הותר לפרסום "נגרם נזק ביטחוני חמור בפועל": חיילים ואזרחים הפיצו מידע מודיעיני סודי

בתום חקירה משותפת למשטרה, צה"ל ושב"כ - מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה כתבי אישום נגד בגיר וקטין בפרשה של החזקה, איסוף, מסירה ופרסום של ידיעות סודיות ביותר | הפרשה הותרה היום לפרסום מוגבל

חדשות כיפה 13/06/22 13:47 יד בסיון התשפב

"נגרם נזק ביטחוני חמור בפועל": חיילים ואזרחים הפיצו מידע מודיעיני סודי
אילוסטרציה, צילום: דובר צה"ל

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה כתבי אישום נגד בגיר וקטין בפרשה של החזקה, איסוף, מסירה ופרסום של ידיעות סודיות ביותר. הגשת כתבי האישום הגיעה בתום חקירה משותפת למשטרת-ישראל, צה"ל ושב"כ הפרשה הותרה היום (ב') לפרסום מוגבל. בד בבד עם הגשת כתבי האישום הוגשה היום גם בקשה למעצר עד תום ההליכים נגד שני הנאשמים.

ראשית החקירה היתה לפני מספר שבועות בעקבות פרסומים ברשתות החברתיות, כפי שהתגלה בשב"כ, מהם התעורר חשד לפרסום ידיעות סודיות ביותר. החקירה המשותפת נערכה בשבועות האחרונים על ידי משטרת ישראל - יאחב"ל להב 433, היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות (ימל"מ) של המשטרה הצבאית החוקרת ושירות הביטחון הכללי, בליווי מחלקת ביטחון מידע בצה״ל וגורמי ביטחון נוספים.

במסגרת החקירה נחקרו מספר מעורבים, חיילים ואזרחים, אחד מהם קטין -על סף בגירות, בחשד לעבירות ביטחון שמהותן פרסום ידיעות סודיות ביותר. ב-24 במאי 2022 נעצרו חשודים בביצוע העבירות, וכיום מוחזקים השלושה מהם במעצר, שני אזרחים - האחד בגיר והשני קטין, וחייל בשירות חובה.

"נגרם סיכון ביטחוני חמור ביותר וכן נגרם נזק ביטחוני חמור בפועל"

כאמור, היום הוגשו שני כתבי אישום בפרשה. כתב אישום אחד הוגש לבית המשפט המחוזי מרכז נגד הנאשם הבגיר, ששירת כחייל סדיר ומילואים ביחידה באמ"ן. כתב אישום זה מייחס לנאשם ריבוי עבירות של השגה, איסוף, רישום והחזקה של ידיעות סודיות, וכן ריבוי עבירות של מסירת ידיעות סודיות.

כתב אישום שני הוגש לבית המשפט המחוזי נגד הנאשם הקטין, ובו מיוחס לו כי קיבל מהנאשם הבגיר ומחייל סדיר נוסף, המשרת באמ"ן, ידיעות סודיות. כן מיוחס לנאשם הקטין כי שיתף את מכריו בידיעות סודיות שהחזיק, ואף פרסם חלק מהן ברבים במרחב המקוון לקהל נרחב ובלתי מסוים. גם נאשם זה הועמד לדין בגין ריבוי עבירות של החזקת ידיעות סודיות ומסירת ידיעות סודיות.

עניינו של החייל הסדיר הנוסף, שנחשד כאמור במסירת ידיעות סודיות לנאשם הקטין, מטופל בימים אלה על ידי התביעה הצבאית, ואף הוא נתון במעצר.

כמפורט בכתבי האישום ובבקשות המעצר, "נגרם סיכון ביטחוני חמור ביותר ונרחב כתוצאה מן העבירות שביצעו הנאשמים, וכן נגרם נזק ביטחוני חמור בפועל". נציין, כי הערכת הסיכון נסמכת על חוות דעת מומחים לביטחון מידע מקרב גורמי הביטחון.

ראש אגף המודיעין, אלוף אהרון חליוה, החליט על מינוי צוות בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה, שיערוך בדיקה מערכתית ומקיפה, לבחינת ההתנהלות בתחום ביטחון המידע, ויגבש המלצות בעניין.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר