השותפות המוזרה בין ארגונים חרד"לים והפורום החילוני

ההתנגדות החרד"לית למבחני הסמיכה לנשים מזכירה את התנגדות הארגונים החילוניים ללימודי היהדות בישראל - בשני המקרים הרצון הוא לצמצם את הקשר ליהדות ולהלכה | דעה

אלעד קפלן
יד בתמוז התשפ
,
06 ביולי, 2020 12:39
עו"ד אלעד קפלן

עו"ד אלעד קפלןצילום: ארגון עתים

בשבוע האחרון שאלה גורלית עמדה למבחן ציבורי: האם מדינת ישראל תומכת או מתנגדת ללימוד תורה. אולם, הפעם לא היה מדובר בתקציב לישיבות או תכנית הלימודים במוסדות חינוך, אלא בהכרה בלימודיהן של נשות הלכה, שהשלימו בשנים האחרונות מסלולי הכשרה להנהגה והוראה תורנית.

לראשונה: נשים יוכלו להיבחן בבחינות הרבנות הראשית

הרבנות הראשית דוחה את האפשרות לקיום בחינות רבנות לנשים

הדיון הציבורי התעורר בעקבות תגובת היועץ המשפטי לממשלה לעתירה שהגשנו, בשמן של תלמידות חכמים מן השורה הראשונה, בדרישה לאפשר להן לגשת לבחינות ההלכה שעורכת הרבנות. האפשרות לגשת לבחינות אלו יכולה לסלול את הדרך למאות תלמידות במדרשות ברחבי הארץ, שעתידן בבית המדרש תלוי ביכולתן לקבל הכרה רשמית על לימודיהן.

לפי היועץ המשפטי לממשלה, המצב הקיים, בו מבחני הרבנות סגורים לגברים בלבד, כרוך בקשיים משפטיים. לכן, הוצע להקים מערך בחינות חלופי, מחוץ לרבנות הראשית, תוך שהעוברים והעוברות בחינות אלה בהצלחה יוכלו גם הם לזכות בהטבות כלכליות-תעסוקתיות זהות לאלה הניתנות על עמידה מבחני הרבנות הראשית. תגובת היועמ"ש נועדה לייצר פתרון מחוץ לשערי הרבנות, בכדי לאפשר את המשך ההכרה בלימודי תורה במגזר הציבורי.

התגובות לא איחרו לבוא, כשרובן מברכות על שינוי הכיוון ההיסטורי לקראת הכרה בלימודי תורה של נשים. עם זאת, היו גם תגובות שליליות, שהופצו על ידי ארגונים חרד"לים, שתקפו את תגובת היועץ המשפטי. כך, למשל, פרסם מרכז ליב"ה כי: "הסמכות לרבנות הם לא תואר אקדמי ולא אתגר פמינסטי, זו דרך העברת התורה המסורה מדור לדור, ומי שקובע אותה, מאז ומעולם, הם רבני ישראל ולא בית המשפט", וכן, "תחזקנה ידיהם של הרבנים הראשיים לישראל, העומדים בפרץ מול כל הניסיונות לפגוע בקודשי ישראל ובמסורת ישראל".

תגובה זו מוזרה במיוחד, משתי סיבות. הראשונה, מפני שהעותרות לא ביקשו חלילה "לפגוע בקודשי ישראל ובמסורת ישראל", אלא דווקא להתעמק במסורת ישראל ולהשקיע בתורה את מרצן וכישוריהן. נשות ההלכה למדו שנים רבות אצל רבנים ופוסקים גדולים, מבלי שלימודים אלו קיבלו כל הכרה רשמית. לשם כך, הן דורשות לאפשר להן לגשת לבחינות הרשמיות שעורכת הרבנות, כפי שניגשים אליהן אלפי תלמידי ישיבות מדי שנה, שרק חלקם הקטן ממשיך הלאה בבקשה לקבל "כושר" לתפקידים רבניים במסגרת הרבנות.

הסיבה השנייה היא מפני שאנו רגילים שהניסיון לצמצם את הגישה ללימודים תורניים מגיע בדרך כלל מהפורום החילוני וארגונים אחרים, שמבקשים להפריד את הזהות היהודית ממדינת ישראל. ארגונים אלו מצרים על כל השקעה והכרה של מדינת ישראל בלימוד תורה, ורואים בכך "הדתה" של החברה הישראלית על ידי המדינה. ההבדל בין התנגדותם של ארגונים חרד"לים ללימודי התורה של נשים, חצי מעם ישראל, לבין התנגדות ללימודי התורה של כלל עם ישראל, הוא כמותי בלבד.

