סגור

גילוי הדעת של רבני עלי? עוד הוכחה למותה של הציונות הדתית

יותר משדבריהם של ראשי המכינה המפורסמת מעידים על חוסר הבנת כללי המשחק, רועי לחמנוביץ' משוכנע שהם מלמדים על כך שלכיפות הסרוגות יש שני תתי זרמים שנקודת המפגש ביניהם רק הולכת ומתרחקת

רועי לחמנוביץ'
ל בשבט התשעח
,
15 בפברואר, 2018 14:47
הרב יגאל לוינשטיין

הרב יגאל לוינשטייןצילום: צילום מסך

נדהמתי לראות את גילוי הדעת שפרסמו ראשי מכינת עלי הרבנים אלי סדן ויגאל לוינשטיין. בטרם אפנה לגופו של גילוי הדעת אני מבקש לשאול למה??

מה הצורך שראו הרבנים למשוך אליהם בחזרה את תשומת הלב הציבורית ולהחזיר לשיח הציבורי את הביקורת הציבורית לה זכו? אין מחלוקת בדבר איכות בוגרי המכינה ועל היותם בשורה הראשונה לכל משימה. עם זאת ולמרות זאת היו הרבנים סדן ולוינשטיין נתונים לביקורת ציבורית חדה. מישהו מרוויח מהביקורת הזאת? השיח הציבורי השלילי סביבם מועיל למישהו?

נעמיק בדברים. כתבו הרבנים: "תלישת משפטים מניפולטיבית מתוך שיעורים שנאמרו בין כותלי בית המדרש" אני מבקש לשאול: הגשתם תביעת דיבה? אם רבני המכינה אינם יודעים לדייק בשיעורים כך שלא יהיה צורך בפרשנות שלאחר מעשה מוטב שילכו להשתלם בנושא. לכל מוסר מסר ובוודאי לכל מגיד שיעור ראוי שתהיה אחריות מלאה על הנאמר מפיו ולבטח לא אחריות על 'בערך'.

עוד מוסיפים הרבנים: "משפטים שנאמרו בקונטקסט של שיעור תורני באוהלה של תורה שלא היה נכון לומר אותם". ברוכים הבאים כבוד הרבנים לעידן המודרני בתקשורת. היעלה על הדעת שפה אחת לבית המדרש ושפה אחרת מחוצה לו? היעלה על הדעת לחשוב שניתן בימים אלו לשמור על מידע פומבי שלא ידלוף כאשר כל אחד ואחד מאיתנו מחזיק מצלמה באיכות שידור? למרות כל ההערות הציבוריות לא הבנתם שכיכר השוק ניידת ואמונה עמוק בכיס של כל אחד מהתלמידים שלכם?

והשיא בגילוי הדעת מגיע בדברים הבאים: "קצה נפשנו במרדף הנבזי של גורמים תקשורתיים וסייעניהם". רבותיי. קוראים לזה זכות הציבור לדעת. אתם מחנכים רבבות של תלמידים וזה עניין ציבורי מן המעלה הראשונה לדעת את עמדתכם על כל נושא. אגב, למי התכוונתם "סייעניהם"? אלו מתוך המכינה, קרי תלמידכם שחושבים קצת אחרת, ותעדו חלק מהשיעורים? סייענים של מי?

המסקנה הכואבת שלי מקריאת גילוי הדעת הזה היא שזכינו לעוד הוכחה שתמו ימיה של הציונות הדתית. המגזר הסרוג הלך לעולמו ובמקומו חיים ונושמים שני תתי מגזרים:ציונות דתית ליברלית וחרדליו"ת סרוגה. עד שלא נפנים את הפיצול לא נבין איך דמויות רבניות בכירות ששולחות רבים לחזית שדה הקרב מסוגלים ליצור קרבות ציבוריים מעין אלה.

בימים בהם מציינים שלוש שנים לפטירתו של השר לשעבר אורי אורבך מי שסימן לציונות הדתית את התקשורת כזירת השפעה מה הוא היה חושב על גילוי הדעת הזה.

הכותב הוא יועץ אסטרטגי, מרצה לתקשורת באוניברסיטת בר אילן ומכללת ספיר

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
15.02.2018

1. איזו בורות. איזו רדידות. (אחד שיודע)

רואים שאתה לא מבין כלום מהחיים שלך ואיך בית המדרש פועל. תלמידים מקליטים חלק מהשיעורים?
מדליפים מתוך בית המדרש? אתה מגבב שטויות בערימות.
הרבנים זיהו כבר מזמן נכון שאנחנו במלחמה ולכן צריכים גם להשיב אש ולא רק להתגונן ולחטוף כל הזמן. נמאס כבר מה"נאורים" וה"ליברלים" וכל שאר אנשי החושך.

