סגור
בחירות 2019 סיקור מיוחד בכיפה

אנשי ימין יקרים: לא רוצים את נתניהו? קבלו את לפיד וגנץ

ההיסטוריה בליכוד מלמדת, בניגוד למפלגות אחרות, שיו"ר מכהן אף פעם לא הפסיד את הבכורה ושהדרך הכמעט יחידה להחליפו עוברת דרך הפסד בבחירות לשמאל. האם לשם מכוונים אברי גלעד, קלמן ליבסקינד וחברים המאוכזבים מנתניהו מימין? |דעה

משה ויסטוך, חדשות כיפה
יא בסיון התשעט
,
14 ביוני, 2019 7:01
אי אפשר לרשת אותו בלי לקבל קודם את שלטון השמאל. נתניהו

אי אפשר לרשת אותו בלי לקבל קודם את שלטון השמאל. נתניהוצילום: פלאש 90. הדס פרוש

1. בתקופה האחרונה החלו להיווצר סדקים משמעותיים בתמיכת הימין בבנימין נתניהו כמי שמייצג נאמנה את המחנה הלאומי. אנשים שלא נחשדים בריקודי "מה יפית", כמו קלמן ליבסקינד, אברי גלעד ואפילו שמעון ריקלין, החלו להרהר בקול האם לא הגיע הזמן להחליף את הידיים שאוחזות בהגה השלטון.

למען האמת, יש להם לא מעט סיבות לחשוב כך. החל ממדיניות בנייה והחלת ריבונות מגומגמת ביהודה ושומרון, דרך המהלך הסימבולי שבאי פינוי חאן אל אחמר, חוסר היכולת למגר טרור מצד ארגון שמשתמש בעפיפונים ובלונים ומכניס מאות אלפים מאזרחי ישראל למרחבים מוגנים, וכלה בהצעות מרחיקות לכת למפלגת העבודה כדי שיצטרפו לממשלה.

הכל לגיטימי טוב ויפה, רק שאותם מעבירי הביקורת על ראש הממשלה בעשור האחרון, שעוד כחודש יעקוף את משך כהונתו של דוד בן גוריון, צריכים להבין את ההשלכות שיכולות להיווצר מכדור השלג שהחל להתגלגל - העברת השלטון לשמאל.

לאורך כל היסטורית הליכוד, שנבנתה על יסודות תורתו של ז'בוטינסקי שהביא לארץ מנחם בגין בשנות ה-40 של המאה הקודמת, היו רק שלוש דרכים שבהם עברה הנהגת המפלגה מיו"ר אחד ליורשו: פרישה מרצון, נטישה לטובת הקמת פלטפורמה פוליטית חדשה, או הפסד בבחירות הכלליות. מעולם לא קרה שיו"ר ליכוד מכהן הפסיד בבחירות המקדימות.

שמעון ריקלין

סדקים בתמיכתו בנתניהו. שמעון ריקליןצילום: אמיר לוי/פלאש 90

2. מקום המדינה ועד למהפך המפורסם בשנת 1977, היה מנהיג האופוזיציה הנצחי מנחם בגין. במשך שנים הוא ניהל ביד רמה את מפלגת חרות ובהמשך את הליכוד ולא אפשר לאיש לרשת את מקומו. אפילו כשפרש מהנהגת המפלגה בשני מקרים, אף אחד לא תפס את מקומו. לבסוף, הצליח בגין להיבחר לראשות הממשלה ורק לאחר שהחליט לפרוש מהחיים הפוליטיים, כעבור 6 שנים עם האמירה המפורסמת "איני יכול עוד", נבחר יצחק שמיר כיו"ר במקומו.

שמיר עמד בראשות הליכוד במשך 9 שנים רצופות, 7 מתוכן כראש ממשלה בשלוש קדנציות. גם הוא צלח את כל הניסיונות להדיחו וגבר על יריביו בבחירות הפנימיות. שרביט הובלת הליכוד הועבר ממנו רק לאחר שהפסיד בבחירות 1992 ליצחק רבין. מי שנהנה מההפקר כעבור כשנה היה בנימין נתניהו.

גם הוא החזיק בכס יו"ר המפלגה במשך מספר שנים רצופות, במהלכן אף נבחר לראשונה לתפקיד ראש הממשלה. בשנת 1999 נסללה הדרך להחלפת מנהיג הליכוד, אך שוב זה קרה רק בעקבות הפסדו בבחירות לאהוד ברק. מי שעט על הכסא הפנוי היה אריאל שרון ששנתיים אחר כך הצליח להביס את אהוד ברק ובהמשך את עמרם מצנע ושימש כראש ממשלה במשך 2 קדנציות שארכו 5 שנים.

מספר חודשים לאחר שהוביל את ההתנתקות מגוש קטיף ומעט לפני שלקה בשבץ מוחי, נטש שרון את הליכוד והקים את מפלגת קדימה. אז שוב ניצל את שעת הכושר נתניהו ומשנת 2005 הוא מכהן כיו"ר המפלגה שהפכה כעבור 4 שנים למפלגת השלטון.

מנחם בגין

לא הפסיד מעולם בקרב על ראשות הליכוד. מנחם בגיןצילום: באדיבות אלון ריינינגר, קונטקט פרס אימג'ס ניו-יורק

3. גם אני לא משתגע על תופעת הביביזם שמתפשטת, מכיוון שהיא בדרך כלל מאפילה על השקפת עולם ימנית-לאומית, וברגע האמת היא ככל הנראה גם תבוא על חשבונה. לראייה, בפעם האחרונה שבידי מנהיג הליכוד היה כוח רב והשפעה כל כך גדולה, זה נגמר בתמונות רגישות ונחושות של הוצאת יהודים מביתם.

השאלה היא מה האלטרנטיבה. ספק אם מישהו יקרא תיגר על נתניהו ויתמודד מולו בפריימריז הבאים לראשות המפלגה. וגם אם כן, סיכוייו לנצח יו"ר שהוא גם ראש ממשלה מכהן ועוד מספר חודשים לאחר הבחירות שואפים לאפס, יהיה מי שזה יהיה.

בנוסף, אין אדם שחושב שנתניהו יפרוש מרצונו או יקים מפלגה אחרת בקרוב. לכן הדרך היחידה להזרים דם חדש להנהגת הימין תתאפשר רק בשני מקרים: או שנתניהו יאולץ על ידי שותפיו הפוליטיים לפרוש על רקע הגשת כתב אישום נגדו, או שחלק מאנשי הימין פשוט לא יבחרו בו ויסללו את הדרך לממשלת רוטציה של בני גנץ ויאיר לפיד.

ביבי הוא אמנם לא החלום הרטוב של אנשי הימין האידאולוגי, אך בנסיבות שציינתי הוא בהחלט הטוב ביותר שיש. על כן, כל המואסים בשלטונו ומשוכנעים כי פולחן אישיותו נמצא בשיאו, צריכים לעשות עם עצמם חושבים ולהחליט, לפחות לקראת הבחירות הקרובות, מה הם מעדיפים: ימין שמפחד לשלוט, או מרכז-שמאל להוט שכבר עשור מחכה בחוץ.

יחזרו לעבוד יחד? שקד וסמוטריץ

זמן לסגור עניינים. שקד וסמוטריץצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

4. השבוע עמד בסימן מלחמת כל בכל במפלגות הימין הדתיות או אלה עם האוריינטציה הדתית. יוגב תקף את בנט, שהשיב מלחמה נגדו ונגד רבני הציונות הדתית. מקורבי הרב טאו הטילו וטו על חיבור בין הימין החדש לבית היהודי והאיחוד הלאומי, פייגלין הודיע שהוא לגמרי בעד חיבור עם הימין החדש, אך מתנגד נחרצות לרוץ כתף אל כתף עם איחוד מפלגות הימין. בין לבין הוא אף הספיק לאיים על בן דהן בתביעה על הוצאת דיבה.

שלושה אנשים לא לקחו חלק בבלאגן השבועי מבית הציונות הדתית. איילת שקד המתלבטת שהמשיכה להיפגש עם פעילים בבית היהודי והרב פרץ וסמוטריץ' שניסו להרגיע את הרוחות. נראה שרק אם שלושתם יחליטו להיכנס לעובי הקורה, משהו חדש פה באמת יתחיל.

אם איילת תחליט לאן מועדות פניה ותשים סוף לברברת והבחבשת סביבה, ואם הרב רפי ובצלאל יסגרו סוף סוף את המובן מאליו, שזה חידוש הסכם ריצתם המשותפת, אולי העניינים יתחילו לזוז לכיוון החיבורים המתבקשים שיצילו את הקול הדתי לאומי מלהימחק בקלפי.

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
14.06.2019

1. טענה מגוחכת (מומו)

הרי נתניהו כראש ממשלה מיישם מדיניות השמאל
וכשיהיה באופוזיציה יילחם כארי על עמדות הימין

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

2. כתבה מגמתית של איש הזוי (שמעון לוי)

לקקן מושחת
למה אתה מזלזל בגנץ ?
הוא פי אלף מונים מנתניהו החשוד בפלילים .
תתבייש לך !!!"

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

3. מה רע בגנץ? (א)

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

4. חובה להוסיף גילוי נאות (פופאי)

שהכאילו מאמר הוא מטעם בלפור.

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

5. חובה להוסיף גילוי נאות (פופאי)

שהכאילו מאמר הוא מטעם בלפור.

