סגור

למה אני, סטרייטית דתייה, אצעד במצעד הגאווה?

בני ובנות הציונות הדתית? חשבתם לצעוד השנה במצעד הגאווה בירושלים? אם לא, לאריאלה מטר יש רשימת הסברים ארוכה מדוע הלהט"בים הדתיים צריכים אתכם אתם, ועל הדרך היא מציגה שורת טענות למגזר הדתי לאומי שלדבריה עלול לחטוא ב-"לא תעמוד על דם רעך"

אריאלה מטר
ט באב התשעז
,
01 באוגוסט, 2017 22:10
מצעד הגאווה בת"א

מצעד הגאווה בת"אצילום: גילי יערי פלאש 90

חילונים אוהבים לחשוב שדתיים לא שואלים שאלות. בטח לא שאלות שקשורות לאמונה. אני לא יודעת מה קורה במקומות אחרים – אבל בקהילה שבה התחנכתי (אולפנת דרכי נעם, עזרא כפר גנים כבוד, בית כנסת מקור-חיים-הבאנו-שמחת-חיים-מגרמניה) עודדו אותנו לשאול שאלות.

זה התבטא בשיעורי חינוך, בפעולות בסניף, ובסמינריונים חמש פעמים בשנה. דיונים פופולאריים לדוגמא: דת ומדע (קצת לפני זמני), האם הקב"ה יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים ואיפה הוא היה בשואה. דנו גם במחיית זכר עמלק, ובתיאור הבריאה מול תאוריית האבולוציה (עד היום יש לי מידע לא מועיל במיוחד על ההקבלות בין פסוקים בבראשית לתארוך פחמן-14; אל תשאלו).

שלא תבינו לא נכון, גם לי היו שאלות באמונה והרבה מהן. אלא שבגיל מסוים (ואולי תמיד?) רובן נהיו לא רלוונטיות. לא רלוונטיות מהסיבה הפשוטה שטרם יצא לי להכיר עמלקי, וגם בשואה לא הייתי. אלו סוגיות שלא באמת הייתי צריכה להתמודד איתן, כך שקל לנעול אותן באיזו מגירה ולהמשיך הלאה.

השאלות שהמשיכו להציק, גם בגיל עשרים ומשהו, היו שאלות שקשורות למגזר שאני חלק ממנו ועד כמה הוא מוסרי. דרך היחס לאחרים: נשים (להלן, אני) מזרחים ולהט"בים, למשל. איך אני יכולה להתפלל בבית כנסת שלא סופר אותי? איך אני יכולה ללמוד בבית מדרש שמתעלם, בכוונת מכוון, מהוגים וחכמים ספרדיים? איך אני יכולה להיות חלק ממגזר שמנדה להט"בים?

צריך לומר בכנות, החברה שבה גדלתי גם סיפקה תשובות. בקהילה שלי לא דיברו על הומוסקסואלים, על לסביות או על טרנס ועל בי (א-מיניים, קוויר ואינטרסקס? זה כבר הרבה מעבר לכוחותינו). כשכן דיברו היתה תשובה פשוטה: מדובר במחלת נפש, מסכנים.

ניסיתי להיות ילדה טובה, ולשכנע את עצמי שגם אני מאמינה בזה, אני מבטיחה לכם שרציתי להאמין שמדובר בבעיה התפתחותית-פסיכולוגית, ושאם התורה אמרה שאסור אז זה גם לא בריא ונגד נפש האדם.

אבל משהו התפקשש בדרך. אולי כי הכרתי בחיי מספיק אנשים שמתמודדים עם מחלות נפש – זו אחת ההתמודדויות הקשות והכואבות שיש – וידעתי שלא בזה מדובר. אני יודעת לזהות הפרעות נפשיות ממרחקים, או לכל הפחות ברגע שהאדם שמולי פותח את הפה. לא הצלחתי להאמין שיש קשר בין זה לבין נטיה מינית או זהות מגדרית שונה.

מי שמכיר אותי מקרוב יודע שבגיל עשרים ומשהו עברתי מהפך דתי. אולי מהפך זו מילה גדולה, שלא מתארת במדויק תהליך של כמה שנים. לא אכנס לפרטים (יום אחד אכתוב מניפסט על ישיבות הקו) אבל זה הסתכם בזה שהחלטתי להישיר מבט למראה, להפסיק לנסות לשכנע את עצמי בדוֹגמות, ולנסות לחיות חיים דתיים שיש בהם יותר כנות.

ידעתי שאם אני כנה עם עצמי, אני צריכה להודות שאין לי בעיה אישית עם הקהילה הגאה. להפך, אני נפעמת מהיכולת של אנשים לצאת מהארון ולחיות חיים מלאים כנגד כל הסיכויים, אני מתרגשת מזוגות שמוצאים אחד את השני אחרי שנים של ייסורים, ואני מתפללת (כמו בכל חופה) שיאהבו אחד את השני ויהיו שמחים.

מדוע חשוב לצעוד במצעד הגאווה?

מדוע חשוב לצעוד במצעד הגאווה?צילום: קהילה דתית תומכת

בשנה שבה התובנה הזאת היכתה בי, צעדתי בפעם הראשונה. 

לא באמת ידעתי מה אני עושה במצעד, ואני מודה שחששתי. בסוף היה מקסים: צעדתי עם כמה חברות לצד הקהילה הדתית הגאה, עם מוזיקה חסידית, 'מאיזה שבט את?', טישרטים ומדבקות, וזה דמה כל כך להפגנת ימין משנות התשעים שלרגע חיפשתי את זמביש.

מאז עברו חמש שנים. מה שהתחיל כהתארגנות ספונטנית הפך לקבוצה ממוסדת ורשמית במצעד. קוראים לנו "קהילה דתית תומכת" – דתיים ודתיות שצועדים במצעד הגאווה בירושלים, בשם הסולידריות, ההכלה והקבלה של להט"בים דתיים (ולהט"בים בכלל).

שאלת ההלכה. בואו נדבר רגע על סטטיסטיקות ונתונים. קשה לאמוד כמה מהאוכלוסייה הם להט"בים, אבל מקובל לדבר במחקר על 5%. הסטטיסטיקות נכונות לכל המגזרים – גם אצלנו. תחשבו כמה אנשים אתם מכירים – 5% מתוכם הם להט"בים. לא מכירים כל כך הרבה להט"בים? זה כי חברים שלכם בארון.

והם בארון בגללנו. בגלל שכחברה, אנחנו משדרים להם (ואף אומרים במפורש) שהם סוטים, תועבה, חולי נפש. אבל האמת היא שאנחנו יודעים ממחקרים בביולוגיה, גנטיקה, פסיכולוגיה ופסיכיאטריה שלא מדובר במחלת נפש. משיכה חד מינית היא חלק מהתפלגות אנושית נורמטיבית, ויש לה יסודות גנטיים וביולוגיים. כך שאין באמת מה לדבר על 'בחירה', יש אנשים שהקב"ה ברא אותם כך, ולמי שיש בעיה עם זה - ניתן להתלונן אצל היצרן. איך זה מסתדר עם ההלכה? על כך עוד רגע. אבל לפני הכל אנחנו צריכים להיות ישרים ולא לעוות את המציאות. כמו שלאכול חזיר זו לא הפרעה נפשית, כך גם פה.

ועכשיו השנקל שלי על הלכה. לא תעמוד על דם רעך – מכירים? אני משתדלת להחמיר בזה. שיעור האובדנות באוכלוסייה הכללית עומד על כ-4.6%. אצל הומוסקסואלים ולסביות השיעור קופץ למשהו בין 10% ל-20%, ואצל טרנסג'נדרים מדובר ביותר מ-40%. בני נוער להט"ביים נמצאים בסיכון אובדנות גבוה במיוחד: פי ארבעה מנוער לא להט"בי.

האובדנות הזו אינה גזרת גורל. יש לה קשר מובהק ליחס של החברה, הקהילה והמשפחה. ככל שאדם מרגיש בנוח לצאת מהארון ולהיות מי שהוא, כך רמת הסיכון לאובדנות יורדת, דרסטית.

כשאנחנו קוראים לקהילה הגאה בשמות גנאי, כשאנחנו מנדים לסביות דתיות מהישוב, או לא נותנים להומו דתי לעלות לתורה – אנחנו דוחפים אותם לאובדנות. מדובר בדיני נפשות.

יותר מזה – 'טיפולי' המרה, שרבנים כל כך אוהבים להמליץ עליהם? הם נמצאו כלא יעילים, ואף מסוכנים. יש לטיפולים האלה השפעות הרסניות – הם מעודדים דיכאון, חרדות ופגיעה עצמית, ולכן הוצאו מחוץ לחוק בחלק מהמדינות.

אם אנחנו רוצים להיות מסוגלים לומר "ידינו לא שפכו את הדם הזה", אנחנו צריכים לגבות את זה במעשים. אי אפשר להתעלל בלהט"בים דתיים, לענות אותם במילים, לעבור על אונאת דברים ואז להתפלא כשקורה אסון. זו אחריותם של הרבנים, וזו אחריותנו כציבור דתי, לדאוג לשלומם של אחינו וחברינו.

