''קול גלגל''

"קול גלגל המתגלגל ממטה למעלה,

מרכבות סתומות הולכות ומתגלגלות.

קול נעימות עולה, ויורד,

הולך ומשוטט בעולם.

קול שופר נמשך בעומקי המדרגות,

ומסבב הגלגל סביב."

מכירים את השיר?! אלה מילים מהזוהר הקדוש ורציתי להבין אותם יותר לעומק.. כל אחד מפרש את המילים אחרת אפשר פעם אחת ולתמיד לפרש את זה נכון?! כי אני כ"כ מתרגשת מהמילים האלה ואני פשוט לא יודעת למה!!

תוכן התשובה:

שלום לך,

קודם כל, המילים באמת מקורן בזוהר על פרשת ויחי, על פי תרגומו של בעל הסולם. ואני לא חושב שאפשר להגיד שיש רק פירוש אחד נכון לזוהר. הזוהר, כמו שאר ספרי החכמה הפנימית, ניתן להרבה פירושים והרבה הבנות ובעצם גם כל הפירושים נכונים, כל אחד במובן שלו.

אני מוכן להציע פירוש כללי, בעקבות פירושו של רבי שמעון לביא, מגדולי המקובלים, בפירושו לזוהר שנקרא 'כתם פז'. ככלל, צריך לדעת שכל החכמה הפנימית מיוסדת על הקשר בין העליונים ובין התחתונים. מה שידוע כ'אתערותא דלתתא ואתערותא דלעילא' – התעוררות התחתונים והתעוררות העליונים. המקובלים דימו את הקשר בין הקב"ה לעולם כקשר בין איש לאשה – קשר שבו כל צד משתוקק ורוצה להיות מחובר לצד השני. הענינים עמוקים מאד מאד, אבל העיקר הוא שעם ישראל, ובעצם כל הבריאה כולה רוצה להיות קרובים ולהדבק בקב"ה וגם הקב"ה רוצה להשרות שכינתו ביננו.

המילים האלו מהזוהר מתארות את אותו ענין. ה'גלגל' הוא כינוי לעולם הזה, (שהוא עגול ומסתובב) ולטבע כולו, והטבע כולו רוצה לעלות – לעלות מלמטה למעלה. ולעומת זאת – לעומת הרצון שלנו להתחבר לאלוקות, יש גם אתערותא דלעילא – גם הקב"ה רוצה אותנו וחפץ בנו. קול השופר הוא מבטא את אותו רצון אלוקי, כמו שהיתה תקיעת שופר בזמן מעמד הר סיני. אלו גם חלק מהטעמים של תקיעת שופר בראש השנה – לבטא את זה שהקב"ה בא למלוך עלינו. יתירה מזו, השופר הוא זה שמגלגל את הגלגל, כלומר גם עצם ההשתוקקות שלנו היא נובעת מהשרש האלוקי.

כל זה ממש בקיצור נמרץ בכל אופן, זה טוב ויפה שאת מתחברת למילים, ואני חושב שההתחברות הזו צריכה לחזק בך, ובעצם בכל מי ששומע את השיר, את הרצון להתקרב ולחזור בתשובה, תוך ידיעה שהקב"ה מחכה לנו ומצפה לנו, וכמו שמצאנו 'אמר הקב"ה – פיתחו לי פתח כחודו של מחט ואני אפתח לכם פתח כפתחו של אולם'.

כל טוב


טוביה

tsbias@actcom.co.ilהתשובה התקבלה מחברים מקשיבים,
טו באלול התשסז
,
29 באוגוסט, 2007
לקריאה נוספת
14.09.2009

1. רק להתרגש? השיר הזה גורם לי לבכות (ארז)

דווח על תגובה לא ראויה
16.07.2010

2. "מרכבות ס-ת-ו-מ-ו-ת הולכות (ומזה:)

ןמתגלגלות"?
בעיניי נדמה זה כסתירה
(אם המרכבה סתומה אזיי כיצד הולכת היא ומתגלגלת????)
תגובת הרב
סתומות בלשון הזוהר, פירושו ´נסתרות´ ´פנימיות´

דווח על תגובה לא ראויה
08.06.2011

3. קול גלגל (משה)

אדירה התשובה של טוביה , כן יירבו כמותך ,המאירים לנו מעט מן הדרך אותה אנו צריכים ללמוד .....
אשריך
תגובת הרב
המברך יתברך

דווח על תגובה לא ראויה
28.11.2012

4. ללא נושא (עדן)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אלחייני עם ראש הממשלה נתניהו בגוש עציון צילום: מועצת יש"ע

מועצת יש"ע לנתניהו: "הריבונות - החלטה שלך בלבד ועליך לעשות זאת"

קרא עוד