סגור

בלעדי | מניין הרחוב ביישוב בבנימין שמונע מנשים לטבול במקווה

בכל שבוע מאז תחילת הקורונה מתקיים מניין קבלת שבת בחצר סמוך למקווה נשים בחשמונאים, המתפללים טוענים שהם דואגים לשמור על פרטיותן של הטובלות, אבל נשות היישוב מרגישות אחרת

חדשות כיפה, יצחק גולדברג
כט בסיון התשפא
,
09 ביוני, 2021 19:59
מקווה שולמית בחשמונאים

מקווה שולמית בחשמונאיםצילום: יצחק גולדברג

הקורונה הביאה לעולם הדתי הנהגות ושינויים בהתנהלות הדתית, אחד מהם הוא מנייני הרחוב, אשר צברו תאוצה לאורך כל תקופת הקורונה, ונראה כי אין בניין אשר תחתיו לא מתקיים מניין. רבים היו בטוחים כי מנייני הרחוב יחלפו מן העולם ברגע שתחלוף המגיפה, אך לא כך הוא הדבר, המתפללים ראו כי טוב והחליטו להמשיך במנייני התפילות גם בימי שגרה רגילה. אך למרבה הצער יש כאלה אשר נפגעות מקיום מנייני הרחוב אשר מונעים מהן לקיים מצווה חשובה לא פחות ואף יותר.   

כידוע על פי ההלכה אישה אשר מסיימת את ימי נידתה חייבת לטבול במקווה, מצווה גדולה להקדים את הטבילה ככל שניתן ולא לדחות אותה. אך ב-14 החודשים האחרונים תושבות היישוב חשמונאים שבבנימין, שמועד הטבילה שלהן יוצא בליל שבת, מוכרחות לעבור מול מניין קבלת שבת שמתקיים בחצר קדמית של בית ששוכן בתחילת רחוב בסמיכות למקווה של היישוב , דבר שגורם למבוכה ואי נעימות לנשים המעוניינות לטבול עד כדי ויתור על הטבילה.

הכניסה לרחוב הדקל

הכניסה לרחוב הדקל צילום: יצחק גולדברג

כידוע, כל עניין טהרת המשפחה כרוך בצניעות ודיסקרטיות רבה, ונעשית השתדלות רבה לדאוג שהטבילה במקווה תישאר אינטימית ותיעשה בסודיות מוחלטת. לשם הדיסקרטיות הזאת המקווה בחשמונאים נבנה במקום מוסתר ביותר: סמוך לגדר הישוב, ברחוב שיש עליו רק בית אחד, ומרוחק מהרחוב.

באפריל של שנה שעברה הממשלה אישרה הקלות בהגבלות הקורונה שאפשרו קיום של מניינים מצומצמים של עד 19 איש. עם האישור, כמו בישובים דתיים אחרים, בחשמונאים החלו להתארגן על  מנייני רחוב, בפארקים ובחצרות פרטיים. אחד המניינים התמקם בחצר קדמי של בית בפינת הרחובות היצהר והדקל, כ-70 מטר הליכה מהמקווה, ועל הציר היחיד שמוביל אליו מהחלק הצפוני של הישוב. גם כיום לאחר שהוסרו רוב מגבלות הקורונה (כולל זאת שמנע מילדים קטנים מלהיכנס לבית כנסת שפועל על פי התו הירוק) המניין עדיין מתקיים.

החצר בה מתקיים המניין

החצר בה מתקיים המנייןצילום: יצחק גולדברג

מיקום המניין מהווה אתגר גדול עבור הנשים שצריכות לטבול בליל שבת, נוסף על האתגרים שכבר כרוכים בדבר. "בכל ערב שבת נשים מביעות את הכאב והקושי הרב", מספרת  אחת הבלניות במקווה, "גם ככה לא פשוט להגיע בלחץ של הכנות לשבת ועוד לפגוש גברים בכניסה לרחוב זאת הלבנת פנים ובושה".

א' אחד מוותיקי הישוב, מספר שהוא משתדל בדרך כלל לא לעבור באזור בליל שבת מהסיבה הזאת, אך פעם אחת הוא עבר שם ולצערו ראה אישה (שלא זיהה) עוברת בבושת פנים מול המתפללים; "מי שרואה אישה הולכת במקום הזה בשעה הזאת יודע בוודאות לאן היא הולכת או מאיפה היא באה, הרחוב לא מוביל לשום מקום אחר – ברור שהיא הולכת למקווה או באה ממנה". א' הוסיף שוועד היישוב ביקש ממארגני המניין להעביר אותו, אך נכון להיום המניין עדיין מתקיים באותו מקום.

א' ציין כי ידוע לו אישית על שתי נשים שדחו את מועד הטבילה בגלל שהתביישו לעבור מול המתפללים. גם הבלנית אומרת שהמניין גרם לנשים לא לטבול בזמן: "לא פעם היו נשים שאמרו לי במפורש שיידחו את יום הטבילה בגלל זה! אישה אחת הביעה את הכאב, בכתה ורצתה לחזור הביתה בלי לטבול, היא אמרה לי בקול חנוק: 'איזה בושה זאת בשבילי'. היות וזה יישוב קטן אפשר להגיד שרובם מכירים את רובם.