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

2. הציונות הדתית לא מתה ! (דוד)

לא מובן כיצד הגעת למסקנתך כאילו הציונות הדתית "מתה".
הציונות הדתית בוודאי לא מתה. היא משתנה !
לכל מגזר יש מנעד מסוים. בציונות הדתית המנעד מתחיל מהדתיים-לייט, הללו עם הכיפה הקטנה והראש המגולח [פחות או יותר] ועד החרדליות השמרנית והתורנית.
תמיד היה מנעד בציונות הדתית, רק שנראה שהוא הולך ומתרחב עם הזמן.
אין שני תתי זרמים ! יש זרם אחד ממונעד.
המלצה לרבנים: צריך להפנים שבדורנו נקודת ההנחה צריכה להיות שהכל מוקלט. לא בהכרח בשל סיבות מזימתיות ורשעות. מוטב לרבנים להתעסק בלימוד התורה הקדושה ולא להתעסק בנושאים אחרים שעלולים ליצור נזקים שקשה לשערם

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

3. כל מטאטא יורה (דניאל )

מערכת כיפה, למה להוציא כותרת הזויות ובמובסטיות סתם.
ואם כבר יוצאת כותרת כזו, לפחות שיצא ע"י כתב שמישהו מכיר את השם שלו.

נותנים לכל מי שיודע לחבר כמה משפטים במקלדת לצאת בהכרזות ובהשפעה על דעת הקהל.
הייתי מצפה ליותר שיקול דעת מצד המערכת, ולפחות משקל לרייטינג הצהוב (שאכן מושך בהתחלה).

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

4. זה לא התלמיד הקליט (יאיר)

השיעור ככל הנראה הוקלט בצורה מאורגנת על מנת להשמר בארכיון האינטרנט של הישיבה של עלי..

אני לא מבין מאיפה המחשבה הזו שיש תלמידים כאלו שחושבים שמקום הלימודים שלהם הוא כ"כ נפיץ ובלתי נסבל שהם יקליטו שיעור רק על מנת להעביר לתקשורת.

ב.גם הדיבורים על "תביעת דיבה" וההצעה ללכת ל "השתלמות בנושא" מייצגים תפיסה מוזרה בעיני.. לא הייתי בשיעור ולא שמעתי את כל הדברים , אבל מפליא אותי שאינך מסוגל להעלות על הדעת דברים שניתן להוציא אותם מהקשרם.. כאמור לא שמעתי את כלל הדברים בשביל לשפוט, אך מפליא אותי שאתה חושב שישנה חסינות מפני הוצאת דברים מהקשרם ושכל שצריך לעשות זה השתלמות בנושא..


ג.הדבר הכי מפליא הוא המסקנה, אינני יודע אם זו באמת המציאות אבל מה שבטוח שלא הצלחת להביא ולו ראיה קלושה לדברים, אני פשוט לא מבין מה לנימוקים ולמסקנות בהקשר אחד בכתבה הזו..

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

5. המסקנה הכואבת שלי (יוסי)

הכותב הוא יועץ אסטרטגי, מרצה לתקשורת באוניברסיטת בר אילן ומכללת ספיר

אולי כאן כתוב הכל
שטחיות
חיצוניות
ובעיקר, רדידות מחשבתית
אין אפשרות ללמד, להעביר שיעור, ע"י יעוץ אסטרטגי
זה טוב לרחוב, לתקשורת,
לא לתלמידים היושבים ומקשיבים.
והם יודעים היטב להתיחס נכון לכל משפט
די לרדידות
די לשטחיות
די לשיווק ויעוץ אסטרטגי
התורה תמשיך על ידי ראשי הישיבות ובלי התיחסות לאנשי הרחוב

דווח על תגובה לא ראויה
15.02.2018

6. אין כאן שום הוצאת דברים מהקשרם (אבישי)

אלא להיפך, דברי הרב קרנל נאמרו כהווייתם והם מהווים סיכום (לא מוצלח מבחינה סגנונית) של השקפת הרב קוק על מהות האשה.

דווח על תגובה לא ראויה
18.02.2018

7. למה להיות שטחיים. אנא קראו את תגובתי (יוני)

כשיש ויכוח בין 2 אידאות אני תמיד אוהב להסתכל על התוצאות. לאן כל דרך מובילה. לדוגמה- ויכוח בין הרפורמים לאורתודוכסים- תכל'ס אין ספק שהאורתודוכסים יותר כופפים את עצמם לאל והרפורמים מכופפים את האל לעצמם. הרפורמים מתבוללים בכמויות מחרידות. בר מצווה לכלבים ועוד היד נטויה. אז גם אם ברמת הויכוח נשמע שיש להם טענות- המציאות מוכיחה שהם טועים.

וכך גם בויכוח בין הפמניסטיות וחסידי חופש השיסוי לבין רבני עלי: אם מסתכלים על הבתים והמשפחות שבין תלמידי עלי לבין הבתים והמשפחות של מירב מיכאלי, עודא סולימאן, שלי יחימוביץ' ועוד- אין השוואה. לא מתחיל בכלל ויכוח..

להגיד על רבני עלי שהם נגד הצבא זה כמו לומר על מיילדת שהיא נגד לידות או על סופר שהוא נגד ספרים. זו בדיחה. זה שדעתם לא מובנת לכם לא אומר שהם טועים. אולי דווקא מי שמחנך כמוהם הוא זה שמצליח להוציא כאלה אנשים זהב. לא רואה שהצד שנגדם יותר מעריך נשים או בונה משפחות טובות יותר. ההפך

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

"חזרות". המנצחים הגדולים צילום: איציק בירן ואלירן אביטל

טקס פרסי האקדמיה: "חזרות" ו"מנאייכ" הן הזוכות הגדולות

קרא עוד