סערת NSO | המפכ"ל באיגרת לשוטרים: השימוש בכלים טכנולוגיים יימשך ויישתדרג

לאחר פרסום התחקיר המטלטל בכלכליסט, מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי מגיב לטענות וכותב לשוטרים: "לא נאפשר שום מצב של חריגה מהנורמות ומהערכים שמובילים את משטרת ישראל מאז היווסדה, אך גם לא נאפשר מצב של פגיעה בשיטות העבודה ובהרתעה שלנו אל מול העבריינים"

אביחי ישראל, חדשות כיפה 21/01/22 11:42 יט בשבט התשפב

סערת NSO | המפכ"ל באיגרת לשוטרים: השימוש בכלים טכנולוגיים יימשך ויישתדרג
המפכ"ל ה קובי שבתאי, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מוקדם יותר השבוע נחשף כי מאז נכנס לתפקידו המפכ"ל הקודם רוני אלשיך, החלה המשטרה להשתמש באמצעים של השב"כ ובאמצעות אפליקציות מסוימות האזינה לכאורה לאזרחים שונים, ריגלה אחריהם והעתיקה תכתובות מייל ממכשירי הטלפון שלהם, כל זה ללא פיקוח משפטי נדרש. הדבר פורסם באתר "כלכליסט", והביא לסערה. היום (ו') מגיב המפכ"ל לטענות באיגרת לשוטרים.

אמש (ה') הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט למפכ"ל קובי שבתאי כי יקים צוות לבדיקת הטענות שנחשפו השבוע, זאת "במסגרת סמכויות הפיקוח הנתונות לי מכוח החוק", כתב מנדלבליט.

האיגרת של שבתאי

"בימים האחרונים משטרת ישראל ואחד המערכים החשובים ביותר שלה נמצאים תחת התקפה, ונראה שיש מי שמבקש לפגוע ביכולותיה להיאבק בפשיעה החמורה. בפתח דבריי אני רוצה להרגיע אתכם ולומר שהשימוש שלנו בכלים טכנולוגיים על פי דין יימשך, ומטרתנו היא אף להמשיך לפתח ולשדרג את הכלים הללו. משטרה שמבקשת להיות רלוונטית במאבקה בפשיעה חייבת לנהוג כך.

אמש הופץ מכתבו של היועץ המשפטי לממשלה, אשר קבע את שאנו טוענים לאורך כל הדרך - האגף לחקירות ומודיעין של משטרת ישראל פעל בסמכות ובכפוף לאישורים המשפטיים הנדרשים. מאז הפרסום הראשון בכלכליסט ביקשתי לקיים במשטרה בדיקות קפדניות באשר לטענות שעלו מצד הכתב, ועד כה לא נמצאה על ידינו שום הוכחה לכך שהדברים כפי שפורסמו אכן קרו. במקביל נדרשנו על ידי היועץ המשפטי לממשלה להעביר חומרים והבהרות שנבחנו על ידו ועל ידי צוותו במשך מספר ימים, היועמ"ש שבחן את הדברים ציין במכתבו שלא נמצא כל בסיס לטענות בפרסומים, וכי המשטרה פעלה על פי דין.

כבר בתחילת התהליך ובשיחות שקיימתי עם היועץ המשפטי לממשלה, הדגשתי שמשטרת ישראל תשתף פעולה עם כל בדיקה ונענה על כל שאלה מתוך אמונה אמיתית שאנו פועלים באופן החוקי והמקצועי ביותר. זו דרכה של המשטרה וזו דרכה של המשרתים בה למען הציבור בישראל. אין ולא היה תרחיש שבו באופן ממוסד ושיטתי פגעה משטרת ישראל בפרטיותם של אזרחים ומפגינים תמימים. אין ולא היה תרחיש בו המשטרה הפרה את חוזה ההגנה הבלתי כתוב בינה לבין אזרחי המדינה.

אתם יודעים טוב מכולם, שאת הכלים הטכנולוגיים שברשותנו אנו מפנים אל מול עבריינים או כאלה המבקשים לבצע עבירות מסוכנות. אנו שומרים על היכולות הללו מכל משמר, ומפקחים על השימוש בהן בצורה הקפדנית ביותר. עוד עולה ממכתבו של היועמ"ש, כי המשטרה מעסיקה בתחום מומחים ויועצים בהתאם למקובל, ולא כפי שנטען בחלק מהפרסומים. בנוסף קבע היועמ"ש שהשימוש באמצעים הללו מתבצעים על פי דין, ותוך שקיפות מלאה מול בתי המשפט ומנגנוני הבקרה על כל התהליך.

לצד הדברים הללו, ומתוך המחויבות שלנו כלפי הציבור, ביקשתי מהיועץ המשפטי לממשלה להקים צוות בדיקה חיצוני שיבחן את הנושא בכללותו ובמידה ויעלו הערות או יימצאו מקרים נקודתיים שבהם הופעלו היכולות הללו שלא באופן המותר על פי חוק - הדברים יטופלו מיד בחומרה הנדרשת.

לא נאפשר שום מצב של חריגה מהנורמות ומהערכים שמובילים את משטרת ישראל מאז היווסדה, אך גם לא נאפשר מצב של פגיעה בשיטות העבודה ובהרתעה שלנו אל מול העבריינים. בימים האחרונים אנו מנהלים מערכה תקשורתית עם טובי הקצינים שלנו, שמופיעים בתוכניות ובאולפנים במטרה להבהיר לציבור שמשטרת ישראל היא גוף שאמון על אכיפת החוק ושמירתו, ושאין כל בסיס לטענות בדבר משטרה אשר מרגלת אחר אזרחיה.

לסיום, אני מבקש לחזק אתכם השוטרים, הלוחמים, המפקדים והמתנדבים, בפעילותכם העייקשת מול הפשיעה והטרור בארצנו. אתם שמייצגים את ערכי הנחישות, היושר, האחריות והשמירה על כבוד האדם יהיו בטוחים שמשטרת ישראל תמשיך להתפתח ולהתעצם ביכולותיה למען חיזוק ביטחון הפנים ושמירה על אזרחי המדינה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר