הממשלה תשקיע עד 30 אלף שקלים בעובדים שיבחרו לעזוב את תחום התיירות

ראש הממשלה ושרי האוצר, התיירות והכלכלה סיכמו על חבילת סיוע לענף התיירות - תמיכה במורי הדרך, מארגני התיירות הנכנסת ובתי המלון, לצד הכשרות מקצועיות לעובדי הענף | בנט: "ממשיכים לגבש פתרונות ומענה לכל מי שזקוק לכך"

אלעד הומינר, חדשות כיפה 15/12/21 19:52 יא בטבת התשפב

הממשלה תשקיע עד 30 אלף שקלים בעובדים שיבחרו לעזוב את תחום התיירות
צילום: Edi Israel/Flash90

בשנתיים האחרונות חלה ירידה ניכרת במספר התיירים לישראל – בעוד בשנת 2019 נכנסו לישראל כ-4.5 מיליון תיירים, בשנת 2021 נכנסו עד נובמבר כ-370,000 תיירים בלבד. ראש הממשלה נפתלי בנט, שר האוצר ליברמן, שר התיירות רזבוזוב, ושרת הכלכלה ברביבאי, סיכמו היום (ד') על חבילת סיוע לענף התיירות, כחלק מההתמודדות עם זן האומיקרון.

בהמשך להנחייתו של בנט בישיבת הממשלה השבועית, גובש המתווה, אשר מטרתו לסייע לענף התיירות להיערך ולהתאים עצמו לשינויים החלים בעקבות המשך הטיפול בנגיף הקורונה. "ההחלטה תובא לאישור הממשלה בהקדם", נכתב בהודעה המשותפת.

נזכיר כי בישיבת הממשלה שהתקיימה בתחילת השבוע, נשמעו השרים מיכאלי וליברמן מתבטאים בצורה שנויה במחלוקת. "לגיטמי להקריב את ענף התיירות, אבל צריך פיצוי", אמרה מיכאלי. ליברמן השיב לה: "הבעיה היא המלונות הקטנים שהתבססו על תיירות נכנסת. שם צריך לבדוק מאזנים. לגביי סוכני נסיעות ומורי דרך צריך לומר: תתחילו לשנות מקצוע".

במרכז חבילת הסיוע עומדת השקעה בהיקף של עד 30,000 שקלים בכל עובד מענף התיירות שיבחר להשתלב בעיסוק אחר, בענף או מחוצה לו. כך תחולק השקעה זו:

  • קבלת הכשרות מקצועיות לכלל העוסקים בענף התיירות בעלות של עד 20,000 שקלים להכשרה, ללא מגבלת תפוסה ובסבסוד המדינה. ההכשרות המקצועיות מיועדות למגוון רחב של מקצועות בתחומי ההיי-טק, התעשייה ועוד.
  • תינתן מלגת הכשרה חודשית בסך של עד 10,000 שקלים כתלות באורך ההכשרה (עד ל-4 חודשים), וזאת ללא קשר למקורות הכנסה אחרים (ככל שיהיו).

מסיוע זה יוכלו ליהנות אלפי מועסקים בענף התיירות, בהם מורי דרך וסוכני הנסיעות, אשר עיסוקם מושפע משינוי הנחיות הכניסה לישראל. 

במטרה לסייע בהיערכות למצב המשתנה, הוחלט גם על הארכה של מספר חודשים לקרן ההלוואות בערבות מדינה ממנה יוכלו ליהנות כלל העסקים במשק. בנוסף, יועבר סיוע כספי גם באפיקים הבאים:

  • בתי מלון שחוו ירידה בהיקף של למעלה מ-40% במחזור העסקים בשל ההגבלות על כניסת תיירים לישראל, ייהנו ממענקים בסכום כולל של כ-150 מיליון שקלים שיועברו במהלך החודשים הקרובים.
  • מארגני התיירות הנכנסת - יוקצו משאבים לסיוע ותמיכה בפעולות שיווק, שימור כוח אדם והחזר הוצאות בסך כולל של כ-60 מיליון שקלים.
  • מורי דרך - המדינה תממן כ-25,000 סיורים ללא תשלום לציבור אשר יבוצעו ע"י מורי הדרך, תמורת תשלום בסך כ-1,000 שקלים לסיור ובסכום כולל של כ-25 מיליון שקלים. הסיורים יבוצעו באמצעות רשות הטבע והגנים ומשרדי ממשלה נוספים.

נוסף על כל אלו, ובמטרה לייצר פתרונות פרנסה מיידיים, עובדים מענף התיירות יוכלו להיות מועסקים כנאמני קורונה במערכת החינוך וכחוקרים אפידימיולוגים ברשויות המקומיות, בשכר חודשי בהיקף של עד כ-11,000 שקלים.

בנט: "ממשיכים לגבש פתרונות ומענה לכל מי שזקוק לכך"

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר שהממשלה מתייצבת לעזור לאנשי ענף התיירות ברגעים הקשים: "המטרה היא להגן על בריאות אזרחי ישראל מפני זן האומיקרון, ובמקביל לשמור על המשק פתוח ועל הכלכלה כסדרה. זה הקו שאנחנו מובילים, בצורה סדורה וזהירה, תוך למידה מתמדת של המידע ועדכון הצעדים בהתאם. לכן, גיבשנו חבילת סיוע משמעותית לענף התיירות ואנחנו ממשיכים לגבש פתרונות ומענה לכל מי שזקוק לכך. התיירות מהווה מרכיב מרכזי בפעילות המשק, אנחנו ערים לצרכים ומתייצבים לצד עובדי ועובדות הענף".

"אנחנו לא מוותרים על ענף התיירות אלא אנחנו עם העיניים קדימה", אמר שר האוצר אביגדור ליברמן. "אנחנו ממשיכים לנהל מדיניות אחראית של חיים לצד קורונה. המציאות החדשה מחייבת את כולנו להיערך בהתאם. אנחנו משקיעים עשרות אלפי שקלים בכל נפגע מענף התיירות בהכשרות מקצועית, דמי מחיה והשמה מקצועית ונמשיך להשקיע משאבים רבים גם בהמשך כדי לאפשר חיים טובים יותר לצד הקורונה".

שר התיירות יואל רזבוזוב, מסר כי חבילת הסיוע מספקת אופק ופתרון כלכלי מידי למורי הדרך, למארגני התיירות, לבתי מלון מבוססי התיירות הנכנסת, ועסקים נוספים מעולם התיירות שנפגעו שוב קשות מהגבלות הכניסה והיציאה לישראל. "הסיוע ישמור על תשתיות התיירות החיוניות ויאפשר פתרונות תעסוקתיים זמניים רבים לעובדי ועובדות התיירות עד שישובו התיירים לישראל ולכל אלה שירצו להתפתח לתחומים החדשים".

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר