הסוף לבוטים: שיתוף פעולה של הנדל וסער נגד הפצת פייק ניוז ברשתות

משרד התקשורת ומשרד המשפטים פרסמו תזכיר חוק שמבקש לחייב את הרשתות החברתיות, דוגמת פייסבוק וטוויטר, לסמן באופן ברור בוטים המפיצים מסרים. "הגיע זמן לשים סוף לפייק ניוז", אמר השר הנדל

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 15/06/22 16:20 טז בסיון התשפב

הסוף לבוטים: שיתוף פעולה של הנדל וסער נגד הפצת פייק ניוז ברשתות
אילוסטרציה, צילום: shutterstock

שר התקשורת יועז הנדל ושר המשפטים גדעון סער, פרסמו היום (ד') את תזכיר חוק הבוטים במסגרתו מפיצי מסרים ברשתות חברתיות גדולות יחויבו לסמן מסרים המופצים באופן אוטומטי באמצעות יישומים טכנולוגיים ובכלל כך "בוטים".

מטרת תזכיר החוק היא להגביר את השקיפות במרחב האינטרנטי בנוגע לשימוש באמצעים טכנולוגיים אלו המאפשרים הפצת מסרים באופן אוטומטי ולצמצם את התופעה הרחבה של הטיית דעת הקהל באמצעותם. תיקון החוק לא יאסור הפצת מסרים באמצעים אוטומטים, אך יאפשר למשתמשי רשתות חברתיות כמו פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם לדעת האם הפרסומים להם הם נחשפו הם אותנטיים או נעשו באמצעות בוטים שמומנו או הוזמנו על ידי גורם אינטרסנטים. במקרה בו מפרסם לא יסמן את הבוט, משתמשי הפלטפורמה יוכלו לקבל בעקבות פרסום המסר ללא סימונו, פיצוי, אף ללא הוכחת נזק.

אחת הבעיות העיקריות שהתעוררו בשנים האחרונות בשל השימוש הנרחב באמצעים אוטומטיים ברשת היא האפשרות לייצר הדהוד והעצמה של מסרים בדרך הגורמת להטיית דעת הקהל, לעיתים שלא בהתאם למציאות. ישנם מקרים בהם הדהוד המסר או הפצתו ממומן או מוזמן על ידי בעלי אינטרסים, המבקשים להשפיע על הציבור ולהטות את דעתו באופן המשרת אותם.

בפועל, הפצת מסר באמצעים אוטומטיים יכולה לכלול הפצת טקסט, תגובה ואפילו סימון לייק, באופן נרחב מאוד, היוצר אצל משתמשים אחרים רושם מוטעה אודות חשיבות המסר, היקף התומכים בו ואף אמינותו. תזכיר החוק המפורסם היום בא לייצר שקיפות באשר למסרים אלו על מנת שכל אזרח יוכל לקבל תמונת מצב אמיתית באשר למסרים אליהם הוא נחשף.

"מקדמים שיח הגון ובריא - גם ברשתות החברתיות"

שר המשפטים גדעון סער: "הרשתות החברתיות הביאו עימם יתרונות רבים, אך במקביל הפכו לכר פורה להפצת פייק ניוז, רעל והסתה לאלימות בעילום שם. קצב התפתחות הטכנולוגיה מקדים את הרגולציה. היום אנחנו מקדמים שיח הגון ובריא - גם ברשתות החברתיות".

"הגיע זמן לשים סוף לפייק ניוז שמופץ על ידי בוטים ברשתות החברתיות", אמר שר התקשורת, יועז הנדל. "זכותו של כל אדם לדעת אם הוא מנהל שיח ברשת עם אדם אמיתי, או עם בוט שמופעל על ידי גורם מסוים. תזכיר החוק שנפרסם פורץ דרך ברמה העולמית, ייצר שקיפות – כל אחד יוכל לפרסם באמצעות בוטים, אך נדרוש ממפיצי המסרים באמצעות טכנולוגיית הבוטים לסמן את המסר שהופץ על ידם, באופן ברור לקהל הרחב ונחייב את הרשתות החברתיות לאכוף כללים אלו".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר