ח"כ הומו בבית היהודי? הרבנים והח"כים שותקים. הלהט"בים: "אתחלתא דגאולה"

יו"ר הבית היהודי לא שלל קליטת ח"כ מקהילה הלהט"בית, לשורות המפלגה. אישי ציבור רבים מהמגזר לא היו מעוניינים להגיב, "סוגיה מאד נפיצה. מקרינה על מהות המפלגה". 'חברותא-הומואים דתיים': "תפנית של 180 מעלות". יו"ר המטה הגאה ב'יש עתיד': "לברך שהחיינו בשם ובמלכות"

משה ויסטוך 17/09/17 15:04 כו באלול התשעז

ח"כ הומו בבית היהודי? הרבנים והח"כים שותקים. הלהט"בים: "אתחלתא דגאולה"
בנט בישיבת סיעה, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הבוקר (ראשון) התייחס שר החינוך ויו"ר הבית היהודי לאפשרות שח"כ מהקהילה הגאה יכהן בשורות המפלגה ולא פסל זאת כלל. עם זאת, הניסיונות הרבים לבדוק מה דעתם של אישי ציבור מוכרים מהציונות הדתית בנושא לא צלחו מאחר ואף אחד מהם לא היה מוכן להגיב. פעילים בקהילה הלהט"בית הדתית לעומתם בירכו על הדברים ואמרו כי נעשתה כאן פריצת דרך משמעותית

"אני מתלבט אם לדבר על כך", אמר אחד הרבנים ל'כיפה', תוך שהוא הסביר כי זו "סוגיה מאד נפיצה כי היא לא עוסקת רק בהומואים היא מקרינה על מהות הבית היהודי איזו מפלגה היא וכדומה".

רבנים נוספים אליהם נעשתה פניה, ביניהם כאלה שכבר התבטאו בעבר בנושא, לא הראו נכונות להגיב לדברים ולהתייחס לדברי השר בנט.

מוקדם יותר התראיין שר החינוך לגלי צה"ל ואמר בין היתר על האפשרות כי במפלגתו יתמודד אדם מהקהילה הלהט"בית כי "מבחינתי אנחנו לא קבענו מגבלות לחברי כנסת ואנחנו עושים כל הזמן חושבים ושינויים במהלך הזה...אני חושב שיש פה תהליך חברתי של שינוי בחברה הישראלית. הותקפתי לפני כחודשיים בנושא הזה, יש מנעד דעות בחברה הדתית וצריך לכבד את כולם".

על התנהלות ש"ס בסערת ח"כ גואטה שהתפטר על רקע השתתפותו בחתונת אחיינו עם בן זוגו אמר בנט: "אני לא רוצה לתת ציונים לאריה דרעי. אישית אני מעריך שלא הייתי עושה דבר כזה, אבל כל אחד ותפיסותיו".

בניגוד לשתיקת הרבנים וברי הבית היהודי, בקרב בני הקהילה הלהט"בית הדתיים דווקא הגיבו ברצון. יו"ר 'חברותא - הומואים דתיים', דניאל יונס, אמר כי "דברי יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, בדבר ההיתכנות מצדו שבמפלגתו יכהן ח"כ הומו הם משמחים מאד ואף בגדר בשורה של ממש. כולנו זוכרים את הסרטון ההומופובי בו כיכבו מתמודדי הבית היהודי לפני הבחירות האחרונות, ואין ספק שאמירתו זו היא תפנית של 180 מעלות בגישה".

עם זאת הוא סייג ואמר כי "אין צורך לחכות עד שיבחר, אם בכלל, ח"כ הומו מוצהר לבית היהודי בכדי שנראה את השינוי בגישת המפלגה. לפתחה של הממשלה עומדות שתי הצעות חוק - בנושא הפונדקאות ואימוץ הילדים, כפי שהתחייבה המדינה בפני בג"צ, ועוד הצעת חוק בנוגע לאיסור הפניית קטינים ל"טיפולי" המרה. נשמח מאד אם המפלגה שבנט עומד בראשה תתמוך בהצעות החוק החשובות האלו, ויקדמו בכך את מעמדנו בחברה בישראל, ובחברה הדתית בפרט".

גם יו"ר המטה הגאה במפלגת 'יש עתיד', זהורית שורק, שמחה על דברי יו"ר הבית היהודי: "אני רוצה לברך שהחיינו אפילו בשם מלא ומלכות. גם בבית היהודי הבינו שאפשר לשלב אנשים שונים מבלי להתחשה בנטייתם המינית. אני מאוד שמחה שבציבור הדתי בכלל יש תהליך חברתי מאוד גדול, שבמסגרתו מבינים שאין כל קשר בין הנטייה המינית של אדם לפעילות החברתית שלו וזו מהות השיוויון. מבחינתי זו אתחלתא דגאולה".

בהמשך ציינה שורק, המשתייכת הן לקהילה הגאה והן לציונות הדתית, כי כעת לאחר "שהשר בנט אמר את הדברים, אני מאוד מקווה שהוא ישתף פעולה עם הצעות חוק של יש עתיד בנושא הקהילה הגאה ולא יסתתר מאחורי אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ'".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר