סגור

נפתלי בנט פותח את הפה על הציונות הדתית: "חילול ה'"

בפוסט ארוך וחסר תקדים בחריפותו, בתגובה למתקפה של מוטי יוגב עליו, פורס נפתלי בנט ביקורת חריפה על התנהלות מפלגת הבית של הציונות הדתית, וחושף את מה שהוא מכנה "מסע צלב" שמנהל נגדו, לטענתו, הרב אלי סדן

יהונתן קליין, חדשות כיפה
ט בסיון התשעט
,
12 ביוני, 2019 11:09
בנט ויוגב

בנט ויוגבצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יורים בנגמ"ש. יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, מגיב הבוקר (ד') בחריפות לדבריו של ח"כ מוטי יוגב, שתקף אותו הבוקר בראיון וכינה אותו "בוגד שלא היה נאמן לציונות הדתית". בפוסט ארוך בעמוד הפייסבוק שלו, טוען בנט כי דרכו של יוגב והתנהלותו הם אלו שהביאו אותו לעזוב את הבית היהודי. בנט כתב כי אינו מתחרט על עזיבת המפלגה, וכי יוגב וחבריו "חטפו את המפלגה", והרחיקו ממנה רבים מבני הציונות הדתית.

"‫מוטי, אולי התבלבלת. אינני רוצה לחזור אליך, ואינני מתחרט על המהלך להקמת הימין החדש. ‬
‫למעשה, איני רוצה ממך דבר".‬ כותב בנט, בפוסט ארוך ומנומק, שניכר כי רק חיכה לצאת לאור, ודבריו של יוגב היוו את הטריגר לכך. "‫כל התבטאות שלך ושל אחרים (״בנט רפורמי״, ״בנט בגד״) רק מזכירה לי מדוע יצאתי לדרכי". ‬

"‫לו הייתי רוצה לרוץ איתך הייתי פשוט נשאר בבית היהודי.‬ ‫הלוא נבחרתי ליו"ר הבית היהודי ברוב של למעלה מ80% מהחברים הנפלאים באמת והכי קל היה לי להישאר. ‬‫עשיתי את המעשה הקשה, הלא נוח. ‬
‫עשיתי זאת כי אתה ואחרים בסיעה ומחוצה לה חטפתם את מפלגת הבית היהודי לדרך שרחוקה מכל מה שאני ורבים אחרים—כולל מתוך המפלגה—מאמינים בו", תוקף בנט בחריפות את יוגב. "‬‫הפכת את הבית היהודי למקום שממש איננו מרגיש כמו בית, והוא רחוק מאד מערכי הציבור הציוני דתי, והציוני חילוני". ‬

הרב פרץ באירוע החמ"ד

יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץצילום: יוסי זליגר

"יצאנו לימין החדש כי אנו מאמינים ביהדות מקרבת ולא ביהדות מתנשאת, זועמת ומרחיקה. אנו מאמינים בגיוס בנות דתיות לצה"ל (לצד שירות לאומי נפלא), וב״בית היהודי״ של היום מחרימים (!) בנות דתיות שבחרו לשרת בצה״ל. פוחדים להעביר שיחה לבנות אלו, כאילו שהן בזויות או טמאות". תוקף בנט ברמז עבה את יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, שסירב, על פי דיווחים, לשוחח עם בנות מדרשה, "אני גאה בכן בנות יקרות!", כותב שר החינוך לשעבר.

"ההתנהלות הגמדית שלכם אפשרה את הגירוש מגוש קטיף"

"אנו מאמינים ברב ציוני ראשי לישראל (מוזר, הא? שיהיה רב ציוני במדינה הציונית??), ולצערי דווקא היו אלו מתוכנו שמנעו זאת בכל מאודם. סילקתם מישיבת סיעה בבושת פנים רב נפלא מארגון צוהר, כאילו שהוא האויב של דורנו. זה היה מחזה מביש, ואני רק מתנצל בפני אותו הרב. 
אני מאמין בשיפוט ענייני של נתניהו ולא בציות אוטומטי לנתניהו כשבטחון אזרחינו מופקר או כשהוא סוטה מן הדרך בה אנו מאמינים. אגב, אתה תלמד על בשרך שרק תפסיד מהתפיסה החלושה." 

בנט מוסיף וחושף את התנהלותו של יוגב, כפי שהוא רואה אותה, במהלך כהונתו כיו"ר הבית היהודי: "לא אשכח כמה חוסר גיבוי קיבלתי מכם כאשר דרשתי את תיק המשפטים מנתניהו ב-2015 עבור איילת שקד (״אתה קורע את החבל!״, ״ביבי בחיים לא ייתן לנו את המשפטים! אתה תמנע הקמת ממשלת ימין!". השגנו את זה למרות ההתנהלות הגמדית הזו שלכם. גישה חלושה זו איפשרה גם את הגירוש מגוש קטיף. כאשר לא סופרים אותך, לא סופרים אותך". 

"אני מאמין שעלינו לשאוף להשפעה על כלל תחומי המדינה: ביטחון, כלכלה, מדיניות לאומית, חברה וחינוך, ולא רק בעניינים המגזריים. ״הוא לא מציית לרבנים ולא אכפת לו מהמגזר״, אתה תוקף ללא הרף". 

"חרטתם על דגלכם לתקוף יומם ולילה כל מי ששונה מכם. איזה חילול השם!"

"אתה ואחרים משום מה חרטתם על דגלכם לתקוף יומם ולילה כל מי ששונה מכם. כאילו שתפארתה וליבתה של הציונות הדתית היא במלחמה נגד להט"בים. ההלכה היא ההלכה ואינני מתיימר לגעת בה, אך ממתי, למען השם, זה הפך להיות ה-דגל המרכזי של הציונות הדתית? למה, מוטי, אתה הופך את זה לסמל של הבית היהודי? זה לב הזהות של הציונות הדתית? מתקפה אישית ומעליבה על מי ששונה?
אני גדלתי בבני עקיבא שיצרה גאווה בלב שלנו. ״כיפה סרוגה״ או חצאית היה סמל להתנדבות, ליישוב ארץ ישראל, לתורה, לשירות קרבי בצה״ל, למסירות למאור-פנים. וזה כך גם היום בקרב רבבות הבנות והבנים שלנו ברחבי הארץ. אלא שהנציגים הפוליטיים הנוכחיים מקרינים תמונה הפוכה לחלוטין!
יהירות, התנשאות, כעס, תחושת ״כל האמת בכיס שלנו״. זה לא הוגן כלפי הציבור הטוב הזה. איזה חילול השם! זה לא הבית היהודי שחלמתי עליו, ולכן ציבור ענק מתנתק ממך"

בנט ברמז עבה: "אחד הרבנים בציונות הדתית מנהל מסע צלב נגדי, למרות שנלחמתי נגד סגירת המכינה שלו"

יו"ר הבית היהודי לשעבר מאשים את יוגב כי חתר תחתיו במהלך כהונתו כיו"ר, ופעל לפגוע בו בכל דרך: "פעם אחר פעם, מוטי, בכל הזדמנות שיכולת, ארגנת מרידות והצקות. התגאית כל כך שהצלחת לארגן מספיק חברי מרכז כדי לבלום את כוונתי להוסיף עוד שיריון אחד בעשירייה (בנוסף לאחר שקיים), כדי לגוון במעט את הרשימה. אולי נכניס שומו שמיים אשה מסורתית? או מישהו שאינו גר ביישוב על טהרת הדתיים. אגב, תבדוק את צמרת רשימתך. לא תמצא אחד (!) שגר ביישוב עם חילוניים. ״ניצחנו את בנט!״ צרחתם בשמחה. אכן, ניצחתם. 
פעם אחר פעם, אתה תקפת אותי שדרכי ״אינה דרך הציונות הדתית האמיתית״, כאילו שיש לך מונופול על מהי הציונות הדתית האמיתית". 

"מספר חודשים לפני הקדמת הבחירות, הגיעו אליי מספר רבנים מובילים מאד בציונות הדתית, ואמרו לי: ״אם אתה מתכוון להמשיך בדרכך זו, אנא צא ממפלגת הבית היהודי!״. אז יצאתי. ואחד הרבנים החל מסע צלב נגדי דקה אחרי: ״בוגד! איך נטשת אותנו! איזו צורה!״ הוא יודע על מה אני מדבר. אגב, כאשר ליברמן החליט לסגור את המכינה שלו, ונתניהו ״נעלם״, מי שממש נלחם בגופו למנוע את סגירת המכינה היה אני". שולח בנט רמיזה עבה לראש מכינת עלי, הרב אלי סדן.

"יש לי תחושה שאנחנו מייצגים הרבה יותר טוב את הציונות הדתית מאשר אתה"

"דרכנו היא של דתיים וחילוניים טובים, שרוצים ביהדות ישראלית, בימין ברור ובאחדות. כמו בביתי הפרטי, שכל כך אוהבים לתקוף. אגב, מוטי, לא זכור לי שפעם אחת יצאת להגנתי כאשר נתניהו תקף את אשתי על ״חילוניותה״ או את אבא שלי ז״ל. אבל כל אימת שעמדתי חזק מול נתניהו, תמיד היה מי שילחש לתקשורת: ״בנט סתם מחרחר ריב עם ביבי. המריבות הללו פוגעות בציונות הדתית״. 
מוטי, בדרך הזו, של הימין החדש, הצביעו 138,000 ישראלים. ועוד רבים התחרטו שלא הצביעו לה. הם האמינו לקריאות הגוועלד שלכם ושל נתניהו. יש לי תחושה שאנחנו מייצגים הרבה יותר טוב את הציונות הדתית מאשר אתה"

"אינני משתלח בך כפי שאתה עושה כלפיי כבר חצי שנה, ואיני מבקש ממך דבר. אתה ואחרים מטיחים עוד ועוד ביטויים מזעזעים (שריפת בית, רפורמי, בגידה, כלב ששב אל קיאו) ואני מעולם לא דיברתי בשפה זו כלפייך או כלפיי אף אחד. אז מוטי, אתה יכול לחדול מהעיסוק האם תואיל בטובך לקבל אותי אליך. אינני מעוניין בך. ישפוט הציבור בינינו". מסיים בנט את דבריו, החריפים ביותר שנשמעו מזה זמן רב.

12.06.2019

1. לא עוד הבית היהודי (pop)

בגלל מר יוגב ושמוטריץ ,אני ובני ביתי פרשנו מהמפלגה הזאת.
אני מעדיף את ליברמן ולא את ההזויים שהולכים להרוס כל חלקה טובה .
בלי בנט ושקד אתם לא תעברו את אחוז החסימה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

2. הבית היהודי הפך להיות הבית החרדלי (יעקב דינור)

אגב - לא אצביע לכם - גם אם בנט יעמוד בראש, כי זה יהיה גניבת דעת. אתם מפלגה חרדית. תתאחדו עם יהדות התורה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

3. שמוטריץ ויוגב- הרסתם את המפלגה הדתית לאומית. (אזולאי)

אני אבחר בימין החדש

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

4. מעולה אתה מוכיח שאתה לא בעד התורה.. (רם)

תומך בגיוס בנות לצבא. ולמגיבים למעלה, אל תצביעו התורה שייכת לכל ישראל, והתורה זה לא תוכנית כבקשתך מקיימים מה שרוצים. טוב מאוד שמסלקים את כל החילונים בתחפושת של חילונים.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

5. ממש לא משתלח. (הלמן שאדי)

כמו להגיד אני לא רוצה לומר לשון הרע, אבל..

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

6. מעניין שהרבנים אומרים אחרת (אחד שיודע טוב)

ששיקרת להם בערב ראש השנה האחרון והבטחת שאתה לא נוטש את המפלגה. פתאום אתה מציג את זה הפוך כאילו הורו לך ללכת. מעניין מאוד.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

7. כל מילה אמת (מורה)

החידוש היחיד והדרמטי הוא שהפרישה הייתה על רקע דרישה מפורשת של 'הגדוילים', ולא רק בתגובה להצרת הצעדים מצידם ומצד תלמידיהם.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

8. אפשר לתקן (משה)

זו הזדמנות יד פעמית , לנו לציונות הדתית השפויה , שאוהבים את בארץ ולא רק אלא גם את העם לתת את הקול שלנו לימין החדש.
אני מצטער שבבחירות האחרונות בצורה די אינסטינקטיבית ואמוציונלית בסוף שמתי פתק של איחוד הימין ....
זה לא איחוד וגם לא ממש ימין , אלא קבוצה של אנשים שאיבדו כיוון לגמרי ....
אין עוד ואהבת לרעך כמוך - גם אח הוא טועה .
אין יותר מבט ממלכתי על המדינה אלא הליכה עיוורת אחרי המשיח ביבי ( גם במחיר הריסת המלכות )
אין קירוב - אלא התמקדות בהרחקה ונקמה

זו לא דרכה של הציונות הדתית , הבית של המפד״ל של זבולון המר, יוסף בורג ושאר המנהיגים שהיו לנו אלא מפלגת נישה הזויה עם קבוצה של אינטרסנטים שכל מה שמעניין אותם זה הכיסא ( הרי זה העניין עכשיו , לא ? )

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

9. מי שמדבר על מתנשאים שיסתכל על עצמו ויראה לאן ההתנשאות שלו הובילה אותנו (מישהי)

הרי אם הוא לא היה יוצא למהלך היהיר הזה של הקמת מפלגה חדשה ולא מבזבז לנו קולות יקרים - היינו כבר עכשיו עם ממשלת ימין שלא תלויה בחסדיו של ליברמן ולא היו בכלל בחירות.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

10. בנט צודק בכל מילה. ואם להאמין לרבנים (מצביע)

או לבנט אני מאמין לבנט.
הרבנים הרסו את המפלגה. לפני שעזב ובודאי אחרי.
לבד עם שקד קיבל כמעט ארבעה מנדטים.
מה שפרץ, סמוטריץ ובן גביר בקושי עשו.
לא נותר אלא לאחל להם בהצלחה בבחירוץ הבאות. כי הבית היהודי לא יעברו הפעם את אחוז החסימה. והם יודעים את זה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

11. ניכרים דברי אמת (אישיהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

12. יישר כוח (יונתן (רעננה))

אני ועוד רבים , שלא הצבענו לימין החדש, מכים על חטא. אין ספק שזו הזדמנות לתקן ואני מסכים עם מספר 8
אני במחנה הימין החדש !!!!!

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

13. לך הביתה נפתלי (לילי)

מפלגה דתית לאומית אחת אתה רוצה פלורליזים לצרף חילונים תצטרף לליכוד

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

14. מה עשה יוגב בכל שנותיו בכנסת? כלום !! כותרות דביליות וזהו (כל חיי הצבעתי ב)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

15. בגלל אמירות כמו שלך - אני אצביע בנט ושקד (ללילי מתגובה 13 )

ואשכנע את כל חבריי לא להצביע לאיחוד שלך

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

16. סמוטריץ החמדן ויוגב התחכן רק חושבים על עצמם (צדק)

בזכות בנט אתם קיימים
הציונות והדתיים היו אנשים ישרים והגונים
למפד''ל המפוארת היו 16 מנדטים
כיום הדתיים הכפילו את עצמם אבל ברחו לחרדים ולליכוד
רק שקד ובנט יחזירו את המפלגה המשוסעת לפסים

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

17. בנט שקד וכל היתר (משה)

כל מרכיבי הבית היהודי אינם ציונות דתית אלו ליכוד 2 ואלו חרדל'ים ולכן כל המפלגה הזאת נידונת למריבות ופילוגים שהתחילו בהם כמה "מהגדיילים" החרדלים. ילך כל אחד לדרכו--החרדלים ללחרדים למינהו ובנט ואשיו--יחזרו לליכוד --ויותרו על האספירציות לראשות הממשלה.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

18. כל מילה בסלע. אוהבים אותך נפתלי! (שקד)

רק הימין החדש! עלה והצלח!

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

19. מרחם על בנט (רחמים)

אם לא היה עושה שטויות היה נשאר יור המפלגה, אבל עכשיו אחרי השטות שעשה הוא לאט לאט מפנים שבסופו של דבר הוא חייב לחזור לאותה מפלגה, רק שכנראה הוא יהיה בחמישיה השנייה.
מבין את התסכול שלו, אבל על טעויות משלמים

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

20. אכן בנט מודה שהוא רפורמי (יוסף בן שושן)

מר בנט היקר (ללא כל ציניות)
היש הגדרה אחרת לדתיות מאשר נאמנות להלכה ?
זוהי ההגדרה היחידה והבלעדית ביהדות האורתודוקסית.
אפשרות של דתיות - ללא נאמנות מוחלטת להלכה, כעיקרון (ולא כנפילה ומעידה), היא בדיוק תוצר של התנועה הרפורמית. ואכן, דתיות אמתית (=נאמנת להלכה) מחויבת להילחם מלחמת חרמה נגד הלהטביות המתועבת על ידי ה'. "אוהבי ה' שנאו רע"

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

21. כאן רואים כמה טוב שהוא עזב את הבית היהודי (ענת)

כל קשר בינו לבין הדת הוא מקרי לחלוטין...
הוא אכן ציוני, אבל קשה לומר שהוא דתי

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

22. הליכוד מפלגה דתית יותר מהימין החדש (יוסי)

הם לפחות לא מנסים להרוס

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

23. ההבדל בין בנט לסמוטריץ' ויוגב (עמי)

שהם הצליחו להכנס כי בחרו בהם
ובבנט ושקד לא בחרו מספיק אנשים

הנזק כבר נעשה... מליונים בוזבזו ושלטון הימין בסכנה.
במקום להסיק מסקנות. על היוהרה... על הפזיזות... על הערכים הפסולים שהותרתם מפלגה בחובות...
על המלחמה שהכרזתם נגד הרבנים והרבנות.
כאלה לוזרים... אח"כ מתפלאים למה ביבי זרק אתכם.
תשארו בבית... תסיקו מסקנות... ואז הכל פתוח.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

24. בנט צודק (איציק)

קראתי הפוסט של נפתלי , כל מילה בסלע.

רק דבר אחד אני לא מבין, מדוע הגנת על מכינת עלי ? היה להם תפקיד עצום בבנית מפעל המכינות אבל הם מזמן איבדו את הדרך, מספיק רק להקשיב לחלק מהוגי " עלק" הדעות בישיבה והשיעורים שמוקלטים...

היה צריך לסגור את המכינה הזו , כמו שהישיבות התיכוניות במתכונתן משנות השבעים והשמונים עם הפנימיות וכו' נס ריחם והם הפכו לפחות רלוונטיות כך המכינות אלו מהסוג של עלי - שהקצינו לגמרי.

