סגור

אולי הרב רפי טועה וצריך לוותר על יום פטירת רחל אימנו?

שר החינוך לשעבר דורש שיכניסו את יום הזיכרון של רחל אמנו למערכת החינוך. זה מקומם ולא בגלל שרחל פחות חשובה מרבין, אלא כי מנצלים אותה. הגיע הזמן שנפסיק ונגיע לי"ב בחשוון כשאנחנו מתמודדים עם החלק שלנו בו | דעה

עדיאל שביט, חדשות כיפה
יב בחשון התשפא
,
30 באוקטובר, 2020 9:00

צילום: Moshe Shai& Nati Shohat/Flash90

כיליד שנות התשעים, יום הזיכרון לרחל אמנו היה מצוין בבית הספר כל שנה, ולמחרת יום הזיכרון ליצחק רבין. בתור אחד שהיה קטן מידי כדי להבין או לזכור את רבין ז"ל, מעולם לא הטריד אותי הצירוף הזה. אבל ככל שגדלתי הבנתי שבציבור שלי, ובמיוחד בבני גילי, י"ב בחשוון מעורר אצלם רגשות בין בושה לסלידה. בכל מקרה הרגשות הם מאוד שליליים, שלא נותנים מקום לצער וחשבון נפש.

חשוב לציין, כמעט כולם מסכימים שהרצח הוא נורא, ושכך לא פותרים מחלוקות. אבל איכשהו, עדיין ישנה הכחשה מסוימת ליום הזה וזה מתבטא לא מעט ביום שלפני. משנת 95 קם צורך פתאומי במגזר לציין את י"א בחשוון כיום פטירת רחל אמנו. צעד שלכאורה מבורך. יש הרבה מה ללמוד מהדמות הענקית של רחל. אבל מתי מתחילים לציין גם את פטירת יעקב אבינו? אברהם? שרה? אהרון? מרים? רבי עקיבא? ברוריה? מישהו יודע מתי התאריכים גם? אז למה רק רחל? מישהו שלמד במערכת החינוך משנות התשעים ומטה, זוכר שציינו את פטירת אמנו?

הדבר הגרוע ביותר שקורה כל שנה ביום הזיכרון ליצחק רבין, הוא שהוא מצוין רק פוליטית. וזה מתחיל כמובן בפוליטיקאים, ביבי יגיד כמה רוצים לרצוח אותו, לפיד יגיד שרבין היה מנהיג אחראי בניגוד למישהו. ומה המסקנה? האסון קרה בגלל פוליטיקה, אז נציין אותו בריב פוליטי. ולכן גרוע כל כך בעיניי שבסוף יום ציון רחל אמנו הוא גם ממניע פוליטי. איך היא אשמה בזה?

אפשר לדון את הסיבה לכף זכות, האשמה הייתה כל כך גדולה, שהיה צורך לזכור שיש צורך לתווך את האבל. אנחנו חצי יובל אחרי, יש דור שלם שלא היה שם ולא חווה את הרגשות הללו, וגם רגשות הרתיעה אצל המבוגרים כבר די שככו. ואז מגיע שר החינוך לשעבר ודורש שיכניסו את יום הזיכרון של רחל אמנו למערכת החינוך. זה פשוט מקומם, ולא בגלל שרחל פחות חשובה מרבין, אלא פשוט שעדיין מנצלים אותה כחיפוי. הגיע הזמן שנפסיק, ונגיע לי"ב בחשוון כשאנחנו מתמודדים עם החלק שלנו בו. 

משני צדי המפה הפוליטית, היום הזה מנוצל לרעה. אבל י"ב בחשוון הוא בכלל לא יום מורשת רבין, אלא יום חורבן של החברה הישראלית. בדיוק כמו צום גדליה, שהוא לא יום זיכרון לדמות, אלא להשלכות שבאו עם הרצח. עשו יפה גם בני משפחתו של ראש הממשלה לשעבר, שבניגוד למה שאנחנו חושבים הם הקימו את מרכז רבין - לא מורשת רבין. כי רבין הוא שם, לא משנה מה רגשותיכם אליו, העיקר הוא שראש ממשלה נרצח בגלל עמדותיו. על האיש עצמו יתאבלו אוהביו, העם יתאבל על אבדן האחדות.

נעשה חסד עם רחל אמנו, דווקא אם נציין את י"ב בחשוון ורק אותו. האם היקרה שבשביל כבוד אחותה הבודדה, תמחל על המתנה של שבע שנים לאהוב. אותה האם שתבקש רחמים על בני אחותה ממלכת יהודה בעת ירידתם לגלות. אותה האם שלא תקבר יחד עם בעלה, על מנת שהמסע של יתר המשפחה יושלם. כמה סולידריות באמא הזו, כמה ויתורים למרות שהצדק עמה תמיד, אבל האחדות יותר. י"ב בחשוון הוא היום בו עשינו ההפך, חשבנו שאנחנו צודקים ולא עניינה אותנו הדרך להוכיח את זה. התיקון הכי מתאים ליום הזה הוא שנזכור את רבין כמו שרחל הייתה זוכרת.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
30.10.2020

1. יפה כתבת (אלעד)

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2020

2. מה לי ולרבין? (שמואל)

אם צריך יום אבל לאומי - זה על אלפי ההרוגים של אוסלו.
אם יש לי טיפת זמן - הייתי מפנה את כוחותי לארגן יום אבל לאומי עליהם, אין לי זמן וכוחות להשקיע באבל על יצחק רבין שחתם על הסכמי אוסלו, ושיחד חברי כנסת שיצביעו בשבילו. חבל לי עליו, יש לו הרבה זכויות. אבל יותר חבל לי על אלפי ההרוגים שנרצחו בעקבות הסכמי אוסלו.

