זמן משפחתי

אכילה משותפת מקנה הרגלי אכילה נכונים ומובילה לתזונה בריאה. הדיאטנית, רקפת אריאלי, נותנת כמה טיפים לארוחה נכונה

חדשות כיפה רקפת אריאלי 04/02/14 14:31 ד באדר א'

אכילה נכונה היא תהליך של למידה הנמשך לאורך כל החיים, דרך גיל הילדות וההתבגרות ועד הקמת משפחה. בני המשפחה משפיעים מאוד זה על זה בתהליך האכילה, הן בהעדפות המזון שלהם והן בהתנהגות האכילה עצמה. השפעה זו חזקה במיוחד בקשר שבין הורים לילדים. אם נציע לילדינו מגוון של אוכל בריא, מזין וטעים ונהפוך את זמן הארוחה לזמן משפחתי, נוכל ליצור קשר חיובי בין הילד לבין המזון, לפתח אצלו הרגלי אכילה נכונים ולתרום לגדילה ולהתפתחות תקינות.

מחקר שנערך בקרב 180 אלף בני 17-3 מצא כי בקרב ילדים ובני נוער שאוכלים לפחות שלוש ארוחות משפחתיות בשבוע, הסיכון לעודף משקל יורד ב-12%, הסיכון לצריכת מזון לא בריא יורד ב-20% והסיכון לאכילה מופרעת יורד ב-35%. מצד שני, הסיכוי לאכילת מזונות בריאים עולה ב-24%.

המחקר העלה כי קיומן של ארוחות משפחתיות מקדם את בריאות בני הבית בכמה מישורים: הן מעלות את הסיכוי לתפריט איכותי, מאוזן ומגוון, ומפחית את צריכת המזונות הלא בריאים. נוכחותם של ההורים בארוחת הערב הובילה גם לאכילת פירות, ירקות ומוצרי חלב רבים יותר, וכן הפחיתה את הדילוג על ארוחת הבוקר.

תזונה בריאה יותר

ישנו קשר מדעי מוכח וידוע בין תזונת הילד לבין מיצוי פוטנציאל הגדילה וההתפתחות שלו, וכן בין תזונה לבריאות וללמידה. חינוך לתזונה נבונה בגיל הילדות הוא המפתח לשמירה על אורח חיים בריא בגיל מבוגר. לכן ישנה חשיבות מכרעת לכמות, לאיכות ולתזמון הארוחות.

סקרים שנערכו בארץ ובדקו את תזונת הילדים מצאו כי ישנה נטייה לצרוך כמות רבה של שומן, שומן רווי, מלח וסוכר, ופחות דגנים מלאים, ירקות ופירות. בעקבות הרגלים אלו, ישנה עלייה בשיעורי ההשמנה ובתחלואות הנלוות להשמנה.

אחת הסיבות לכך שילדים צורכים כיום פחות מזון איכותי היא היעלמות הארוחות המשפחתיות מסדר היום. בבוקר, חוסר הזמן ושעות העבודה השונות מובילים לכך שבני המשפחה אינם יכולים לשבת לאכול יחד, אף שעלינו לצרוך 20% מהאנרגיה היומית שלנו בארוחה החשובה הזו. בשעת הצהריים, שבה עלינו לצרוך 33% מהאנרגיה היומית, נמצאים ההורים לרוב במקום העבודה, והילדים מגיעים בשעות שונות מהמסגרות.

14% מהאנרגיה היומית צריכה להגיע מארוחות הביניים, בשעות עשר בבוקר וארבע אחר הצהריים, וארוחת הערב היא אם כן הזמן האידיאלי לשבת יחד לארוחה משפחתית.

אכלו ליד השולחן

איך תפתחו במסורת של ארוחה משפחתית בשעות הערב? קודם כל, אכלו רק ליד השולחן. פעילויות שונות מסיחות את הדעת מן האכילה עצמה, וגורמות לאכילת כמויות גדולות מן המתוכנן. תהליך השובע מושפע לא רק מהבטן אלא גם מהעיניים, ולכן עלינו להתרכז בארוחה.

חשוב שההורים יהוו דוגמה אישית לילדיהם. ישנם הורים שדואגים אמנם לתזונה בריאה לילדיהם, אך לא דואגים לעצמם. זכרו שהילדים צופים בכם כל הזמן ומחקים את מעשיכם. שבו יחד עם הילדים וצרכו מגוון מזונות.

ההורים משחקים תפקיד מרכזי בתזונת הילדים, ועליהם לדאוג למזון בריא ומגוון, לא מעובד, דל בשומן, במלח ובסוכר. הכינו לילדיכם ארוחת ערב מאוזנת המכילה מקור חלבונים (ביצים או טונה), חלב ומוצריו (גבינה ויוגורט) העשירים בסידן שחיוני להתפתחות העצמות והשינים, דגנים מלאים כמו לחם מחיטה מלאה, קטניות וכמובן - ירקות.

שלוש ארוחות משפחתיות בשבוע לפחות יכולות להעשיר את תזונתם של ילדיכם, להקנות להם הרגלי אכילה נכונים ובעיקר, לגבש את המשפחה.

הכותבת היא דיאטנית קלינית וספורט, המרכז לרפואת ספורט "הדסה אופטימל"