סגור

האם הרבנות הראשית עדיין רלוונטית?

"בהנהגה נכונה הרבנות יכולה להיות מוסד שתופס מקום חיובי וחשוב בחיים, ובהתנהלות אחרת היא תהפוך למוסד מיותר. כרגע היא אינה רלוונטית לרוב אזרחי המדינה" | הרב אביה הכהן בשאלות קשות על התנהלות הרבנות הראשית

הרב אביה הכהן
ו באייר התשפ
,
30 באפריל, 2020 15:45
הרב אביה הכהן

הרב אביה הכהןצילום: הדס פרוש, פלאש 90

קראתי מכתב של הרב יצחק יוסף שבו הוא קורא לתשובה ולחשבון נפש בעקבות הקורונה וזה העלה לי מחשבות שונות שאת חלקם אכתוב בדברי הבאים.

רבים, גם דתיים, חושבים שהרבנות כבר לא רלוונטית. מאידך יש רבים שהעניין בנפשם ואפילו יראו ככפירה בעיקר בעצם ההרהור והערעור. כנגד אלו אני רוצה להקדים ולומר: איני יודע מה אתם משלמים על נאמנותכם לרבנות, אני באופן אישי אם לא הייתי נאמן לרבנות הייתי יכול לסדר את עצמי כלכלית. היו שנים שכמעט כל יום הגיעו אלי טלפונים שביקשו שאערוך חופה ללא רישום ברבנות. הייתי יכול לקבל משכורת קבועה לו הייתי נענה לבקשות אלו.
כמוני רבים היו יכולים לערוך חופות רבות והיכולות שלנו למוטט את הרבנות היא קלה מאוד. איני מבקש כבוד על הסירוב שלי לערוך חופות אלו אלא רק הקשבה. טלפונים רבים שהגיעו אלי התחילו בבקשה לעריכת חופה מחוץ לרבנות והסתיימו ברישום במשרדי הרבנות. 

ובכן, אי אפשר לחיות בלי חנות מכולת, ואי אפשר בלי בנק. אפשר לחיות בלי רבנות. נתוני הפתיחה של הרבנות אינם נוחים. הרבנות הראשית משפיעה גם על חילוניים, רפורמים, וקונסרבטיבים שאינם נאמנים להלכה האורתודוקסית. על אף נתוני פתיחה קשים אלו אני חושב שבהנהגה נכונה הרבנות יכולה להיות מוסד שתופס מקום חיובי וחשוב בחיים, ובהתנהלות אחרת היא תהפוך למוסד מיותר. כרגע היא אינה רלוונטית לרוב אזרחי המדינה, וגם לדתיים רבים המוסד אינו משמעותי, מלבד משרד רישום. ברגע שישנם חופות מחוץ לרבנות גם העניין הזה הופך לחסר משמעות.

כאן המקום להעיר. עריכת חופות על ידי כל עובר אורח יכולה להוביל אותנו לאנדרלמוסיה שקשה לתאר. כבר נתקלתי בכמה סיפורי אשת איש קשים שרישום מסודר היה מונע אותם. האינטרס הראשון של הרבנות היה צריך להיות שהרבנות תהפוך לרבנות של כולם, אבל היא לא! הרבנות נלחמה למען סיום כהונתו של הרב ריסקין. באותם ימים עיתונאים חרדים עלובים פגעו בכבוד תורתו של הרב. שני הרבנים הראשיים מילאו פיהם מים ואמרו שזה רק עניין פרוצדורלי.... הרבנים הראשיים היו יכולים לדבר על כבוד תורה, אך הם שתקו. הרב ריסקין הוא רב עיר וזכויותיו רבות, והוא מייצג אוכלוסיות רחבות. הרב ריסקין הציע את עצמו כמועמד למועצת הרבנות הראשית. הרבנות הייתה צריכה להתחנן לפניו שיציע את מועמדותו וכך לתת לפלח אוכלוסייה גדול נציגות, אבל היא בחרה להישאר בשטיבלך של עצמה. אגב כשפגעו ברב ריסקין מלבד רבני צוהר רק הרב דרוקמן והרב אליעזר מלמד הבינו שיש גבולות שלא עוברים ויצאו נגד הדיבורים המכוערים. כל צדיקי הרבנות והחרד"לים שתקו. 

הרב אריה שטרן

הרב אריה שטרןצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

למצב הגרוע של הרבנות יש אחראים רבים, ונזכיר רק אחד – הרב טאו. כשהרב דוד לאו נבחר בנאומו הוא אמר תודה לרב טאו שכידוע בחש מאחורי הקלעים והוא שהביא לבחירתו. היה ביכולתו של הרב טאו להפוך את הרבנות לרבנות של כולם, אך הוא וחסידיו דאגו שהיא תהפוך ללא רלוונטית גם לרוב הציבור הדתי. 