אני יודעת שיש עוד שאלות הלכתיות. אין לי פתרונות קלים ונעימים – זה חלק מאותנטיות דתית. אני גם מתעקשת שזה לא מקומי לענות על שאלות הלכתיות שנוגעות לאחרים, כי אני לא המזכירה של הקב"ה (הוא לא משלם לי, בכל אופן), וקיום המצוות של חבריי, בטח מצוות שבין אדם למקום, הוא בדיוק זה – שלהם ולא שלי. 

במאמר מוסגר, מאוד מוזר לי שנער חילוני יכול לעלות לתורה בשבת בר המצווה, ולזרום משם לים בג'יפ של אבא. חבר שלי, הומו דתי שחי בזוגיות עם גבר ושומר הרבה הרבה יותר מצוות, לא יכול אפילו להתקרב לבית הכנסת.

אני אחראית אך ורק לדבר אחד: לעיצוב של הקהילה הדתית שאני משתייכת אליה. אני רוצה שזו תהיה קהילה מלאת חמלה ואהבה ורגישות. קהילה שבה אנשים לא מנודים בגלל מי שהם, ציונות דתית שיודעת לפתוח קצת את השורות.

אני רוצה בתי כנסת, ישיבות, אולפנות ותנועות נוער שלא מנדות, שלא מרכלות, שלא גורמות לאחים ולאחיות שלנו להרגיש כאילו הם לא רצויים ולא אהובים. אתם רצויים, אתם אהובים, אתם בניו ובנותיו של הקב"ה, ואנחנו אוהבים אתכם באשר אתם שם.

השנה, קהילה דתית תומכת יצאה בקמפיין שמסביר למה אנחנו צועדים וצועדות. מוזמנים ומוזמנות להצטרף אלינו.

                 הכותבת היא מנהלת פרויקט בחל"צ וממארגנות קהילה דתית תומכת

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
01.08.2017

1. דמגוגיה זולה ומביכה (דביר)

אם את לא המזכירה של אלוקים אז המאמר הזה לא אמור להתחיל בכלל ושילכו כולם לאלף עזאזל.
אבל מכיוון שכן התחלת את המאמר הזה אז אני מצפה ליושר וכנות אמיתית ולא לסיבון כשלא נעים ולא מסתדר.
כל טוב.
אגב,
כשהציבור הדתי שותק צומחים אנשים כמוך. לא שליסלים.
באהבה

דווח על תגובה לא ראויה
01.08.2017

2. מה נעשה שהתורה קראה לזה תועבה? נשים את זה בצד? (משה)

דווח על תגובה לא ראויה
01.08.2017

3. אנחנו מחמירים ב"ובערת הרע מקרבך" (שי)

"הלא משנאיך השם אשנא"
"ואת כל הרשעים ישמיד"
שיואו איזה טקסטים אפלים. אימלה. זו יהדות?
סקילה. שריפה. הרג. חנק. מלקות.
היהודים האלה ממש דאעש.
זו לא התורה שלי.

דווח על תגובה לא ראויה
01.08.2017

4. התבלבלת (אאא)

דת האהבה והרחמים זה מעבר לכביש. פה בירושלים יש את האיסלאם הנאור או את היהדות הנושנה. לא ילך

דווח על תגובה לא ראויה
01.08.2017

5. מצעד התועבה אינו מתאים לדתיים. (ידידיה מבית אל)

מצעד הגאווה זה מצעד שבא לעודד את הרס התא המשפחתי הנורמלי, שאת וכל החברים שלך נולדו בזכותו. תפסיקו לקדש את המוות הזה שקוראים לו להט"ב, שרק הורס את העולם. קיומו של המצעד בירושלים זו פגיעה חמורה ברוב התושבים שם, וכפייה חילונית ורעיונית בלתי נסבלת.

דווח על תגובה לא ראויה
01.08.2017

6. יישר כוח, אריאלה (ג'וי )

מי ייתן וההמונים ייראו את האור שאת וחברייך מביאים וילכו אחרייך.

דווח על תגובה לא ראויה
01.08.2017

7. רציתי לכתוב תגובה אבל בגלל הרפרש שלכם אני מוותר (דורון )

אכנס לאתר אחר שנותן במה טכנית כמו שצריך

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

8. תודה אריאלה! מעוררת השראה! (אסתר )

אני לא יודעת מה קורה עם התגובות כאן.
לא יודעת איך א.נשים ״דתיים״ מתרצים כזאת שינאת חינם אבל אני יודעת שאריאלה עושה עבודת קודש. אני יודעת שכתבה כזאת יכולה להציל נפשות של נוער (או לא נוער) דתי שקורא את זה כאן.
אני יודעת שזה מחזיר לי את האמון בחברה הדתית שלי ואני בטוחה שגם לאחריםות. אלפי פעמים תודה:)

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

9. כנות חייבת להכיל בתוכה גם מורכבות (אליסף)

מסכים לדבריך שהנוער הלהטבי הדתי מצוי בבעיה חמורה בלא מעט רבדים, כאשר אחד הבולטים בהם הוא האשמה העצמית דבר הלקוח מעולם המושגים הדתי שאחד מאבני המסד שלו הוא מושג החטא והתיקון האישי. וצריך לראות איך נכון לנהוג, אך מאידך קשה להתעלם מצווי המפורש בתורה על איסור זה( ובמיוחד לפי שיטתך שזה מציאות ולא בחירה, אז כנראה זה גם היה בזמן מתן תורה) ובנוסף ביום בו בכינו את חורבן ביתנו ותחילת הגלות נוכל להתעלם מדברי א-לוקים חיים "ולא תקיא הארץ אתכם בטמאכם אתה כאשר קאה את הגוי אשר לפניכם" שנאמרו בהקשר של משכב זכור?! וזה עוד לפני שדיברתי על חשיבות התא המשפחתי. ובדבריך אין דבר אחד מכל אלה. דרך אגב את שיטתך אימצו הזרם הקונסרבטי בשנת 2004 כאשר הסכימו לכלול בקהילתם ואף להעמיד בראשם כרבנים אנשים שהם להטבים. ולא סתם הארתודכסים לא אמצו דרך זו...אבל זה לא המקום לדיון על היחס בין. שמירת מסורת להתחדשות.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

10. אני רוצה לערער על האמונה הבלתי מתפשרת שלך ביכולת לשנות נטייה- לפחות אצל חלק (אריק)

ישנם פסיכולוגים רבים שלא מסכימים לקביעה הפופוליסטית והם טוענים שהם אכן סייעו לצעירים רבים.
אולי שיטת ההמרה היא דרך שלא צלחה, אולם יש דרכים נוספות.
במו אוזניי שמעתי על מקרים שהצליחו..למה למנוע מצעיר או צעירה מבולבלים, להחליט שאין להם תקנה?
ברור שאין לנו הזכות בימינו לשפוט אף אדם. בעז"ה כשתקום סנהדרין אני מקווה שיימצא הפתרון המדעי האמיתי ואף אחד לא ייסקל.
אבל עד אז לסייע זה גם להפנות לטיפול לאנשים מוסמכים ולא להפעיל טרור כנגד אלו שמצליחים.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

11. מעניין לדעת כמה משלמים לך תהי כנה! (ברק)

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

12. ישר כח (בדוי)

אצלי במשפחה יש מישהו שנמצא במצב הנורא הזה,
הוא היה צריך לטוס לחו"ל כי פחד לחיות בארץ שיגלו את זה ומה ההורים שלנו יעשו לו.
ואין להם מושג, הם בטוחים שהוא לא רוצה לחיות בארץ בגלל דברים אחרים.
עצובים שהוא עזב, אבל אם הם היו יודעים אני לא יודע איך הם היו מתמודדים עם זה.
זה פשוט נורא השנאה ושטיפת המוח הזו..
כל זה בגלל משהו שהוא לא בחר, הוא היה מת להשתנות והלך לכל טיפולי ההמרה הזבל הזה,
הרסו לו את הלב ואת המח ועכשיו הוא לבד בחול בדכאון.
ואני לא יודע איך אפשר לעזור לו.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

13. לאליסף (אריאלה מטר)

כתבתי לך תגובה ארוכה שאולי נמחקה, מנסה שוב -
אני מסכימה איתך שיש כאן מורכבות. מורכבות גדולה מאוד, אפילו, אלא שיש גבול למה שאפשר להכניס למאמר קצר יחסית (וטוקבק). ובכל זאת - כמה הערות -
זה לא "לשיטתי" - זה הידע המדעי והמחקרי שיש בידינו היום. יש אנשים שעבורם זו בהחלט לא בחירה, בדיוק כמו שאני מניחה שאצלך, ואצל סטרייטים רבים אחרים - זו לא בחירה. תנסה לחשוב באיזה גיל הבנת שאתה מעוניין בבנות - מדובר באותו מנגנון. אם הנושא מעניין אותך, כדאי לקרוא קצת על מחקרים במיניות אנושית (מקינסי, שאי אפשר להסתמך עליו כמעט בכלל, והלאה) ועל הומוסקסואליות בטבע.

שנית - כמו שכתבתי, אני לא דנה בפתרונות הלכתיים. בראש ובראשונה כי אני לא חושבת שזה המקום שלי או שלך לפתור משהו שאנחנו לא מתמודדים איתו. זה בין אדם לאלוקיו. מה שכן תחת תחום אחריותנו זה היחס שלנו ללהט"בים דתיים, ואיזו חברה דתית אנחנו מעצבים מולם. וזה קריטי - כי אם החברה שלנו לא מוסרית, ונוהגת באכזריות - אז למה לנו דת? אפשר לסגור את הבסטה.

והכי חשוב - אם עוד לא יצא לך להכיר, ולדבר לעומק עם להט"בים דתיים - אני ממש ממליצה. אי אפשר להבין את הנושא בלי הכרות אישית. אפשר להתחיל מהאתרים של הארגונים הדתיים - חברותא, בת קול, שב"ל וכרצונו, אבל באמת שאין תחליף לדיבור פנים אל פנים.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

14. לאריק (אריאלה מטר)

צר לי, אבל זה שקר שרבנים מסוימים מקדמים, והוא שקר מסוכן, כמו שכתבתי במאמר.
איגודי פסיכולוגים ופסיכיאטרים בארץ ובעולם הוציאו הודעות רשמיות שמדובר בטיפולים לא יעילים ואף מסוכנים, ולכן הם הוצאו מחוץ לחוק במדינות רבות.
מדובר לרוב בטיפולים שנעשים לא ע"י אנשי מקצוע מוסמכים, אין שום מחקר או מדידה (כמו שנעשה בכל תחום אחר בפסיכולוגיה) ולכן גם אין שום נתונים, רק "סיפורי הצלחה" שהם תמיד בעילום שם, מפי אלה שדוחפים לטיפול. אף אחד גם לא יודע מה הטיפול כולל, כי הכל נעשה בשושו. כך לא נראה טיפול פסיכולוגי מקצועי.
בארץ לא אסרו את זה, לצערי, כמו שלא אסרו קריאה בקלפים או פניה למגדת עתידות, אבל יש לזה את אותו האפקט ואת אותם אחוזי ההצלחה.

אתה כותב "אולי שיטת ההמרה היא דרך שלא צלחה, אולם יש דרכים נוספות" - כאמור - אף אחד לא יודע מה בדיוק "השיטה" בטיפולים האלה, כי הכל סודי, והמטופלים צריכים לעיתים לחתום על מסמך סודיות (!). הנה מה שנוסה משנות החמישים ולא צלח - מכות חשמל, סירוס כימי, פסיכותרפיה. מה עוד תרצה שננסה? כמה ניסויים נעשה בבני אדם עד שנחליט שהספיק לנו? בינתיים צעירים מתאבדים בגלל ה'טיפולים' הללו. זה ממש דיני נפשות.

(הבהרה לגבי פסיכותרפיה - אני לא מדברת על בירור של אנשים שנמצאים על הרצף, שיכולים להעזר בטיפול כדי להבין מי הם ולמה הם נמשכים, באותה מידה שכולנו יכולים להרוויח מטיפול. שעה על ספת הפסיכולוג זה כיף, למה לא? אלא שזה חייב להיות מטפל מקצועי, עם תואר שני והכל, ובלי אג'נדה של 'המרה' - גם אנשים על הרצף לא יכולים להיות מומרים. זה לא עובד).

במו אוזנייך שמעת על מקרים שהצליחו? ואני מכירה אנשים שפגעו בעצמם בגלל טיפולי המרה.
האם אתה מכיר אישית את סיפורי ההצלחה האלה? כי אחד המפורסמים שבהם (ויש בדיוק שלושה שאף פעם לא מופיעים בשמם, אז האם השניים האחרים באמת קיימים?) עדיין מסתובב בגריינדר ממה שהבנתי, ודי לחכימא.

ואני מוחה כנגד הביטוי "להפעיל טרור". הייתי קרובה לזירת הרצח של שירה בנקי במצעד לפני שנתיים. זה טרור. מילים ואי הסכמה חריפה, והפגנות וקמפיינים - כל אלה אינם טרור. אל תשתמש במילה זו לשווא.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

15. לברק (אריאלה מטר)

לצערי לא משלמים לי. אני מוציאה מכספי הפרטי בין מאות לאלפי שקלים בכל מצעד, אבל אם תרצה - אתה מוזמן לתרום.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

16. חבל שכתוב במפורש בחמישה חומשי תורה תועבה (דוד)

אני לא יודע איך אתר כיפה נותנים לזה במה וזה ששיעור האבדנות גבוה אצל בעלי הנטיות הפוכות זה מראה על בעייה נפשית

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

17. מותר לכם לא להיות דתיים ולעשות שונה מהתורה (משה)

אבל אל תבואו בשם הדת ותתחילו לזייף וגם אם אדם נולד ככה יש הרבה יצרים רעים שאדם יש לו כעס גאווה ויש כאלה עם נטיות מיניות הפוכות אז גם מי שלא יכול לשנות צריך להתגבר על הנטייה העייתית והלא מוסרת הזאת עיינו הרב קוק באורות הקודש יש לו פסקה על זה

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

18. אני בא אתך (יוסי)

בשם ה' נעשה ונצליח

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

19. תגובה לאריאלה (אליסף)


א. מסכים,ברור לי שיש לא מעט אנשים שאצלם זה מולד ומוחלט, כאשר בוודאי יש גורמים נוספים(ראיתי פעם ששיעור הנפגעים מינית בילדותם בקרב הלהט"ב הוא פי 2 משאר האכלוסיה), אך אין בדבר זה להפוך את זה ליותר נכון ומוסרי. ויפה העיר בדבר הרב קוק "ההתעוררות של המדע החדש על דבר הנטייה הטבעית שיש לאיזה בני אדם מראשית יצירתם, ובשביל כך חפצים הם לעקור את המחאה המוסרית בזה, אבל דבר א־להינו יקום לעולם...."(אוה"ק ג).
ב. לא נכון להפריד בין העולם ההלכתי לבין זה המוסרי, דהיינו, לומר "את הבעיות ההלכתיות נשאיר למי שיפתור אותם אבל בדבר היחס ללהטב..."
התורה במצוותיה קובעת גם את עולם הערכים, נקודת המבט על המציאות, נורמות המוסר, ונראה שביחס לאיסור זה רצון התורה ברור(לכן איני מבין כל מיני חצי פתרונות בנושא זה...ובמיוחד שבסוף הם תמיד נשארים חצי פתרונות).
ג. איך אפשר לומר בהקשר של המצעד שזה לא עניינו היחס שלו לאלוהים, כאשר הוא עושה מצעד גאווה?! לא מדובר שהוא חיי את חייו האישיים ככה אלא הוא עושה מעשה שרצונו להשיג האהדה והכרה ציבורית, וממילא ברור שזה נהיה גם עניין שלנו,כחלק מאותו ציבור בדיוק!
ד. בנוסף, בהדרכת התורה מצאנו לא פעם יחס שונה מדרכך ביחס לחטאים של אנשים אחרים, ממושג הערבות ההדדית הנדוש, כפי שכתוב בסיפור העי או בסוף ספר יהושע, דרך מצות תוכחה, עד לתפקיד הנביא בישראל "צופה נתתיך"( יחזקאל ג, לג) בכל אלו רואים שיש לציבור מקום רב להיטיב דרכו של האחר גם בתחומים שבין אדם למקום.
ה. בהקשר לתגובה אחרת שלך, אני מכיר אישית מישהו שעבר טיפול והצליח(ראוי לציין, שהוא היה בי) ובכללי שמעתי מיו"ר הצעת נפש בעצמו שכמעט ולא קיים היום טיפולי המרה ובודדים בלבד עושים אותם, לרוב הטיפול הוא בדרכים פסיכולוגיות קובנציונלית כפסיכותרפיה וכו'.
ו. ויצא לקרוא באתרים כגון כמוך וכו'. אמי מבין שיש כאן מצוקה( בטח בדור פוסט מודרני וקיומי כשלנו) אך הפתרון לצערי אינו פתרון. ואני מודע לכך שבדברי אף לא הצעתי כזה.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

20. ואהבת לרעך כמוך (זיו)

את מרבה אהבה בישראל. צדיקה!

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

21. תודה לך אריאלה (רוני)

מחמם את הלב לדעת שבקהילה בה גדלתי ולמדתי לשנוא את עצמי יש גם קולות כמו שלך שרואים את האמת הפשוטה של פיקוח נפש הלהט"ב ומשתדלים לתמוך בקבוצות המוחלשות והשנואות.
תודה, תודה, תודה.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

22. את מהממת, אריאלה, ואת עובדת ה' האמיתית. (עמוס מדר)

אנחנו הדת. אנחנו היהדות. יום יובא וזה יהיה ברור לכולן. לאחר שנפזר יחדיו את כל ענני החושך והשנאה. לאחר שנדביר בעזות דקדושא את כל המיזוגיניה, האלימות, הלהט"בופוביה, הגזעות, שנאת האחר ואהבת הכיבוש.

