סגור

האם התחבורה הציבורית בשבת תחזור לפעול?

לאחר הודעת עיריית תל אביב כי המיזם להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ישוב לפעול, תוקף יו"ר דגל התורה, ח"כ גפני: "תחבורה ציבורית בשבת - פעולה מרגיזה שעלולה למנוע את החזרת המשק לעבודה ולפגוע במאבק בקורונה"

חדשות כיפה
יח בסיון התשפ
,
10 ביוני, 2020 13:08
יפעלו בשבת?

יפעלו בשבת?צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

בעקבות הודעת עיריית תל אביב כי המיזם להפעלת תחבורה ציבורית בשבת ישוב לפעול, אמר יו"ר דגל התורה, ח"כ גפני: "הפעלת תחבורה ציבורית בשבת - פעולה מרגיזה שעלולה למנוע את החזרת המשק לעבודה ולפגוע במאבק בקורונה"

מנכ"ל עמותת 'אחיעד', יצחק וסרלאוף, פנה היום (ד') גם הוא לראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בדרישה להפסיק את חילול כבוד השבת בפרהסיא מצידה של עיריית תל אביב.

במכתב שנשלח, מציין וסרלאוף את דבריו של ראש עיירית תל אביב הראשון, מאיר דיזנגוף, ביחס לחשיבות שמירת השבת בפרהסיא הציבורית: "כמי שעומד בראשה של העיר העברית הראשונה, בוודאי מוכרים לך דבריו של ראש העיר הראשון של תל אביב, מאיר דיזנגוף ז"ל, ביחס לקדושת השבת. בעצרת שהתקיימה בעיר בשנת 1933, אמר דיזנגוף קבל עם ועדה: "אין כאן שאלה שבדת בלבד, אלא שאלה ציבורית ולאומית. לכל עם ועם יש מסורת של השקפות, אמונות, מנהגים – השומרת עליו... אוי לו ליחיד ואוי לו לקיבוץ שייבדל מתוך עמו. עלינו להישמר מחילול שבת בפרהסיה. יותר מאשר בעיר של עכו"ם (עובדי כוכבים ומזלות), זקוקה העיר העברית הראשונה לחותם יהודי מיוחד".

המכתב שנשלח לחולדאי

המכתב שנשלח לחולדאיצילום: עמותת אחיעד

כמו כן מציין בדבריו וסרלאוף את הדברים שפורסמו בכרזה רשמית מטעמה של עיריית תל אביב כאשר דיזנגוף עמד בראשה, בה נכתב במפורש: "ואלו הם דרישותינו לציבור: האוטובוסים הציבוריים, גם אלו השייכים למושבות, מתבקשים לא לנסוע ברחובות תל אביב בימי שבת וחגים".

וסרלאוף חותם את מכתבו: "דבריו המאלפים של דיזנגוף, בעינם עומדים. השבת היא סמל לאומי, שאיחדה ושמרה על זהותו של עם ישראל משך אלפי דורות. בשמי ובשמם של תושבים רבים בתל אביב, אני מבקש ממך: אנא, אל תפגע בקדושת השבת".

10.06.2020

1. מיותר ומטופש (אריה)

ישיבת ממשלה בשבת על כלום- זה מותר
מסיבת עתונאים ותדרוכים בשבת- זה מותר
בשבת עובדים שליש מהמשק- זה מותר
אז למה הצביעות, גפני?

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2020

2. שוב אותה מנגינה?! ( דיוויד)

שוב מה מאחר דיזינגוף אמר אתן חושבים אכפת לו??? מה היה בתקופה דיזנגוף היה לפני המון שנים אנחנו שנת 2020 זמנים ישתנו יגיע זמן לשוחח על השבת בלי פוליטיקה בלי מסרים בלי אגו ככה הפיתרון יגיע בלי מריבות, מכתב מיותר חבל על הזמן שלך אם כל כך חשוב לך השבת בחירות הבאות לרשות עיריית תל אביב תלחם תראה בעצמך אם יש לך כוח כדי לקבוע בינתיים חולדאי נבחר אין לך סיכוי ישמע יסגור את הפרהסיה תל אביבית בשבילך להשתמש סיפור הקורנה תירוץ זול! תמשיכו נגד החילונים בסוף יעשו את הפך לא הבנתם עד עכשיו!!