עכשיו חוזר הסיפור. פוליטיקאים מש"ס נאחזים בעניינים פרוצדורליים על מנת לפגוע ברב אריה שטרן. לא אני אמנה את מעלותיו של הרב שטרן ואזכיר רק מעלה אחת - הרב שטרן הוא איש של שיח. לפני שהקימו את 'גיור כהלכה', הרב רבינוביץ' והרב דרוקמן ביקשו להיפגש עם הרב יוסף והם סורבו (האם הרב יוסף היה דוחה את גדולי הציבור החרדי?). באותם ימים הרב טאו יצא בכרוזים עם כינויי נאצה כנגד יוזמות בענייני גיור. אם רק היה שיח ודיבור אני מניח שארגון 'גיור כהלכה' לא היה קם.
הרב היחידי מן הרבנות הראשית שהיה מוכן לשוחח ולדון בדיבור של הלכה עם רבני 'גיור כהלכה' היה הרב שטרן. עכשיו הם רוצים למחוק גם את הרב שטרן, האם עדיין יש לנו חלק ונחלה כלשהי ברבנות?  השאלה אם הרבנות תמשיך תלויה בהרבה שאלות שלא דנו בהם כאן, אבל אחד מן הנושאים החשובים זו השאלה האם היא מייצגת את מירב חלקי ציבור שומרי המצוות, או שהיא משרד של מפלגה.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
30.04.2020

1. " כל יום הגיעו אלי טלפונים שביקשו שאערוך חופה ללא רישום ברבנות". זו לא נאמנות לרבנות. זו נאמנות לחוק. (לא צריך מדליה להיות אזרח שומר חוק)

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

2. ראשית, אמחב על ביזוי רבנים באשר הם, כולל רבנים מכובדים שהכותב יוצא נגדם. שנית, גם הכנסת היא מקום שצריך להיות מנוהל יותר טוב (אי אפשר להתנהל בלי כנסת? תלוי בעיני מי. מי שהלכה חשובה לו, מ)

ואל תגידו לי שבגלות התנהלנו בלי רבנות ראשית... התנהלנו גם בלי צבא, כנסת, ממשלה, משטרה וכו' אבל דוקא רבנות כן הייתה.

בכל מקרה, הפתרון הוא לא באמירות כמו "הרבנות לא רלוונטית", כי זה כמו להגיד "ההלכה לא רלוונטית". כן צריך שינוי, ושיח כמו שמוזכר כאן במאמר לדעתי פגום באותם דברים שהוא פוסל אחרים.

אם אנחנו נבין שההלכה היא חשובה באשר היא, התורה חשובה בפני עצמה, בלי קשר לנציגים שלה, כמו שאנחנו מאמינים במדינה, בחוק, בצבא - זה יהיה הצעד הראשון. אז התשובה היא - הרבנות מאד רלוונטית. והכרחית. צריך לתקן מה שצריך לתקן, וזה נכון לגבי כל מערכת: הכנסת, הממשלה, המשפט, הצבא, המשטרה, הבית...

שנית, אולי אם בציונות הדתית יכבדו רבנים כמו שמכבדים בציבור החרדי, אז יכבדו אותם גם אחרים.

שלישית, הפתרון הוא בסגנון שמעון בן שטח, וד"ל.

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

3. נכון, הרבנות משפיעה גם על מי שאינו נאמן להלכה, כמו שמערכת המשפט משפיעה על מי שאינו נאמן לחוק (לא מבין מה זה אמור לשנות?)

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

4. הרב דוד לאו קשוב לרחשי הצבור הרב יצחק יוסף לא כך (אריק)

תבחין בין שני הרבנים הראשיים עצמם ץ מי שמקשיב לכל אדם ואוהב את הבריות כרב דוד לאו לבין מי שאחראי להרחקת הרב אריה שטרן והרב ריסקין שזה הרב יצחק יוסף .
אם זה תלוי בי אשמח שהרב דוד לאו ימשיך עוד 10 שנים בתפקידו החשוב ביותר

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

5. מי רלוונטי? (אביה)

בטוח שהרבנות הראשית והרב טאו רלוונטיים פי מיליון מאשר אנשי נאמני תורה ודומיהם ומרבנים אקסטרא ליברליים כמו אביה הכהן

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

6. הכהן (דוד)

יש לו מראה של רב קלאסי.לא?
מי זה הבחור הזה שנראה שלא הסתפר מלפני כמה פסחים ולא בגלל קורונא

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

7. אני לא מסכים עם הכותב (ברוב הדברים ורוחם) אבל אנימופתע מהמגיבים שמתייחסים למראה החיצוני של האדם! (שמשון שפט את ישראל ובוודאי היה לו שיער ארוך... נופלים בפח של)

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

8. יפתח (ימינאית)

יפתח בדורו כשמואל בדורו!! אך כבודו של הרב שטרן צריך להיות מעוגן בהסכמים קואליציוניים.

