נחמן אש לבתי החולים: לא ניתן לחייב מתנגד חיסונים להציג תו ירוק

הביקורת על מתנגדי החיסונים רבה והדרישה להגביל את זכויותיהם בתוך בתי החולים גוברת. מנכ"ל משרד הבריאות מחדד נהלים ומנחה את מנהלי בתי החולים: אין למנוע מנטולי תו ירוק שום טיפול

עמיאל ירחי, חדשות כיפה 27/09/21 11:22 כא בתשרי התשפב

בדיקת תו ירוק. , צילום: Miriam Alster/Flash90
בדיקת תו ירוק. , צילום: Miriam Alster/Flash90

העומס במחלקות הקורונה גובר וקיים מחסור במכונות אקמו, רבים בציבור קוראים להעדיף מחוסנים על פני מתנגדי חיסונים ומנכ"ל משרד הבריאות מחדד נהלים מול מנהלי בתי החולים ומוציא הנחיות חדשות.

במכתב ששלח הבוקר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש בנושא כללי התו ירוק למנהלי בתי החולים ציין אש כי: "הנושא הגיע לדיון בבית המשפט, אשר הדגיש את הבעייתיות במניעת טיפול רפואי כלשהו מאדם שלא ממלא את כללי התו הירוק". 


(נחמן אש).

אש כתב למנהלים: "אני מודע לצורך ולחשיבות של נקיטת הצעדים למניעת הדבקות קורונה בתוך שטח בית החולים. ככלל, פעילות כזו נדרשת ומבורכת, אך עליה להיעשות בהתאם לכללים בעניין החלת התו הירוק, שלא הוחל על מוסדות הרפואה במודע ובמכוון, ותוך שמירה על זכויות המטופלים, לפי חוק זכויות החולה".

אך הכריע: "לא ניתן לחייב באופן גורף בדיקת 'תו ירוק' בכניסה לבית החולים, מתוקף היות השירות הרפואי שירות חיוני. כידוע, מקום שניתן בו שירות רפואי הוחרג מהמקומות המוסדרים במסגרת התקנות בנושא  התו הירוק". 

יחד עם זאת, בהינתן התנאים הבאים ניתן, באם מנהל בית החולים בוחר בכך, לבצע בדיקת תו ירוק בכניסה לשטחו:

  • אין למנוע טיפול רפואי או כניסת אדם הזקוק לטיפול רפואי או מבקש טיפול רפואי, גם אם הטיפול אינו דחוף. 
  • רשאי בית החולים לבקש ממטופל לבצע, על חשבון בית החולים, בדיקת קורונה מהירה, בטרם ביצוע פרוצדורה רפואית שיש בה חשיפה פוטנציאלית (בין אם המטופל מחוסן או מחלים, או לא). מותר להציע למטופל לדחות ביצוע פרוצדורה שאינה דחופה, אך כמובן שאין לדחות פרוצדורה דחופה בגלל דרישה זו.
  • על בית החולים להקפיד על זכותו של המטופל למלווה, זכות המעוגנת בחוק זכויות החולה, ולהפעיל שיקול דעת ביחס לכניסה של מלווה שאינו עומד בתנאי התו הירוק, כגון אם הוא מפגין תסמיני מחלה. אין למנוע כניסה של מלווה כאשר הוא נדרש לסייע למטופל. בכל מקרה בו מסיבה כלשהי נמנעת כניסת מלווה יש להסביר זאת למטופל ולמלווה באופן פרטני, כנדרש בחוק. יש לציין, כי בתיה"ח התבקשו ע"י משרד הבריאות לצמצם כניסת מבקרים ולהגביל מס' המבקרים בו-זמנית למאושפז, בהתאם לשיקול דעתם.
  • יש לנקוט צעדים כדי מנוע התקהלות בכניסה לבית החולים, או עיכוב בזמן הכניסה לבית החולים.

  • ניתן להגביל כניסת מבקרים, שאינם מטופלים או מלווים של מטופלים.
  • לציין כי ככל שמשתמשים במערך האבטחה לבקרת תו ירוק בכניסה לבית החולים, אין למאבטחים בבתי החולים סמכות פורמלית לדרוש תו ירוק, ויש לנהל את השיח עם הנכנסים באופן מושכל ורגיש.

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר