סגור

דינה זילבר: "מתנהל נגד מערכת אכיפת החוק בישראל מסע דה לגיטימציה חסר תקדים"

בנאום שנתנה המשנה ליועמש, דינה זילבר התייחסה להתקפות שעוברת מערכת המשפט: "משרתי ציבור נאמנים לשליחות הציבורית ולשירות העם והמדינה, מוצאים את עצמם מוצגים כמושחתים"

חדשות כיפה
ח בכסלו התשפ
,
06 בדצמבר, 2019 10:29
דינה זילבר

דינה זילברצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בנאום שנשאה המשנה ליועמש, דינה זילבר בכנס העמותה למשפט ציבורי דיברה זילבר על ההתקפות שעוברת מערכת המשפט והעומדים בראשה: "מזה זמן, מתנהל נגד מערכת אכיפת החוק בישראל מסע דה לגיטימציה חסר תקדים. זה קמפיין מוצלח שבמסגרתו שנאה והסתה הן מטבע עובר לסוחר. זו כבר לא נחלתם של שוליים סהרוריים. מנטרות כגון: "הפקידים גונבים את המדינה", "די לשלטון היועמ"שים", "פרקליטות רקובה", הולכות ומתפשטות וקונות אחיזה בקרב חלקים בציבור. זרעי רוע נישאים ברוח, מעירים תסיסות, מערערים מוסכמות יסוד."

ההתקפות האישיות שעוברים חברי הפרליקטות זכו גם לאזכור בנאום של זילבר : "אביחי מנדבליט מצפצף על החוק", "שי ניצן מושחת", "ליאת בן ארי לכלא", "דינה זילבר ראש האופוזיציה". זו פרסונליזציה. במקום רוע אמורפי, יש כתובת לשנאה. וכשמדובר בנשים אדומות שיער – קלאסיקה של מכשפות. פרסונליזציה כשלעצמה לא חייבת להיות דבר שלילי. באופן עקרוני יש לה פוטנציאל לקרב, ליצור אהדה, להאניש, להסיר חומות. מה שהופך את הפרסונליזציה שאני מדברת עליה לשלילית הוא ההשטחה של הדמויות. אפילו לא לקריקטורה, אלא פשוט לפלקט, וכזה הצבוע כולו בשחור. משרתי ציבור נאמנים לשליחות הציבורית ולשירות העם והמדינה, מוצאים את עצמם מוצגים כמושחתים, שיכורי כוח, מהפכנים, מפלצות;  דמויות עגולות, רב מימדיות הם הפכו ללוח מטרה של שנאה ותו לא..."

זילבר התייחסה לכתב האישום שהוגש נגד ראש הממשלה ואיך התקבלה ההחלטה: "בראשית היתה המשטרה. לאחר שסיימה את החקירה והעבירה את ממצאיה למשרד המשפטים, אש הדה לגיטימציה החלה לחרוך את הפרקליטות. אש אש מדורה. בשבועות האחרונים התקבלה ההחלטה הסופית ביחס לתיקים, החלטה שהיו שותפים לה כ-25 משפטנים בכירים ומקצוענים ושהתקבלה לבסוף על ידי היועץ. כעת לא רק "שי ניצן חצוף ושיכור כוח", "ליאת בן ארי מושחתים עד היסוד". כעת מעגל "הקושרים" מתרחב ומחבק אל תוכו בלשונות של אש גם את אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, ששימש קודם לכן כמזכיר הממשלה, והוא מואשם בימים אלו בתפירת תיקים. "

זילבר פירטה את קו"ח של חבריה (מנדלביט, ניצו ובן ארי) ואמרה: "מה שמשותף לשלישיה הזו, חוץ מהמאבטח הצמוד, הוא שהיא מייצגת את הפנים היפות של הארץ על גווניה השונים. הפצ"ר לשעבר, הצנחן, מרכזת השבט בצופים, המתנדבת לטובת גורמים מוחלשים בחברה, אנשים שהוותק המצטבר שלהם בשירות המדינה הוא כ-80 שנים. עליהם נאמר שהם מקדמים את ההפיכה השלטונית? הם "המורדים במלכות?""

עוד דיברה זילבר על משבר האימון שיש מול הפרקליטות: "הפרקליטות ומוסד היועץ המשפטי לממשלה לא חפים מטעויות. אפשר ונכון לבקרם. אבל אי אפשר לעוות את התמונה ובגלל החלטות ספציפיות שיש אינטרס כזה או אחר לקעקע, להכתים את יושרתה, ענייניותה ומקצועיותה של המערכת בכללה. "לתפור למערכת תיק", לגמור אותם, לחקור אותם, לסגור אותם. להסתכל רק על היבט אחד של פעולת המוסדות האלו. כשהיועץ המשפטי לממשלה מחליט לאשר משפטית מהלך צבאי נגד מחבלים, אף אחד לא אומר שהוא לא עושה את עבודתו נאמנה, שאין בו אמון. כאשר הפרקליטות מגישה כתבי אישום נגד בכירי עולם הפשע – אף אחד לא מטיל דופי בעבודתה. כאשר הועמדו לדין אישי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, בקרב רבים אמון הציבור דווקא התחזק. זה מה שהמוסדות האלו עשו בעבר, וזה מה שהם עושים גם היום. הסלקטיביות וחוסר העקביות אינן באכיפה, אלא ביחס אל עבודת המוסדות האלה, בבחירה לתת אמון כשנוח, למשל, לחבק החלטות ייעוציות מאפשרות בענייני איו"ש, ולא לתת אמון כשלא נוח, כשמדובר בהעמדה לדין פלילי של גורמים פוליטיים שביקרם חפצים. "

גם על מה שצריך לעשות זילבר מדברת: "היועצים המשפטיים הם לא פוליטיקאים, הם פקידים מקצועיים. במציאות שנוצרה עליהם להיות בעלי "עור של פיל", לעסוק כל הזמן בסינון, בהדיפה. הם נדרשים לעמוד מול התקפות יומיומיות על הלגיטימיות של פועלם ועמדותיהם. הפגנות, התקפות אישיות בתקשורת, איומים יומיומיים והסתה מתמשכת.
המצב הזה שבו מוסד היועץ המשפטי לממשלה צריך לעסוק באופן אקטיבי בהגברת אמון הציבור הוא מצב שבו אנחנו מפסידים. כולנו מפסידים. אנחנו מפסידים מהסטת העשייה המקצועית לשרידות של בירוקרטיה מתגוננת; אנחנו מפסידים מכך שאנשים טובים ומקצועיים נרתעים מלקחת חלק בשירות הציבורי; לא רק בזירה הפוליטית אלא גם בזירה של משרתי הציבור. אנחנו מפסידים מהפניית הקשב למה שהוא לא בליבת תפקידנו, אל עבר בלבול המושגים המכוון, המתוכנן, המטעה. "

וקוראת לאזרחי המדינה לעזור למערכת המשפט: "לכל האזרחים המודאגים במדינה הזו – השמיעו קול. זו קריאה  לחברה האזרחית, לאנשי הרוח, להמוני המונים דוממים, לתקשורת. אנחנו חלק מנורמליות של שלטון ושל חברה. אנחנו גם אחת הערובות לנורמליות זו. עכשיו אנחנו צריכים שתשמרו עלינו, כדי שנוכל להמשיך ולשמור עליכם מפני השררה השלטונית; כדי שנוכל להמשיך לשמר את הפרופיל הדמוקרטי של מדינת ישראל ככזה, שלא ידהה, שלא ייפגם, שלא יתכער. השמיעו קול. שמרו עלינו. "

06.12.2019

1. דינה זילבר (ש)

דינה האם את לא חוששת משלטון המערכת המשפטית על אזרחי המדינה-דיקטטורה משפטית?