אלוהימא איתנו ולא איתם. הם כבר החריבו שני בתים, ומקדישים את חייהם להחרבת השלישי.

בסוף ננצח. בעזרת ה'.

את מופלאה ואמיצה.

דווח על תגובה לא ראויה
02.08.2017

23. תודה אריאלה על הדברים האלו. כל הכבוד ל"כיפה" על פרסומם (רחלי)

דווח על תגובה לא ראויה
03.08.2017

24. מה דתייה בך בכלל? (תמי)

איך אפשר לתמוך במצעד התועבה הזה? אין בך שום דבר דתי, לפחות לא עד הסוף. משכב זכר חמור מאוד וצניעות חמורה גם. די להתמם.את לא חילונייה לא משנה תחת אילו הגדרות תתחבאי !!

דווח על תגובה לא ראויה
03.08.2017

25. מוזר לחפש את זמביש במצעד למען תופעה (אריאל)

שהתורה כותבת מפורשות שגורמת לכך שתקיא אותנו הארץ...
נראה לי שזמביש פועל דווקא בכיוון ההפוך - לחבר אותנו לארץ.

דווח על תגובה לא ראויה
03.08.2017

26. עמדו לי דמעות בעיניים. (אמונה)

תודה תודה תודה.
קול שפוי, יהודי ומכיל.
עשית לי טוב. תודה לך.

דווח על תגובה לא ראויה
03.08.2017

27. יישר כוח (אבי)

אריאלה את מדהימה וכנה ומייצגת אמת דתית ומודרנית. אין ספק שיש כאן מציאות בשטח והקהילה הגאה רק תמשיך ותתחזק. כל הפרימיטיבים מכל גווני היהדות שעדיין חיים בבועה ופשוט טומנים את ראשיהם באדמה וממשיכים לדבר שטויות תוך התכחשות למציאות.

אם אוכל להמליץ על דבר אחד זה שאין טעם להגיב כאן לכל חסר דעת כי את שלך את עושה. חזק ואמץ!!!

דווח על תגובה לא ראויה
03.08.2017

28. אריאלה אסור לחזק ידי עוברי עבירה (שימי)

מי שמראש הופך את החטא לאידיאולוגיה לא צריך להיות חלק מקהילה דתית. כיוון ששנה אדם בעבירה נעשית לו כהיתר. במקום להיות ישר אתם מעוותים את כל העולם כדי שיתיישר מזוית הראייה שלכם. ומי שלא אוהב אתכם איזה טרור עושים לו. יום יבוא ונקרע את מסכת הפוליטקלי קורקט הזו. כשיהיה סנהדרין ניפרע מכם.

דווח על תגובה לא ראויה
05.08.2017

29. כל הכבוד לך. כן ירבו כמוך (עמית)

דווח על תגובה לא ראויה
05.08.2017

30. אי אפשר לזייף את התורה לפי "מה נראה לי"! (דוד)

מדובר בסטיה. נקודה.
מי שמנסה להתרומם ובכל אופן לעבוד את ה' - הרי זה צדיק עליון.
מי שהולך אחר סטיתו - לצערנו, זה פשוט תועבה. זה דבר ה' ואת לא יכולה לשנות את זה כי כך נראה לך.

דווח על תגובה לא ראויה
07.08.2017

31. אכן, תועבה. וחבל על ההתחכמויות. (יהודי חכם)

כמו שאנחנו אומרים על ; רצח הוא רצח הוא רצח... (חוץ ממחבל שדינו מיתה בכל מקרה ומצב..) .. אז תועבה היא תועבה היא תועבה במשכב זכרים ולסביות. ואם זה לא מודרני, זה רק בגלל הטרר שסופו לעבור מן העולם. היהדות ברגישות ובחכמה מנסה ליישר את בני האדם ואתם מנסים לעקם. בגלל יצרים.
וזה כל הסיפור.

דווח על תגובה לא ראויה
08.08.2017

32. knh (שימי)

דווח על תגובה לא ראויה
08.08.2017

33. knh (שימי)

דווח על תגובה לא ראויה
15.08.2017

34. להטב = הרס המוסר הטבעי וסכנה לאנושות (הנביא היומי)

אני רוצה לזעוק- דבר ה' לעולם קיים. אני רוצה לזעוק עד כמה הנשמה האלוקית שלנו נפגעת ומתרחקת ממעשים שנוגדים קדושה. אבל אני יודע שאסור לי לבסס את ההתנגדות ללהט"ב רק על מה שכתוב בתורה ועל המצוות הקדושות. כי תרבות הקודש מבוססת על מוסר טבעי. ואם המוסר הטבעי הוא שכך טבעי להתנהג ואי אפשר להתנהג אחרת, ומנגד התורה אומרת שאלוקים אמר שאסור- אז אנחנו במקום רע ולא יציב.