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2020

3. אתה אמיתי?? (לילך כהן)

אסור לוותר על רחל אמנו.

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2020

4. עוד רוקד מה יפית (שלום ברקוביץ)

תפסיקו להתחנף לשמאל, הרב רפי צודק לגמרי בדרישה שלו שכל החברה הישראלית תכיר את מורשתה של רחל אמנו

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2020

5. די עם ההתחסדות (גידי פויירשטיין)

כל הכבוד לרב רפי שהעלה את רחל לתודעה

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2020

6. מה עשתה (מה לי ולרחל אימנו)

חוץ מללדת בנים לפני 3000 שנים??? בזכות רבין יש תקווה ובזכותו נחתם הסכם אוסלו ששם קץ לתקוות הפלשתינים לחסלנו.

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2020

7. תגובה 6 כמה שוביניזים (מישהו)

זה מה שאתה רואה באמא שלך ??
מכונה להבאת ילדים שהביאה אותך לעולם ???
זהו ???? אין לאמא שלך עוד מעלות????
תפסיקו ללדבר כליברלים ותצאו פנאטים
כמדומני שמעלתה ומורשתה של מאמא רוחל זה לא הבאת ילדים (שבמקרה זה הסבים שלך שבלעדם לא היית , ואולי טוב שאילו כך היה)
אלא מורשתה זה הוותרנות שלה והרחמים העצומים וההקרבה למען הזולת ולמען ילדיה (תעיין כמה ויתורים היא עשתה למען אחותה ולמען הקמת העם היהודי )
והיא התקווה שלנו שרק בזכותה ניגאל וזה בהרבה יותר מרבין

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2020

8. אתה פשוט מאוד צעיר... (לכותב הנכבד)

כמי שנולדה כמה וכמה שנים לפני רצח רבין, היינו מקפידים על י"א בחשוון כל השנים. זה היה מאז ומתמיד יום חשוב בלוח השנה הלאומי של עם ישראל, כי רחל מבכה על בניה ומתפללת על גאולתנו.

דווח על תגובה לא ראויה
30.10.2020

9. פרובוקטור בור (isr)

מגיב 6 - הצחקת וגרמת לבכות.
"בזכות רבין יש תקווה ובזכותו נחתם הסכם אוסלו ששם קץ לתקוות הפלשתינים לחסלנו."

דווח על תגובה לא ראויה
31.10.2020

10. אולי הכותב טועה וצריך לוותר על יום רבין? הרי ממילא הוא הפך ליום הסתה בעצמו (ובכך סותר את תוכנו המוצהר)

דווח על תגובה לא ראויה
31.10.2020

11. עוד קשקשן שגדל מהריקבון של הציונות הדתית (אריה)

דווח על תגובה לא ראויה
31.10.2020

12. לגבי השאלה למה רחל ולא שאר אבות ואימהות - הרי רק עבורה יש יום ברור במסורת. השאלה היא מה קרה לימי הזיכרון להרצל בן גוריון בגין וגנדי שאף הם קבועים בחוק (ובכל זאת אין להם יחסי ציבור כמו יום רבין ומוזנחים מהתודעה הצ)

דווח על תגובה לא ראויה
31.10.2020

13. "משנת 95 קם צורך פתאומי במגזר לציין את י"א בחשוון כיום פטירת רחל אמנו." מעבר למשפט השקרי הנובע מבורות, הרי יש כאן טענה מגוכחת (כאילו ים אחד בא על חשבון השני וצריך "לוותר"... ומכ)

דווח על תגובה לא ראויה
31.10.2020

14. עוד גיבובי סרק כדי לדחות "יהדות" מול "ישראליות" (מספיק!)

דווח על תגובה לא ראויה
02.11.2020

15. עוד בתור ילדה בשנות ה-80 הייתי מגיעה לקבר רחל (רונית לוי)

מה הקשר בין זה ליצחק רבין ז"ל? רחל נפטרה "קצת" שנים לפני הרצח של רבין. עם כל הכבוד ליצחק רבין ויש הרבה כבוד ובמיוחד לרצח הנורא שלו אין שום סיבה לבטל יארצייט לרחל אמנו!!!! שאנחנו לומדים עליה בתורה הקדושה - האם כבודו יצא מדעתו? בגלל שיקולים פוליטיים שלך בתור שמאלני מתייפייף שמישהו יחשוב לא לכבד את זכרה ביארצייט שלה? אגב, גם מהמגזר שלכם היו באים להתפלל אצל מאמע רוחל

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

כבר נפתח. קניון איילון צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

15 קניונים נפתחים ברחבי הארץ: אלו הקניונים שזכו בהגרלה

קרא עוד