חדשות כיפה

ירושלים: התנגשות חומרית והשפעה רוחנית

חגיגות יום ירושלים נמשכות עם טקס העברת השגרירות האמריקנית לבירה. הרב אבנר פורת על הנצח שהיא ירושלים, ההוד שהוא בית המקדש והתפקיד החשוב של ישראל בעולם

ירושלים

ירושליםצילום: באדיבות המצלם

הנצח וההוד. "והנצח זו ירושלים וההוד זו בית המקדש".

"תכונת עמדתם של ישראל היא מושלמת בהיותה ממולאה בעז מלכותם, באפן הראוי להם להתעלות כפי ערכם, בתור עם גדול וקדוש, עם חכם ונבון, כשהם לעצמם. העז הלאומי של המלוכה מקושר עם ירושלים, ששם ישבו כסאות לבית דוד. החוסן הלאומי הישראלי פגש בדרכו מכשולים רבים, ועוד הוא עלול לפגוש, וכולם ינצח בעז ד' ויעמד לנצח.

נבדל מזה הוא רוח ד' אשר על ישראל, שהוא עתיד להיות לאור עולם. בו אין תכונת הפגישה של התנגשות להתפשט בכחו, כי לא נצטוינו לשאת חרב ומלחמה ולקרא בשם ד' לעמים לא ידעוהו, כי אם כאשר יגדל שם ישראל, ועמים רבים יראו את ההוד והתפארת הקדושה, ושלום העולמים הנמשך מהוד דעות נשגבות כאלה, שבהם רפודה קדושתן של ישראל, בלא פגישה של התנגשות, ובלא התגברות, ירוצו לבקש את ד' א-להי ישראל. אם כן בית המקדש, מקום האורה, לא בנצח יתגבר, לא בהוראת נצוח, המורה התגברות של פגישה על ההתנגדות, כי אם בהוד הנתון עליו, ברוח החן והקדושה, לפניו יכרעו איים, ועמים רבים יבקשו פני ד' בהר ציון, על פי תביעה הבאה מהכרה פנימית מצדם, שזהו ערך פעולת ההוד, כהוד מלכות הנתון על מלך רב צדק ואביר חכמה, שמאהבה ורוממות נפש ירוצו הכל להכנס תחת דגלו". (עולת ראיה א,רלג, על פי עין איה ברכות ט,שיד)

כלומר, יש כאן שתי מדרגות שונות בתכלית. הצד הלאומי של ישראל – המלוכה, מופיע בדרך של עימות והתנגשות בינינו לבין אומות העולם. לכן כל חזרתנו לארץ ישראל ולירושלים מלווה במלחמות קשות ובעימותים, החל מתחילת שיבת ציון, ובמיוחד מאז ההצבעה באו"ם והכרזת העצמאות.

לעומת זאת, את ההשפעה הרוחנית של עם ישראל על אומות העולם הוא פועל בדרך של הקרנה ומפגש שלהם עם קדושתם של ישראל והשפעותיה בעולם. בשלב כזה, מעצמם הם יבקשו את ד' אלוקי ישראל.

המדרגה הזאת שייכת לבית המקדש. לכן מסביר הרב במקום אחר, שחורבנו מופיע כאשר עם ישראל מידרדר מהמדרגה שבה הוא יכול להשפיע על האומות: "בית המקדש נועד לא לפעול רק על ישראל לבדם, כי אם מפורש אמר שלמה בבנינו כי 'גם אל הנכרי אשר לא מעמך ישראל', כדי שיתפשט אור ד' וטובו בעולם.

מתי אמנם יוכל אור ד' וטובו להתפשט בעמים רבים, באופן שעל ידם יוטב גם כן מצב החברה האנושית שלהם? דווקא כשהמוסר היסודי עומד בישראל ברום עזו. אבל כשישראל נשפלים עד הדיוטא התחתונה של שפיכות דמים, איזה תעודה יוכל בית המקדש להביא לעולם, כי מה ילמדו העמים בראותם שהאורה לא חדרה עדיין במקומה להאיר את מחשכי החברה, ולהסיר את הנגע היותר עצום של רעת איש לרעהו להכרית חייו מן העולם, על כן בית המקדש חרב" (עין איה שבת ב,רל).

כנראה בגלל זה, לאחר מלחמת ששת הימים, כשבתשובה לשאלת הרצי"ה: מה נלמד כעת? ענה הרב חנן פורת: אולי הלכות בית הבחירה, ענה לו הרצי"ה, שיש לנו עוד הרבה זמן לעסוק בהלכות מלכים ומלחמותיהם.

יום ירושלים שמח

14.05.2018

1. רק הנצח והודו יפתרו בעיית ירושלים והמקדש (משה אהרון)

פתרון ירושלים והמקדש לא בכדי מסומלים בנצח וההוד.

שהנצח = האין סוף = הקב"ה הוא בלבד יפתור בעיית ירושלים והודה המקדש.

אנחנו צריכים רק לשחק במגרש שלנו לתת לקב"ה את מה שהוא מבקש ומצפה מאתנו בעת הגאולה

"צדקה ומשפט", אמת וחברת מופת ערבותית ושוויונית .

למודל הזה מחכה כל האנושות ועד אשר לא תקבל אותו מאתנו לא תניח לנו גם באנטישמיות .

הנה אם כן יום ירושלים צריך שיהא מחול גורף מן יומא אריכתא של שבעה ימים מועד לכל האדם .

ימים שבין כח' אייר לבין חג השבועות.

מן חול המועד של שבעה ימים לבנות גשר בין חזון הר המוריה לחזון הר סיני

. בימים אלו בחתירה של קירבה ודוק לכל האדם באשר הוא אדם צריך לעשות חשבון נפש לאומי +תורני = תוצאה חברתית גאולית לפתח ולטפח את התשתית החזונית של ממלכת כוהנים וגוי קדוש להיותנו סוף סוף אור לגויים .

בימים אלו להרבות אחדות ואהבת כלל ישראל ואהבת כלל האדם באשר הוא אדם .

גאולה זו כגאולת הקץ היא גם גאולת כלל האדם ואי אפשר לה בלוא הסיכרון של כלל העולם וכלל האדם.

לקרוא בימים אלו לגויים לשלום אחווה ורעות לצרפם לחגיגת ירושלים משל הם "בנות ירושלים"

בשום פנים לא לגרום לשפיכות דמים על ירושלים והר הבית .

כאמור אין זה במגרש שלנו ולעניין זה לא מצופה מאתנו לעשות דבר .

גם אם בשביל למנוע שפיכות דמים נשיג פשרה ואפילו כואבת היא תעמוד עד שהקב"ה יערה רוח אחרת וישנה כראות עיניו. זה אופייה של גאולה זו כגאולת הקץ וסגירתו של מעגל.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

תמנע את האיחוד? יו"ר מרצ תמר זנדברג צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

זנדברג תמנע את האיחוד? "אם עצמה יהודית יכנסו לרשימה נבקש לפסול אותה"

קרא עוד