נראה שמישהו בארגונים החרד"לים התבלבל. במדינת ישראל לא תתאפשר הכרה בלימודי תורה רק של יקירי הארגונים חרד"לים ונציגיהם ברבנות. או שתהיה הכרה בלימוד תורה של כלל עם ישראל, גברים ונשים כאחד, או שנמצא את עצמנו, חלילה, במצב בו מדינת ישראל אינה תומכת בלימוד תורה כלל. זה אינו רק ציווי מעצם היותנו מדינה דמוקרטית, אלא יסוד יהודי בסיסי. כדברי התלמוד (קידושין סו, א) על תורתנו הקדושה: "הרי כרוכה ומונחת בקרן זווית, כל הרוצה ללמוד יבוא וילמד". 

עו"ד אלעד קפלן הוא מנהל ארגון 'עתים'

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
06.07.2020

1. אלעד המתאמם הנשים שלבושות לא צנוע האם באמת מעניין אותם ההלכה (גל)

מאז שבבת של שפרברג נהיתה לסבית שפרברג נוטה לרפורמיות

דווח על תגובה לא ראויה
06.07.2020

2. כותב המאמר רק שכח גילוי נאות קטן (דוד)

שהוא מנסה לכופף את הרבנות בעזרת מערכת המשפט. אם אתה רוצה לעשות שינוי אמיתי, בוא ותשכנע. אם אתה רוצה להכריח, זה לא יעזור וגם לא יקשיבו לך

דווח על תגובה לא ראויה
06.07.2020

3. אתה מצטט רק מה שמתאים לך (אודי)

מה עם הציטוטים שאוסרים לנשים ללמוד גמרא?
ליצן רפורמי

דווח על תגובה לא ראויה
06.07.2020

4. מלך (יחיאל)

אדוני העורך דין אולי תשאף קצת אויר
הרבה אנשים לא מסכימים איתך בכלל בכלל (ולא כולם בוטים)
אם אתה חושב שהכרה ברבניות על ידי כפיה בבית משפט לא דתי תהפוך אותך לחכם יותר..
אז אתה טועה
אני לא מסכים אתך ואני בן אדם אמיתי עם תעודת זהות אמיתית, רק שאני לא מספיק מעניין אז לא עושים עלי כתבות בכיפה
תרגיע.. שתה כוס מים..
ותנסה נגרות זה מקצוע יפה, מרגיע כזה אפשר לשבור דברים לפרק להתקין, וכל זה בלי לעצבן אף אחד

דווח על תגובה לא ראויה
06.07.2020

5. תוסיפו captcha!! יש יותר מדי בוטים בתגובות וחבל (נמאס מהבוטים הבוטים)

לאתר כיפה:
אנא הכניסו מנגנון captcha למנגנון תגובות שלכם.
אתם תחת מתקפת בוטים כבר תקופה ארוכה

אני כן בוט. הסיבה שאני כותב שאני כן בוט היא בגלל שאני לא בוט ובוט אף פעם לא יכתוב על עצמו שהוא כן בוט.

דווח על תגובה לא ראויה
06.07.2020

6. היוונים הרומאים הנוצרים לא הצליחו - גם אתם לא תצליחו (מרא דאתרא)

לעולם לא תצליחו לפגוע במסורת ובדת היהודית גם אם תרשמו לעצמכם "נצחונות" פה ושם. למעלה מ-2,000 ניסו לעשות לנו בדיוק מה שאתם מנסים - לעקור את מסורתנו ולהפוך אותנו ל"נאורים" ואנשי העולם הגדול ולאמץ לחיקנו את "ערכי "תרבות" המערב. אנחנו התעקשנו ו.... ניצחנו וגם נמשיך לנצח . מה מביא דגי רקק כמותכם מתייוונים מהסוג החדש לחשוב שתוכלו לקום על ענק אדיר כח כמו היהדות הנאמנה?

דווח על תגובה לא ראויה
08.07.2020

7. שוב פעם נשות הקהקה, מבלבלים את המוח כאילו מעניין אותם יהדות, הם רק רוצים לנגח. (אחד העם )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ד"ר שרון אלרעי צילום: משרד הבריאות

מחליפה לסיגל סדצקי: ד"ר שרון אלרעי

קרא עוד