חדשות כיפה

המלחמה נגד הגרעין ברמת השרון היא רק יריית הפתיחה

זה התחיל בדרישה לשנות כמה עמודים בספרי הלימוד וכעת מגיע לכוונה לסגור ישיבת הסדר. בנימין שינברג מזהיר שאם המאבק, בעידוד הקרן החדשה לישראל, נגד תושביה הדתיים והמסורתיים של רמת השרון יצליח, בעתיד כולנו עלולים לסבול מכך

למצולמים אין קשר לכתבה. הפגנה נגד הגרעין התורני ברמה

למצולמים אין קשר לכתבה. הפגנה נגד הגרעין התורני ברמהצילום: ללא קרדיט

שמעתם על המאבק בגרעין התורני ברמת השרון? בגדול, משהו מעורפל, עבר לכם ליד האוזן? כן, כך היה גם אצלי, עד שקיבלתי פנייה מחברת הגרעין שהכניסה אותי קצת יותר לעניינים.

אז מה הסיפור? מצד אחד הגרעין התורני וישיבת ההסדר בעיר, מולם קבוצת חילונים רדיקלים שמתנגדים לכל סממן של יהדות בעיר. במסגרת המאבק החילוני כל האמצעים כשרים, כולל כאלה שמזכירים תקופות אחרות. תקיפות פיזיות ומילוליות של אנשים בעלי חזות דתית, השמצות ברשתות החברתיות ואיומים על בעלי עסקים הם רק חלק ממה שחווה הציבור הדתי לאומי ברמת השרון בשנתיים האחרונות.

ולמה כל זה מעניין אותנו, מלבד הסולידריות הבסיסית? כי רמת השרון היא רק פיילוט. מי שמוביל את המלחמה החילונית בעיר הם חברי 'רמת השרון חופשית' שמקבלים השראה מהארגון הארצי 'ישראל חופשית'. ומי מוביל את המהלך? ניחשתם נכון, 'הקרן החדשה'. מיזמים אנטי-דתיים רבים ברחבי הארץ זוכים לתמיכה כלכלית של הקרן. רק כדי לסבר את האוזן, מנכ"ל הקרן החדשה הוא מיקי גיצין, שבתפקידו הקודם היה מנכ"ל 'ישראל חופשית'.

במשך חודשים ארוכים מתנהל בארץ קמפיין אדיר כנגד 'ההדתה'. פעילויות לחיזוק הזהות היהודית זוכות לתחקירים מושקעים שמטרתם ליצור דמוניזציה של הדתיים. כעת מנסים למנף את האווירה הציבורית העוינת לכדי צעדים מעשיים, והמבחן הראשון הוא ברמת השרון. כאן כבר לא מדובר על שינוי של כמה שורות בספרי לימוד; כעת מנסים לסגור ישיבה ולגרש בפועל את תושבי הגרעין התורני מהעיר.

לא לחינם נעשה הניסיון הזה דווקא ברמת השרון. היא נבחרה מן הסתם בגלל הרוב החילוני הגדול שיש בה. אנשי 'רמת השרון חופשית' חשבו שהם יזכו לקונצנזוס בעיר, אבל להפתעתם נתקלו בהתנגדות משמעותית. רבים מתושבי העיר החילונים יצאו להגנת חברי הגרעין תוך שהם מציינים לשבח את תרומתם לקהילה (חפשו ברשת 'רמת שרונים לא שונאים').

על גבי התמיכה המקומית עלינו להוסיף את הגיבוי הציבורי. אנשי הגרעין צריכים לדעת שהם לא לבד ולהרגיש שהציבור הדתי עומד מאחוריהם. המאבק המקומי-לכאורה ברמת השרון הוא מערכה נוספת במלחמת התרבות על זהותה היהודית של מדינת ישראל. מה שמתחיל היום ברמת השרון עלול להגיע בקרוב לקהילה הקרובה אלינו.

הכותב הוא חבר 'התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית'

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
03.01.2018

1. חרדים ודתיים ברמהש הם נגד הגרעין הזה!!! (צור)

גרעין רמהש מזלזל בכולם
החרדים נגדו הדתיים נגדו אתה לא יודע מה קורה בעיר וסתם כותב

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2018

2. מימון של הקרן החדשה (נתנאל )

יש הוכחות שהקרן החדשה אכן מממנת את רמת השרון חופשית?

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2018

3. תגובתי כרמתשרונית דתיה (אנונימית)

"אנשי הגרעין צריכם לדעת שהם לא לבד ולהרגיש שהציבור הדתי עומד מאחוריהם..."
כשיפסיקו עם הגישה של השינוי ויפסיקו לכפות את עצמם עליי ועל שאר התושבים בעיר, אז אולי יזכו לתמיכה ממני ומשאר הציבור הדתי. בינתיים- אין להם מה לחפש פה.
ולכותב- "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו". לפי מה שאני יודעת אתה לא גר ברמת השרון. אתה לא חי ועובר את הסבל וההצקות מצד הגרעין. נשמע גם שאתה מכיר רק את הצד היפה כביכול של הגרעין ולא באמת מודע להרס והנזקים שהם עושים כבר שנים, וכן לשחיתויות בקרבם. אז אל תתערב בעניינים לא לך.

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2018

4. כתבת הרבה בדיות ולשון הרע. למד מסילת ישרים (שמוליק)

כתבת בלי לבדוק. ככה עושים ?

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2018

5. כתבה שטחית (תושבת העיר)

מדוע הכתב לא מברר מדוע הגרעין גרם למלחמות גם בתוך הציבור הדתי ברמת השרון? גם עם החרדים בעיר?
מעולם לא היתה בעיה ביחסים חילוניים - דתיים עד שהגרעין הגיע.
היום הם לא רצויים ולא אהובים בעיר בגלל שהם דורסים את כל מי שמפריע להם להשיג את רצונם. הכל מתוך יהירות וגאווה.

דווח על תגובה לא ראויה
03.01.2018

6. כתבת אמת! (רמת שרוני)

כתבה מעולה. המגמה שמנסים המגיבים להוביל משרתת את המסע ההזוי לאובדן הזהות היהודית במדינת ישראל, שמקורה במדינות אירופה הקרות, בשם הנהורות והליברליות. נצח ישראל לא ישקר.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב ישראל אריאל צילום: אברהם בלוך

הרב ישראל אריאל: ניתן לקצר בקינות כדי לעלות להר-הבית בתשעה באב

קרא עוד