סגור

תמונה לא ראויה בעטיפה של הגדה

הרב אבינר מסביר באריכות מה כל כך הפריע לו בהגדה לפסח שהוציאה הרבנות הראשית. ואיך גם זה קשור לגיוס בנות לצה"ל?

הרב שלמה אבינר
ו בניסן התשעח
,
22 במרץ, 2018 13:20
הציור על גבי הגדת הרבנות הצבאית

הציור על גבי הגדת הרבנות הצבאיתצילום: צילום מסך

שאלה: בעטיפה של ההגדת צה"ל לפסח, מצויירים בעגול מסביב לקערת הסדר, חיילים וחיילות היושבים בסירוגין.  האם מותר לשבת ככה?  האם  מותר לפרסם תמונה כזה?

תשובה: התשובה מתחלקת לכמה חלקים:

א. הרבנות הראשית לישראל וכל גדולי ישראל אסרו ואוסרים גיוס בנות באופן גורף.  היא   גם  לא חדשה דבר, שהרי כתוב בתורה, נביאים, כתובים הלכה ואגדה שחובת הצבא היא על גברים, "איש דרכו לכבש ואין אשה דרכה לכבש" (קידושין ב ב), וכל כבודה הוא פנימה.  יש גוונים בצלם אלוהים שבאדם, ולאשה יש תפקידים אחרים באומה, ולא בצבא, בו יש מכשולים בתמימות הצניעות.  אגב, גם בעמים אחרים אין גיוס נשים חובה ואין נשים ביחידות קרביות.  גיוס בנות הוא איסור הלכתי חמור, נזק לצה"ל ונזק לבנות.

ב. ובכל זאת, אם בת מתגייסת, יש לעזור לה כדי שתחזיק מעמד כמה שאפשר.  ואני הדל כתבתי ספר קטן 'שובי לשלום' לשם כך.  מתוך ההקדמה כתבתי: "הצבא אינו מקום לבנות, לא על פי הטבע ולא על פי ההלכה, וכן הורתה הרבנות הראשית לישראל פעם אחר פעם לסגור את השער לכל צורה של שרות בנות בצבא.  יחד עם זה, בנות אלו הן בנותינו, בנות עם ישראל היקרות, ולכן יש להאיר את אורה של תורה גם לחיילות, למען תחזקנה מעמד מבחינה רוחנית ומוסרית גם בצבא".  לכן, ודאי יש לערוך סדר של פסח גם לחיילות.

ג. יש לגברים ולנשים, וכן לבנים ולבנות, וכן לחיילים ולחיילות, להתרחק מאוד מאוד.  קיצור שו"ע קנב ח-ט-י.  לכן אם עורכים סדר, יש להם לשבת בנפרד.  ואם אין זה המציאות, בע"ה יתקנו. אך בינתיים בודאי אין לצייר את זה על עטיפת ההגדה של פסח, שהיא ספר קדוש, המיועד לרומם אותנו.  אין לצייר עליה חטא!  זה מתן לגיטימציה!  ויש עוד ציור כזה בפנים.

ד. ב"ה, התוכן של ההגדה עצמה הוא טהור וראוי לגמרי.  כתוב בפרקי אבות (ד, כ): "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו".  זה אכן נכון, אבל אין להכניס דבר כשר למהדרין בתוך קנקן טמא. 
סיכום: אנחנו מקווים שיעשו תשובה ויתאמו את העטיפה לתוכן העילאי.

[רשם: הרב מרדכי ציון]

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
22.03.2018

1. הגדת פסח לחילים (יוסף)

האם כבוד הרב לא יושב בשולחנו בבית עם בני המשפחה בנים ובנות? ובעיקר בליל הסדר זהבנות הם הם שעבדו כל כך קשה שמגיע להם לשבת בראש השולחן עליהם אתה אומר שישבו בנפרד? החיילים והחילות הם ממש אחים ואין יותר טוב ופחות טוב כולם מצויינים. שלא תבין אני נגד שיהיה בטנק חילים וחילות אבל בליל הסדר מאוד אשמח שיהיו כולם מסובין יחד. (אני יודע שיש לך עשר תשובות ובל לדעתי די שלתת הסבר מעמיק על קדושת היום והחשיבות לשמור על טהרת השולחן) חג שש מח לצ.ה.ל ולכל ישראל אמן

דווח על תגובה לא ראויה
22.03.2018

2. תגובה ל1 (רמי)

וכי החיילים והחיילות בבסיס הם משפחה ?!
משפחה זה דבר אחד, ואנשים זרים שאינם קרובי משפחה זה דבר אחר.

דווח על תגובה לא ראויה
23.03.2018

3. לא מקנא ברב אבינר איזה יצר יש לו? (משה)

איך מתמונה חצי קומיקס הוא מתגרה עד כדי כך שזה מזכיר לו שאסור לשבת בסדר חיילים וחילות.
אסור להקשיב לו בעניני צניעות . הוא ממש אומלל ואובססיבי בעניני הוא והיא. ה' ישמור ויציל

דווח על תגובה לא ראויה
27.03.2018

4. אלוהים ישמור ויציל מטפשות של אשכנזים (נתי חתוכה)

כל הזמן מעוותים היהדות הנעימה בהחמרות משונות משניאים התורה ומחללים את השם בכדי להאריך זקנם ולהתגדל על הבריות. אחי ואחיותי החיילים והחיילות, סליחה ומחילה!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בידוד. אילוסטרציה צילום: shutterstock

מסוף השבוע - עשרות אלפים נשלחו לבידוד: "מציל חיים"

קרא עוד