השלב הראשון ברפורמת הכשרות יוצא לדרך: כך יפעל "המלשינון של כושרות"

ארגון "כושרות" יוצא בקמפיין נגד השלב הראשון ברפורמת הכשרות של השר מתן כהנא: "מהיום, האחריות עברה לצרכנים, ואנחנו נסייע להם לשמור על אכילה כשרה, כי אין אף אחד אחר שיעשה זאת"

חדשות כיפה חדשות כיפה 02/01/22 12:10 כט בטבת התשפב

השלב הראשון ברפורמת הכשרות יוצא לדרך: כך יפעל "המלשינון של כושרות"
כושרות נגד כהנא, צילום: Hadas Parush/Flash90

ארגון "כושרות" יצא הבוקר (א') בקמפיין הסברה באמצעות הרשתות החברתיות לקראת יישומו של השלב הראשון ברפורמת הכשרות שיוצאת לדרך היום. לטענת היוזמים, הקמפיין אמור ליידע את הציבור הישראלי באשר לבעייתיות שקיימת תחת השלב הראשון שמאפשר פתיחה של אזורי הפיקוח בכשרות, ומהיום רב העיר חדרה יכול לתת תעודת כשרות לעסק שנמצא בכלל בגדרה.

כזכור, לפני מספר שבועות פורסם מכתב של עשרות רבני ערים ומועצות בו הם הצהירו כי לא יקחו חלק ברפורמת הכשרות ובמיוחד בשלב הראשון שלו, וכי ימשיכו לתת כשרות אך ורק באזורי הרישום המקוריים שלהם. 
 
מבדיקה שערכו בארגון, נמצא שבתי עסק שעזבו את מערך הכשרות של הרבנות ועברו לכשרות פרטיות עשו זאת לא בגלל שהוצעו להם מחירי פיקוח טובים יותר או בגלל שהם חוו בעיות בשירות, אלא מכיוון שלא עמדו בנהלי הכשרות שהציבה הרבנות. 

צילום: ללא

תומר בן צבי, מנכ"ל כושרות, הסביר כי התחרות בכשרות שהשר כהנא ביקש לקדם לא באמת תוסיף הידור בכשרות. "היא תאפשר לבעלי העסקים להונות לקוחות כמה שרק ירצו, ואם יעלו עליהם - יעברו הלאה לרב אחר, בלי שאף אחד יידע למה. החוק לא מחייב רב עיר לשאול מדוע העסק נטש את הכשרות הקודמת ועבר אליו".

"האם למישהו זה נשמע הגיוני שכל רב עיר או מועצה יכול לתת פיקוח לכל עסק בכל רחבי הארץ? האם זה הגיוני שהחוק כעת מאפשר לרב העיר אילת לתת כשרות לעסק במטולה?".

בן צבי אמר כי גם השר כהנא יודע שישנן רבנויות שלא פועלות לפי נהלי הכשרות, "אבל במקום לטפל בכשלים הידועים לו הוא בחר לתת לרבנויות האלו לפעול משיקולים כלכליים בכל רחבי הארץ - מבלי שיש לו כל יכולת רגולטורית לטפל בהונאה בכשרות הלכה למעשה".

בכושרות השיקו בסוף השבוע האחרון "מלשינון" שתפקידו לקבל דיווחים על עסקים בכל רחבי הארץ שמקבלים כשרות מרבנים שאינם מקומיים. "אנחנו נמלא את תפקיד המבקר והרגולטור אם את משרד הדתות זה לא מעניין. מהיום, האחריות עברה לצרכנים, ואנחנו נסייע להם לשמור על אכילה כשרה, כי אין אף אחד אחר שיעשה זאת".


(רפורמת הכשרות של השר מתן כהנא,ארכיון)