והזעקה עולה וגדולה מאוד והכאב רב!!!
יהודים יקרים!! בני אנוש!!! יש לנו מוסר טבעי. שנובע מהנשמה שיש בקירבנו. עוד לפני שניתנה תורה ופתחה אותנו למרחב אלוקי אדיר של רוחניות ומשמעות, עוד לפני כן! יש לנו מוסר טבעי ופשוט! זה לא מוסר רציונלי, המוסר הרציונאלי הוא הסברים אנושיים רציונאליים ושיכלולים אנושיים שבאו על גבי המוסר הטבעי הפשוט.
יהודים! יש מוסר טבעי לא לרצוח! אדם נורמטיבי לא רוצח! מי שרוצח מרגיש שחור בנשמה שלו! לא בגלל שאם הוא ירצח אז אחרים ירצחו אותו או כל מיני תיאוריות חילוניות מפוקפקות שמנסות לבסס את המוסר על הבניה תרבותית אנושית. רצח הוא דבר רע שהנשמה זועקת עליו, ומי שרוצח יהיה לו קשה לישון בלילה. כי יש בנו נשמה אלוקית ואנחנו חשים שרצח הוא דבר שמנוגד לטוב האלוקי. אנחנו נגד נישואי אב וביתו, אנחנו נגד בגידה בבן הזוג,אנחנו נגד קיום יחסי מין עם בעלי חיים. לא בגלל שיש לנו הסבר רציונלי לכך! אלא בגלל שיש בנו מוסר טבעי שמונע מאיתנו לעשות את הדברים האלה, שמרחיק אותנו מהם, שגורם לנו בושה אם נעשה את המעשים האלה. מוסר מלשון מוסרות - דבר שקיים בפנימיותינו ומונע מאיתנו ללכת אחרי האינסטינקט החייתי שלנו. וכך גם במשכב זכור!! וכך היה ברוב התרבויות מאז ומעולם.
ומי שעשה מעשים כאלה התבייש. וגם היום הוא מתבייש. כי הנשמה האלוקית מרגישה רחוקה מאלוקים אחרי מעשים כאלה.
לא סתם מצעדי הגאווה ממשיכים גם במקומות שבהם כבר כולם יישרו קו עם הסטייה הזו. הסיבה לכך היא שאנשים שעושים מעשים כאלה צריכים כל הזמן להתגבר על הבושה שהם חשים.
הניסיון להדחיק את הבושה הזו ולהילחם בה ולטעון שהיא תוצאה של תפיסה או הבנייה תרבותית הוא ניסיון להנדס את המוסר הטבעי.
האנושות מתקדמת, חוצבת הרים, ומהנדסת את כל הטבע, אבל ברגע שמנסים להנדס את המוסר הטבעי זה גורם להרס רב! יש לכך מחיר! וגם אם יש קושי רב, והרבה יותר נוח במבט ראשון להכיל מעשים כאלה, התוצאה הסופית מביאה לחברה מקולקלת וממילא לחורבן.
גם בסדום נלחמו במוסר הטבעי- גם שם היה משכב זכור! וסדום נפלה. אגב דוגמא אחרת מסדום: בסדום נלחמו נגד מעשי חסד- הם טענו שעזרה לחלש מנוונת את ההתפתחות האנושית. שצריך לתת לחזק לנצח. בסדום ניסו לעקור את המוסר הטבעי של הרצון לעשות חסד. להנדס את המוסר הטבעי בשם תפיסות מוסריות רציונאליות אנושיות. ובגלל זה סדום נפלה. אל תיגעו במוסר הטבעי!!! פנו לארגון עצת נפש. (אגב, לגבי הנושא של הטיפולים שהוזכר פה בקצרה. בטיפולים פסיכולוגיים משנים בן אדם מהקצה אל הקצה. וזה לא דבר חדש. בטיפולים כאלה יכולים להיות כשלונות. וגם זה לא דבר חדש. וכמו שלא נפטור פדופילים מטיפול פסיכולוגי כך לא נכון לפטור אנשים עם משיכה מינית. כך סברו כל הפסיכולוגיים לפני 30 שנה ולא היה שום שינוי מהותי מאז. הדבר היחיד שהשתנה זה התרבות שלנו.)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

פרופ' רוני גמזו צילום: Miriam Alster/Flash90

גמזו: "יש נדבקים בהפגנות. אין היענות מהציבור לסגר"

קרא עוד