סגור

גם דתי וגם הומו? "בואו נפריד בין הנטייה למעשה. גם אם ישנם שחוטאים, אין דרך לדעת מי הם"

אוריה בן ברית, בחור דתי המשתייך לקהילת הלהט"ב, עונה למאמרו של בנימין שינברג וטוען כי אין לתייג נטייה מינית כתכונת אופי ברת שינוי. בנוסף הוא מציין שהאיסורים על נשים וגברים הם מורכבים הרבה יותר מאשר "איסור אחד או שניים שאפשר לגרד כאשר מדברים על מערכת יחסים בין שני גברים"

אוריה בן ברית
טז באב התשעז
,
08 באוגוסט, 2017 16:04
מצעד הגאווה בירושלים

מצעד הגאווה בירושליםצילום: Hadas Parush/Flash 90

בואו נוסיף ספסלים לקהילה הדתית: הטור של בנימין שינברג נפתח בסיפור על בתו שמדברת על מידת העצלנות, כאילו היא מולדת, והשוואה שלו לנטייה מינית וזהות מגדרית כאילו הם מידות שאפשר לעבוד עליהן.

ההשוואה ללהט"בים מקורה בטעות בסיסית – עצלנות היא תכונת אופי בעוד שנטייה מינית היא מאפיין מהותי באדם שלא נתון לבחירה. אנחנו יכולים לבחור איך להתנהג, אך לא לבחור במי להיות מעוניינים, ולהדחקה וההכחשה לתחושות העמוקות שלנו יש מחיר כבד מאוד.

שינברג טען שאין ביסוס מחקרי בדבריה של אריאלה מטר. ואני אומר – המוציא מחברו עליו הראייה. הנחת היסוד המקצועית היא שאין שום פגם נפשי בהיות אדם נמשך לאותו המין כמו שאין פגם במשיכה למין השני.

עוד בשנת 1987, הומוסקסואליות הוצאה מספר ה-DSM המאגד הפרעות נפשיות בגלל מחקר מצטבר שלא הראה שום חוליים שייחודיים לבעלי נטייה הומוסקסואלית מעצם היותם. כל החפץ מוזמן לחפש את עמדת הסתדרות הפסיכולוגים בישראל על טיפולי המרה, גם הם גוף שלא הייתי מבטל במחי יד. אך כפי שצויין, הצד המחקרי הוא לא עיקר העניין.

הכותב העלה תהייה האם היחס של אריאלה מבטא אהבה אמיתית כלפי להט"בים. על כך יש לי לענות לך "אל תדון אדם עד שתגיע למקומו". יש לי חברות וחברים רבים שמרגישים מנודים מהקהילה הדתית, חלק מהם כבר התנתקו מעולם שהיה להם בית והבינו שהם לא יוכלו להישאר בו רק כי גילו שמשהו בהם שונה במעט מהמצופה מהם.

האופק שאריאלה מציעה, יחד עם דתיות ודתיים תומכים רבים, הוא קהילה – אחד השורשים המרכזיים של החיים הדתיים ביהדות. הגישה הזו משאירה את עבודת ה' הפרטית ללהט"בים דתיים עצמם, שהם לא צאן תועה בדרך אלא דתיים בדיוק כמו כולם – עם אתגרים, שאלות וקשיים אך גם הרבה אהבה לבורא, למסורת ושמירת מצוות.

היא לא אומרת לנו באופן פטרוני מה לעשות במקומות שעין הציבור אינה מגעת, והיא אינה מניחה שאנחנו חוטאים ודנה אותנו לכף חובה כפי שיוצא מדבריו.

בוא נזכור להפריד את הנטייה מהמעשה של "כמכחול בשפופרת", בשפתו של רש"י במקום. משכב זכר אמנם אסור על פי התורה, אך מדובר במצוות לא תעשה שבין אדם למקום. כלומר, גם אדם שעובר על איסור שכזה אינו חייב שום דין וחשבון מול בשר ודם אלא רק בפני אבינו שבשמיים. והרי זכור לנו, עבירות שבין אדם לחברו אין יום הכיפורים מכפר, כאשר עבירות בין אדם למקום מתכפרות.

גם אם ישנם שחוטאים, אין לך דרך לדעת מי כן ומי לא ובכל מקרה היחס החברתי למחללי שבת בפרהסיה ושלל חוטאים בחטאים חמורים על פי התורה, שלא לדבר על חטאים מוסריים כמו ניצול מיני ועוד כהנה וכהנה, לא מקבלים את אותו אות קלון ויחס ציבורי שמקבלים אנשים שאם הם חוטאים – החטאים האלה מתקיימים בצנעה בלי שלציבור תהיה דרך לדעת או צריכה להיות ידיעה.

עצם העובדה שזוג אנשים נמצאים יחד אינה ערובה לחטא כמו שבני זוג גבר-אישה מחויבים לשמור על הלכות טהרה, שהן דקדקניות וסבוכות עשרות מונים מאשר איסור אחד או שניים שאפשר לגרד כאשר מדברים על מערכת יחסים בין שני גברים, ואין לנו דרך לדעת מי שומר על מה בדיוק – זוג גברים או נשים דתיים הם פשוט עוד זוג דתי מן המניין.

עוד כתב שינברג כי "כחברה דתית אנחנו חייבים לתת לאנשים האלו תקווה שהם יכולים לצאת מן הסיבוך הזה". ואני אומר – כחברה דתית מוסרית אנחנו חייבים לתת לחבריה תקווה שהם יכולים להישאר חלק ממנה גם אם הם שונים קצת מהשבלונה ששואפים שכולם ייכנסו אליה.

מה נאמר לדתל"שים, נשים וגברים השואפים לשוויון בין המינים, מסורתיים, אימהות חד הוריות מבחירה וחוזרים בתשובה?

האם ניקח את ההזדמנות להוסיף ספסלים לבית המדרש כמו בזמן נשיאותו של רבי אלעזר בן עזריה או שנבחר להעמיד שומר בכניסה עם מד כוונות ולמנוע כניסה של תלמידים כרבן גמליאל שסולק מהנשיאות ולבסוף התחרט על גישתו האליטיסטית? הבחירה בידינו.

                           הכותב הוא חבר ועד בארגון 'חברותא – הומואים דתיים'

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
08.08.2017

1. תודה אוריה, אתה נותן תקווה לכל כך הרבה להט"בים דתיים (ליאור)

במקום שהמגזר הדתי ירחיק את הקהילה הגאה, הגיע הזמן לתת לכולם מקום, ולהפסיק להתעסק בחדר המיטות של אחרים. תשאירו את זה לה'

דווח על תגובה לא ראויה
08.08.2017

2. הלהטבים ןחוטאים אחרים (משה)

מישהו יכול להסביר למה "נטפלים" אליהם יותר מאשר לחוטאים אחרים? רק בגלל שזה במודה?או בגלל שהחרדים מתעסקים בזה?

דווח על תגובה לא ראויה
08.08.2017

3. נטפלים אליהם כי מפחדים מהם ללא סיבה (אריאל)

פעם התייחסו ככה לדתל"שים, ואז הרבנים הבינו שהורים לא מסכימים לזרוק את הילדים שלהם מהבית - זו גזרה שאין הציבור יכול לעמוד בה. זה בדיוק מה שיקרה גם בנושא הזה - משפחות לא יסכימו להתפרק בגלל שטויות

דווח על תגובה לא ראויה
08.08.2017

4. שטויות. אין להט"ב דתי כמו שאין עובד ע"ז דתי או רוצח דתי. (מפוקח)

דווח על תגובה לא ראויה
08.08.2017

5. אני לא רוצה אותך ושכמותך בקהילתי (שימי)

ביהדות יש כללים לאיך בונים משפחה. לא כל אחד יכול להתחתן עם מי שהוא רוצה. אתם, בנוסף לכל, גורמים באופן ישיר לחורבן העולם ומטמאים את הארץ במעשיכם, אם להשתמש בלשון התורה. ולכן המעש שלכם לא נורמלי, ויש להתרחק מן הכיעור ומן הדומה לו. היום אתם מפעילים טרור להטבי על כל מי שלא חושב כמוכם, אבל בעזרת השם יבנה בית המקדש ותהיה סנהדרין ואז יחול עליכם הדין שקובעת התורה. בועת הפוליטיקלי קורקט סופה להתנפץ. אי אפשר לעקם את כל העולם בשביל שיראה לכם ישר.

דווח על תגובה לא ראויה
08.08.2017

6. שימי - אני לא רוצה אנשים כמוך בקהילה ובבית הכנסת שלי (אריאלה)

הלבנת פנים ואונאת דברים ושנאת חינם? לא תודה. המיינסטרים הדתי השפוי רואה בלהט"בים הדתיים אחים - אתה ושכמותך הם מיעוט שילך ויעלם (מבחינך דעות, כן? כי אנחנו יודעים להפריד בין האדם למעשה, ואמן שתחזור בתשובה שלמה :)

דווח על תגובה לא ראויה
09.08.2017

7. למס' 5 משפחה יהודית כיצד? (משה)

אתה מוכן לתת את "הכללים למשפחה יהודית"? אתה מתכוון שמותר ע'פ דין לשאת כמה נשים --עד לחרם הידוע שחל רק עלאשכנזים--ואולי גם להחזיק פילגשים? ולמכור את הבת הקטנה לשפחה? רוצה עוד דוגמאות? כעת פרסם את הדגם שלך ל"משפחה יהודית"

דווח על תגובה לא ראויה
09.08.2017

8. בלתי אפשרי לקבל זוג כזה לקהילה. (לולה)

אז מה זוג להטב עושה? מסתכלים יחד בטלוויזיה? אוכלים יחד ארוחת בוקר וזהו? הרי ברור שהם חוטאים ביחד. ולמה שנראה לילדים שלנו שאנחנו מקבלים כאלו שעוברים על איסור דאורייתא בפנים שמחות? אין מתפקידי לחטט בחיים הנסתרים של אנשים ומי שחוטא כלפי שמים בסתר.... וכו'. אבל כשזוג כזה בא בגלוי הרי ברור למה הם ביחד אז בואו לא נתמם. אם יש בחור להטב שחי בלבד אין לי בעיה איתו אבל מגורים משותפים משדרים חטא וזאת אני לא מקבלת.

דווח על תגובה לא ראויה
09.08.2017

9. אין דבר כזה להטב דתי כמו שאין דבר כזה מחלל שבת דתי (יהודי)


דווח על תגובה לא ראויה
09.08.2017

10. כמי שהיה הומו שיצא מזה לגמרי אני יכול להעיד שאתם חיים בהכחשה .הרי אם היה מציעים לך תרופת פלא שתהפוך אותך לסטרייט בן רגע היית קונה בכל מחיר (יוני)

פשוט זה הרבה יותר קשה לצאת מזה ולכן אתה מעדיף להפוך חולשות לאידיאל. אבל ידידי הטבע ינצח. הוא ימשיך את הקו יצור הבריא של הסטרייטים ,כי אם לא העולם יוכחד! ואתם לא חידוש כבר לפני אלפי שנים הדבר היה מאוד נפוץ והלך והצטמצם.

דווח על תגובה לא ראויה
09.08.2017

11. ל8. בואי לא ניתמם ונניח גם שכל הזוגות הסטרייטים לא שומרים על נידה (דגן)

את ההנחות שלך תשאירי בראש שלך

דווח על תגובה לא ראויה
09.08.2017

12. ל10. ברגע שתהיה בן אדם עם פנים מחוץ לטוקבק אאמין לך שיצאת מזה (דגן)

בינתיים תמשיך לחיות בהכחשה...

דווח על תגובה לא ראויה
10.08.2017

13. אי אפשר לכנות אדם כ "דתי" , אם הוא מתהדר ושמח בזה שהוא אוכל חזיר (אלון)

כנ"ל הומו.
יש לך נטיה מצערת של משיכה לגברים , עצוב , נסה להתגבר , ובכל מקרה אל תתהדר בנטיה הבעייתית - כטווס.
לדתי יכולה להיות משיכה מינית לאשת השכן.
הוא יודע שזה לא טוב והוא מנסה להתגבר עליה , לפעמים מצליח ולפעמים לא.
אבל זה יהיה מגוחך שכל בעלי המשיכה לאשת השכן יצאו במצעד גאווה על המשיכה.

דווח על תגובה לא ראויה
10.08.2017

14. דמגוג (סטרייט)

כתבה דמגוגית ללהטב צריך להתייחס לא כמו למחללי שבת אלא כמו לאדם שנשוי עם גויה שהצד השווה שבהם הוא משפחה שהמבנה שלה אסור הלכתית

דווח על תגובה לא ראויה
14.08.2017

15. חבל ועצוב (Yc)

כל כך עצוב לקרוא זאת, הבדידות. וההקאה מהחברה. קורעים.

דווח על תגובה לא ראויה
27.08.2017

16. אוקיי. אז מה אתם מצפים מהומו דתי לעשות? (הומו דתי)

לעזוב את הדת? לחיות כל החיים לבד בלי אהבה? להתאבד?
איזה פתרון יש לכם?

אף סטרייט לא היה מסכים לוותר על המשפחה שלו. גם אף הומו לא יסכים לוותר על המשפחה שיכולה להיות לו.
אף סטרייט לא יסכים לחיות לבד כל החיים. "לבד" -לרוב האנשים זה אומר מוות. התורה היא תורת חיים לא תורת מוות.

אתם לא מוכנים לקבל הומואים לקהילות שלכם? תנו פתרון!
מה הפתרון? טיפולי המרה?
טיפולי המרה כבר הוכחו מזמן כבולשיט רק רבנים מעטים עדיין נאחזים בהם כפתרון (אם היו אמיתיים הייתי הראשון שהופך את עצמו לסטרייט- החיים שלי היו יכולים להיות מושלמים)

יש עוד כל כך הרבה מה להגיד אבל היריעה קצרה.
סטרייטים הומופובים- הבורות שלכם בנושא לא תציל אתכם ביום הדין כשתצטרכו לתת דין וחשבון מול הבורא.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מושקו מושקוביץ ז"ל צילום: צילום מסך

משה (מושקו) מושקוביץ הלך לעולמו

קרא עוד