בבחירות הבאות - צריך להחזיר את האיחוד ( כל המטורפים מהקצוות שבנו בית משוגעים ...) חזרה אחרוה שלא יעברו את אחוז החסימה ויעשו חשבון נפש ( כלומר לדקור אחד את שני )

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

25. צריך להכניס לבית היהודי נציגים של כל הזרמים אבל לא את בנט ושקד הם גרמו נזק גדול מאד (שפוי)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

26. בנט חושב שהוא מנהיג ציוני דתי,לא עשה כלום למען היהדות,זה לא מעניין אותו (יאיר רמת הגולן)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

27. בנט = הרב אמסלם (דוד)

שניהם נכשלו ומנסים שוב...
יאללה הביתה... אל תקלקלו.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

28. רק בנט !!!!!!!!!!!!!!!!!!! (אברהם)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

29. הימין החדש להתאחד ולרוץ מחדש, מציע לבית היהודי להתחבר עם אגודה (אשר)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

30. מותר להגיב בלי לשאול את הרב???? או ששאלתם (דניאל)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

31. תשנו את הכותרת (לפני תביעת לשון הרע)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

32. הביקורת של הרבנים לא היתה על זה שעזבת (יוסי)

אלא על הדרך והתזמון שבחרת לעשות זאת!
ולא, לפרסם ברבים לשון הרע על הרב אלי סדן זו לא דרכה של הציונות הדתית!
במיוחד ששמענו את הראיונות איתו בתקשורת אחרי שפרשתם, ולמרות מה שכתבת הוא הרבה יותר נזהר מלרדת עליך.

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

33. בנט לא מתאים למפלגה ציונית דתית (איציק)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

34. מוטי יוגב תתפטר! מקומך לא בכנסת ישראל, לא רוצה לומר איפה כן. (נ)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

35. וואוו. מדהים. כל מילה בסלה. (יעקב)

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

36. כל חיי הצבעתי למפדל ולא אצביע יותר לבית היהודי (בגלל התגובות החרדליות)

כל חיי הצבעתי למפדל ואני רואה את התגובות של החרדלים שהשתלטו ולא אצביע יותר לכם

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

37. צודק ב10000% (יעקב)

ישפוט הציבור בינו לקיצוניים הסהרוריים

דווח על תגובה לא ראויה
12.06.2019

38. כותרת מטעה (שמחתי לעזור)

הוא בכלל לא פתח את הפה על הציונות הדתית, אלא על מוטי יוגב ועל החרדליזציה שעברה על הבית היהודי. אפשר לאהוב או לא לאהוב, להסכים או לא להסכים, אבל למה לסלף?

דווח על תגובה לא ראויה
13.06.2019

39. בנט משקר במצח נחושה. (ברוך שוורץ)

הוא יצא לדרכו החדשה בגלל שהיה בטוח שהתוצאה תהיה הפוכה: הוא ישב בכנסת, והבית היהודי יסתכלו עליו מתחת לאחוז החסימה. זו גם הסיבה שהוא ברח בלי להודיע לאף אחד מראש, כדי שחס וחלילה לא יטרפדו את המהלך המבריק והגאוני שלו, ויאלצו אותו לקבל עוד פעם רק 8 מנדטים ולא 12. עכשיו הוא מוצא כל מיני נימוקים רעיוניים יפים ולא יפים, אבל לבית היהודי יש דוקא זיכרון טוב: בנט לא רצה אותם מסעבה אלקטורלית. עכשיו שיבכה.

דווח על תגובה לא ראויה
13.06.2019

40. אם מוטי יוגב נציג היהדות הסרוגה - אני מתבייש (ימין שפוי)

לא עשה כלום הכל שנותיו בכנסת
לא שווה את הציפורן הקצוצה של בנט ושקד

ואכן צדק מי שכתב - הבית היהודי היום = אגודת ישראל. (רק אל תגלו לאנשי אגודת ישרל כי הם יעלבו, החרדלים לא מספיק דתיים בשבילם)

דווח על תגובה לא ראויה
16.06.2019

41. צו השעה להתאחד כבלוק חוסם לבחירות הקרובות ולא לריב (עידית)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב רפי פרץ בראיון לחדשות כיפה צילום: כיפה

הרב רפי פרץ: "בואו לריקוד דגלים בהמוניכם - כך נחזק את הריבונות"

קרא עוד