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

9. מי זה הרב הזה בכלל? (גוגו)

מבזה את הרבנים ואת הרבנות יש הגדרה לזה אפיקורוס

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

10. הרב ריסקין הוא רב עיר וזכויותיו רבות, והוא מייצג אוכלוסיות רחבות. ? מי שמתבטא : אני רואה ביש''ו רב יהודי (סרטון ביוטיוב.מזעזע) מובן מדוע הרבנות אינה מ (מד)

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

11. מחאה על ביזוי הרב טאו! הוא נלחם כדי שתקום רבנות נאמנה להלכה , בלי נטיה לחדשנות מסוכנת . (דח)

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

12. אני אומר את האמת: נפוטיזם, שוחד, אבטלה, סחיטה והכי חשוב שני רבנים ראשיים. אם היה אפשר היו 5. (יאיר)

הגוף המושחת ביותר בארץ. קיים רק בגלל כח פוליטי. אין אף אדם דתי המרגיש מחוייב לו. דואג לג'ובים ורק לזה. כמה משגיחי כשרות וכמה פקחי בטיחות בניין? חילול השם.

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

13. ל-12 (דוד)

אתה לא העפרון המחודד שבקלמר

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

14. הגיע הזמן תתעסקו עם בגץ שאומר חמץ נא. ושורש. (די לכו תתעסקו עם דברים אחרים. רב לא נבחר רק אחרי הרבה שנים ש)

האיוולת מתחילה מהזיות או חולמים חלומות . לא כל הקורא לעצמו רב הוא רב ולפעמים הורס כל חלקה טובה. יהדות משה קבל תורה מסיני ולא סהרורים חסרי משען. כיפה וסרוגים מחפשים מציאות עם המצאות. איך תיפול מגדל בבל.. איך.הפיל שמשון הגיבור בחוזק הגבורה סהרורים ..

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

15. 12 - השמצה שקרית, הוצאת שם רע וביזיון! מניין לך ש"הגוף הכי מושחת"? אתה מבקר המדינה? (למה 2? גאון כמוך בוודאי יודע שאלו 2 תפקידים שונים למרות התוא)

וההשוואה לפקחי בטיחות זו דמגוגיה מטופשת.
השאלה לא כמה יש אלא כמה צריך!
אם יש מחסור בפקחי בטיחות - פנה למשרד העבודה.
למה לא תשאל "כמה שחקני כדורגל וכמה פקחי בטיחות"????

דווח על תגובה לא ראויה
30.04.2020

16. ליאיר ש"רק אומר אמת" - איני שואל מאיפה לך הידע הרחב, אבל גוף שקיים עוד לפני המדינה לא קיים "רק בגלל כוח פוליטי" (ואם אתה דתי ולא מרגיש מחוייב, זה לא אומר על אחרים)

דווח על תגובה לא ראויה
01.05.2020

17. ל2 (אור)

ראית את הסרטון של הפושע בניזרי ורצת להעתיק אותו?
חלאס ממטיפי מוסר, אני יודע גם להעריך רבנים וגם לחלוק על כאלה שמדברים שטויות, הרבנות הראשית במצב עגום, מלא דילים ושטיקים בכל דבר שהם נוגעים בו.
הכל רקוב יותר ממנהלת הכדורגל אז די לבלבל את המוח במילים יפות של דברי תורה...

דווח על תגובה לא ראויה
01.05.2020

18. הקיץ של אביה... (אביך)

גם אותך לא צריך אביה.
אתה כהן בכלל?
בסוף תשאר לבד נוכל.

אם בסופר יהיה אותך או נייר טואלט, תנחש מה אקנה...

דווח על תגובה לא ראויה
01.05.2020

19. 18 עברת כל גבול (יהודה כהן)

דווח על תגובה לא ראויה
02.05.2020

20. אשרינו שזכינו לצדיק וגדול הדור מו"ר הרב טאו, ממשיך דרכו של הרציה בנאמנות לרבנות ולנישואין כדת משה וישראל (עדו)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב שמואל אליהו צילום: Yonatan Sindel/Flash90

"קמה ממשלה שרבים בה יושבים כדי לפגוע בכל הדברים שחשובים לעם ישראל"

קרא עוד