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2020

3. יישר כוח ליצחק!! ירבו כמותך. (יונתן)

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2020

4. הנה המכתב של האדמו"ר מסלאנים שליט"א לחברי מועצת גדולי התורה משנת תשע"ו ימלוך ד' מהרה לבדו על כל מעשיו בהר ציון משכן כבודו ובירושלים עי (יָדֹ֨עַ תֵּדַ֜ע)

הנה המכתב של האדמו"ר מסלאנים שליט"א לחברי מועצת גדולי התורה משנת תשע"ו

הסערה סביב איוש תפקיד שר ב'אגודת ישראל': 'בחדרי חרדים' חושף מכתב ששיגר האדמו"ר מסלאנים בשנת תשע"ו לחברי מועצת גדולי התורה שהוביל למאבק האחרון • "החכ"ים הם קרוצי חומר, והשוחד יעוור עיני חכמים, ובהיותם קשורים לשררה וכבוד, יגרום זה להם לעמוד פחות על משמרתם".

הסערה שפקדה בימים האחרונים את סיעת 'אגודת ישראל', סביב הבטחת חלק מהאדמו"רים חברי המועצג"ת, ובראשם האדמו"ר מויז'ניץ שהבטיח לאדמו"ר מסלאנים שלא לקחת תפקיד שר, אינה יורדת מסדר היום בחצרות החסידים.

כזכור, לפני הבחירות האחרונות נחשף שהרבי מסלאנים שליט"א הורה לחסידיו שלא יצביעו למפלגת יהדוה"ת, ולא ייטלו חלק בבחירות. בעקבות כך, באותם הימים הגיע הרבי מויז'ניץ שליט"א לביקור בביתו, ונתן את הבטחתו שהסיעה לא תיטול תפקיד שר. מיד לאחר הביקור חזרה ההוראה בסלאנים שמותר להצביע למפלגת יהדות התורה.

בסופו של דבר, במהלך חלוקת התיקים בממשלה, הפרה אגודת ישראל את הבטחתה וחיללו שם שמים ברבים, ובמקום חילול השם אין חולקים כבוד לרב, כשח"כ ליצמן מונה לשר השיכון רח"ל.

עיקר השיח בחצרות החסידים בשבוע זה, היו סביב תגובתו ודבריו של האדמו"ר מסלאנים שליט"א בליל שישי האחרון שפורסמו דברי ההבהרה של הרבי מויז'ניץ לאדמו"ר מסלאנים, שכזכור הבטיח הרבי מויז'ניץ שנציגי אגודת ישראל בכנסת לא ייקחו תפקיד שר.

כעת חושפים מכתב ישן משנת תשע"ו, בו הרבי מסלאנים החליט כבר אז להתערב בפוליטיקה הפנים-אגודאית, ולמחות בפני חברי מועצת גדולי התורה, על ההיתר הראשוני שניתן לשר ליצמן להיות שר בממשלה רח"ל, שבאותם הימים כזכור, מונה לראשונה לשר הבריאות, [לייצמן] נגד דעת כל גדולי ישראל. (איזה בושה וחרפה)

המכתב של האדמו"ר מסלאנים נשלח בזמנו אל כל חברי מועצת גדולי התורה ועל פי המידע המכתב לא זכה להתייחסות חוזרת מאף אחד מהאדמו"רים שאליהם הגיע המכתב.

---

במכתב משנת תשע"ו שמתפרסם היום כתב הרבי מסלאנים כך:

"מע"כ מרנן ורבנן חברי מועצת גדולה התורה של אגו"י שלמהון יסגי".

"אחר בקשת מחילה מכבוד מעלתם אפרש שיחתי, הנה נער הייתי וגם זקנתי, ומעודי לא התעסקתי בענייני הכלל גם כאשר נתבקשתי לכך, כי לא הגעתי למדה זו לחוות דעה בדברים העומדים ברומו של עולם, ובפרט בעניינים הנגועים בפוליטיקה מתרחק הנני כמטחוי קשת, ואין לי בזה שום שיג ושיח" כותב האדמו"ר.

"אולם לאחרונה נפל דבר גדול בישראל, כאשר בפניא דמעלי שתא התירה מוצעת גדולה התורה לאגו"י לקבל תיק בממשלה, (רח"ל), ולתומי דמיתי שינועו מאמות הספים מהיתר זה. אולם בראותי שכבר עבר חודש ימים מאז, ואין קול ואין קשב, אמרתי אל לבי, כי לא עת לחשות כמאחז"ל במקום שאין אנשים השתדל להיות איש. ואף כי קטנם עבה ממתני, בכ"ז הרי אמרו בגמ' כי הוכח תוכיח הוא אפי' תלמיד לרב, וכשאין פוצה פה ומצפצף - גם שריקת הזבוב תהיה מחאה בעניין הנוגע לכבוד שמים".

"ידועה דעת הגרי"ז מבריסק זצ"ל שהחבירה לממשלה היא איסור חמור, כי חבר הממשלה נושא באחריות מלאה על כל פעולותיה, מעשה ומחדליה, והם דברים הנוגעים בעקרי הדת. ובסיון תשל"ז כאשר הוצע לאגו"י להצטרף לממשלה, הקריא אז כ"ק אדמו"ר הלב שמחה מגור זצ"ל בפני חברי הכנסת את החלטת המועצה, לאסור על אגו"י לקבל תיקי שרים בממשלה".

"והנה את האיסור על לקיחת סגנות שרים, התירו להם חברי הכנסת בעצמם ע"י שעברו ושנו ונעשה להם כהיתר. אולם האיסור על לקיחת תיק שר ולהשתתף בממשלה באופן מלא, היה בתקפו עד עתה, ואיסור זה הותר עתה ע"י מועצת גדולה התורה. (הוספת המעתיק: השם ישמרנו מכופרים אלו שגם חידושו גזירת הגיוס השמד, וחילול שבת... הותר על פיהם) והשאלה היא האם אכשר דרא ואיישר חילייהו להתיר איסור שנאסר ע"י תקיפי קדמאי? והרי ההלכה היא שאין בי"ד יכול לבטל דברי בי"ד חבירו אלא א"כ גדול הימנו בחכמה ובמנין" מוסיף הרבי בכאב.

"גם לגופו של עניין אינו מובן ההיתר: כי הרי החכ"ים הם קרוצי חומר והשוחד יעוור עיני חכמים, ובהיותם קשורים לשררה וכבוד, יגרום זה להם לעמוד פחות על משמרתם לדאוג לקדשי ישראל. לבל יבולע להם ע"י הממשלה המורכבת מעוקרי דת ודין בישראל. ואכן כאשר אסרה מועצג"ת על אגו"י לקבל תיקים וסגני שרים בממשלה, מיהר העומד בראש הממשלה דאז, והציע להם שלל כיבודים כסגן יו"ר הכנסת וראשי ועדות, כי ידע נפש בהמתו וירא פן יעמדו על משמרתם בתוקף, לכן חשק אותם ע"י שררה וכבוד, כי בהיותם חשוקים וקשורים לשררה וכבוד יניחו לו".

"שלמה המלך צווח ואומר: "כי תשב ללחום את המושל בין תבין את אשר לפניך ושמת סכין בלועך אם בעל נפש אתה", "אל תתאו למטעמותיו והוא לחם כזבים". וכן אמר: "אל תלחם את לחם רע עין ואל תתאו למטעמותיו", "כי כמו שער בנפשו כן הוא אכול ושתה יאמר לך ולכו בל עמך". ושנו חכמים במשנה הוו זהירים ברשות שאין מקרבין לו לאדם אלא לצורך עצמן נראין כאוהבין בשעת הנאתן ואין עומדין לו לאדם בשעת דחקו. ודבר ברור הוא שחדל האישים העומד בראש הממשלה, ברגע שלא יזדקק לשרותם של מלחכי פנכתו ירמסם בכל כוחו, והראשונים הם החרדים, וכבר היו דברים לעולמים. וכדי בזיון וקצף".

בסיום המכתב כותב האדמו"ר:

"והעולה על כולנה הוא, כי עד עתה כאשר אגודת ישראל סרבה לקבל תיק בממשלה, הייתה זו כעין מסירת מודעא שאין אנו חלק מהשלטון, ונמצאים אנו כאן רק כדי לעמוד על משמר קדשי היהדות. ועתה... כאשר הותר סיג זה, הרי זה כהצהרה מפורטת שמעתה אנו שותפים טבעיים, וחברים מלאים, ושווי זכויות בממשלה, שכל מהותה מרידה בקב"ה ותורתו. אוי לאותה בושה אוי לאותה כלימה".

אין ספק שיצא מכשול מתחת ידיהם, והוכשלו בזה גם כל רבבות אלפי ישראל שנתנו אמונם בהם, ושרי להו מארייהו ע"ז, והוא רחום יכפר וגו'. ויה"ר שבמהרה תועבר ממשלת זדון מן הארץ, וימלוך ד' מהרה לבדו על כל מעשיו בהר ציון משכן כבודו ובירושלים עיר קדשו.

והאדמו"ר חתם המכתב

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: Tomer Neuberg/Flash90

"ארץ נהדרת" תשלם 50,000 שקלים לאיש ההתיישבות

קרא עוד