סגור

הזהות יהודית צריכה לבוא לפני הריבונות

אחרי 70 שנה, הוויכוח ההיסטורי על זהותה של המדינה מגיע לרגע האמת. מה תפקידנו בקונפליקט הזה?

הרב איתמר כהן
ו באדר התשפא
,
18 בפברואר, 2021 13:38
הרב איתמר כהן

הרב איתמר כהןצילום: יחצ מכינת נוקדים

 

הגמרא במסכת מגילה מתארת שתלמידי רשב"י שאלו אותו למה הדור של מרדכי ואסתר נתחייב כליה מידו של המן הרשע. האם זה בגלל שישבו בסעודתו של אחשוורוש, שהיתה מלאה עבודה זרה וביזוי כלי המקדש הגולים? 
אמר להם רשב"י: הרי רק יהודי שושן הבירה השתתפו במשתה. מה חטאו שאר היהודים שנגזרה עליהם הגזירה? אלא, אומר רשב"י, הגזירה היתה בשל כך שכל עם ישראל השתחווה לפסל עוד לפני כן, בימי נבוכדנצר מלך בבל.

אבל אם נתייחס להשתתפות היהודית בסעודתו של אותו רשע, נראה שהיה שם מהלך מסוכן מאד. כי אמנם חז"ל אומרים שבאותה סעודה דאגו ליהודים לאוכל כשר והכל היה לפי כללי ההלכה – אבל מבחינה תרבותית היה שם מהלך של התבוללות בתרבות הפרסית, וזה דבר מסוכן מאד. מה עשה הקב"ה? שלח את המן להזכיר ליהודים ש"ישנו עם אחד מפוזר ומפורד בין העמים", וכך עורר אותם לתשובה ולדבקות בזהות היהודית.

הרבה מפלגות יש במארג הפוליטי הישראלי, וכל אחת מהן נושאת אידיאולוגיה, מדגישה מסר ייחודי שעליו היא "מסתערת". מה תפקידה של תנועת המזרחי, המפד"ל ההיסטורית, והמפלגות שירשו אותה? מה תפקידו הפוליטי של הציבור הדתי לאומי?
באחת האגרות שלו, הראי"ה קוק זצ"ל כותב שתפקידה של הציונות הדתית הוא לדאוג לזהות היהודית – לא לזהות האדם הפרטי דווקא, אלא לזהות היהודית של המדינה. וזו נקודה מאד חשובה. אני קורא לזה "האור המקיף של מדינת ישראל".

לפני הרבה שנים אמר לי חבר חילוני: אתה יודע, היום שאני הכי אוהב, הוא יום שישי אחר הצהריים. ברדיו יש תוכניות מיוחדות, משמיעים שירים נוגים יותר, פתאום נהיה שקט בחוץ, התנועה הולכת ומדלדלת. פתאום, מדינה שלמה נכנסת לאווירה של שבת.

בניו-יורק, לדוגמה, יום שישי הוא יום רגיל לחלוטין – אנשים עובדים, התנועה זורמת, הכל כרגיל. יהודי שרוצה לשמור על הזהות שלו בניו-יורק צריך להחליט שעכשיו הוא עוצר הכל ומקבל שבת, כשסביבו האווירה היא של חולין גמורים. בתקופה שלפני חג המולד, לעומת זאת, יהודי בניו-יורק מוקף בעצי אשוח אם ירצה או לא ירצה. יש משמעות לאווירה הכללית, היא משפיעה גם על האדם הפרטי.

הגמרא אומרת שישראל המתגורר בחוץ לארץ, הוא בבחינת עובד עבודה זרה בטהרה. איך זה יתכן? או שאתה עובד עבודה זרה, או שאתה חי בטהרה. התשובה פשוטה: עצם זה שאתה נמצא בחו"ל גורם לכך שאתה מוקף בעבודה זרה – גם אם אתה באופן אישי לא עובד עבודה זרה, על כורחך אתה חלק מהתרבות הזו. בארץ ישראל, גם אם אדם חוטא באופן פרטי הוא עדיין חלק מאווירה תרבותית יהודית.


בראשית ימי התנועה הציונית, הקונגרסים הציוניים סערו לגבי שאלת דמותה של המדינה היהודית העתידית. בסוף הגיעו לפשרה מפא"יניקית – קודם נקים מדינה, אחר כך נתווכח על האופי שלה. הקב"ה עשה עמנו חסד גדול, ואחרי 70 שנה של עיסוק במלחמות ובהישרדות הגענו ליציבות יחסית. ואכן, בשנים האחרונות שאלת זהותה של המדינה עולה בכל תוקף. כל סדר היום הישראלי – התנהלות מערכת המשפט, שאלת החמץ בבתי החולים בפסח, תחבורה ציבורית בשבת – הכל נוגע לשורש השאלה: האם מדינת ישראל היא מדינה יהודית, או מדינת כל אזרחיה?

זה בדיוק תפקידה של תנועת המזרחי, כפי שהגדיר אותה הרב קוק. לכל מפלגה יש שליחות – ביטחון, כלכלה, סוגיות חברתיות, תפקידן של המפלגות המייצגות את הציבור הדתי לאומי, הן המפלגה של נפתלי בנט והן המפלגה של בצלאל סמוטריץ', הוא קודם כל לדאוג לאופייה היהודי של המדינה. הסוגייה האם תהיה פה מדינה פלשתינית והאם יהודה ושומרון יהיו שלנו או לא היא סוגייה חשובה, אבל משנית. השאלה הכי חשובה היא איזו זהות תהיה למדינה.
בימי הפורים האלה עלינו ללמוד את הלקח העולה ממגילת אסתר – לא להיטמע בתרבות זרה, כן לראות את תפקידנו העיקרי בהנחלת זהות יהודית למדינת ישראל. לשם כך הקמנו אותה.

הכותב הוא הרב איתמר כהן, ראש מכינת נוקדים

18.02.2021

1. עם 46% אחוזי נטישה של הנוער, נוער גבעות ולא מעט רוצחים שיצאו מקרבה הציונות הדתית פשוט מתפרקת. שריד לעבר ממלכתי ומפואר שאינו עוד. (שרון)

דווח על תגובה לא ראויה
18.02.2021

2. מדשדשים בביצה (משה אהרון )

לציונות הדתית יועד בזו הגאולה החזון של לשמש מתווך ודבק חיבור
בין הקצוות חילוניים מכאן וחרדים מכאן.
שללא אחדות אין גאולה.
בראשית ימי המדינה כך או אחרת החלה הציונות הדתית למלא ייעודה
ועתה ראו פניה של החברה בישראל משוסעת ומפולגת לאמור:
בגוד בגדה הציונות הדתית בייעודה.
נמשכה אחר המולך של משיחיות מוקדמת.
וכפייה של זהות דתית שוב באורח תלוש ומוקדם.
ועתה ראו עד כמה מייאש המצב שגם במאמר זה אין אחיזה בקרני השור.
איך אפשר לדבר על זהות יהודית כשכל אנשי הדת תומכים ומגבים תרבות של שקר ושחיתות בלוק של מושחתים

דווח על תגובה לא ראויה
23.02.2021

3. לצערנו דברי מגיבים 1 ו2 הם הגזמה עד שקר, לעומת בהירות הכותב הרב איתמר (מד)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מעצר אחד החשודים צילום: דוברות המשטרה

הותר לפרסום: פוענח הלינץ' במור ג'אנשווילי

קרא עוד