דווח על תגובה לא ראויה
06.12.2019

2. ככה "מערערים מוסכמות יסוד"??? (רקפת )

דינה זילבר בספרה: המגמה היא העתקת מרכז הכח השלטוני ויכולת ההכרעה המעשית בשאלות של מדיניות מהדרג הפוליטי הנבחר לדרג הפקידותי הממונה"

דווח על תגובה לא ראויה
06.12.2019

3. מעדיפים שהשם ישמור אותנו - ועדיף שישמור אותנו מכם. (אבד האמון לגמרי)

דווח על תגובה לא ראויה
06.12.2019

4. מי זאת? מי בחר אותה? מאיזו מפלגה היא? למה פקידה מדברת ולא עובדת? הם מנסים להשתלט על המדינה. (דניאלה)

דווח על תגובה לא ראויה
06.12.2019

5. מי שעושה דה לגיטמציה למנהיג שהעם בחר, שלא יתפלא. (ידידיה שילה)

דינה זילבר עושה דה לגיטימציה להופעות חרדיות בהפרדה, ואחר כך מתלוננת שעושים לה דה לגיטימציה.

דווח על תגובה לא ראויה
06.12.2019

6. זאת לא מערכת אכיפת החוק אלא משטר מלוכה טוטאליטארי שמסתיר מידע מהאזרחים (גיל)

זאת לא מערכת אכיפת החוק אלא משטר מלוכה טוטאליטארי שמסתיר מידע מהאזרחים

דווח על תגובה לא ראויה
06.12.2019

7. חייל שהיה צריך לפרנס את משפחתו הושלך לכלא לחודשיים. אבל מוסלמים כבר בגיל 18 לומדים באוניברסיטה בחינם (גיל)

חייל שהיה צריך לפרנס את משפחתו הושלך לכלא לחודשיים. אבל מוסלמים כבר בגיל 18 לומדים באוניברסיטה בחינם

דווח על תגובה לא ראויה
07.12.2019

8. תאכלס צודקת. ביבי שקרן פחדן קמצן ומושחתן! (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
07.12.2019

9. לפי התגובות לפניי לא פלא ש-40% מהציונות הדתית חוזרים בשאלה (יאיר)

לאן הגענו? אנחנו בשלטון כבר 42 כמעט ברצף ועיין נלחמים במדינה - בעצמנו. מנדלבליט, רוני אלשייך - אנשים ישרים שומרי תורה.

דווח על תגובה לא ראויה
07.12.2019

10. חיפה (לילך)

אתם הדתיים נגד החוק במדינה!!! נגד רשויות החוק!!אתם נגד משתרהת!!! נגד פרקליטות!!!

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

11. אז מדוע נלחמתם בהילה גרסטל? (יצחק)

אם הכל כל כך טוב אצלכם אז מדוע נלחמתם בהילה גרסטל? נשיאת ביהמ"ש המחוזי שבאה לעשות קצת סדר אצלכם והעפתם אותה בבושת פנים. מדוע קיצצתם את כנפי נציבות הביקורת על הפרקליטות? יש כל כך הרבה שאלות ותמיהות עליכם, פרקליטות המדינה, וכדי להשיב מעט את אימון הציבור בכם, אתם צריכים לעמוד בפני הציבור ולתת הסברים. מה פשר צו איסור הפרסום למסמכי מנדלבליט? מה עם רות דוד ? ועוד רבות כהנה וכהנה.

דווח על תגובה לא ראויה
08.12.2019

12. זילבר (דודו)

התרגלתם קניתם את כל הכתבים המדבררים אותכם עשרות שנים קשה להתמודג עם העם עצמו שאיבד בכם את האמון

דווח על תגובה לא ראויה
10.12.2019

13. למה לא לענות קונקרטית על הטענות שמשמיעים עליכם? (מתי)

הפרקליטות יודעת היטב להשמיץ אבל מתקרבת שנוגעים לה בציץ

דווח על תגובה לא ראויה
11.12.2019

14. מהכלא נשמור עליכם (ציני)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

סמוטריץ' צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

סמוטריץ' על הסיוע ללבנון: "המרחם על אכזרים יתאכזר על רחמנים"

קרא עוד