטענו שהכל נובע מאותו סנטימנט אנטי-דתי שמפציע מדי פעם בשמי הפוליטיקה כמו בימי "שינוי" של טומי לפיד. אך חזקה על המפלגות והפוליטיקאים המנוסים שלנו שעובדים עם סקרי עומק ובוחנים היטב היכן נמצא הציבור ומה מרגיש קהל היעד שלהם. בממשלה הקודמת, שכיהנה ארבע שנים והספיקה רבות, ההתחלה הייתה מאוד ברורה: קודם החרדים צריכים לבטל את "גזירות לפיד". רק שבתוך ה"גזירות" האלה, ושימו לב לשימוש במילה המזכירה אסוציאטיבית את גזירות השמד של אנטיוכוס ואחרים בהיסטוריה, היו גם תיקונים של שירותי הדת שלא קשורים לציבור החרדי. הביטול הבולט ביותר היה של רפורמת הגיור שהתקבלה כהחלטת ממשלה בזמן כהונת הכנסת ה-19 ונעקרה מיד עם קום הממשלה הקודמת.

במשך ארבע השנים האלו הפוליטיקאים החרדים והחרד"לים עסקו בעיקר בהעמקת השסע הדתי-מסורתי-חילוני. זה התחיל, כאמור, בביטול רפורמת הגיור, המשיך בהצעת חוק שנועדה לחזק את מונופול הכשרות ולפגוע בכשרויות אלטרנטיביות, בניסיון לפגוע באוטונומיה של טובלות במקוואות, בהקפאת מתווה הכותל שיצר משבר עמוק מול יהדות התפוצות, ביצירת משברים מדומיינים סביב עבודות תשתית של רכבת ישראל בשבת ולבסוף בחוק המרכולים שלא סגר מרכול אחד אך הוציא באשדוד ובערים אחרות המונים לרחובות, שלא היו מוכנים שיפגעו להם באפשרות לקנות חלב במכולת בשבת. פשרות שהוצעו במהלך הקדנציה הזו, כמו הצעת חוק ברוח אמנת גביזון-מדן שנועדה להסדיר את המרחב הציבורי בשבת, נדחו כלאחר יד.

כל זה הביא לתסיסה גדולה אבל עדיין לא להבאתן של סוגיות דת ומדינה אל קדמת הבמה. אך מיד לאחר שהתברר שפנינו לבחירות נוספות, נחשף כי מה שהיה הוא שיהיה ואף גרוע מכך. הגוש החרדי-חרד"לי דרש וקיבל בהסכמים הקואליציוניים שנותרו בלתי-חתומים על שלחן המשא ומתן הישגים כבירים בכל הנוגע לחיזוק מנגנוני הכפייה הדתית. כך בביסוס מונופול הכשרות, בהעמדת נציג של הרבנות שיטיל וטו על עבודות תשתית בשבת , בביטול דה-פקטו של מתווה משה נסים לבעיית הגיור, בקבלת שליטה מוחלטת של הרבנות על הכותל "לכל אורכו". כל זה נכנס להסכמים ופורסם, וייתכן שנושאים נוספים שעוד ייחשפו בעתיד.

אין פלא, אם כן, שהציבור הישראלי, ובתוכו ציבור מסורתי גדול, הפנים את המסר: הממשלה הבאה לא הולכת לתקן את הכשלים והעיוותים שבמערכות שירותי הדת אלא לחזק את הכפייה הדתית שלא מקרבת את הציבור אלא מרחיקה. ואת המסרים האלה הפנימו המפלגות, ברובן במרכז המפה הפוליטית. הציבור הציוני-דתי, שעל פי סקר שערכנו בנאמני תורה ועבודה רובו המובהק מתנגד לכפייה דתית, צריך לקחת את כל זה בחשבון. גם כשהולכים לקלפי, אבל לא פחות חשוב – לאחר הבחירות. ההסכמים הקואליציוניים הבאים יעצבו במידה רבה את הזיקה של מיליוני ישראלים ליהדות הממוסדת ולשירותי הדת, וזה הזמן להשפיע על כך.
 

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
16.09.2019

1. שכחת את הגורם המרכזי (יהודי פשוט)

אדון נאמני תו"ע - במחילת כבודך הרם - מפלגת נעם היא זו שנשפה וממשיכה (גם לאחר פרישתה) לנשוף בעורפן של מפלגות הימין לעסוק בנושאי הזהות היהודית של המדינה, אותה כ"כ ניסיתם להשכיח ולטשטש. העיקר חסר מן הספר במאמרך המלומד

דווח על תגובה לא ראויה
16.09.2019

2. נאמני תורה ועבודה = רפורמים. ממונים על ידי הקרן החדשה. איך לא מתביישים להטיף מוסר??? (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
16.09.2019

3. לכתבה (לכתבה)

אני תוהה אם מדובר באחד דתי או סכסוך של רפורמי. צביעות לשמה וחילול שם שמים. בושה

דווח על תגובה לא ראויה
16.09.2019

4. יש איזה משהו שיעשה בדק בית במאמרים ההזויים של תני פראנק? (יואל )

או שהוא מקשקש על גיור שהוא לא מבין בזה כלום.
או שהוא מפרסם בגלובס מדיניות על כשרות שלא מייצגת את המציאות.

ועכשיו הוא מקשקש על דת ומדינה

כאילו ליברמן בכלל מעניין אותו הנושא הזה ולא מריבה אישית עם ביבי

דווח על תגובה לא ראויה
16.09.2019

5. דחוף (מ)

אם אתם רוצים שלקול שלכם תהיה איזו משמעות, קראו היטב:

יש מפלגה אחת גדולה שקוראים לה "גוש הימין". גוש הימין מורכב מחמישה מפלגות: ליכוד, אגודת ישראל, ש"ס, עוצמה יהודית וימינה.

זה לא באמת משנה לציבור, כמה מנדטים כל אחת מהמפלגות תקבל, מה שמשנה לציבור ובמיוחד למתנחלים ולחרדים, זה שלגוש הימין יהיה 61 מנדטים.

אם אחת מהמפלגות הללו לא עוברת, זה כאילו כל המפלגות קיבלו 0 מנדטים... כי כולן ללא יוצא מן הכלל, ישבו באופוזיציה.

אז זה לא משנה אם אתה אוהב את עוצמה או לא אוהב את עוצמה.... אם אתה רוצה שלא יפנו את כל יהודה ושומרון ושלא יעשו כאן מהפכה חילונית - אתה חייב להצביע לעוצמה יהודית.

דווח על תגובה לא ראויה
16.09.2019

6. "במשך ארבע השנים האלו הפוליטיקאים החרדים והחרד"לים עסקו בעיקר בהעמקת השסע הדתי-מסורתי-חילוני" -יאצ המרצע מהשק. כתבה מגמתית. (המאמר כתוב כאילו המטרה של X היא לשסות ולפלג ולא, אולי, רק או)

מוזר - כאשר מנסים לאזן בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת - איום על הדמוקרטיה.
כאשר מנסים לחזק את הרבנות וגם ליישם את חוקי המדינה - זו כפייה, סחיטה שיסוי וכו'
יש חוק במדינה לגבי עבודות בשבת - אני מצפה מכל אלו שרוממות החוק בגרונם להילחם עבור יישום החוק, בין אם הוא מוצא חן בעיניהם או לא.
רוצים למנוע הפקרות מוחלטת בנושא כשרות וגיור (מה שבאמת יוביל לפילוג בעם) - אבל זה נקרא "שיסוי" ועוד כל מיני מילים יפות מפי "הפלורליזם" האינסופי התומך רק במי שחושב כמוהו ולא מסוגל לראות או להציג את הצד השני כראוי באופן ישר והוגן...

דווח על תגובה לא ראויה
16.09.2019

7. הכל טוב ויפה אבל (Eli)

היה צריך להוסיף שהרבנים, במיוחד הממלכתיים, צריכים לשכוח את התורה שלמדו בגלות. הציבור ה"חילוני" מצפה לתורת אמת ללא בלבולים.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

"צריך עוד 4,000 מיטות" - מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי צילום: פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות: לקראת החורף נצטרך 4,000 מיטות עם יכולות הנשמה

קרא עוד