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

6. מאמר ממומן, יש הרבה מפלגות ימין מלבד ביבי חזק. (שמוליק)

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

7. מאמר מגוחך (אדם חושב)

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

8. הציונות הדתית (משה מחולון)

מתגייסת להפיל את נתניהו בכל מחיר

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

9. היום בו החלטתי להצביע מרצ (דוד)

אני תמיד הצבעתי ימין, בעיקר מפדל וימינה.
נמאס מהפלגנות והזחיחות של המועמדים לכנסת וחברי הכנסת נוכחיים.
אולי כמה שנים באופוזיציה, כמה ישובים מפורקים יחזירו להם את השכל הישר

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

10. המלכת גנץ = המלכת בגנ"ץ (ידידיה שילה)

צריך להודות שנתניהו לא עושה מעשה שרון, ולא מוכר את ארץ ישראל תמורת מחיקה של התיקים שלו.
עד שבליכוד מבינים סוף סוף שחייבים לרסן את בג"ץ, אנחנו נמשיך להירמס תחתיו בעזרת גנץ? הבג"ץ רומס את הציונות הדתית ואת היהדות הרבה יותר מכל גורם אחר.
צריך לבחור ראש ממשלה לפי טובת עם ישראל, ולא לפי היחס שלו אלינו. צריך לבחור עם שכל, ולא לתת לרגשות הנקם העלבון והזעם להחליט למי להצביע.

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

11. נתניהו (עדי)

הכותרת מצויינת לאנשי הימין הטיפשים והעיוורים, לצערי יש כאלה בימין .
חלק מהימין השפוי ויש כאלה שרואים את הדרך ללא מוצא שאליה מוביל נתניהו את מדינת ישראל.
לא לדבר על החשד החמור לכאורה בו חשוד נתניהו.
לא לדבר על ההסתה והפילוג בעם.
לא לדבר על נטישת תושבי עוטף עזה.
נתניהו איכפת לו בראש ובראשונה שלא יעמוד כחשוד בבית המשפט. ולעזאזל המדינה.
הימין השפוי חייב להתעורר, אל תצביעו לשמאל, אבל תשמיעו את קולכם נגד התנהלות המסוכנת של ביבי,

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

12. הליכוד זה שמאל (חזי)

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

13. שמאלנות זו פוזה (יורם)

לא נלך כצאן לקלפי
אנו אזרחים מצביעי כל המפלגות, הנמנים על כל המחנות, דורשים לא לבזבז שוב את כספי הציבור!!!
התעמולה לקראת הבחירות הבאות היא מיותרת לחלוטין, מוצתה לא מזמן עד תום, ואין טעם להשחית עליה כסף נוסף שיתגלגל ברחובות.
אנו קוראים לכם 120 חברי הכנסת וחברי ממשלת המעבר קצצו את תקציב הבחירות לפחות בחצי
במידה ולא תעבירו החלטה זו, נפעל ככל יכולתנו, באופן חוקי כמובן, להחרמת הבחירות.
קחו בחשבון שלפוליטיקאים משמאל ומימין אין עניין לפרסם את האמור לעיל וחמור מכך- גם לאנשי המדיה- עיתונאים, פרסומאים וכל מי שניזון מכספי הבחירות , לכן נבקש את כל אחד ואחד מכם להתאמץ, לפרסם ולשתף תוכן עצומה זו.

דווח על תגובה לא ראויה
14.06.2019

14. ביבי מיישם מדיניות שמאל (איתן)

ולכן אין לו עדיפות על גנץ/לפיד
צריך להפסיק את ההערצה העיוורת כלפיו

דווח על תגובה לא ראויה
15.06.2019

15. כל אחד עדיף (רחל)

על חבורת המושחתים בליכוד

דווח על תגובה לא ראויה
15.06.2019

16. אין תחליף לביבי (חזי)

צודק כותב המאמר בכל מילה. אני מסתכל ימינה שמאלה ולכל הכיוונים ולא מוצא אדם אחד.. אחד... שיכול להיכנס לנעליים של ביבי. נקודה. אפשר לברבר עד מחר אבל היא אפשר להכחיש את המציאות שביבי הוא ראש ממשלה הטוב ביותר שהיה אי פעם למדינת ישראל, הוא מנהיג ברמת על ורק ציבור מטומטם יחליף ראש ממשלה מוצלח בכל קנה מידה רק בגלל כמה סיבות טפשיות , אני באמת לא רואה היום בציבור מישהו שמסוגל להחליף אותו. ועם ישראל מבין זאת היטב ולא מקשיב לקשקושי הפוליטיקאים , ביבי שוב יקבל את המנדט מהעם אז חבל על כל הבירבורים

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בידוד. אילוסטרציה צילום: shutterstock

מסוף השבוע - עשרות אלפים נשלחו לבידוד: "מציל חיים"

קרא עוד