המסלול אל המקווה שעובר דרך מניין הרחוב

המסלול אל המקווה שעובר דרך מניין הרחובצילום: כיפה

מתפללי המניין אינם רואים את הדברים כמו שא' והבלנית רואים אותם: לדעתם הכול נעשה לשם שמים וכדין, ולאחר בקשות של נשים להזיז את המניין – התפילה עברה אל מעבר לחומה על מנת שהגברים יעמדו מאחוריה ולא ברחוב עצמו. מבחינתם אישה שבכל זאת לא מרגישה בנוח לעבור מול המניין בדרכה למקווה או ממנה יכולה ללכת בדרך עקיפה.

מנגד מתנגדי המניין מרגישים שלא נעשה מספיק כדי להבטיח את צניעותן ונוחותן של הטובלות בליל שבת. תושבים דיווחו, שאפילו אם החומה מספיק גבוהה כדי להסתיר את העוברות ברחוב, יש מתפללים שעומדים בפתח ואף ברחוב, ועזרת הנשים נמצאת בחניה ללא שום דבר שחוצץ בין המתפללות לרחוב. מתנגדי המניין מוסיפים שהבושה היא סובייקטיבית וכל עוד שיש נשים שלא מרגישות בנוח יש למצוא פתרון לבעיה.

09.06.2021

1. זה מה שקורה כשלייטים נשארים במניין רחוב ולא חוזרים לבית כנסת (רק לא פמניסטית)

.

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2021

2. זה מה שקורה כשלייטים נשארים במניין רחוב ולא חוזרים לבית כנסת (רק לא פמניסטית)

.

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2021

3. זה מה שקורה כשלייטים נשארים במניין רחוב ולא חוזרים לבית כנסת (רק לא פמניסטית)

.

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2021

4. שיודעת (אחת)

השכנים מנצלים את המנין כדי להילחם במקווה שהם מאד לא אוהבים ומנסים לסגור אותו כבר שנים.
בושה

דווח על תגובה לא ראויה
09.06.2021

5. זאת הייתה בעיה עם כל מי ייני הרחוב בקורונה, וממשיכה בכל הישובים. בטח כשצריך ללכת עם שקית כי כבר אין מגבות מאז הקורונה (נועם)

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2021

6. כתבה "חדשות מזויפות" מגעיל!! (שמואל)

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2021

7. מתפללים ושרץ בידם (בושה לגברים)

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2021

8. חלאס (שלום)

נגמרה הקורונה! תחזרו לבית הכנסת, הכל בסדר.

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2021

9. זה נכון לא רק לקורונה ולא רק לישובים קטנים גם בהרבה (א)

שכונות בירושלים ראו לנכון לשים את הכניסה למקווה הנשים סמוך לכניסה לבית כנסת. שלא נתחיל לדבר על כל הגברים הצדיקים שמחכים לנשותיהם במכונית החונה על הפתח של המקווה.

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2021

10. חוסר התחשבות (זהבית)

גועל נפש , בדר"כ מי שלא מדבר בתפילה לא נשאר לדבר אחריה

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2021

11. למה יש חוסר נעימות? מה הבושה לקיים מצוות טבילה בזמנה? (איתן)

למה הנשים מתביישות שיראו אותן?

דווח על תגובה לא ראויה
11.06.2021

12. למספר 11 - כי מצוות הטבילה כרוכה בעוד מצווה ולא כולם צריכים לדעת מתי היא מתקיימת (מיכל)

אם הייתי גרה שם אין סיכוי שבעולם שהייתי הולכת למקווה ביום שישי. העוון על ראשם של המתפללים חסרי הרגישות

דווח על תגובה לא ראויה
11.06.2021

13. מעולם לא נתקלתי בכתבה עם כל כך הרבה שקרים (שמואל)

בתור אחד שמכיר את המניין ויודע מה הלך ברקע שלו (יצא לי להתפלל שם כמה פעמים במהלך הקורונה אבל אני לא מתפלל קבוע במניין) אני יכול להעיד שרוב הפרטים שאני מכיר במציאות שונים לחלוטין מהפרטים המוצגים בכתבה.
אני ממליץ לכל הקוראים ללכת ולברר את הפרטים בעצמם לפני שמלבינים את פניה של משפחה שכל חטאה הוא נתינת החצר להקמת מניין בתקופת הקורונה.

דווח על תגובה לא ראויה
11.06.2021

14. האמת והשלום (הדס)

בס"ד
חבל... כל כך חבל שאנחנו מדברים דרך כתבות ולא פשוט זה עם זה...
חשוב לי לדייק בנקודה חשובה בעיני... מדובר במשפחה שלנוכח מצוקה גדולה בה לא היו בתי כנסת פתחה את ביתה ואת ליבה... איבזרו את ההית והחצר, הסכימו להפוך רשות יחיד לרשות הרבים ואיפשרו לרבים להתפלל במניין. על כך בעיני מגיעה להם תודה עצומה והערכה אינסופית!!! ועוד תודה ועוד הערכה! כמה מהמגיבים והכותבים עשו חסד דומה?
ואם בטעות גמורה באה תקלה על ידם- אפשר פשוט לדבר... ככל הידוע לי היתה פניה אל מארגני המניין והמניין כולו זז למקום שלא מםריע בצד אחר של הבית! לא רואה שזה מוזכר בכתבה... ואם עדיין מישהי הרגישה בעייתיות- למה לא לדבר שוב? הרי מדובר באנשי חסד שכל רצונם לעשות טוב...? למה אנחנו לא מדברים זה עם זה???

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר